Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

21 minutes ago, bags said:

 

Mnogo si nabacao ali mislim da se u osnovi slazemo. :)

 

Nemacka ( pa i Austrija, ali posto je manja i slepa se uz Nemacku onda se manje i vidi) je zadnjih 20 godina odigrala katastrofalno i to polako dolazi na naplatu. Oni su ostali u 90tim sto se tice digitalizacije i novih tehnologija. Ljudi kad dodju iz NL ili nordijskih zemalja izneveruju. Mislim meni je sarmanticno u medjuvremenu kad ima neki restoran/pekara da ne prihvata kartice ali strancima i ne bas. Prodavnice su bile automatizovane po UK, FRA i NL pre ravno 20 god. Sto se tice BMW i "programera vestacke inteligencije" oni tu kaskaju daleko od ozbiljnih igraca (koji ionako kaskaju godinama iza onog sto su obecali). Njih jos uvek vade samo tradicija i dobri motori.

 

 

Sto se tice brzine interneta, kvaliteta istog mogao bih da se slozim. Sa cime se srpdaju i sami Nemci, licno sam se nekoliko puta uverio u to sa pricom o digitalizaciji.

Ali koja to jos evropska zemlja ima softverskog giaganta kao Nemacka sto ima SAP?

Nemacka je po pitanju roboizacije i automatizacije u samom svetskom vrhu. Daleko ispred ostalih zemalja Evrope i Sev. Amerike.

 

Quote

The country with the highest robot density by far remains Singapore with 918 units per 10,000 employees in 2019. The electronics industry, especially semiconductors and computer peripherals, is the primary customer of industrial robots in Singapore with shares of 75% of the total operational stock.

South Korea comes second with 868 units per 10,000 employees in 2019. Korea is a market leader in LCD and memory chip manufacturing with companies such as Samsung and LG on top and also a major production site for motor vehicles and the manufacturing of batteries for electric cars.

Japan (364 robots per 10,000 employees) and Germany (346 units), rank third and fourth respectively.

 

https://ifr.org/ifr-press-releases/news/robot-race-the-worlds-top-10-automated-countries

 

 

Sto se tice motora, nisu bas tako kvalitetni, zavisi od serije, fabrike itd. Ali i takvi su u evropskom vrhu i ispred SAD ali iza Japanaca.

 

Da li Nemacka moze bolje, apsolutno po mome misljenju moze, daleko je ovo ovde od savrsenog kako se misli u Srbiji. Ali i dalje su oni u vrhu.,

 

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment

Uzbuna u Nemackoj, nemacki proizvodjaci automobila gube trzisni udeo u Kini...

 

Deutsche Autobauer verlieren in China Marktanteile

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/autoindustrie-deutsche-autobauer-verlieren-in-china-marktanteile/28883500.html

 

Ovo stavljam da bi odgovorio bags-u. On je napisao da se Austrija slepa uz Nemacku i da su pravili napravili velike greske poslednjih 20 godina.

 

Austrija nije za poredjenje sa Nemackom jer su izvori zarade te dve zemlje razliciti a time i prioriteti.

Nemacka je zemlja koja zivi od izvoza tehnologije i mnogo zaivis od industrije. Glavna zarada dolazi iz visokog trgovinskog suficita.

Austrija je zemlja koja cesto ima trgovinske deficite a mnogo vise zavisi u zaradi od dela usluga.

 

Ja uopste ne mislim da su obe zemlje lose prosle poslednjih 20 godina, stavise. Nemacka je max iskoristila otvaranje Kine, pa bi mnogi dogadjaji po Evropi u poslednjih 15ak godina mogli biti povezani sa izvozon nemacke tehnologije u Kinu i naglom povecanju trgovine sa Kinom, Naravno, jevtina enerrgija iz Rusije i sirenje EU su igrali ogromnu ulogu takodje, to je sve Nemacka forisrala iz svojih interesa.

