Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Gambero Rosso objavio listu od 45 najboljih barova u Italiji. Evo spiska, razvrstano po regionima, ko bude u prilici da proveri neka javi utiske. 

 

Veneto
Olivieri 1882 (Arzignano [Vi])
Il Chiosco (Lonigo [Vi])
Biasetto (Padova)
Amo (Venezia)
Grancaffè Quadri (Venezia)

Friuli-Venezia Giulia
Caffetteria Torinese (Palmanova [Ud])
Antico Caffè San Marco (Trieste)
Caffè Vatta (Trieste)

Emilia-Romagna
Gino Fabbri Pasticcere (Bologna)
Staccoli Caffè (Cattolica [Rn])
Bar Roma (Novellara [Re])
Gabriele Spinelli – Dolce Salato (Pianoro [Bo])
Rinaldini (Rimini)
Nuova Pasticceria Lady (San Secondo Parmense [Pr])

Lombardia
La Pasqualina (Almenno San Bartolomeo [Bg])
Marelet (Treviglio [Bg])
Morlacchi (Zanica [Bg])
Caffè Cavour 1880 (Bergamo)
In Croissanteria Lab (Carobbio Degli Angeli [Bg)
Bedussi (Brescia)
Colzani (Cassago Brianza [Lc])
Pasticceria Sartori (Erba [Co])
L'Ile Douce (Milano)
Pavé (Milano)

Piemonte
Converso (Bra)
Baratti & Milano (Torino)
Caffè San Carlo (Torino)
Bar Zucca (Torino)

Liguria
Douce (Genova)
Murena Suite (Genova)

Toscana
Tuttobene (Campi Bisenzio [Fi])
Ditta Artigianale (Firenze)
Gilli (Firenze)
Paszkowski (Firenze)

Marche
Picchio (Loreto)

Umbria
Bar Molino Centumbrie (Magione [Pg])

Lazio
Spazio Bar e Cucina (Roma)

Abruzzo
Caprice (Pescara)

Campania
Sal De Riso Costa D'Amalfi (Minori [Sa])
Gran Caffè La Caffettiera (Napoli)

Puglia
300Mila (Lecce)

Sicilia
Caffè Sicilia (Noto [Sr])
Sciampagna (Palermo)
Antico Caffè Spinnato (Palermo) 
 

Edited by Serena
  • Hvala 2
Link to comment
  • 2 months later...

Ističe sutra fina promocija za regionalne vozove Trenitalije, bira se datum od kada se želi koristiti neograničeno 5 dana za 25€

Ne važi za Lombardiju, Bolzano i neke specijalne vozove kao u 5 Terre. Moze se uštedeti fina sumica, npr samo jedna karta od Trsta do Bologne izađe skuplje... ovako cenim da se može u teoriji isplanirati po nekoliko gradova dnevno a usput ima šta videti i iz vozova. Jeste da treba imati u vidu da su regionalni vozovi manje pouzdani južnije ali oko većih gradova uglavnom jesu, bude gužva ujutro oko 7-8 i popodne oko 5-6.

 

Vredi prilično, čak i ako se desi da jedan dan od tih bude štrajk (...) uglavnom ima dosta izbora iz npr. Bologne, Firenze ili Rima i ne treba nikakva rezervacija ni check-in (uveli su letos kao obavezan i za regionalne). Znači ne IC i ne Freccie, samo Regionali i Regionali Veloci

 

Treba izabrati Italia in Tour Adulto 5 giorni i pravilno upisati ime kao u pasošu jer kontrolišu neki kontrolori.

 

https://www.trenitalia.com/en/offers/italia-in-tour.html

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...

Krecemo polako u organizaciju porodicnog puta kolima po severu Italije u onom periodu oko 1. maja sto ce biti zgodan za spajanje, i s obzirom da idemo sa podmlatkom (8 i 6 godina u tom trenutku) naravno primarni cilj je Gardalend:D. Kako smo njih dve navikli vec na obilaske gradova i drugih kultura, mislili smo da usput da napravimo i turu koja bi obuhvatila neke od njih. Ranije iskustvo nam je pokazalo da ako imamo fokalne tacke interesantne deci (jednu vecu ili 2-3 manje po danu po gradu sa pauzama izmedju) sasvim lepo moze da se prodje. Stoga molim lokalne PPP Italijane (i ostale koji su isli u slicnu avanturu) da daju predloge za bilo sta sto misle da bi bilo lepo (mesto, lokalitet, park, jezerce, crkva/bazilika, muzej interesantan i deci, ne mora nuzno deciji...) kao i da li neka od mesta mozda treba zaobici komplet. Ovo nam je za sad neformirani kostur plana, svakako podlozan promenama:

