Jump to content
IGNORED

Serija "Porodica" - That 90's Show


renne

Recommended Posts

(Večernje novosti) VEZA SA SLOBOM JE BILA NAJVAŽNIJA U NJENOM ŽIVOTU: Mirjana Karanović o svim izazovima sa kojima se suočila u tumačenju lika Mirjane Marković

Quote

GLUMICA Mirjana Karanović govorila je za "Novosti" o ulozi Mirjane Marković u seriji "Porodica". Ona je istakla da je ovo prvi put da je oživljavala lik osobe koja je postojala. Osim toga, za nju je izazov predstavljalo to što je glumila suprugu Slobodana Miloševića protiv čijeg se režima i sama borila

- Trudila sam se da pronađem zajedničke tačke, koje uvek postoje. To radim i kada igram dramski lik iz nekog pisanog dela. A ovo je bilo prvi put da sam oživljavala lik osobe koja je postojala. Morala sam da se pridržavam činjenica i nisam mogla mnogo toga da prepustim svojoj kreativnoj mašti. Ali, svejedno sam morala da u sebi pronađem njen unutrašnji svet, jer mislim da nije dovoljno fizički da ličimo na likove koje igramo. Bavila sam se psihologijom tog lika, čitala šta je pisala, gledala video-zapise, razgovarala s rediteljem, probala, istraživala. Pošla sam od opšte ideje ko je ta žena, sagledavala sam je iz drugačijeg ugla i bila mi je veoma važna podrška partnera - objasnila je pristup i način na koji je donela lik Mirjane Marković glumica Mirjana Karanović.

Upitana u čemu je pronašla razumevanje za suprugu predsednika Slobodana Miloševića, protiv čijeg režima se i sama borila, Karanovićeva je objasnila da je lik koji je glumački ostvarila "daleko od onoga što je ona sama", ali da joj je u tom kreativnom procesu pomogao savet velike glumice Meril Strip, koja je objasnila kako igra osobe s kojima se privatno ne bi družila ili koje ne voli.

- Ona je tada rekla da pronađe jednu ili dve osobine koje je povezuju s tim likom, i tog trenutka se uspostavi veza koja joj je oslonac. Uz sve naše različitosti, Mirjana i ja imamo istu osobinu da ne podnosimo poltrone, ulizice. Takođe, postoji beskrajna potreba da bude voljena, da bude u centru nečijeg života. Kao što se Mira grčevito u ovoj seriji borila da ostane centar Slobinog života, bez obzira na sve uticaje koje je trpeo tokom ta tri dana da ga ubede da se preda. Tu sam pronašla vrlo snažnu vezu s njom. Proučavajući njenu ličnu istoriju uspela sam da povežem te nepoznate tačke i da stvorim emotivno-mentalni univerzum koji je često izgledao kontradiktorno. Nisam se bojala da utvrdim te kontrastne osobine, jer jaki ljudi ih uvek imaju. Kod Mire su to, s jedne strane, njena preterana okrenutost romantičnom viđenju sveta i odnosa među ljudima, i, s druge strane, krajnji, gotovo dečji egoizam.

Odnos Mire i Slobe bio je veoma značajan i za seriju i za nas koji smo igrali te likove, jer smo želeli da predstavimo neraskidivu vezu između njih dvoje, objašnjava za naš list glumica:

- Veza sa Miloševićem bila je najvažnija u njenom životu, čak snažnija od veze sa decom. U seriji se ne pojavljuje njihov sin Marko, osim jednog telefonskog razgovora, a Marija je više bila okrenuta ocu.

Prema rečima Karanovićeve, najteže joj je bilo da "skine" glas Markovićeve i to kako ona govori.

- Mirjana je bila osoba koja je zadržavala emocije za sebe. Gradila je bedem oko sebe u komunikaciji s ljudima koji su je ugrožavali, ili je ona mislila da je ugrožavaju. Bilo je izazovno pronaći kako razgovara s takvim ljudima, kako se, zapravo, brani i gde su tačke pucanja savršeno izgrađenog zaklona. Kod nje je glas vrlo karakterističan. Kada sam stavila periku, svi su videli da mnogo ličimo. Nosila sam malo šminke. Kako se razvijala situacija, pošto nisu puno spavali, dodavali su mi malo "umora" na lice. Nisam ni shvatila koliko nosimo isti tip lica, taj šumadijski, kako bih ga nazvala.

Glumica je priznala da su je na kraju poslednje epizode sustigle emocije.

- Osetila sam tugu za svim što je izgubljeno, za svim našim životima i zbog svega onoga kroz šta je naša zemlja prošla - emotivno je ispričala Karanovićeva.