Stavise, da bi podupreo moje misljenje, dacu jedan primer koji je davno zaboravljen:

Opel je bio u sastavu americkog GM do krize 2008, kada je totalno pukao, kao i cela americka autoindustrija, Nemacka se odlucuje da proda Opel Rusima, SAD to blokiraju. Medjutim mnogi poslovi sa Kinezima su prosli, u oba pravca, dosta su toga Kinezi kupili po Nemackoj. A kineska zeleznicka mreza brzih vozova je gradjena na nemackoj tehnologiji.

 

Da li je Nemacka mogla nesto vise da uradi da npr. spreci neke dogadjaje, mislim da ne u ovakvoj konstalaciji odnosa tj. u polozaju koji Nemacka ima spram SAD.

Zato su se Nemcima u poslednjih 10ak godina desili brojni privredni skandali od VW preko Wirecarda do Deutschebank...to nisu naprasno otkrivene afere...

 

Sto se tice Austrije, sasvim lepo njima ide i nisu u istoj poziciji kao Nemacka. Turisti ce i dalje dolaziti u planine jer tamo nema zime...a austrijske firme ce magicno dobijati poslove po Balkanu...

Edited by pasha
Link to comment
47 minutes ago, Venom said:

Ne koristim samousluzne kase nikad i nigde. Skeniranje bar kodova je rad i dok me za to ne plate, ne dolazi u obzir. A verovatno ni tad.

 

A svoje vreme ne ceniš dovoljno?

 

Ovako razmišljas i kada sredjujes djubre, pretpostavljam? Kako se nosiš onda sa tim, ipak sve zajedno bacas u obični kontejner?

Link to comment
58 minutes ago, Venom said:

Ne koristim samousluzne kase nikad i nigde. Skeniranje bar kodova je rad i dok me za to ne plate, ne dolazi u obzir. A verovatno ni tad.

Koristim sausluzne kase iz 2 razloga:

- manje je vreme koje potrosim da cekam u redu

- manja je mogucnost greske u ocitavanj (duplo kucanje) i mogu lakse da proverim da je neki proizvod na popustu

 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

A svoje vreme ne ceniš dovoljno?

 

Ovako razmišljas i kada sredjujes djubre, pretpostavljam? Kako se nosiš onda sa tim, ipak sve zajedno bacas u obični kontejner?

 

Ne razumem pitanje o djubretu. Ljudi na kasi kostaju, tehnika na kasi kosta i sve to je uracunato u cenu koju platis inace bi radnje poslovale u minusu. Odjednom ljudi na kasi ne kostaju nista, da li cene idu na dole? Ne idu. Zasto bih radio nesto za dzabe za neciji profit, a da ja licno ne dobijem nista od toga (npr. radio sam za dzabe u svom zivotu, ali uvek sam imao neki interes u tome, npr. sticanje konkretnog iskustva). Da mi plate ili daju popust mozda bih i razmislio, ali verovatno ni tada ne bih.

Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Koristim sausluzne kase iz 2 razloga:

- manje je vreme koje potrosim da cekam u redu

- manja je mogucnost greske u ocitavanj (duplo kucanje) i mogu lakse da proverim da je neki proizvod na popustu

 

 

I ja sam koristio self check in za avion, jer je jeftinije. Onda je self check in postao standardan, a check in na salteru je morao da se doplati.

Koristio sam i koristim terminale u banci, online banking jer je brze i lakse i jeftinije. Onda kad ponekad ipak moram na salter, ili ne mogu vise, ili moram da platim 3 evra za transakciju, iako me banka kosta isto ili vise nego ranije.

 

I tako, sve radis sam danas, za dzabe, klikci ovde, onde, instaliraj aplikaciju, skeniraj i tako dok ne odem u krevet i onda kazem "uh sto sam umoran. a kao da nista pametno nisam uradio danas".

 

Ali to sam ja. Ti radi sta hoces.

  • +1 4
Link to comment

Ne znam koliko ce moci jos gurati sa ovom taktikom d ane povecavaju plate ali u jednom momentu ce nastati haos.