 

U odlasku u Italiju bi pravili malu pauzu da se proseta par h po Trstu (sad dal bas u samom Trstu ili Miramare, nemam pojma), a onda bi produzili do Verone koja bi nam sluzila kao baza za tri nocenja - popodne/predvece bi iskoristili za samu Veronu, a naredna dva dana jedan za Gardalend, a drugi za obilazak jezera (gde bi isli od mesta do mesta, recimo video sam da je neko na ranijim stranama pisao o gondoli iz Malcesine koja vodi na Monte Baldo, to mi se bas svidelo kao ideja).

Od Verone bi presli onda u Feraru (jel vredi stati sa decom u Mantovi?) na dva nocenja. U samoj Ferari smo mislili zamak Este definitivno, a onda na jednodnevni izlet do Ravene (videh da imaju lepe mozaike).

Poslednja etapa bi bila 3 nocenja u Padovi kao bazi i za obilazak ali i za dva jednodnevna izleta, do Vicence (ni u jednom ni u drugom mestu nemam pojma jos uvek sta da obilazimo) i Venecije kao no brainer.

 

Ni supruga ni ja nismo obilazili do sad ovaj deo Italije (sem Venecije a i to bas davno) tako da su i sve ostale preporuke u vidu restorana, djelaterija i sl. za sva ova mesta takodje vise nego dobrodosle.

Unapred se zahvaljujem!:)

Link to comment

Onako brzinski pogledano mislim da ste si zadali mozda previse stvari za taj period ali mozda je i do mene jer volim sve natenane i detaljno. Ne znam koji su vam tacno termini ali racunajte da je u Italiji drzavni praznik (neradni dan) i 25 april, tako da ce od tog cetvrtka pa do sledece srede kad je 1. maj biti i milijardu domacih turista u cirkulaciji. Doduse, neki ce spojiti 1 maj sa sledecim vikendom (4  i 5 maj) ali ce ipak biti manjina u odnosu na prethodnu sedmicu jer je ovde 2 maj radni dan. Niposto ne idite u Gardaland vikndom ili 25 aprila ili 1 maja jer cete naici na nenormalnu invaziju ljudi i dece. 

  • Hvala 1
Link to comment

@Poludziber

Pre nego sto se bacim na pretragu jesi li pisao sta o Kalabriji? I ako nisi imas li mozda nesto bas za preporuku. 

Ja cu biti u ovom Capo Vaticano , ali ova jedna italijanka iz Apulije se pravo "skenjala" kad sam joj rekao da tu idem.

Kao gde ces tu to je najzaostaliji deo Italije i sve nesto lose.

 

Ja sam pokusao gadjati nesto na jugu blizu aerodroma i ovo je stvarno ispala dobra ponuda koju ne mogu otkazati. :(

Link to comment
17 hours ago, bags said:

@Poludziber

Pre nego sto se bacim na pretragu jesi li pisao sta o Kalabriji? I ako nisi imas li mozda nesto bas za preporuku. 

Ja cu biti u ovom Capo Vaticano , ali ova jedna italijanka iz Apulije se pravo "skenjala" kad sam joj rekao da tu idem.

Kao gde ces tu to je najzaostaliji deo Italije i sve nesto lose.

 

Ja sam pokusao gadjati nesto na jugu blizu aerodroma i ovo je stvarno ispala dobra ponuda koju ne mogu otkazati. :(

Evo ti ispod kvotovan moj odgovor na isto pitanje @Behemoth

 

On 23. 8. 2022. at 14:43, Poludziber said:

Bio sam vise puta poslom u Redjo Kalabriji I jednom na samo dan u ultraturistickoj Tropei. Zazirem jer je to jedini italijanski region gde mozes nabasati na pogresno mesto i gde je mafija prakticno neskriveno jaca od drzave. Mislim, da ne preterujem ne radi se o afganistanu ali ipak volim da opusteno zunzam gde hocu.

