Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

ehh ti praaavi protesti 92 i 96 ..... bolji i od rejva !

 

a sad ozbiljno, 

iskreno rasplamsavanje kolektivnog duha pristojnih razmera, jako dragoceno iskustvo

 

danas nema energije, a cini mi se da su protesti uveliko (svuda) instrumentalizovani kao ventil/luft/zabava za mase... kao neki spektakl sa sve infiltriranim batinasima na kraju koji onda sve diskredituju

 

ne moze se ni "pobeci" odistinski jer je svuda sve veci haos. pri tom, ako pretpostavimo da ce biti nekih novih ubitacnijih virusa i neizbeznih prirodno-ekoloskih katastrofa, migracija mu dodje kao neko privremeno, potpuno neizvesno resenje.

 

a opet, jedino neka od te dve opcije (promeniti mesto, boriti se) garantuje ocuvanje zdravog razuma

(sad sam pod uticajem henri laborit, eksperimenti sa pacovima, mozda neko ima neke savremenije podatke istrazivacke, dodatna resenja...)

 

 

 

 

 

 

Edited by bosque
Link to comment
1 hour ago, iDemo said:

 

Danska se uvek provuce kao neki pozitivan lik za koga samo ekipa iz kraja zna da je u mladosti bio shaner a da je ono sto je tako 'stekao' medju prvima investirao u video klubove sa sve prvoklasnim piratima, posle krenuo da juri sitnu ribu kad je ojacao i legalizovao posao... 

 

Krenula me metafora a samo sam hteo da kazem - cesto se zaboravlja - Danska je bila solidna kolonijalna sila a i dan danas je jedna od retkih zemalja koja ima svoju teritoriju na drugom kraju sveta (Grenland)... A da su disciplinovani i da rade i da su vodeci™ u raznim strukama i tehnologijama - jesu - nama za to treba jedno 100-150 mirnih razvoju posvecenih godina sa nekom normalijom ekipom na vlasti (ili da budemo americka kolonija)... 

 

Šta je onda s Finskom? Oni nisu imali kolonija ako se ne varam

Link to comment
34 minutes ago, Time Crisis said:

Šta je onda s Finskom? Oni nisu imali kolonija ako se ne varam

Nista nije sa Finskom - tu nam mozda treba nekih 80-120 "mirnih razvoju posvecenih godina sa nekom normalijom ekipom na vlasti (ili da budemo americka kolonija)... "

Link to comment

Финце су још Руси пуштали да се врло аутономно и мирно развијају од тренутка када су их преузели до 1917.

Link to comment
15 hours ago, radisa said:

Kod Cece je problem i legija i ubistvo Djidjića i utaja poreza...

 

I odvratna muzika kojom se truju generacije dece...

 

Kod nje je bukvalno sve problem...

 

I Zoran se trovao:

 

Quote

Neću reći ništa novo ako kažem da je Zoran imao prirodni talenat za komunikaciju s medijima, ali da nije uvek slušao savet – nije. Vrtim ja kanale i na jednoj od televizija za izbegavanje – Zoran. Nisam imala pojma. I, između ostalog, kaže da sluša i Cecu i Džeja! Sutradan bukvalno preskočim Biljanu, uletim u kabinet i kažem – jesi li ti normalan? Šta je bilo sad? Pa, kako šta? Odeš na tu i tu TV, ne kažeš mi, kod tog i tog voditelja kome si poslužio kao “dokaz” demokratičnosti i još kažeš šta slušaš! Pa šta? Pa misliš li da će oni koji te mrze sad da te vole što slušaš njihovu muziku ili će ti oni koji te vole to zameriti i shvatiti kao pokušaj populizma?