Na pitanje "TV novosti" da li je u luku od prvog lika koji je igrala, žene u nižim socijalnim slojevima, Petrije, i Mirjane Marković, koja je bila na vrhu društvene letvice, pronašla neke sličnosti, glumica je istakla da je uvek zanima kakva je osoba iza fasade koju predstavlja svetu.

- Petrija iza fasade nepismene žene iz sloja najugroženijih, koja je žrtva određenog vremena, krije gotovo kraljevsku snagu, inteligenciju i izdržljivost. Iza vrlo moćnog položaja Mire Marković stoji žena koja se u emotivnom smislu često osećala ugroženom i slabom. Zato je imala potrebu da napada i da gradi utvrđenje iza koga će viriti kroz male otvore i pokušavati da se odbrani od svih i stvarnih i zamišljenih neprijatelja.

Boris Isaković i Mirjana Karanović veoma dugo su partneri, te su, objašljava nam glumica, znali kako će graditi blizak i kompleksan odnos supružnika Milošević.

- Prvi put smo Boris i ja igrali zajedno u predstavi "Bure baruta", koja je izvođena sredinom devedesetih godina u JDP. On je tada bio glumac na početku karijere. Za mene je on trenutno najbolji glumac koga ova zemlja ima, a mislim verovatno i šire. Jedan od najboljih glumaca na Balkanu. On je veoma temeljit glumac, koji radi sa partnerom i nije sebičan. Ima veliku glumačku inteligenciju, odlične tehnike i od prvog trenutka smo "kliknuli". Bilo nam je jasno koliko su Sloba i Mira važni jedno drugom i tokom snimanja veoma smo čuvali taj odnos.

 

  • Haha 1
Link to comment
33 minutes ago, morgana said:

milosevic i mira su mozda u nuzno karikature, ali to ih cini benignijima, nedopustivo.

 

 

Bilo je onomad kad su objavljeni transkripti prisluškivanja porodičnih razgovora Miloševiča od strane hrvatskih obaveštajaca da je porodična atmosfera bila do grotesknosati još benignija. Ono što hodaš bos po mermeru ko neki Marinko Rokvić lol pa ono kad ga Marko iznervira kad je reko da je klempav pa će da operiše uši a Mira svo vreme odvaljena od realnosti ko Marija Antoaneta. Sećam se da su neki stranci odmah pisali drame po tim zapisima, ne znam šta je bilo sa tim a ni sa onim mjuziklom J. Bogavac od pre par godina ali njihov sve vreme kuco maco odnos unutar zidina zamka bešćutan za sva dešavanja izvan  je prava poslastica za svakog dramaturga.

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment

I čuvena epizoda sa bazenom

Quote

Početkom 1997. Marko Milošević se uselio u novu kuću s bazenom. Uređenje je trajalo mjesecima što je nestrpljivog sina često dovodilo na rub živaca. Konačno useljenje u luksuzni dom činilo se poput najljepšeg sna što potvrđuje i telefonski razgovor snimljen 3. siječnja (januara) 1997.

Marko: Da li znaš da mi je voda u bazenu 38 stepeni?

Slobodan: Ti si budala, bre. To je nezdravo.

Marko: Pa da bez veze. Treba da bude 18. To je prava stvar.

Slobodan: Pa ne sme preko 30 bre, što se bre zezaš.

Marko: Što da se ne sme? Kupam se na 40!?

Otac Slobodan odustaje a u razgovor se uključuje mama Mira.

Mira: Mili, kuco moja slatka...

Marko: Zagrejo sam, cicko, vodu u bazenu na 38 stepeni. Znaš kako je divno.

Mira: Kaži mami šta radiš?

Marko: Mama, 72 sata nisam izašo iz kuće.

Mira: Jao, mili divno. Jel da je čarobno tu?

Marko: I znaš šta? Zaključio sam da u ovakvim uslovima ne može da nemaš apetit ili da imaš nesanicu a to su moji bivši problemi. Prvo, ovde ću da se ugojim jer jedem kao provalija. Mogu da jedem kad oćeš. Druga stvar, ne mogu da imam nesanicu niti može da mi bude dosadno jer imam toliko oblika animacija da je to divno. Uopšte ne izlazim iz kuće. Cico, znaš kakva je milina ovo podno grejanje u kupatilima i svuda okolo. Nema ono staneš bos nogom pa se zalepi stopalo. Ni odkud ništa ne duva, ne bije hladno, ma lepota...

Mira: (smeje se) Uživaj dušo!

