Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

Juce vodio dete kod pedijatrice privatno, žena najaptdejtovanija u svet, najnormalnija, dotakli se vakcinacije - kaze prelezala u Januaru Kovid (tek tad, a naprimala se dece cele prosle godine i nista)... super prosla, samo miris i ukus, malo slabost etc.

 

Kaze "super, na to cu da se vadim jos par meseci da ne primam vakcinu"... i rece da je od prijatelja imunologa, jednog od najboljih u Srbiji i kome veruje beskrajno (rekoh vec, zena je zmaj, nije Nestor klub i slicno) cula da ovo jos ne treba primati jer je na brzinu smuckano. Pitam sta, ona kaze "pa recimo Kinez".

 

Plus je ispricala da nikada tezi januar nego onaj 2020te nije imala, da su deca bila klasicno gripozna ali su se roditelji rastavljali od zivota. Sigurna je da je vec tad Korona svratila u Srbiju.

 

Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

Juce vodio dete kod pedijatrice privatno, žena najaptdejtovanija u svet, najnormalnija, dotakli se vakcinacije - kaze prelezala u Januaru Kovid (tek tad, a naprimala se dece cele prosle godine i nista)... super prosla, samo miris i ukus, malo slabost etc.

 

Kaze "super, na to cu da se vadim jos par meseci da ne primam vakcinu"... i rece da je od prijatelja imunologa, jednog od najboljih u Srbiji i kome veruje beskrajno (rekoh vec, zena je zmaj, nije Nestor klub i slicno) cula da ovo jos ne treba primati jer je na brzinu smuckano. Pitam sta, ona kaze "pa recimo Kinez".

 

Plus je ispricala da nikada tezi januar nego onaj 2020te nije imala, da su deca bila klasicno gripozna ali su se roditelji rastavljali od zivota. Sigurna je da je vec tad Korona svratila u Srbiju.

 

e jbga, ako cemo tako, sve je na brzinu smuckano, to bas nije nikakv argument.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Aleksija said:

e jbga, ako cemo tako, sve je na brzinu smuckano, to bas nije nikakv argument.

 

To sam i ja rekao, i slozila se.

 

Ono sto sam procitao izmedju redova je da joj se ne dopada kako stvar vodi drzava, da je previse informacija, da su ljudi ili preplaseni ili ih zivo zabole za sve.

 

Sasvim razuman stav jbg.

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Caligula said:

 

 

Plus je ispricala da nikada tezi januar nego onaj 2020te nije imala, da su deca bila klasicno gripozna ali su se roditelji rastavljali od zivota. Sigurna je da je vec tad Korona svratila u Srbiju.

 

 

Za ovo se slazem

Link to comment
15 minutes ago, morgana said:

ne razumijem kako mozak procjenjuje paralelne vjerovatnoce negativnih ishoda usljed brzo smuckane vakcine i visestruko dosmuckanog tj mutiranog virusa koji nema namjeru da se penzionise osim ako mu brzo smuckanom manjkavom vakcinom makar nakratko ne ukinemo par milijardi ljudskih retorti

 

mozak vidi bocu kaze: ima ko ce, ja cu da preskocim ovu rundu

Link to comment
19 minutes ago, morgana said:

ne razumijem kako mozak procjenjuje paralelne vjerovatnoce negativnih ishoda usljed brzo smuckane vakcine i visestruko dosmuckanog tj mutiranog virusa koji nema namjeru da se penzionise osim ako mu brzo smuckanom manjkavom vakcinom makar nakratko ne ukinemo par milijardi ljudskih retorti

 

Ma zena rekla da joj je bolest odlozila vakcinisanje i da nema problem sa tim, nije rekla da nece da se vakcinise.

 

Inace je daleko od antivaksera svetlosnim miljama

 

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment
48 minutes ago, Aleksija said:

i evo, iako stvarno mrzim da pricam kroz licni primer: moja majka, uredno vakcinisana kinezom medju prvima, mora sad, u sred ovog gadnog talasa, da odradi jedno hilajdu fizikalnih terapija zato sto joj lekar uopste nije pogledao prelom pre nego sto je stavio gips, pa nije pogledao ni na kontroli, pa je sve potpuno pogresno sraslo, a ruka skoro neupotrebljiva.

 

super je reci da je dovoljno ponasati kao da uopste nisi primio vakcinu, ali ona u ovom trenutku nema tu privilegiju, mora da ide na terapije i u rizicno okruzenje. hajde da izuzmem anegdotalne primere, ali cak i neki relevantniji izvori govore o nizoj do nikakvoj efikasnosti sinofarma za 65+. ona ne zeli da proverava at, niti sam je ja ikad podsticala da to uradi.

dakle, prakticne situacije namecu prakticne izbore.

 

Mislim da su kod kineza dva glavna problema: prvo što je nezanemarljiv broj ljudi fasovao virus i nakon vakcinacije (naravno, tu sad možemo pričati i o zakasnelom imunskom odgovoru, i to apsolutno stoji, samo što ni famozna struka tu nije mnogo pomogla paušalnim procenama o vremenu potrebnom da se stekne imunitet, od 7-10 pa sve do 40 dana) i drugo, možda i podjednako važno, izostanak bilo kakve fizičke reakcije na vakcinu. Znam gomilu ljudi koji su primili kinesku, bukvalno niko nije imao baš nikakve nuspojave. I onda kad čuješ da se skoro svako ko je primio neku drugu vakcinu rastavljao sa životom ceo dan (tu proradi ono laičko razmišljanje "čim je tako, mora da nešto radi", a tebi ništa, pa kad svako malo dođeš do informacije da je neko ko je primio kineza zakačio koronu i nakon revakcinacije (dva takva slučaja u mom okruženju u poslednjih 5 dana)... 

