Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

27 minutes ago, morgana said:

jesmo li moca v i ja jedini koji ne slavimo slavu? samo pitam, ne vrednujem.

 

ne volim ni da idem na slave.

 

 

Ubacite i mene u sektu.

U poslednje vreme nemam ni razumevanja ni rispekta za ista vezano za religiju pa tako i tradicije u vezi s istom. Svet treba nove tradicije.

  • +1 5
Link to comment
32 minutes ago, morgana said:

jesmo li moca v i ja jedini koji ne slavimo slavu? samo pitam, ne vrednujem.

 

ne volim ni da idem na slave.

 

 

ni ja.

deda i otac su slavili svetog ignjatija (2. januar). bilo je na starinski način. mi iz kuće, očeva sestra sa porodicom, kumovi. došao bi i poneko iz komšiluka na žito, čašicu nečeg, nešto slatko. ja sam znao u tinejdžersko doba da pozovem društvo (šatro slava), na postnovogodišnje okupljanje. moji nisu bili protiv. 

 

kada je otac umro, on u stvari i nije bio neki vernik, majka me pitala hoću li da nastavi. nisam hteo i vratio sam ikonu u vaznesensku crkvu.

 

kasnije, kada se sve oko slava izvitoperilo, odlazio sam na slave po pozivu. obično ljudi s posla. i , evo danas, čestitao sam slavu ovdašnjima, zvali me da dođem, opravdao sam se samoizolacijom. od kada sam u penziji, gotovo nigde ne idem. ovde u selu, ako se zateknem.

 

EDIT: da dodam, moja porodična slava je dan venčanja. pada na svetog luku. tada dođu deca sa svojima (naši roditelji dok su bili živi) i to je to.

Edited by djordje geprat
  • +1 1
Link to comment

Узгред, претпостављам да Македонци не славе славу. Шта раде Црногорци који иду у ЦПЦ. Да ли славе?

Link to comment
59 minutes ago, Sammael said:

 

Ja apsolutno nisam religiozan, ali znam dovoljno da slava nije žurka i nije poenta uživanje s gostima nego slavljenje sveca zaštitnika. 

 

pokojni Zapad Todorović je umeo reći (parafraza): "crkvu i religiju prezirem ali slave obožavam"! ne znam šta na to veli Uspeh Petrović.:lolol:

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Узгред, претпостављам да Македонци не славе славу. Шта раде Црногорци који иду у ЦПЦ. Да ли славе?

 

da, koliko znam

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Узгред, претпостављам да Македонци не славе славу. Шта раде Црногорци који иду у ЦПЦ. Да ли славе?

 

Samo Srbi slave slavu. To je istorijska cinjenica

Edited by Banjo
Link to comment

Realno slave postoje gde je bio dominantan, bilo uticaj srednjovekovne Srbije, bilo SPCa, tu za "dukljansku" ideju nema mesta, ako hoce da nastave svoj anti-srpski diskurs, sva ta velika "plemena" crnogorska morace da se ratosiljaju tih groznih velikosrpskih i  nemanjickih tradicija.

123slavebc.thumb.png.01bff9e1b2d8db84d61708e1f45d72e2.png

Edited by Kundera
Link to comment
Узгред, претпостављам да Македонци не славе славу. Шта раде Црногорци који иду у ЦПЦ. Да ли славе?
Znam dvojicu makedonaca. Obojica slave slavu. E sad, obojica su rodjeni ovde, u bg. dal su preuzeli od srba ili su povukli od oceva, to ne znam.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока

Link to comment

Vera je Ljubav. Sustina. Ja. 

 

Neko je definise kroz svoju religiju, neko spiritualizam, neko po instiktu... Kako god, sta god, dok god se siri pozitivna energija i vibracija. 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Sve u svemu su me slabo pozivali na slave u Beogradu, sem ovih po tazbini po službenoj dužnosti (što ispadne standardni ručak sa okađivanjem, realno) i sporadično nekih slava na eksplicitan poziv. Odozdo sam poneo neku svest o slavama kao poprištima pičkaranja sa rodbinom, izginućima matere i babe oko spremanja, iritantnim gradskim rođacima, ciganskom ringišpilu koji se za letnju slavu parkira dole kod škole i ostalim pizdarijama (na neku foru smo slavili dve slave, opet nemam koga da pitam zašto), raspojasanom paganizmu na sve strane koji je crkvi okej dok se ubira koji dinar od pastve... U nekom trenutku smo se pokačili sa svim ograncima rodbine (ni dan danas ne znam zašto), pa se prestalo i sa pozivanjem, slava je ostala prilika da najbliži koji malo dalje žive svrate u posetu.

 

Nemam ništa protiv da ljudi prave džumbus od svoje slave, pa nek zovu koliko oće, nego mi je sve to prosto neukusno, a slava kao nacionalna posebnost dovede i do nekih šovinističkih momenata - jednom se jedna osoba, koju sam pozvao da je zamolim da nešto uradi "prekosutra" smrtno uvredila jer "SVETI NIKOLA MOJA KRSNA SLAVA... ". Oukej, izvini, srećna slava domaćice.:dry: Što reče Torbica u onoj davnoj epizodi DP, mi slavu slavimo od dlkjfslkjfdsljfdskdesetšeste!

 

Što se drugih ceremonija tiče, ove godine će izgleda i Badnje veče da bude organizovano, zbog korone i lošeg zdravstvanog biltena kod bake i deke, a dete oće badnje veče pa to ti je... Mačke će da budu oduševljene onim badnjak drangulijama po kući.

 

 

Link to comment
22 minutes ago, djordje geprat said:

ni ja.

 

Ni ja ne slavim. Deda sa mamine strane (inace najveci car u porodici) je uticao na mene jos kad sam  bio u osnovnoj.

Mene su i krstili sa 18 jedva nekako. Mama bas navalila i ja nikad nisam hteo biti problematican i prihvatim najvise zbog nje.

Celi 4. razred gimnazije me drustvo matletiralo jer znaju koliki sam ateista. Zao mi nekad bude jer je dobra prilika da se vidim sa dosta ljudi, ali stvarno mi uverenja ne daju da slavim nesto u sta ne verujem.

Moji slave u gradu relativno ok verziju sa nekih 20-30 istih ljudi godinama.  Nekidan sam zezao zenu kako ce nam poceti spremati slavu za koju godinu. Njen pogled je bio priceless.

Link to comment
53 minutes ago, morgana said:

jesmo li moca v i ja jedini koji ne slavimo slavu? samo pitam, ne vrednujem.

 

ne volim ni da idem na slave.

 

 

 

+1

samo slobodan dan na poslu

 

jedan stric je primio hrišćanstvo 90-tih što kaže živka, pa odem kod njega taj dan, i ne zajebavam ih mnogo. toliko od mene :sleep:

  • +1 1
Link to comment

Moji ne slave, niti su to preneli na mene, a nisam ni kršten. Nisam uzimao slobodan dan u školi, ne uzimam slobodan dan na poslu, u životu sam dvaput bio na nečijoj slavi.

 

Ranije nisu podnosili komuniste, sad ne podnose vernike, tako da smo se oduvek trudili da se odupremo svim ispiranjima mozga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...