Jump to content
IGNORED

Miroslav Aleksić - silovanja i seksualni napadi


Frank Pembleton

Recommended Posts

 

@Rowanoke(i koga još ne mrzi da čita :)): Upravo se setih jednog interesantnog i istorijski bitnog primera, iz iste knjige.

 

...

This empathic identification with his patients' reactions is characteristic of Freud's early writings on hysteria. His case histories reveal a man possessed of such passionate curiosity that he was willing to overcome his own defensiveness, and willing to listen. What he heard was appalling. Repeatedly his patients told him of sexual assault, abuse, and incest. Following back the thread of memory, Freud and his patients uncovered major traumatic events of childhood concealed beneath the more recent, often relatively trivial experiences that had actually triggered the onset of hysterical symptoms. By 1896 Freud believed he had found the source. In a report on eighteen case studies, entitled "The Aetiology of Hysteria", he made a dramatic claim: "I therefore put forward the thesis that at the bottom of every case of hysteria there are one ore more occurrences of premature sexual experience, occurrences which belong to the earliest years of childhood, but which can be reproduced through the work of psycho-analysis in spite of the intervening decades. I believe that this is an important finding, the discovery of a caput Nili in neuropathology.

 

A century after, this paper still rivals contemporary clinical descriptions of the effects of childhood sexual abuse. It is a brilliant, compassionate, eloquently argued, closely reasoned document. Its triumphant title and exultant tone suggest that Freud  viewed his contribution as the crowning achievement in the field.

 

Instead, the publication of "The Aetiology of Hysteria" marked the end of this line of inquiry. Within a year, Freud had privately repudiated the traumatic theory of the origins of hysteria. His correspondence makes clear that he was increasingly troubled by the radical social implications of his hypothesis. Hysteria was so common among women that if his patients' stories were true, and if his theory was correct, he would be forced to conclude that what he called "perverted acts against children" were endemic, not only among the proletariat of Paris, where he had first studied hysteria, but also among the respectable bourgeois families of Vienna, where he had established his practice. This idea was simply unacceptable. It was beyond credibility.

 

Faced with this dilemma, Freud stopped listening to his female patients. The turning point is documented in the famous case of Dora. This, the last of Freud's case studies on hysteria, reads more like a battle of wits than a cooperative venture. The interaction between Freud and Dora has been described as "emotional combat". In this case Freud still acknowledged the reality of his patient's experience: the adolescent Dora was being used as a pawn in her father's elaborate sex intrigues. Her father had essentially offered her to his friends as a sexual toy. Freud refused, however, to validate Dora's feelings of outrage and humiliation. Instead, he insisted upon exploring her feelings of erotic excitement, as if the exploitative situation were a fulfillment of her desire. In an act that Freud viewed as a revenge, Dora broke off the treatment.

 

 

Edited by Pixie
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
Obično uz nanogicu ide par sati slobodnog izlaska iz kuće, koji period se obavezno navodi i odluci suda
Moj prijatelj dok je imao nanogicu, imao je 1 sat dnevno za šetnju ali da jeste bilo precizno određeno.







... Shiit has hit the fan

Link to comment
25 minutes ago, Uskebasi said:

Obično uz nanogicu ide par sati slobodnog izlaska iz kuće, koji period se obavezno navodi i odluci suda

 

Nevezano za delo za koje je optužen? Jer nekako nije isto ako neko ima nanogicu zbog finansijskih malverzacija, a neko drugi zbog silovanja, jer u ovom drugom slučaju može da naleti na žrtvu

Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

Bozeeee, @Pixie zar je moguce da je ovolika svinja bio???? Muka mi je

 

Pionir borbe za ženska prava sigurno nije bio, ali verovatno jeste proizvod svoga vremena. Setila sam baš da sam dok sam studirala početkom 2000-ih naišla slučajno u knjižari na knjigu "Missbrauch vergisst man nicht" ("Zlostavljanje se ne zaboravlja"), koja je valjda trebalo da dovede u pitanje kredibilitet žrtava koje su uspevala dugi niz godina da potisnu sećanje na traumatična iskustva - zato što nisu imale jasno sećanje na događaje. Sa današnjeg stanovišta besmisleno, a ta knjiga je napisana sa jedne strane samo pre 20ak godina (od danas), a sa druge 100 godina posle Frojdovih analiza. Da ne pominjem da su negde od kraja 60-ih/početka 70-ih godina (20. veka) u Berlinu nezbrinuta deca decenijama svesno davana pedofilima na staranje, valjda da bi "zbrinuli" i jedne i druge. I ja bih volela da takve "nezamislive" stvari postanu nepostojeće, ali za sada je verovatno realniji cilj da bar postanu "izgovorljive".