Ljudi su uplašeni i zabrinuti. Meni je to 100% razumljivo. 

Ja uskoro treba da krenem da primam terapiju u bolnici i uopšte mi nije svejedno.

 

22 minutes ago, morgana said:

ne razumijem kako mozak procjenjuje paralelne vjerovatnoce negativnih ishoda usljed brzo smuckane vakcine i visestruko dosmuckanog tj mutiranog virusa koji nema namjeru da se penzionise osim ako mu brzo smuckanom manjkavom vakcinom makar nakratko ne ukinemo par milijardi ljudskih retorti

 

A i ovo je tačno. 

Jbg, tapkamo u mraku i moramo svesno da prihvatimo da je to prosto tako. Što nije jednostavno, samo je još jedna od milion stvari koje nisu jednostavne, a koje smo morali da prihvatimo i na njih se naviknemo u ovih godinu dana.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Halvard said:

 

Mislim da su kod kineza dva glavna problema: prvo što je nezanemarljiv broj ljudi fasovao virus i nakon vakcinacije (naravno, tu sad možemo pričati i o zakasnelom imunskom odgovoru, i to apsolutno stoji, samo što ni famozna struka tu nije mnogo pomogla paušalnim procenama o vremenu potrebnom da se stekne imunitet, od 7-10 pa sve do 40 dana) i drugo, možda i podjednako važno, izostanak bilo kakve fizičke reakcije na vakcinu. Znam gomilu ljudi koji su primili kinesku, bukvalno niko nije imao baš nikakve nuspojave. I onda kad čuješ da se skoro svako ko je primio neku drugu vakcinu rastavljao sa životom ceo dan (tu proradi ono laičko razmišljanje "čim je tako, mora da nešto radi", a tebi ništa, pa kad svako malo dođeš do informacije da je neko ko je primio kineza zakačio koronu i nakon revakcinacije (dva takva slučaja u mom okruženju u poslednjih 5 dana)... 

Ljudi su uplašeni i zabrinuti. Meni je to 100% razumljivo. 

Ja uskoro treba da krenem da primam terapiju u bolnici i uopšte mi nije svejedno.

razumem te odlicno.

naravno da ce biti vise infekcija kod kineza kada ga je primilo vise ljudi, ali je problem sto mi i dalje nemamo bas nijednu informaciju vise o ovoj vakcini nego sto smo ih imali u januaru. bar ne onu koja je produkt validnih istrazivanja i studija. kod svih ostalih se nesto objavljuje, desava... lako je u tu prazninu ucitati stosta.

doduse, i visak informacija moze biti problem, vidimo sad sa az. medjutim, ovo cutanje je bas ozbiljan presedan, rekla bih, u modernom dobu.

 

ja sam od onih strebera koji su na pocetku rekli da je najbolja vakcina ona koja je dostupna sad i odmah, da su sve vakcine dobre, da je cilj smanjenje verovatnoce zaraze, a ne stopostotna garancija i ostalo... a sad polako pocinje da me jede, da li sam podstakla svoje starije da krenu prerano u vakcinaciju, iako sam imala ozbiljne rezerve prema netransparentnom procesu i to nakon vise nego temeljnog informisanja. nadajmo se da ce ipak biti ok.

Edited by Aleksija
  • +1 3
Link to comment
26 minutes ago, Aleksija said:

razumem te odlicno.

naravno da ce biti vise infekcija kod kineza kada ga je primilo vise ljudi, ali je problem sto mi i dalje nemamo bas nijednu informaciju vise o ovoj vakcini nego sto smo ih imali u januaru. bar ne onu koja je produkt validnih istrazivanja i studija. kod svih ostalih se nesto objavljuje, desava... lako je u tu prazninu ucitati stosta.

doduse, i visak informacija moze biti problem, vidimo sad sa az. medjutim, ovo cutanje je bas ozbiljan presedan, rekla bih, u modernom dobu.

 

ja sam od onih strebera koji su na pocetku rekli da je najbolja vakcina ona koja je dostupna sad i odmah, da su sve vakcine dobre, da je cilj smanjenje verovatnoce zaraze, a ne stopostotna garancija i ostalo... a sad polako pocinje da me jede, da li sam podstakla svoje starije da krenu prerano u vakcinaciju, iako sam imala ozbiljne rezerve prema netransparentnom procesu i to nakon vise nego temeljnog informisanja. nadajmo se da ce ipak biti ok.

 

Ja sam bio u istoj situaciji, s tim da je moja majka bila klasični antivakser (je l' vi oćete dumrem itd, pa kad sam ja primio, prelomila i ona). Radim u bliskom kontaktu s gomilom ljudi, iskreno nisam verovao da će Fajzer da bude za obične smrtnike, nego kao evo imate i to u izboru, mož' da ga štiklirate (a dobićete ga na svetinikad), štiklirao sam sve, kad je stigao poziv za kinesku vakcinu nisam se uopšte razmišljao.

 

Ono što je, po meni, laički, bitno: prilog "prerano" u odnosu na glagol primiti (vakcinu), nije relevantan (koja to šteta može da bude osim da je, uslovno rečeno - slaboefikasna), ja mislim da sigurno ide još jedna vakcina do kraja godine (jer će ovo čudo da mutira još mnogo puta) i to najnajverovatnije drugačija nego prva.

 

A možda i grešim.

Edited by stray cat
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...