 

Pozitivan primer iz Austrije:

Ovde su drasticno povecali plate kad si u IT u drzavnom sektoru. Drugar koji je bas zver poceo da radi za Ministarstvo unutrasnjih kao Software Architect. Bez problema 120k brutto a to je bilo recimo pre godinu dana max 56k.

 

  • +1 1
Link to comment

Mislim da je veci problem demografske priorode i sto je Nemacka od pedesetih XX veka konstatno povecavala svoje industrijske kapacitete zbog izvoza a demografija vec 50ak godina ide dole. Upraviltelj Zavoda za zaposlvavanje(Bundes agentur für Arbeit) je rekao da ce Nemackoj u narednih 10ak godina trebati oko 400k novih zaposlesnih uvezenih iz inostranstva(ne samo radnika, vec visoko obrazovanih, tehnicara...) svake godine. Mislim da ce biti manje ali opet puno. Problem je sto veliki deo sveta nema dobro skolstvo a Nemcima treba dosta strucnog kadra tipa tehnicara, inzenjera...Tesko da na Afriku tu mogu racunati. Pokusali su sa Indijom, i dalje pokusavaju, ali mislim da to ne ide kako su se nadali. Istocna Evropa je bila veliki izvor kvalitetne strucne radne snage ali taj bazen se brzo ispraznio.

Zato imaju puno ausbildunga, qureinsteiger...

Link to comment

zajbano u dojčlandu, piše dojče vele

ovo za digitalizaciju mi je potvrdila moja berlinčanka no da nam je ovo

Quote

Saopštenje Savezne agencije za mreže krajem novembra trebalo bi da je šokantno, ali zapravo nikoga nije iznenadilo. Ponuđači mobilne telefonije Telekom, Telefonika i Vodafon su ove godine postavili predajnike kako bi zatvorili 95 „slepih mrlja“ u Nemačkoj – mesta gde signala jedva da je bilo, piše Dojče vele (DW).

Zapravo su se operateri obavezali da će ove godine zatvoriti 500 takvih rupa. Ali, i dalje oko tri odsto teritorije Nemačke nema mogućnost da prima signal u 4G/LTE ili u 5G formatu.

nebih se bunio. ovde kod mene u selu dostupa je samo 2G a kućni net A1 ne može.

Edited by djordje geprat
Link to comment
50 minutes ago, djordje geprat said:

zajbano u dojčlandu, piše dojče vele

ovo za digitalizaciju mi je potvrdila moja berlinčanka no da nam je ovo

nebih se bunio. ovde kod mene u selu dostupa je samo 2G a kućni net A1 ne može.

Djordje, Nemacka drzava je ubacila lepe pare pre par godina da se napravi pokrivenost 4G/LTE mrezom od 95 do 97% pokrivenosti teritorije (koja je naseljena).

Na taj nacin je resen problem nedostatka ADSL prikljucaka van urbanih centara. DT je nije imao mogucnosti za vise od 2Mb interneta na bakarne parice.

 

Sto se tice Vaseg slucaja u vikendici, jedno moguce resenje je postavljanje prijemne antene. 

Treba prvo videti koji od 3 operatera ima najjaci signal u kraju i sta je prirodna prepreka. Moze biti da ste u nekoj dolji, zabrdju ili cak i jaca suma. Sa eksternom prijemnom antenom (ovako nesto) mozete da uhvatite jaci signal za kucni net, ili mobilni box uredjaj za internet.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 25.12.2022. at 20:57, pasha said:

 ...Tesko da na Afriku tu mogu racunati. Pokusali su sa Indijom, i dalje pokusavaju, ali mislim da to ne ide kako su se nadali. Istocna Evropa je bila veliki izvor kvalitetne strucne radne snage ali taj bazen se brzo ispraznio.

 

Reče mi jedna da će gospođa mi uskoro imati prođu sa španskim jer kad isisaju Balkan sa medicinarima, na redu je Južna Amerika. Pošto kupio po to prodao 

Edited by desboj
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...