Jump to content
IGNORED

Miroslav Aleksić - silovanja i seksualni napadi


Frank Pembleton

Recommended Posts

Anyway, primetih na lajnu kako mnogi koji su pre par godina delili relativizatorski clanak u vezi jednog drugog slucaja sada pisu gnjusanja oko relativizacija u vezi ovog slučaja. I kako ne mogu da shvate psihu tih idiota koji relativiziraju, ali ja imam pamcenje ko slon i sjecam se kada su i oni bili isti takvi relativizatori...

Biljana Srbljanovic je tada objavila clanak (dio clanka o drustvenoj homofobiji i levijatanu je na mestu) gde pored iskrvljivanja činjenica (godina zrtve) kaze i takve relativizatorske bisere tipa

Jevtić je osudjen za krivično delo “nedozvoljene polne radnje nad nemoćnim licem”, a ne za pedofiliju, za koju mu nije sudjenjo, ne za silovanje, za koje mu nije sudjeno.
(Obljuba nad nemoćnim licem - po nasem zakonu je samo drugi naziv za silovanje, kada umesto neposredne sile postoji neki razlog što se žrtva ne opire, bilo da je šokirana, drogirana, uplašena i sl.)

Jevtiću je sudjeno jer je imao nedozvoljeni polni kontakt sa zakonski zrelim mladićem, od 16 i po godina i za to je najpre dobio 10 meseci kućnog zatvora.
(Za godine nije u pravu, jer se desilo 2014, a zrtva je 1999. godiste, kao sto pise u sudskim spisima, i za to je minimalna zakonska kazna 5 godina).

https://javniservis.net/komentar/deset-litara-bezolovnog/

Edited by Spooky
Link to comment
1 hour ago, Ros said:

90% roditelja koji su isuvise ambiciozni nece ni trepnuti na tako nesto. na zalost takav pristup je standard u radu sa decom. davno sam citao intervju sa svetlanom kuznjecovom, teniserkom iz rusije, koju je otac trenirao. strava sta je on radio sa njom dok je bila junior. ili zivotnu pricu britni spirs. i sami smo bili suoceni sa slicnim odnosom klizackih trenera prema nasoj cerki. bila je u nekoj talent grupi u minhenu, sa ruskim trenerima. uzas od odnosa prema deci. uzasan je pritisak. i sto je najgore to je sve bilo aminovano od drugih roditelja koji su se cesto i rado pridruzivali tom drilovanju. mi nismo. ima zivota i bez profi treninga

 

U dokumentarcy Amy o Amy Winehouse ubedljivo mi je najgori momenat (a ima ih) kada ona posle svih nekih sranja i zavisnosi u životu odluči da se očisti, ode na neko ostrvo, osami se sa nekim društvom kad evo ga ćale  sa kamarilom novinara, valjda prodao prava za neku emisiju, pa doveo njih da je snimaju.

Kontekst nije isti ali govori malo o tom poremećenom odnosu roditelja prema svojoj poznatoj i potencijalno poznatoj (čitaj: monetizovanoj) deci.

  • +1 1
Link to comment

U reagovanju javnosti postoji i klasna priča. Empatije za kružok bogatih, privilegovanih, leba bez motike ima taman toliko koliko i za neka druga društvena pitanja. Dakle nema je. Čak se može svesti i na pitanje odgovornosti elite na koju smo se mnogo referirali po pitanju političkih promena. U ovakvom stanju društva teško je objasniti sirotinji, dakle većini, da je ovo nasilje prevodivo u sve segmente a da se ne pozovu na integritet i kompromise koji su u njihovom slučaju jasniji. Ako hoćeš kod Ere na Ibarsku zna se na šta pristaješ i zna se da nema nazad. Jer taj model Ere na Ibarskoj, Vesne da Vinče, Mike ili Dačićeve sekretarice preslikan je sa vrha ka dole a ne obrnuto. Pitanje kičme je ovde dominantnije nego što mislimo. Dok je u visokom kružoku pitanje šta si dao a šta dobio na dnu je šta bi izgubio da nisi dao. Razlika je jasna.

Link to comment
24 minutes ago, Spooky said:

Anyway, primetih na lajnu kako mnogi koji su pre par godina delili relativizatorski clanak u vezi jednog drugog slucaja sada pisu gnjusanja oko relativizacija u vezi ovog slučaja. I kako ne mogu da shvate psihu tih idiota koji relativiziraju, ali ja imam pamcenje ko slon i sjecam se kada su i oni bili isti takvi relativizatori...