Marko: I uradio sam jednu pametnu stvar. Pošto ja ne nosim papuče, Ljubiša me pitao pred Novu godinu što da mi kupi i ja sam mu rekao da mi kupi neke mnogo lepe patike koje će mi i ovako i onako trebati za po kući i kad izlazim napolje. Sad imam nove patike i nisam im skinuo etiketu i onda kad uđem u kuću odmah se izujem pa uđem u patike i po kući sam u čistim patikama.

Mira: Ali, nosi papuče molim te.

Marko: Šta?

Mira: Nosi papuče!

Marko: Kako bre?

Mira: Pa uveče kad legneš onda moraš da imaš papuče pored sebe kad ideš da piškiš.

Marko: A onda ne moram jer imam podno grejanje pa mogu bos.

Mira: Nemoj, to je nepristojno. To je seljački. To je džukački. To je ko Marinko Rokvić (srpski pjevač narodne muzike op.a.)

Marko: Dobro mama.

Mira: Mamica te voli.

https://www.vreme.com/cms/view.php?id=306681

  • Haha 3
Link to comment
10 minutes ago, francuski sobar said:

 

Bilo je onomad kad su objavljeni transkripti prisluškivanja porodičnih razgovora Miloševiča od strane hrvatskih obaveštajaca da je porodična atmosfera bila do grotesknosati još benignija.

"Kaži Struji da kaže Milanoviću da me skinu sa televizije, smučio sam se sam sebi". :cry:

 

Link to comment
41 minutes ago, msv said:
 

O BP sve najgore, ali ima nešto komično u tome koliko ga Živković prezire i kako koristi svaku priliku da ga svede na maltene nekoga ko je volontirao u Vladi ZĐ :laugh:

  • +1 2
Link to comment



.
milosevic i mira su mozda u nuzno karikature, ali to ih cini benignijima, nedopustivo..
 


Ovo.

E sad, najveća materijalna greška serije je precenjivanje otpora onih baba napolju.

Posle OFK-Zvezda pročulo se da Delije i 5-X ekipa kreće na Dedinje, vrlo brzo smo se skupili u Hajd parku i pojurili te babe iz raznih kolonističkih pregrevica i posle 45 minuta je policija uletela između da nas razdvoji, tako da je ulaz u vilu začas bio raščišćen. Nije napolju bilo ništa dramatično kako se sad predstavlja, jedina drama bila je na samoj kapiji između dva kruga obezbeđenja.



Sent from fav toy

  • +1 1
Link to comment

Bandovićev lik me je na prvu podsetio na Timofejeva ali on tada nije bio ćelav niti imao brkove uopšte.. A ako sam dobro zapamtio kaže reporterki da su mnogo cenili njenog oca, da to možda nije aluzija na Ćuruviji?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment

A potsetite me, da li je u stvarnosti stvarno bila prvo vest da je uhapšen, iako nije, tj.sedeo je u kući, a to objavile sve televizije?

U seriji izgleda kao da je to Prangija (Bandović) prvi smislio. Ako je to bilo, koja tv je to uradila, i zašto su to uradili?

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Jel je to Bandovićev lik  zasnovan na Tijaniću?

 

On je tek kasnije postao generalni na rts.

Na wiki stoji da je od 2001 do 2004. bio Koštunicin savetnik za medije. 

Nije izgleda zasnovan ni na kome, zamuljali su to u bezličnu srt1. Možda je to bio uslov rts-a.

Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

A potsetite me, da li je u stvarnosti stvarno bila prvo vest da je uhapšen, iako nije, tj.sedeo je u kući, a to objavile sve televizije?

U seriji izgleda kao da je to Prangija (Bandović) prvi smislio. Ako je to bilo, koja tv je to uradila, i zašto su to uradili?

Ja sam na tv b92 čuo tu vest o koloni koja ide ka Palati pravde, ko je od tv prvi to javio, ne znam.

Link to comment

Bojana Lekic i Cheda juce na K1. Interesantan razgovor sa sve pasivo-agresivnim podbadanjima koje me podsetilo na odnos bivsih ljubavnika. 

 

Bojana mi je oduvek bila ok. U tom razgovoru bas nahvali b92 (u kome je bila urednik tih dana) i koji je malte ne bio jedini relevantan medij u tadasnjoj razvalini od drustva.

Ispada da je Cheda prakticno sam resio da ode do Vile i pokusa da resi sta se moze. I on je prvi javio Lekicki da je Sloba uhapsen. 

A prethodnu laznu vest o hapsenju je pustio (potvrdio) Z. Korac jer je kao manevar odluceno da se posalju dva prazna policijska dzipa kako bi se rasteretila situacija. 

Inace Slobu je izgleda "branilo" svega par stotina ljudi (babe&dedovi) oko Vile. Prakticno vec u martu 2001. svi udbasko-poslovno povezani likovi sa porodicom su produzili dalje. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...