Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

11 minutes ago, SNARC said:

Ako je lepo vreme..moze i veliki sator da se digne

 

U mom selu, secam se kao klinac da su ljudi slavili pod satorima. Tipa, babine, ispracaj, punoletstvo i tako nesto. Vec svadbe su masovnije pa to ne moze bas pod satorom. Srecom je kasnije zavrsen dom u selu sa velikom salom, pa se sad sve slavi tamo i to za simbolicnu naknadu. Gosti cesto na poklon donesu prase na raznju, onda se svi ti prasici poredjaju jedan dodrugoga i slikaju se :)

moji baba i deda su napravili zlatnu svadbu u dvoristu, i mogu ti reci da je bilo mnogo lepo.. baba ima prelepo dvoriste i steta bi bila da su isllavili bilo gdedrugo. Letnje vreme je bilo, ali su morali da obezbede barem krov od satora, za slucaj kise.

Link to comment
2 minutes ago, Banjo said:

Gosti cesto na poklon donesu prase na raznju, onda se svi ti prasici poredjaju jedan dodrugoga i slikaju se :)

 

:rolf:

 

Sto ih slikaju? U cemu je fora?

Edited by Moonwalker
Link to comment
Just now, Moonwalker said:

 

:rolf:

 

Sto ih slikaju? U cemu je fora?

 

Za maturu.

 

Secam se i ja kao klinac..satora za svadbe, rodjendane, ispracaje u vojsku..secam se rupa od metaka u satorskim krilima,uzasne muzike..

 

Ali mi sve to nekako ne ide uz slavu.

 

Mozda sam samo ja u pitanju..od svoje nikad nisam pravio cirkus, ne volim ni da odem kod drugih osim ako me izricito ne pozovu..uglavnom pozovem fonom ili posaljem poruku, pozelim svako dobro, zdravlje i raspolozenje..i to je manje vise to.

Link to comment
14 minutes ago, Sammael said:

 

Ja apsolutno nisam religiozan, ali znam dovoljno da slava nije žurka i nije poenta uživanje s gostima nego slavljenje sveca zaštitnika. 

 

Moja zena ima 2 brata i sestru i snaje i zet... samo oni imaju 7 dece. Ja volim da idem kod svih njih na slave. U stvari generalno volim da idem na slave.. ima samo jedna zenina kuma kod koje me smara da idem na slavu. Tamo se olesim, cutim, slabo progovaram i opet mi dobro bude. Po nekad odvalim nesto :)

Meni je drago kad spremim slavu pa mi dodje kum, majka, brat, drug.. zapravo svi ljudi koje volim. Zelim da podelim taj dan sa njima. Necu da slavim bez njih

 

Link to comment
12 minutes ago, Moonwalker said:

Ja mislim da je slava kompromis crkve sa predhriscanskim nasledjem. Samo je mi Srbi slavimo na taj nacin. Drugi je nemaju, ni Sloveni, ni pravoslavci. 

 

Zvuči sasvim logično, generalno su sveci ostatak politeizma.

Link to comment
Just now, Banjo said:

 

Pa na zidu bude 20 prasica.. lepa slika hahajaha


Taman tako za dokumentaciju da znaju kako da peku sledece godine. Ako moze susi na Instagram mogu i prasici. Haos kako se obicaji adaptiraju sa napretkom tehnologije.

Link to comment
5 minutes ago, Moonwalker said:


Taman tako za dokumentaciju da znaju kako da peku sledece godine. Ako moze susi na Instagram mogu i prasici. Haos kako se obicaji adaptiraju sa napretkom tehnologije.

 

Ovo sa prasicima je stari obicaj i veoma praktican.

Gost pita mladozenju, hoces prase ili pare? Onda mladozenja kalkulise sta mu treba. Da ne ostanu gosti gladni a da ne bude da su svi doneli prasice

Link to comment
1 hour ago, koksy said:

kad sam ja pre sto godina bio mali, kad neko u kući umre ne pali se televizor. to je variralo od familije do familije: neko je bio na tv-postu 6 meseci a neko i celu godinu. jedino što si imao pravo je da odeš kod komšije da poslušaš dnevnik u pola osam.

slava se slavila normalno, jedino se nije pevalo.

 

Kod mojih se stavljala i neka krpa ili stolnjak preko televizora da ne bi neko od gostiju upalio.

Obavezno nema muzike/veselih sadrzaja barem 40 dana...

Edited by bags
Link to comment
10 minutes ago, bags said:

 

Kod mojih se stavljala i neka krpa ili stolnjak preko televizora da ne bi neko od gostiju upalio.

Obavezno nema muzike/veselih sadrzaja barem 40 dana...

Jes tako bilo i kod mene u selu, plahta preko tv, radio se stavi negde u neki plakar i nema nista 40 dana

Link to comment
2 minutes ago, bags said:

 

Kod mojih se stavljala i neka krpa ili stolnjak preko televizora da ne bi neko od gostiju upalio.

Obavezno nema muzike/veselih sadrzaja barem 40 dana...

Ah, sjetimo se detinjstva, kraj osamdesetih i početak devedesetih kada odoše čukun-baba od 102 godine, prababa i pradeda, te sarana, te četres dana, te pola godine, te godina, te crnina (pazite kako akcentujete), te tone ponuda po grobljima, te bolovi u stomaku kad se od njih prejedeš, ali kad ti zbog žalosti ukinu TV na 40 dana i odseku te od 3K RTS, crtaća, školskog programa i sveže kupljenog Ante Marković Samsung TV :wacko: Ogledala po kući sam tad slabo dobacivao, al sećam se da se pokrivalo gore u "staroj kući".

 

Posle prođe par decenija, umre baba, vratismo se doma, posedasmo, mater pali big-skrin tv i rekoh sebi: falim te bože... Malo smo se zgledali i nastavili dalje. Načuljili uši, i deda u svom brlogu rasprdeo TV, da bolje čuje...

 

Što se slava tiče, 100 sela - 100 običaja, uvek mi je bilo drago da slušam po tv kad pitaju naše učene popove o slavskim običajima, a oni prevrću očima, da ne kažem rolleyes, i onda nešto u stilu: "pa znate, to nije, ovaj, suština...". Ili što reče onomad nov pop u selu, kad ga je novokomponovana hrišćanka pitala nešto o tome šta i kako oko slave, pa da li  treba to koljivo, kako to, jel može i s rumom i ovim i onim, na šta će pop: "Slušaj, ženo, radi šta oćeš sa to koljivo i koljite se kako oćete!"

 

Mene ove moje u kući ove godine pogurale da počnemo da obeležavamo sv. Ranđela, ja rekoh ajde, pa smo nešto izveli u mini-varijanti, sa nekim pečenim butom, sveća, žito, uparađena, popa njet, i nisu mi dali da kadim, a baš sam se poradovao... :dry:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...