Biljana Srbljanovic je tada objavila clanak (dio clanka o drustvenoj homofobiji i levijatanu je na mestu) gde pored iskrvljivanja činjenica (godina zrtve) kaze i takve relativizatorske bisere tipa

Jevtić je osudjen za krivično delo “nedozvoljene polne radnje nad nemoćnim licem”, a ne za pedofiliju, za koju mu nije sudjenjo, ne za silovanje, za koje mu nije sudjeno.
(Obljuba nad nemoćnim licem - po nasem zakonu je samo drugi naziv za silovanje, kada umesto neposredne sile postoji neki razlog što se žrtva ne opire, bilo da je šokirana, drogirana, uplašena i sl.)

Jevtiću je sudjeno jer je imao nedozvoljeni polni kontakt sa zakonski zrelim mladićem, od 16 i po godina i za to je najpre dobio 10 meseci kućnog zatvora.
(Za godine nije u pravu, jer se desilo 2014, a zrtva je 1999. godiste, kao sto pise u sudskim spisima, i za to je minimalna zakonska kazna 5 godina).

https://javniservis.net/komentar/deset-litara-bezolovnog/

Mnogi su i ovde trvrdili kako je to ništa, sigurno je znao i hteo, ali nastao problem kad je otac saznao...

Evo teme samo malo ispod

 

Link to comment
40 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Jeste, ali sad da ne zvučim da je dobro što se ovo dogodilo, ali kad se već događalo, monumentalni skok je što se ovo obelodanilo u Srbiji, u Beogradu, što je emocionalni udar tim jači što su bile u pitanju devojke od 17 godina, što nije u pitanju nekakav bezubi mačvanski berberin koji ima dva razreda osnovne i živi u kućerku blizu kraja sveta odakle su i vukovi pobegli, jok bato, ovo je bio ugledni profesor <nečega>, vlasnik prestižne škole u koju su decu trpala elitne gradske face, škole koja je iznedrila ne znam koliko naših household names zvezda, koje su svi u društvu gledali, od Sombora do Vranja.

 

Kada se MeToo dogodio, suviše je bilo "To je sve daleko, to nisu moji ljudi, to nisu imena za koje ja znam, ma šta ja znam jel ta kalaštura samo ozlojeđena što nije uspela, vid ove Selme Hajek, drolja se kasnije slikala s njim 7-8 godina", i iz razloga koje stvarno ne razumem, pokazivana čak gomila simpatija za Vajnstina, poput toga da je ovo sve skroz okej i tako da je uvek bilo, a samo njega mučenika su eto navukli. Ovoga puta, iako su paralele skoro pa identične, ovo je pesnaja u čelo posred naše sredine, ovo je user u kompletan narativ o patrijarhalnoj čvrstoj ruci koja decu čeliči, i na ovo se vrlo teško može odmahivati rukom. Gomila ljudi, dabome, radi upravo to, tviter je ogavan u poslednjih 48 sati. Ali potpuno sam siguran da je strahovito veliki broj ljudi potpuno iskreno zatečen, zabezeknut, zapanjen, zgrožen, i da neće jesti govna sa "Zašto tek sada".  U tom smislu sam dosta siguran da je napredak ostvaren i u društvu, i to možda i veći od tog "konjski nokat" što napisah gore.

 

Srbija bi iz ovoga mogla da izadje brze i efikasnije a zrtve da imaju vecu podrsku jer, pored ove nakazne pseudopatrijarhalne tradicije koja zenu smesta na nivo ispod muskarca, postoji i komunisticka tradicija jednakosti polova pred ne samo zakonom vec i "pravilima sluzbe". Secam se da sam se kao klinac zaprepastio kad mi je prijatelj iz Svajcarske, koju sam smatrao neuporedivo razvijenijom drzavom od tadasnje Jugoslavije, rekao da kod njih za isti posao i istu poziciju muskarci i zene dobijaju razlicite plate. Za mene je to tada bilo nezamislivo i neprihvatljivo, ucen sam da ne razumem i ne prihvatam tu logiku. A nisam jedini, cela moja generacija je tako ucena. Naravno, bili smo svesni i ove druge tradicije ali smo je smatrali necim ekstremno nazadnim, zaostalim i dostojnim prezira i podsmeha. I dan danas mi nije jasno kako smo dosli do toga da generacija koja je ucena da su muskarci i zene u svemu jednaki jer je sve drugacije od toga stvar gnusne proslosti svoju decu regresira upravo na taj nazadni kontekst, mada imam neke ideje.

