Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

3 minutes ago, Moonwalker said:

Kljucni momenti za opis na 04:32 (momenat olakog kupovanja iluzija) i od 05:03 do 05:09 (momenat osvescivanja). A onda i dalje lozenje 05:40

 

  Hide contents

 

 

 

 

Au brate mili, al si ga otkinuo s ovim :hail:  Bravo, to je to. 

 

Laz moze da bude bolest ako udje u "kolektivnu podsvest" drustva, a kod nas je ona prisutna toliko da lekovita istina koja nam je potrebna kao zednome voda nema nikakve sanse. Ima toliko primera koji to pokazuju, mislim da vam svima padaju na pamet mnogi slucajevi. 

Link to comment
11 minutes ago, burekdzija said:

 

Bas sa tim se ne slazem, jer gurnuti narod u rat, da navija za fudbalski klub, da slusa muziku -- to je uspeli eksperiment na ljudima. Ubediti narod da pobegne od pomracenja sunca je toliko bizarno da moze govoriti samo o tom narodu. Mozda je to i samo licni dozivljaj, secam se da sam bio sa drugom sam na sred Jurija Gagarina i pomislio: ovaj narod zaista nije normalan. A tolikim intenzitetom to nisam pomislio ni kad su ispracali tenkove. Na kraju nije toliko relevantno za diskusiju.

 

Ne znam, meni nije bizarno da ljudi veruju doktorima na TV. Bizaran i neobjasnjiv mi je sam eksperiment. Da li se ja pogresno secam ili je ista prica cak bila i na radiju Glas Amerike, ne samo na RTS? Kao da mi se tako cini, moj otac je u to vreme slusao VOA i Slobodnu Evropu svako vece pred spavanje, a ja uz njega.

Link to comment
36 minutes ago, chandra said:

 

Slazem se u glavnom, s tim da su i tada mnogi odlazili preko. Mislim, veci je problem bio otici negde turisticki nego iseliti se iz Srbije.

 

Visoko obrazovani da. Njima nije problem da odu koja god situacija da je u pitanju. Sada brišu svi redom, od električara i vodoinstalatera, preko medicinskih sestara i tehničara, do studenata koji nisu tačno sigurni šta žele al' eto probaju master negde. 

 

Nekad dr. mr. pr. - sada oni već odgajaju drugu generaciju, a odlaze Jasna nails pedikir Krstić ex Petrović i Žarko šlep služba i karburator servis Matić.

Link to comment

Mi smo kao onaj lik kojeg glumi Simon Pegg u filmu "Worlds end", ima 50 godina ali se ponaša i dalje kao tinejdžer jer mu je tada bilo ubedljivo najbolje i jer je tada bio najveća faca u gradu.

Link to comment
6 minutes ago, Mos said:

odlaze Jasna nails pedikir Krstić ex Petrović i Žarko šlep služba i karburator servis Matić.


 :rolf:


I oni su zive duse. 
 

Ako beli Sengen propadne (ne daj Boze), onda ce da postane gusto.

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Time Crisis said:

Mi smo kao onaj lik kojeg glumi Simon Pegg u filmu "Worlds end", ima 50 godina ali se ponaša i dalje kao tinejdžer jer mu je tada bilo ubedljivo najbolje i jer je tada bio najveća faca u gradu.


Nema ucenja na greskama. Elita ne uci na greskama i licemerna je prema average Milu. (Do as I say, not as I do), a Mile joj vraca ignorantskim odnosom. Sve u svemu veliko sranje i opsta katastrofa.

Edited by Moonwalker
Link to comment
11 minutes ago, Moonwalker said:


Nema ucenja na greskama. Elita ne uci na greskama i licemerna je prema average Milu. (Do as I say, not as I do), a Mile joj vraca ignorantskim odnosom. Sve u svemu veliko sranje i opsta katastrofa.

 

Eliti ne fali ništa, neko kao Ivica Dačić (i gomila sličnih) živeo je do jaja i pod Slobom i pod DOS-om/Tadićem i dan-danas, nije ni čudo ako mu se ništa ne menja, zašto bi, ovako može do penzije.

Link to comment
34 minutes ago, Mos said:

 

Visoko obrazovani da. Njima nije problem da odu koja god situacija da je u pitanju. Sada brišu svi redom, od električara i vodoinstalatera, preko medicinskih sestara i tehničara, do studenata koji nisu tačno sigurni šta žele al' eto probaju master negde. 

 

Nekad dr. mr. pr. - sada oni već odgajaju drugu generaciju, a odlaze Jasna nails pedikir Krstić ex Petrović i Žarko šlep služba i karburator servis Matić.

 

Pa i da i ne. Jasna i Zarko su itekako odlazili 90-tih i slepali se na svakakve fondove kakvih je bilo za pomoc, pritom su se stalni papiri sredjivali u vecini EU zemalja daleko lakse nego danas. Pricam iz svog bubblea, ali u to vreme nije bio tako mali, a znam verovatno jedan broj visoko obrazovanih i onih sa nizim obrazovanjem koji su tih godina zapalili - Evropa, Kanada, Aus, NZ, US - svugde su odlazili. Istina da sad odlaze s boljim sansama da odmah nadju posao i s te strane je lakse, ali onda je muka bila teza i bezalo se glavom bez obzira.

