Jump to content
IGNORED

Слава код Срба


slepa živana

Recommended Posts

5 minutes ago, Zabalujev said:

 (na neku foru smo slavili dve slave, opet nemam koga da pitam zašto)...

 

 

u nekim delovima srpstvaTM postoji običaj da kad preživiš neku tešku nesreću počneš da obeležavaš ili taj dan (na koji si pretekao), ili slavu koja je najbliža tom danu. dosta ljudi po toj liniji ima dve slave: tradicionalnu/porodičnu, i ovu drugu (zna se za tu drugu reći da "spominje slavu", kao spomen na određeni događaj).

 

inače, u nekim delovima postoji i tzv. "mala slava". ona dolazi 7 dana po slavi. tako moja familija slavi sv.Jovana (20.jan.) a mala slava je sv.Sava (27.jan.).

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, levi said:

 

samo slobodan dan na poslu

da, kada je taj slavski slobodan dan ustanovljen, došla je kod mene činovnica zadužena za spisak

 

ona: kada ti je slava

ja: ne slavim

ona: kako,treba da ti upišem za slobodan dan

ja: piši 31. oktobar

ona: koja je to slava

ja: pojma nemam, tog datuma sam se venčao. tada slavim

ona: gleda kalendar: sveti luka.

  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment
25 minutes ago, munze said:

Znam dvojicu makedonaca. Obojica slave slavu. E sad, obojica su rodjeni ovde, u bg. dal su preuzeli od srba ili su povukli od oceva, to ne znam.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 


Slave Makedonci slavu, msm ovi bugarashi nisu slavili slave, ali msm da u danasnje vreme skoro svi slave.

Link to comment
jesmo li moca v i ja jedini koji ne slavimo slavu? samo pitam, ne vrednujem.
 
ne volim ni da idem na slave.
 
 
ja sam se udala u slavu, te slavim. da nisam, ne bih, svoju lichnu nemam. a ne idemo na slave uopshte, jer skoro da nema ko da nas zove, poshto cela ekipa koja nama dolazi ne slavi. tako nekako ispalo [emoji38]ol:
(i zato shto je kodnas slava stvarno super i odlichna je ekipa)

ni ne pamtim da sam ikom ishla na slavu ikad, osim ovo kod sebe hihi.gif

sent from bubamoto



  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ја сам као клинац питао тату јел’ Тито светац и да ли ће заувек престати цртаћи кад Тито умре. Ако се добро сећам, кад је Кардељ умро 7 дана их није било…

Najbolje da sećaš kad je Kardelj umro davne 1979. godine...Ne zejebavaj.

Link to comment

Kod mene se obelezavaju dve slave. Majka-Arandjelovdan, otac-jucerasnju svetkovinu. Kako je vreme prolazilo, sve vise sam kapirao da me religija ne zanima, pa sebe smatram ateistom. Jedini sam clan domacinstva koji se nikada ne krsti, te mnogima licim na nekog lika iz cuvenih partizanskih filmova. Nisam preterano druzeljubiv, pa je ovogodisnja situacija dobra prilika za eskiviranje nekih okupljanja, odnosno minimizovanje onih u sopstvenoj reziji.

Meni su slave uvek bile 90% druzenje, vidjenje sa ljudima koje sticajem okolnosti redje srecem u vecem delu godine, uz uzivanje u jelu i picu. Hedonizam u nekom blazem obliku. Tek 10% bi bilo zadovoljavanje nekih religijskih poriva/potreba.

Edited by Miljenko
Link to comment
3 hours ago, morgana said:

jesmo li moca v i ja jedini koji ne slavimo slavu? samo pitam, ne vrednujem.

 

ne volim ni da idem na slave.

 

 

+1

ni slobodan dan ne uzimam!

 

doduse u vojsci sam za svaku prekomandu imao po jednu, ali jbg robija.menja pravila :s_d:

  • +1 1
Link to comment

u zapadnom delu srbije se slave slava (slava kuće) i preslava, letnja slava (slava mesta u kom se živi),

bela crkva (rađevina) ivanjdan (7.jul) slavi kao preslavu, svi slave, imaju goste i vašar je u selu,

mamini su slavili još i nidžu. u šapcu je mala gospojina preslava, šapčani starosedeoci slave,

kad god je negde vašar taj dan je preslava kod onih koji oduvek žive tu.

 

makedonci imaju imendan kao i bugari, a za slave, zavisi od teritorije gde je uticaj bugarske crkve bio jači,

nemaju slavu, gde je spc dominirala, imaju.  

  • +1 1
Link to comment

U istocnoj i juznoj Srbiji se to zove zavetina/zavecina.

 

A obicaj stavljanja krpe preko televizora nije toliko da ga gost ne bi upalio, nego iz istog razloga zasto se do 40 dana stavlja na ogledala - da se pokojnik ne bi ugledao u njemu i ostao kod kuce. Kao sto se i drzi svetlo/sveca 40 dana u njegovoj sobi ili prostoriji odakle je krenuo na groblje. Mislim, tako se nekad verovalo, a sad se radi po automatizmu, mnogi ne zele da razmisljaju o tome i samo ispostuju obicaj..

Edited by Malvo
  • +1 3
Link to comment
8 hours ago, svashtabezneshto said:

u zapadnom delu srbije se slave slava (slava kuće) i preslava, letnja slava (slava mesta u kom se živi),

Da, biće da je to bilo i kod moje familije - letnja slava za bogomolju, zimska Sveti Ranđeo. Baba i majka su pričale da smo ovu zimsku zapravo dobili u miraz preko prababe, čija kuća nije imala muške naslednike, a dali su pogolemo zemlje u miraz, pa primismo njihovu slavu. Dal beše i priča kako je pre toga porodična slava bila ova letnja bogomolja, pa se sve to nekako poklopilo... :rolleyes: U našem kraju (Pomoravlje) se izmešalo običaja sa svih strana - Torlaci, Šopi, Crnogorci, Kosovo, daleki jug (kod mene je starina predaka mahom Bugarska, Vranje i taj kraj).

 

Strancima koji se raspituju za slavu objašnjavam kao porodični imendan - to mahom svi kapiraju.

Link to comment
13 hours ago, ronin said:

Najbolje da sećaš kad je Kardelj umro davne 1979. godine...Ne zejebavaj.

:laugh: pa ja se sećam i kad je Džemal Bjedić poginuo,...tu traumu u životu nikad neću izbrisati,...to je trajalo i trajalo. 

Ne znam kako su moji roditelji to preživeli animirajući decu danima, jer nije bilo ni iz kuće da se izlazi, TV da se gleda, muzika sluša,...

Titova sahrana nam je bila skeč, posle ovakvih priprema.

Link to comment
2 hours ago, raPe said:

:laugh: pa ja se sećam i kad je Džemal Bjedić poginuo,...tu traumu u životu nikad neću izbrisati,...

 

drug Đemo se zabio u brdo uoči moje slave.

danima su guslali kako "heroji ne umiru u krevetu".

na slavi smo pevali, al malo tiše.😁

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...