Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Edit: Da, mene je prevoz svih stvari kamionom iz BG-a do Kölna kostao 800 €... Sa sve nosacima i skladistenjem od dva meseca dok sam bio bez stana.
zvala sam i prenosace namestaja danas, u trenutku krajnjeg ocaja. prvi: daleko je minhen, ne radimo to. ali radite selidbe za inostranstvo, pise na sajtu. pa radimo, ali samo ovo blize inostranstvo. drugi: cena bi okvirno bila hiljadu evra, ali nju ne ulazi nesto vezano sa carinama, sto bi bilo dodatnih ~200, i ne ulazi ponovno sklapanje ormara. i koliko knjiga imam. oko sto, kazem ja, mada imam verovatno blizu 200. e, te knjige morate da popisete, naslove i autore, pa cu ja da vadim neki list odobrenja iz narodne biblioteke. ali, vecinu tih knjiga sam dovukla iz inostranstva. dobro, te ne morate, ali druge da. a i sve stvari, ili cete vi da popisujete ili mi pravimo liste, ali ako mi radimo, to je dodatnih 3 evra po npr kutiji...predvece mi se porodica smilovala, pa ce velike stvari da cuce manje-vise kod njih do daljnjeg.jedna briga manje.dobro, necu ici u nemacku kao turista.dobro, dacu helgi da mi procita ugovor i nadje crvene lampe.cenjkanje mi nije u prirodi. placam sve i svasta samo da bih ustedela vreme i svoje zivce. mada, mozda mogu da naucim.
Link to comment

E, da, to za knjige sam sasvim zaboravio. A imao sam 44 kutije pune knjiga :isuse: A i taj spisak svih stvari sam zaboravio. Mada se secam da sam to isamarao na kraju kad sam popizdeo, onako odokativno. Tipa "sitni predmeti za licnu upotrebu - komada 46", "mali kuhinjski aparati i pribor - komada 50" itd.

Link to comment
Mada i ovde ima sasvim dovoljno knjiga.
manijakinja kupovala strucnu literaturu. godinama. masivno. skupo. nema sanse (a ni novca) da to ponovo kupujem u nemackoj.beletristiku necu ni da nosim...@aram - ima ime za tu narocitu zaboravnost: optimizam secanja... @boycie - od kad sam 2005. naletela na alkosa cimerku imam problem sa stambenim zajednicama.postoje nekakvi UNI apartmani u minhenu, potpuno nova zgrada sa vrlo lepim aparrtmanima za koje sam se prijavila i online i preko neke zene (ima UNI oglas na standardnom sajtu za stanove). do danas od njih ni pisma ni razglednice... Edited by PointTaken
Link to comment
manijakinja kupovala strucnu literaturu. godinama. masivno. skupo. nema sanse (a ni novca) da to ponovo kupujem u nemackoj.beletristiku necu ni da nosim...@aram - ima ime za tu narocitu zaboravnost: optimizam secanja... @boycie - od kad sam 2005. naletela na alkosa cimerku imam problem sa stambenim zajednicama.postoje nekakvi UNI apartmani u minhenu, potpuno nova zgrada sa vrlo lepim aparrtmanima za koje sam se prijavila i online i preko neke zene (ima UNI oglas na standardnom sajtu za stanove). do danas od njih ni pisma ni razglednice...
Kako si se prijavila? Ja mogu samo za Keln mogu da pricam, ali generalno skoro svuda vaze ista pravila a to je da su visokoobrazovani studenti gosti iz inostranstva u prednosti kada je u pitanju dobijanje apartmana. Najbolje je obaviti razgovor u birou Studentenwerka u Minhenu i videti koje opcije imas :)Ja sam naime bio prijavljen za stambenu zajednicu u Kelnu ali se ovi iz Studentenwerka nisu javljali, ja vec nasao apartman.. posle par godina kada sam se smorio tu otisao sam u Studentenwerk licno, pitao ih sto mi nisu nista poslali itd (oni su malo slampavi kada je korenspondencija u pitanju, nako generalno), posle razgovora sam odmah dobio ponudu za solidnu stambenu zajednicu.. Edited by Boycie
Link to comment
posle par godina kada sam se smorio tu otisao sam u Studentenwerk licno, pitao ih sto mi nisu nista poslali itd
posle par+1 godina ja odoh dalje smile.gif... doktorat traje 3 godine i onda dovidjenja.a UNI apartmani nemaju veze sa Studentenwerkom (btw, citala sam taj sajt ranije, i kad sam videla da je vreme cekanja na smestaj od 1-4 semestra, odustala).
Link to comment

I da sto se preseljenja tice, najbolje je da poneses samo ono sto ti treba, ako imas namestaja u srbiji prodaj to tamo, sakupi negde 500-800 eur i pravac IKEA + odlican frizider od 100 € na http://kleinanzeigen.ebay.de a ves u vesheraju ili isto nadjes preko kleinanzeigen neku solidnu masinu za 50-100 eur . Ispasce ti jeftinije nego da selis sve stvari.edit: nazovi SW u Minhenu, to sto se ceka 1-4 Semestra ne mora nista da znaci, ako imas kvalifikacije mozes da upadnes odmah, ono kazem da cisto iskoristis sve moguce opcije :)