 

Hocu da kazem da mi imamo na sta da se pozovemo iz sopstvene proslosti i uopste ne moramo da se bavimo tom supljom argumentacijom o "politickoj korektnosti" kao nekakvom sumanutom trendu koji nas, eto, trenutno masira ali ce proci. Kod nas taj narativ o jednakosti polova mora doci prirodno jer imamo iskustva s njim. Ili se bar nadam da mora.

 

Uzgred, nisam pristalica toga da ova diskusija meandrira u price o ambicioznim roditeljima u sportu koji maltretiraju decu zarad uspeha. To jeste veliki problem sam po sebi ali nije isti problem, mislim da ne treba racionalizovati pitanje jednakosti polova individualnim patologijama koje u sustini nemaju veze s tim pitanjem. Mislim da fokus ovde nije na tiranskom ponasanju tog Aleksica prema deci vec na zloupotrebi polozaja u svrhu seksualnog nasilja nad devojcicama.

Edited by harper
  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Milošica said:

E ozbiljno, koja je razlika između ovog i Jevtićevog slučaja?

 

Ne pitam za formu, nego suštinu.

 

suštinska. jedan slučaj je silovanje, a drugi nije ništa

Link to comment

Cini mi se da je Aleksic evoluirao od tiranina koji verbalno zlostavlja do seksualnog predatora. U jednom trenutku je presao tu granicu. 

 

Hocu reci da mozda nije od samog pocetka silovao devojcice. Mozda.

Link to comment
1 minute ago, levi said:

 

suštinska. jedan slučaj je silovanje, a drugi nije ništa

Jel to dokazano nekako?

 

Nemam nikakvu drugu nameru, zaista nisam upućen.

Link to comment
2 minutes ago, Milošica said:

Jel to dokazano nekako?

 

Nemam nikakvu drugu nameru, zaista nisam upućen.

Sudski je dokazano da je Jevtic silovatelj, za Aleksica ce tek biti dokazano (nadam se)...

Ono sto je gore kod Aleksica, je sto postoji vise dokazanih zrtava i to visegodisnje vaspitavanje zrtava (kod Jevtica nije bilo tog visegodisnjeg odnosa, ali je postojao asimetricni odnos snaga poznatog glumca - mladog glumca, plus kod Jevtica radi se o 2 godine mladjoj zrtvi)

Link to comment
3 minutes ago, Milošica said:

Jel to dokazano nekako?

 

Nemam nikakvu drugu nameru, zaista nisam upućen.

 

ne znam da li ima novih momenata, poslednje što je dokazano da otac homofob kažnjava sina i Jevtica zato što su gejevi. osim toga nema nikakvog realnog slučaja

 

za razliku od slučaja silovanja maloletnice, koje je verovatno najgnusnije delo koje postoji posle ubistva

Link to comment
2 minutes ago, harper said:

Srbija bi iz ovoga mogla da izadje brze i efikasnije a zrtve da imaju vecu podrsku jer, pored ove nakazne pseudopatrijarhalne tradicije koja zenu smesta na nivo ispod muskarca, postoji i komunisticka tradicija jednakosti polova pred ne samo zakonom vec i "pravilima sluzbe". Secam se da sam se kao klinac zaprepastiio kad mi je prijatelj iz Svajcarske, koju sam smatrao neuporedivo razvijenijom drzavom od tadasnje Jugoslavije, rekao da kod njih za isti posao i istu poziciju muskarci i zene dobijaju razlicite plate. Za mene je to tada bilo nezamislivo i neprihvatljivo, ucen sam da ne razumem i ne prihvatam tu logiku. A nisam jedini, cela moja generacija je tako ucena. Naravno, bili smo svesni i ove druge tradicije ali smo je smatrali necim ekstremno nazadnim, zaostalim i dostojnim prezira i podsmeha. I dan danas mi nije jasno kako smo dosli do toga da generacija koja je ucena da su muskarci i zene u svemu jednaki jer je sve drugacije od toga stvar gnusne proslosti svoju decu regresira upravo na taj nazadni kontekst, mada imam neke ideje.