 

Eh sad vidim da je taj Capo Vaticano blizu Tropee koja je jedna od kul destinacija bez obzira na nenormalne guzve u periodu visoke letnje sezone. Ides leti? Taj deo obale je turisticki i generalno nema problema iz prethodno kvotovanog teksta.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Moja žena vrlja po ponudama agencija ovde kod nas u Srbiji, oko Sicilije. Ja mrmljam da to nema smisla i da deru i sve tako...

Ajde recite mi da sam u pravu...

Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:

Moja žena vrlja po ponudama agencija ovde kod nas u Srbiji, oko Sicilije. Ja mrmljam da to nema smisla i da deru i sve tako...

Ajde recite mi da sam u pravu...

Deru agencije ili deru u Siciliji?

Link to comment

Alberobello

 

OgciZ1cl.jpg

 

Kad sam prvi put krocio u ovaj cudesni gradic mislio sam da se radio o nekom tematskom zabavnom parku, totalnom fejk konstrukcijom. Neki Shtrumpfland ili sl. Nisam mogao da se nacudim da se radi o autenticnom naselju izgradjenom pre vise od 300 godina. Od moje prve posete Alberobelu proslo je vise od 20 godina, ali divljenje ovom autenticnom dragulju juzne Italije se nije smanjilo ni za promil. Jedno od onih mesta pod zastitom Uneska koji to zaista zasluzuju. One kucice iz Gospodara prstenova su previse banalne i jednostavne u odnosu na ove bele lepotice s kamenim crepom u ubliku korneta.

 

v5eXUwBl.jpg

 

xpPlACWl.jpg

 

9AIfgOVl.jpg

 

Dakle ove cudne male okrugle kuce sa rogatim krovovima se zovu Trulli. Ne postoje samo u Alberobelu vec cete ih sretati tako razbacane po celoj Pulji, ali samo ovde su se razvile u autenticno naselje, pravi mali grad. Vlasnik pustog zemljista na kojem se danasnje naselje nalazi je polovinom 17og veka odlucio da dozvoli svojim seljacima da sagrade kuce uz terene koje su za njega obradjivali. Kako je Pulja u tom periodu bila pod Spanijom, zakon je predvidjao visoke poreze za izgradnju malterisanih kuca. Da bi izbegao taj porez, rekao je seljacima da mogu da grade kuce koristeci samo suv kamen bez upotrebe bilo koje vrste maltera. Oni su se kroz generacije toliko izvestili u pravljenju ovih kamenih kucica da su dostigle pravo savrsenstvo u ocuvanju toplote/hladnoce unutra. Neretko i dan danas neke porodice zive u njima. Kad sam bio prvi put ovde, skoro pola grada su cinile kucice naseljene domorocima. Danas je preko 90% pretvoreno ili u B&B ili suvenir butike.

 

UaKask2l.jpg

 

n2FWRL9l.jpg

 

dk8HPR2l.jpg

 

ZEpKfsol.jpg

 

Itdk2OLl.jpg

 

Trullo kao stan za iznajmljivanje je postao fensi pa ga u tom obliku mozete naci u celom regionu i neretko se nadju luksuzne verzije spojenih trula sa sirokim privatnim poplocenim dvoristem. Prosle decenije su bile ceste pojave kradja napustenih trula po njivama ili maslinjacima. Dodju nocu kamionom, rastave ga kamen po kamen i sutradan sastave na sopstvenim imanjim kilometrima daleko.

Koliko god da vam raspored obilaska Pulje prepun, gledajte da ne propustite ovo zaista jedinstveno mesto. Proslog avgusta je Alberobelo je bio pravi mravinjak od turista tako da ako mozete izbeci taj period bolje za vas. Za posetu je dovoljno par sati tako da u istom danu mozete skoknuti i do obliznjeg Lokorotonda ili Cisternina ili Martine Franke. Sva tri ova gradica su vredna posete i uskoro cu i o njima.

 

 

  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, Poludziber said:

Deru agencije ili deru u Siciliji?

"Sicilija" cenom da će svakako da dere.

Sad mi u glavi neki Dapeppe hotel 3*  11n 2400€ PP za dvoje. Koliko se sećam to je najjeftinije

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...