 

Ma nema veze nego, vidi…

 

Link to comment

A jebote, najveca razlika u odnosu na Fince je mentalitet. Ako bi postojala neka skala na kojoj bi bilo moguce prikazati mentalitet, mi bismo bili blize onim nekontaktiranim plemenima sa ostrva u Indijskom okeanu nego Fincima. (Pri tom bez ulazenja u to koji mentalitet je bolji i za sta je bolji - odnosi se samo na razlike u ponasanju, pristupu zivota, navikama i svemu ostalom sto potpada pod siroko definisan "mentalni sklop").

Link to comment

Šta misliš, da li je taj, tako da ga nazovem,  mentalitet imanentan određenoj naciji (ili društvenoj grupi) ili je možda posledica istorije i preživljavanja u prošlosti istih tih nacija?

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Šta misliš, da li je taj, tako da ga nazovem,  mentalitet imanentan određenoj naciji (ili društvenoj grupi) ili je možda posledica istorije i preživljavanja u prošlosti istih tih nacija?

 

Odgovor je nemoguce dati, u svakom slucaju je veoma slozen. To sto smo vekovima bili robovi na svojoj zemlji bi teoretski trebalo da poveca solidarnost izmedju nas. Nesto se tu ne uklapa. Konkretno ovo "ja pa ja, pa familija, pa opet JA" verujem da vucemo jos od pre Turaka. Naravno, ne mogu to da dokazem... 

Link to comment

Ko je preziveo 90te, a da nije bio bas u predskolskom uzrastu zna sta je rat, glad, sunovrat, besmisao, mrak, zima. 

 

Danas je Srbija jedna u moru nazovi drzava koje jasu razni Vucici, Erdogani, Orbani, Putini, kojekakvi tajlandski kraljevi i slicno. Djindjuve i perle za domorodce partijase u raznim igrokazima, takoreci pozoriste. Ne nuzno manje opasno od rata, jer takvo pozoriste ima tendenciju da vodi ratu, ali za pojedinca (barem dok predstava traje) komotnije, jer je lakse buniti se iz komotne pozorisne stolice nego na ulici ili kad si gladan ili kad te neko tera da pucas. 

 

Mentalitet ovog naroda se inace najbolje pokazao 1999. ali ne za vreme bombardovanja nego bezanije od pomracenog sunca. 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, burekdzija said:

Mentalitet ovog naroda se inace najbolje pokazao 1999. ali ne za vreme bombardovanja nego bezanije od pomracenog sunca.

Mentalitet je zajebana stvar - narocito kad se analizara na bazi-kurca i par primera ispiranja mozga medijima. Neki drugi su mentalniji pa nisu bezali od pomracenja sunca al' su zato - 10ak godina ranije - rutinski razgrabili sve raspolozive gas maske u krugu/gradu od milion dusha kad su na tv krenule da gruvaju vesti o Sadamu, WMD i ostaloj galanteriji. Kazu (ovo je neprovereno) da je 'planulo' oko 20ak hiljada gas maski slicnih onima sto smo imali u JNA/VJ... 

Mis'im - mentalitet nije strashan nego ispiranje mozga, uvek & svuda.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Šta misliš, da li je taj, tako da ga nazovem,  mentalitet imanentan određenoj naciji (ili društvenoj grupi) ili je možda posledica istorije i preživljavanja u prošlosti istih tih nacija?

 

Nebitno cega je posledica i da li to zoves razlikom mentaliteta ili kulturnim razlikama, poredjenje finskog i naseg drustva je besmisleno u kontekstu "jesmo li mogli da postanemo Finska". Nismo. Ne krecu te razlike od 20. veka sezu mnogo dublje i dalje u proslosti, a delom su odredjene i podnebljem, tj. geografijom i klimom, a ne samo drustvenim okolnostima.

 

Mislim, pitanje je sta smo mogli da postanemo? Eto - Slovenije, Ceske, Slovacke, Bugarske, pa i Madjarske i Rumunije kao nekih realnijih repera - pritom je vecina njih imala daleko gore pocetne uslove. Sto bi Rambo rekao "a vidi ih sad".

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...