 

Edited by Pixie
  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, copkillah said:

 

Nevezano za delo za koje je optužen? Jer nekako nije isto ako neko ima nanogicu zbog finansijskih malverzacija, a neko drugi zbog silovanja, jer u ovom drugom slučaju može da naleti na žrtvu

Pritvor nije sankcija, nego mera obezbedjnja prisustva okrivljenog na sudjenju. Kad prestanu razlozi za pritvor moze se odrediti laksa mera, koja opet nije sankcija. Zato nema veze koje je delo, ako je vec sud procenio da nema razloga za pritvor onda nanogica ide po regularnim uslovima

  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Rowanoke said:

@Pixiejel to ona knjiga gde se tvrdi da zlostavljanje se cini zrtvi gore kada sa distance i nekog perioda razmislja nego tada i u tom trenutku?

 

Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim (svog primerka sam se otarasila prilikom neke selidbe), ali mislim da se više radilo o tome da se kroz terapiju sugestijama terapeuta navodno stvara "lažno sećanje".

Link to comment
2 hours ago, Pixie said:

 

 Da ne pominjem da su negde od kraja 60-ih/početka 70-ih godina (20. veka) u Berlinu nezbrinuta deca decenijama svesno davana pedofilima na staranje, valjda da bi "zbrinuli" i jedne i druge. I ja bih volela da takve "nezamislive" stvari postanu nepostojeće, ali za sada je verovatno realniji cilj da bar postanu "izgovorljive".

 

 

j e b o t e

 

  • +1 3
Link to comment
 
Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim (svog primerka sam se otarasila prilikom neke selidbe), ali mislim da se više radilo o tome da se kroz terapiju sugestijama terapeuta navodno stvara "lažno sećanje".
nakon 9/11 su periodichno radili ispitivanje na istoj grupi ochevidaca, odmah posle i onda na nekim vremenskim distancama, ne sa namerom da ih opovrgnu ili ubede u neshto, nego da vide kako se sa vremenom menja secanje na snazno stresna iskustva. i naravno, menja se, chovek je nestalno bice. sigurno se i kod ovih zrrava menja pod pritiskom neprijateljske sredine, to secanje bukvalno mora da se ojacha i odbrani. konachno, chak i ako jeste tako, ima sva opravdanja ovog sveta. strashno je kad se neshto ne razreshava nikad :unsure:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 2
Link to comment

@gospa buba mislim i da je ovde slucaj da kako vreme prolazi stvari postaju sve gore i gore, ako ne resis blagovremeno neki problemtj rascistis na vreme kasnije ruminiranjem i buducim secanjem na taj protekli dogadjaj posledicno stvaras sebi jos jace traume 

Link to comment

suprotan smer

 

nezavršeni geštalt se završava na geštalt terapiji. (vraćanje na trauma. dogadjaj i blokiranu emociju  je preduslov da se posledičnom rutinskom životu vrati autonomija, emotivna punoća života...)

Link to comment
On 14.9.2021. at 16:40, Pixie said:

 

@Rowanoke(i koga još ne mrzi da čita :)): Upravo se setih jednog interesantnog i istorijski bitnog primera, iz iste knjige.

 

...

 

 

 

 

 

Da, odlična knjiga, Biblija za pitanje traume. A zanima me, da li možda znaš još neke knjige koje se bave ovom temom iz istorijskog ugla kao što je ovaj. to jest kako tumačiti Frojdove teorije (ili bilo čije) u svetlu okolnosti u kojima su nastajale, a da nisu neke radikalne feminističke terapije?

Link to comment
On 17.9.2021. at 13:13, Svemir Zeka said:

 

 

Da, odlična knjiga, Biblija za pitanje traume. A zanima me, da li možda znaš još neke knjige koje se bave ovom temom iz istorijskog ugla kao što je ovaj. to jest kako tumačiti Frojdove teorije (ili bilo čije) u svetlu okolnosti u kojima su nastajale, a da nisu neke radikalne feminističke terapije?

 

Nisam sigurna da je to bas ono sto trazis, ali trenutno mi padaju na pamet Revolution in Mind i Questions for Freud.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...