Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

9 hours ago, Meazza said:

Nemam nikakve emocije prema tom obicaju jer sam tokom godina stekao veliku odbojnost prema organizovanoj religiji, ne verujem da cu ga nastavljati. 

Što kaže moj šogor Ja nemam problem sa Bogom, imam sa posrednikom.

Nikad slavio, niti ću.  Jedino što imam na repertoaru od verskih običaja je Uskrs, a i to je mi je ostalo iz detinjstva samo zbog farbanja jaja. Keva nas taj dan pošalje po zgradi ali u strogo određene stanove, da ne bi provocirali pogrešnog komšiju. Hajde da izuzmem neke sa kojima nisu bili u dobrosusedskim odnosima, išli smo u možda svaki peti-šesti stan.

Držim se malo i Badnjeg dana u smislu drugačije klope, ali više zbog toga što se sutradan ne radi pa je prilika da se uveče proveselimo. Vuče korene iz mladalačkih dana kad smo visili na ulici blizu crkve pa kad bude ponoćna liturgija a mi pijani u šetnju oko crkve. Happy times.

 

Link to comment
4 hours ago, Budja said:

 

Ovo mi bas para usi i smeta mi.

Mora li svuda da se tura ta amerikanizacija?

 

Ovaj, ovde, iako smo  rasporedjeni po majci zemlji  ipak komuniciramo na srpskom tako da nam nije potrebno nama razjasnjavati sta je slava, a pogotovo ne "neka vrsta Thanksgivinga".


Samo opis i metafora za godisnje okupljanje sire porodice ili familije. I opis licnog dozivljaja. Nikakvo izjednacavanje istog u smislu povoda jer i nema slicnosti, a jos manje predavanje «vama». No, Boze moj svakom nesto zasmeta ili zapara usi.


Tvoje «razumevanje» konteksta napisanog je pogresno i izrazito zlonamerno, a stavljanje u ulogu advokata svih «vas» poseban momenat. 

Elem, ja cu, ipak, pisati onako kako se meni smatra, kontrola napisanog postoji, a ako si se, eventualno, naostrio da se preganjas preganjanja radi, nadji nekog drugog za to.

  • +1 3
Link to comment
On 22.12.2020. at 5:36, ObiW said:

Dešavalo mi se da zaboravim da čestitam, pa su me pasivno agresivno zvali da pitaju dal sam bolestan il sam ljut a ja ovako blentav nikako da ukapiram u čemu je problem. 


Da stvarno, ovakav stealth praznik je idealan za praznjenje pasivne agresije, datumi kojih ima ko zna koliko nema sanse da se zapamte, na slavu se ne zove al ko ne dodje “govno stisne”...

Dok praktican svet ima taj jedan Christmas koji se sprema jos od oktobra, u svakom izlogu neke jelke i ukrasi, tandrlja jingle bells gde god krenes, iz frizidera iskace, nema sanse da ga promasis. 
Nije lako biti binSr, bas zahteva napor i ulaganje :fantom:

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Enteruješ dejt u kalendar, isto kao birthdeje, anivrzarije i slične holideje. 


Ma kakvi, sto ne mogu da zapamtim to i ne cestitam, bas cu da se stresiram i dresiram na zvonce :lolol:

  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, Leia said:


Ma kakvi, sto ne mogu da zapamtim to i ne cestitam, bas cu da se stresiram i dresiram na zvonce :lolol:

Isto. Na fejsu nikad ne čestitam rođendan. Jer ionako me fb potsetio izjutra, dok se još nisam ni umila, pa koja je onda draž?

Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

Isto. Na fejsu nikad ne čestitam rođendan. Jer ionako me fb potsetio izjutra, dok se još nisam ni umila, pa koja je onda draž?


Upravo tako, ja sam svoj rodjendan odavno sklonila s fejsbuka jer mi nije neka fora da mi cestitaju gomile ljudi koji se inace nikad ne bi setili. A sto je najgore posle moram i ja njima :dry:

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

Pa ono... ne moraš. Meni čestita petstosedamdesettroje, ja nikome i šljaka to tako, da kažem, godinama. 


Ali ipak moras da im se svima zahvalis na cestitkama, ili barem da ih nemo lajkujes? Ako cak ni to ne, hjudz rispekt, brzdej goals! :D

 

Link to comment
7 hours ago, Leia said:



Nije lako biti binSr, bas zahteva napor i ulaganje :fantom:

Ne, lako je Srbin biti u domaji, ne možeš a da ne primetiš red ispred ribarnice na pijaci u decembru, to ti je odmah znak da se u bliskoj budućnosti dogadja neka Grand Slam slava. Zajeb je kad si Srbin u rasejanju pa tih subtle hints nema.

 

Jedne godine ovde u rasejanju bio petak, ja kupovao ribu, kad ono gužva, neki deda zapeo da je pre mene stao u red (meksička samoposluga, nema uzmi broj), baš smo lepo i glasno razmenili oprečna mišlienja na tu temu. Ja se čudim šta bi, Teksašani su obično ladovine po pitanju ko će prvi u red, kad ono bio Veliki petak (njihov, ne naš), pa svi navalili na ribu. To sam naravno saznao to veče kad smo roštiljali, nikad mi ne bi palo na pamet.

Link to comment
35 minutes ago, ObiW said:

Ne, lako je Srbin biti u domaji, ne možeš a da ne primetiš red ispred ribarnice na pijaci u decembru, to ti je odmah znak da se u bliskoj budućnosti dogadja neka Grand Slam slava. Zajeb je kad si Srbin u rasejanju pa tih subtle hints nema.

 

Jeste jednostavnije, ako je slava koju treba da cestitas Sveti Nikola.

 

Na mene se svojevremeno jako dobar prijatelj naljutio jer sam zaboravio da mu je slava (Miholjdan) pa me pozvao u tipa 9 uveče u fazonu "oćeš ti da dolaziš, šta se dešava?". I popizdeo kad sam mu rekao da nisam imao pojma, da ne mogu da dodjem jer sam se vec organizovao bio nešto, pitam ga pa što me nisi zvao da mi javiš, a on u fazonu "šta ima da te zovem, valjda znaš".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...