 

Hocu da kazem da mi imamo na sta da se pozovemo iz sopstvene proslosti i uopste ne moramo da se bavimo tom supljom argumentacijom o "politickoj korektnosti" kao nekakvom sumanutom trendu koji nas, eto, trenutno masira ali ce proci. Kod nas taj narativ o jednakosti polova mora doci prirodno jer imamo iskustva s njim. Ili se bar nadam da mora.

 

Da, mogla bi, sećam se i ja kad sam osamdesetih gledao kao klinac američke sitkomove u kojima je skoro pa standardna postava bila žena kao domaćica koja se brine o kući i porodici (Simpsons su tada i nastali po istoj formuli kao klasična srednjeklasna američka porodica s dvoje-troje dece), i koliko mi je bilo čudno kao detetu kome su oba roditelja radila, ajd moja, nego skoro svakom mom iz razreda, sa klasičnim pitanjima "Šta su tvoji mama i tata". Čak i kad sam se preselio u Britaniju '93. i tamo sam uviđao nezanemarljiv broj takvih porodica. Elem, u tim američkim sitkomovima je skoro pa uvek neka epizoda bila "wooow, žena/majka hoće da sad nađe posao jer su deca odraslija", i kao kroz smeh idemo kroz osudu muža, komšija, društva, ali hrabra majka uspeva na kraju, jeee, a ja gledam i mislim se, koliko je ovo čudno jbt kad ovo smatraju za neku hrabru bitku.

 

Međutim prosto mi se čini da država/sistem/više društvo, ne znam koju izraubovanu floskulu da odaberem, u svakom momentu odmah stisne nogom kočnicu, da se zatrpaju i te najpozitivnije relikvije starijeg vremena, i da se odmah sve ubaci u rikverc, da li kolumnama Milovijevića u vrlo sumnjivom momentu, da li tako što će ceo ovaj slučaj odmah pokušati da relativizuje, zauzda, omekša inicijalni udar kroz ono najviše što imaju, dakle medije, ne zbog neke ideologije jer žele da raskrste sa tekovinama starijeg vremena, već najobičnijeg ošljarstva da se ovde nikad ništa ne menja na bolje - a zašto sam takav pesimista, pa jer sam koliko juče dok je sve bilo itekako sveže video na TV Prvoj dežurnog smatrača Trifunovića kako sere da nije ni na čijoj strani ALI treba tu sačekati, zašto je toliko vremena prošlo, pustite institucije da rade svoj posao, postoji prezumpcija nevinosti, i celu drugu balegu koju nadležni uvek prospu kada nešto treba pustiti da izgori i da se smiri samo od sebe:

 

 

Svega mi, meni je nejasno kako ta jebena TV Prva do sada nije dovukla Dragoslava Bokana, em im je regularac, em je i on bio blizak s Arkanom, em je i on na liniji kojim frazama treba ovo iskontrolisati.

Link to comment
4 minutes ago, levi said:

 

ne znam da li ima novih momenata, poslednje što je dokazano da otac homofob kažnjava sina i Jevtica zato što su gejevi. osim toga nema nikakvog realnog slučaja

 

za razliku od slučaja silovanja maloletnice, koje je verovatno najgnusnije delo koje postoji posle ubistva

Jebeno dosta bre vise. Ne zanima me otac, ovaj decko je imao 15 godina (jos mladji) i jevtic u toj situaciji starijeg iskusnog glumca prema dosta mladjem kolegi nije smeo da radi to sto je radio, sve da mu se decko zaista nabacivao...

I kako je ovo drugacije od relativizacija kod Aleksica - mozda je devojka to stvarno htela i slicnih baljezgarija...
Ajde uzmi one biljanine recenice i promeni imena na ovaj slucaj i vidi kakvu grozotu od relativizacija dobijas...

Edited by Spooky
  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, levi said:

 

ne znam da li ima novih momenata, poslednje što je dokazano da otac homofob kažnjava sina i Jevtica zato što su gejevi. osim toga nema nikakvog realnog slučaja

 

za razliku od slučaja silovanja maloletnice, koje je verovatno najgnusnije delo koje postoji posle ubistva

Gde je ovo dokazano?

 

Silovanje je gnusno i tačka, bez obzira na pol žrtve. Posebno je gnusno ako je žrtva maloletna.

Edited by mraki
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...