Link to comment
16 minutes ago, Time Crisis said:

Eliti ne fali ništa

Eliti, tacnije elitama, u takozvana moderna vremena narocito, nikada i nigde nije falilo nista...

Izuzetke mozes 'ladno da nabrojis na prste jedne ruke....

Osim ono malo Nirnberga... :fantom:

Link to comment
12 minutes ago, namenski said:

Eliti, tacnije elitama, u takozvana moderna vremena narocito, nikada i nigde nije falilo nista...

Izuzetke mozes 'ladno da nabrojis na prste jedne ruke....

Osim ono malo Nirnberga... :fantom:

 

Mislim elita pod znacima navoda, slabo je šta elitno kod likova kao što su Krlo, Tadi, Šutke, Čomara, Dinkara, Čanak, Nebojša iz Bgd (i čitave plejade sličnih), osim što su se u nekom trenutku našli u vrhu vlasti. Elitni talenat za laktanje jedino

Link to comment
Just now, Time Crisis said:

 

Mislim elita pod znacima navoda, slabo je šta elitno kod likova kao što su Krlo, Tadi, Šutke, Čomara, Dinkara, Čanak, Nebojša iz Bgd (i čitave plejade sličnih), osim što su se u nekom trenutku našli u vrhu vlasti. Elitni talenat za laktanje jedino

Нема знакова навода када су елите у питању: то нам је што нам је, ови које си набројао су припадници данашње српске елите, свиђало се то некоме или не, признавао то или не...

Баш као што је и Нирнберг, који нисам случајно поменуо, био суђење ондашњој појединим представницима ондашње елите Немачке: никакво позивање, да не кажем покушај вађења, на Баха, Бетовена. Гетеа, итд, итд, ту нити помаже нити има смисла....

 

 

Link to comment
40 minutes ago, namenski said:

Нема знакова навода када су елите у питању: то нам је што нам је, ови које си набројао су припадници данашње српске елите, свиђало се то некоме или не, признавао то или не...

Баш као што је и Нирнберг, који нисам случајно поменуо, био суђење ондашњој појединим представницима ондашње елите Немачке: никакво позивање, да не кажем покушај вађења, на Баха, Бетовена. Гетеа, итд, итд, ту нити помаже нити има смисла....

 

 

 

Postoje u svakom drustvu razlicite "elite". Ekonomske, politicke, vojne, sportske, kulturne, unutar religijskih ili pojedinih profesionalnih zajednica (elitni popovi, elitne kurve), i tako dalje. Neke se preklapaju, neke ne, a neretko je slucaj da je jednima dobro, a drugima lose. Politicko-ekonomskoj eliti je uvek dobro ko sto kazes, tj. ama bas joj nista ne fali, i to po samoj definiciji. 

 

Druga stvar je sto bi politicka elita volela da bude odmah i vojna (eno nam ga pocasni pilot), sportska (i buduci kosarkaski trener), a ponajvise kulturna (recimo trenutna ministarka kulture, citav esalon doktora nauka, ali i toliki drugi - recimo Zepterka!). I to je prirodno jer za kulturu nisu imali vremena dok su se uzdizali do politekonomske elite, pa im je kultura svima nekakav daleki i nepoznati neprijateljski teritorij koji bi da osvoje, zbog kompleksa ovih ili onih.

Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

Postoje u svakom drustvu razlicite "elite". Ekonomske, politicke, vojne, sportske, kulturne, unutar religijskih ili pojedinih profesionalnih zajednica (elitni popovi, elitne kurve), i tako dalje. Neke se preklapaju, neke ne, a neretko je slucaj da je jednima dobro, a drugima lose. Politicko-ekonomskoj eliti je uvek dobro ko sto kazes, tj. ama bas joj nista ne fali, i to po samoj definiciji. 

 

Druga stvar je sto bi politicka elita volela da bude odmah i vojna (eno nam ga pocasni pilot), sportska (i buduci kosarkaski trener), a ponajvise kulturna (recimo trenutna ministarka kulture, citav esalon doktora nauka, ali i toliki drugi - recimo Zepterka!). I to je prirodno jer za kulturu nisu imali vremena dok su se uzdizali do politekonomske elite, pa im je kultura svima nekakav daleki i nepoznati neprijateljski teritorij koji bi da osvoje, zbog kompleksa ovih ili onih.

Nisam fan ni samog pojma 'elite' niti baratanjem njime, ali kada je vec tu - neka ga, posluzice... :D 

Ako sam dobro shvatio, boldovano je poenta tvog posta, otprilike tvrdnja da elite ili njihovi pojedinacni delovi, sve i da se na glavu postave - do kulture dospeti nece...