Edited by Boycie
Link to comment

Jos jednom, mali pregled nekih stvari u De, mozda vecinu stvari znas vec, al ono da se ima- Pri dolasku odmah prijaviti adres u Äuslanderamt (biro za strance) ili u Bezirksrathaus (lokalna zgrada opstine), zavisi od mesta do mesta gde treba ici- Ziro racuni u banci su za studente uglavnom besplatni- Pri nabavci karte za mobilni OBAVEZNO pitati za studentske tarife koje mogu biti znacajno jeftinije nego standardne- Nabavi bicikl, ovde je uzivanje voziti se bajkom :)- Pri trazenju stana obratiti paznju na "Warmmiete" i sta se podrazumeva pod njom, to ti je kirija sa grejanjem i vodom, ali bolje procitati tacno o cemu se radi posto za mnoge stanove treba placati grejanje odvojeno- Sajt za poredjenje cena struje, interneta, osigiranja i sl.... http://preis24.de/- http://kleinanzeigen.ebay.de je keva za nalazenje jeftinih a dobrih stvari, uglavnom ih prodaju ljudi koji se sele u dalja mesta pa ih smara da slepuju stvari ili kupuju nesto bolje. Ima sve zivo!- Kupovina - REWE/EDEKA: relativno skupi supermarketi, Netto - srednji, Aldi/Lidl - socijalaako mi padne jos nesto napamet dodacu

Link to comment

ne znam, ne bih da te nesto nagovaram ali i ja mislim da ti je na pocetku najbolje resenje da delis gajbu s nekim. to sto si imala gadno iskustvo u proslosti moze posluziti kao nauk - pitaj ljude sta rade, gde rade, popricja malo s njima, osacuj ih, vidi da li su osobe s kojima bi se moglo ziveti... nemoj poci od toga da oni mogu da biraju i da su u boljoj situaciji od tebe, ni njima nije lako da nadju nekog ko je normalan i lak za zivot a sigurno ne bi delili gajbu da im ne ide u prilog. a dobila bi ne samo jeftiniju gajbu nego bi i vise vezbala jezik, verovatno kroz te ljude upoznala neki interesantan svet, tako nekako... ja bih sigurno prvih pola godine ziveo s nekim domicilnim cimerom koji mi nije iz profesije.

Link to comment

Ja sam proveo dva puta po par meseci u nekim WG-ima i imam samo pozitivna iskustva sto se tice cimera i cimerki. Sa par njih se i dalje druzim... A to je sigurno odlicno za ucenje jezika. Jedino bolje je da odmah nadjes decka nemca :)

Link to comment
Jedino bolje je da odmah nadjes decka nemca smile.gif
hans smile.gifkonacno mi se javila neka zena iz UNI apartmana, taman kad sam pomislila da me ceo nemacki internet domen ima na nekakvoj ignor listi. odgovaraju mi na mejlove, dakle postojim!i hvala vam svima. jedino ovde nesto konkretno i u realnom vremenu saznam. edit: javio mi se i jedan jedini vlasnik stana od svih kojima sam pisala. iako je moja poruka bila na engleskom, odgovor sam dobila na nemackom.majstor gugl to prevodi ovako:Љубав ПТ,Честитке за усвајање на Тум.Стан је већ резервисан за новембар. ће бити Очекивао сам у стан Децембар најмање месец дана, можда више дати у подзакуп. Молимо вас јавите ми Када би то била од интереса за вас.Поздрав из Њујорка,Д. Edited by PointTaken
Link to comment

danas bila u ambasadi da apliciram za studijsku vizu.gužve nema (N E M A), svi su ljubazni, čitav postupak traje pola sata sa sve dodatnim kopiranjem u obližnjoj agenciji (sve dokumente koje traže za vizu kopirati u 2 primerka, izuzev zdravstvenog osiguranja).viza će mi biti gotova sutra. izdaje se na 3 meseca, a produžava u nemačkoj...jednostavno i bez stresa. nadrealno. uhvatio me poriv da zaređam po praznim ambasadama i apliciram u bar 7 zemalja za neke vize. za slučaj da nekom zatreba:tačno one stavke (dokumenta) koje traže u pdf fajlu na sajtu ambasade su sasvim dovoljne da se viza dobije. ne moraju se otvarati bankovni računi niti deponovati novci ako se ima ugovor o stipendiji.ne mora se imati ni dokaz o znanju nemačkog jezika (ili dokaz o upisanoj školi nemačkog jezika) ako su studije na engleskom, ali je tada potrebno pismo od mentora na memorandumu faksa da će studije biti na engleskom.

Link to comment
danas bila u ambasadi da apliciram za studijsku vizu.gužve nema (N E M A), svi su ljubazni, čitav postupak traje pola sata sa sve dodatnim kopiranjem u obližnjoj agenciji (sve dokumente koje traže za vizu kopirati u 2 primerka, izuzev zdravstvenog osiguranja).viza će mi biti gotova sutra. izdaje se na 3 meseca, a produžava u nemačkoj...jednostavno i bez stresa. nadrealno. uhvatio me poriv da zaređam po praznim ambasadama i apliciram u bar 7 zemalja za neke vize. za slučaj da nekom zatreba:tačno one stavke (dokumenta) koje traže u pdf fajlu na sajtu ambasade su sasvim dovoljne da se viza dobije. ne moraju se otvarati bankovni računi niti deponovati novci ako se ima ugovor o stipendiji.ne mora se imati ni dokaz o znanju nemačkog jezika (ili dokaz o upisanoj školi nemačkog jezika) ako su studije na engleskom, ali je tada potrebno pismo od mentora na memorandumu faksa da će studije biti na engleskom.
i kad dolazis?da priredimo neki ljucki docek. :)
Link to comment
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...