Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

Nedjelje nakon velikih postova, uskršnjeg ili božićnog se zovu trapave sedmice i uvek su mrsne, bez obzira koji je dan u pitanju. Tako i slave koje padaju u te nedelje su uvek mrsne.

Link to comment
5 hours ago, Tolaa said:

Mratindan kod mene (uvek smo samo obeležavali uz porodični ručak, bez popa, sveća, ikona i sličnog, manje-više svi ateisti). Van šire familije ne znam nikog ko slavi Mratu. 

moj drugar, kumašin, okupi decu i njihove na taj dan. 

4 hours ago, JozoMujica said:

 

Kod mene Sveti Ignjat, uvek posna, i to dan posle 1. januara, zato je valjda nikad i nisam dozivljavao kao gozbu. :D

toje bila naša porodična slava dok je nisam stopirao. ne sećam se da li je bila strogo posna

  • +1 1
Link to comment

nekada (pre globalnog zagrevanja) govorilo se

posle ilije - sunce sve milije      i

sveti mrata - sneg na vrata       i

sveti luka - sneg do kuka

Edited by djordje geprat
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, djordje geprat said:

toje bila naša porodična slava dok je nisam stopirao. ne sećam se da li je bila strogo posna

 

5 dana pred Božić? Kako bi mogla da bude mrsna?

Link to comment
4 minutes ago, JozoMujica said:

 

5 dana pred Božić? Kako bi mogla da bude mrsna?

vidi, deda je umro kada sam imao 8 godina, otac i nije bio neki vernik, baba i majka su bile katolkinje, mene je bilo baš briga za crkvu i sve oko nje. više je bio obićčaj da se sa ćaletovom sestrom i njenima okupimo na ručku. bilo je bitnije što smo se okupili nego šta je na meniju. gosti su dolazili na žito, rakijicu, višnjevaču i kolačić.

Link to comment
6 minutes ago, djordje geprat said:

vidi, deda je umro kada sam imao 8 godina, otac i nije bio neki vernik, baba i majka su bile katolkinje, mene je bilo baš briga za crkvu i sve oko nje. više je bio obićčaj da se sa ćaletovom sestrom i njenima okupimo na ručku. bilo je bitnije što smo se okupili nego šta je na meniju. gosti su dolazili na žito, rakijicu, višnjevaču i kolačić.

 

Svaka čast.

Link to comment

Mi pa eto slavimo dve slave,sv Stefan i Cveti.Cveti nam ostavljen u amanet i ako je u sred posta,nikad ne postimo jer tako deda ostavio.I za to ima porodična priča,pradeda bio u Sandžačkoj vojsci u prvom svetskom ratu,bio u bitci na Mojkovcu i vratio se kući igrom slučaja baš pred Cveti i od tad nam je amanet da za Cveti koljemo jagnje kao čukundeda kad se on vratio i to se održalo do danas,nikad ga moji nisu razdvajali od sv Stefana i slavi se podjednako.

 

Sv Stefana ja lično ne slavim nešto posebno,seče se kolač i to je to,a i kome je do jela nakon Božića,ali Cveti se slavi kao pravi mile što slavi.

 

 

Edited by Bambula
  • +1 1
Link to comment
On 30.12.2020. at 12:23, adam said:

moja slava sveti luka, ovde noc vestica. taman podelim deci bonbona i cikolada i skupi se nas nekoliko na veceru. okitim kucu, izdubim tikvu, nekad i dve, bude zabavno. jedne godine zaboravio da kupim slatkishe pa se svi napravili na karakondzule i plasili decu kad pozvone. bila dobra zabava. od tradicionalnog uvek pravim zito sa slagom za dezert. od mene dosta.

 

inace, slavu slavio stric pa mu preuzela cerka. slave i luku i nikolu (zetova slava) al najuze. ona ima dve cerke, cenim da ce zenska linija nastaviti tradiciju. sto je super. :D

 

 

Da si video reakcije zabrinutih pravoslavnih roditelja na objavu "Sta mozete da radite sa detetom tokom Novi vestica" koji su se pozivali na to da nema nikakvog programa za Sv. Luku a za tu neki satanisticki i paganski :lolol: obred ima. Jer kod nas bas nista od paganskog u obicajima nema :isuse:

Sa tatine strane se nije slavilo nista, ali na maminoj postoji duga, duga tradicija, i uvek bi se cela sira porodica skupila bas u kuci na selu kod prande, posle dede. U pitanju je Petkovaca. Nikad se na slavu nije pozivalo, to je prosto bilo za porodicu i znalo se kada se dolazi i koliko ostaje (tri dana nekad). Uopste je taj pojam da se poziva na slavu mojima stran.

Moji ne odlaze ni kog koga na slavu, inace nisu ni tipovi za neka velika veselja, a pogotovo ne za ice i pice. Prijatelji im to vec i znaju tako da nema navaljivanja.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

predački momenti

juče mi kolega iz šidske opštine koji non stop kopa i piše o porodicama raznih sremačkih sela poslao podatke za moje, iz 1 malog fruškogorskog sela šidske opštine

podatak iz 1828 god ,o posedu nekretnina, stoke itd, podaci iz crkvenih knjiga da slave djurdjic i spisak ko se sve pričestio od njih,bilo ih ko sitnih svetaca , moje sećanje seže do čukundene po imenu , ovo je mnogo pre. starijih knjiga nema al bice da su dosli s kosova u austrougarsku u drugoj seobi.

 

jbt pričešćivali mi se preci, ko su ti ljudi, kakva imena, zivoti, nikad me nije prterano zanimalo a kamoli da istrazujem.. čudan osećaj

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Iz meni nepoznatih razloga, a verujem i moderaciji, mi je zabranjeno da pisem na gornjim temama, pa bih ovde svima pozeleo srecan praznik.

Sivela nasa sloboda, zivela Srbija.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...