Problem u danasnjoj Srbiji - i ne samo njoj - je u tome sto upravo danasnje elite stvaraju drustvenu kulturu.

I sto ce se prema tom kriterijumu odredjivati, vrednovati, ko je kulturan, a ko nije...

Dzaba nam neka jucerasnja shvatanja kulture stvorena i negovana od strane nekih drugih elita.

 

 

Pritom, da ne zabasamo sada u pricu o kulturi kao takvoj, pricajuci ovako povrsno o njoj, drzim se one stare, proverene: cetkica za zube je - civilizacija; njeno koriscenje je - kultura... :D  

Link to comment
5 hours ago, namenski said:

Nisam fan ni samog pojma 'elite' niti baratanjem njime, ali kada je vec tu - neka ga, posluzice... :D 

Ako sam dobro shvatio, boldovano je poenta tvog posta, otprilike tvrdnja da elite ili njihovi pojedinacni delovi, sve i da se na glavu postave - do kulture dospeti nece...

Problem u danasnjoj Srbiji - i ne samo njoj - je u tome sto upravo danasnje elite stvaraju drustvenu kulturu.

I sto ce se prema tom kriterijumu odredjivati, vrednovati, ko je kulturan, a ko nije...

Dzaba nam neka jucerasnja shvatanja kulture stvorena i negovana od strane nekih drugih elita.

 

 

Pritom, da ne zabasamo sada u pricu o kulturi kao takvoj, pricajuci ovako povrsno o njoj, drzim se one stare, proverene: cetkica za zube je - civilizacija; njeno koriscenje je - kultura... :D  

 

Ne, nije to bila poenta, vec da se politicke i ekonomske elite po pravilu ne mogu poistovecivati i stavljati a priori u isti kos sa drugim elitama u drustvu. U ovom nasem drustvu kulturna elita je sabijena u cosak, gotovo istrebljena, a politicka elita radi na tome da je zameni nosiocima svog kulturnog obrasca. Svasta moze da bude kultura, ali ne bas sve. Recimo, upotreba reci "kultura" u konstataciji da ovaj rezim instalira Pink kao svoj kulturni model zvuci groteskno.

 

Ni ja ne volim rec elita, ali cesto se koristi, cesto se pogresno koristi (pa se zato i stavlja u nejasne navodnike).

Link to comment
9 minutes ago, chandra said:

 

Ne, nije to bila poenta, vec da se politicke i ekonomske elite po pravilu ne mogu poistovecivati i stavljati a priori u isti kos sa drugim elitama u drustvu. U ovom nasem drustvu kulturna elita je sabijena u cosak, gotovo istrebljena, a politicka elita radi na tome da je zameni nosiocima svog kulturnog obrasca. Svasta moze da bude kultura, ali ne bas sve. Recimo, upotreba reci "kultura" u konstataciji da ovaj rezim instalira Pink kao svoj kulturni model zvuci groteskno.

 

Ni ja ne volim rec elita, ali cesto se koristi, cesto se pogresno koristi (pa se zato i stavlja u nejasne navodnike).

Mozemo ovako: elitu za, za potrebe price cini, recimo i kada je Srbija u pitanju, otprilike 5% ako i toliko, populacije - bila deo vlasti ili opozicije ovakva kakva je, i u koji % spadaju pripadnici svih pojedinacnih elita koje si pomenuo.

U praksi, sastoji se od sloja koji nikada nema finansijskih problema, u kome se - pazi, pricamo o Srbiji - smanjuje broj profesionalaca koji sebi mogu da priuste pre svega ekonomsku nezavisnost pa tek onda i dozu integriteta - elementarnu gradjansku hrabrost i oportunizam preskacem - koji su, dalje, uvek dobro obuceni, daleko od bilo kakvih finansijskih problema, gladi jos manje, za koje ce uvek biti mesta u bolnicama....

Ostatak, od takozvanih akademskih krugova, naucnika, pa sve do poslednjeg vodoinstalatera, jednom recju obican narod biju bitku za svakodnevnu egzistenciju, cesu se nad racunima, itd, itd... 

O ovim mojim napomenama moze se, naravno, diskutovati.

 

O boldovanom, bojim se - ne. :D 

Oni su, bas takvi kakvim ih opisujes ne samo kulturni milje danasnje Srbije, nego i promoteri, tacnije kreatori kulture koja trenutno predstavlja srpsku kulturu, kulturni zivot.

To sto ti i ja kulturom smatramo nesto sasvim drugo i sto su poredjenja koja pravis groteskna - nas je problem, a bice i po malo atavizam :), zal za starim dobrim vremenima: srpska kultura, odnosno sve ono sto smo mi pod njom podrazumevali i podrazumevamo - vise ne zivi u Kolarcu, Kinoteci, itd, itd...

Zivi u tirazima knjiga od ponosnih 1,000 primeraka (proveri na skoro svakom izdanju posle 1990, nemoj samo Ljiljanu Habijanovic Djurovic :D), itd, itd, verujem da podosta ljudi ovde moze da 'ladno dopuni spisak...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...