Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

11 hours ago, Meazza said:

 

To je deo vecitog narativa "sudija nas pokrao". :) Sto vecu odgovornost preuzmemo na sebe kao drustvo za to sto nam se desava tim bolje i tim pre cemo se izvuci iz lose situacije. To je jedini put kojim treba ici. 

100%

uz par disklejmera o kojima sad nemam zivaca da pishem - a u svezi su sa cinjenicama:

a) voda tece nizbrdo, i

b) govna se kotrljaju isto tako - nizbrdo

'naci - kad neko zivi pod brdom - sva voda i sva govna generisana na brdu su nesto sa cime ce morati da se izbori preuzimajuci sto vecu odgovornost kao drustvo - i dalje redom po spisku (vidi boldovano). 

Link to comment
  • 3 weeks later...

90's vs 10's

Vječna dilema kad je bilo bolje. I kako prolazi vrijeme čak i za najveći shit od godina ćemo reći da je bilo bolje.

Uglavnom koristimo sopstveno iskustvo, a ubacimo i nekoliko subjektivnih i objektivnih varijabli. 

Glavna subjektivna varijabla bila je da smo biili 20 godina mlađi, imali više kose, a manje stomaka i bez problema mogli da spavamo nakon potoka lošeg alkohola i masnog hamburgera u 3 ujutru. Danas bi vjerovatno spavali u uregntnom nakon toga.

Od objektivnih varijabli trebalo bi ubaciti globalni tehnološki napredak koji se koristi i u svakoj fromuli privrednog rasta. Npr. prvu klimu sam kupio na rate krajem 90-tih neki treš brend za 1500 maraka. Danas sa ugradnjom akcije takva je 200 EUR. Gomila stvari je dostupnija sa tehnološkim razvojem. U kraju đe sam se podiga igrali smo fudbala na ulicu, danas je to mislena imenica jer je ulica zakrčena saobraćajem i parkiranim kolima.  Etc...

Dolazimo do glavne poente. Neka što smo bili u govnima kakvima smo bili 90-tih, nego nikada niko ne pominje oportunitetni trošak. Naime, sve nove članice EU tada su prolazile kroz tranziciju i nakon tranzcionih šokova kretale uzbrdo. Razlog je jednostavan. Devedeste su ekonomski bile godine globalnog blagostanja kojeg smo mi neke jade zakačili u 00's.

Sticajem okolnosti profesionalni put mi je otišao u smjeru da se zarađuje toliko, da je u odnosu na životni stil roditelja koji su bili državni službenici sa fakultetom, moja porodica trenutno u nekom Holivudu. Polako ulazimo u "enologiju" i smijemo se tome sami sebi. Tako da poređenje zna biti dosta individualno. Vjerovatno su nekome liku devize, devize 90-te bile Holivud.

Isto tako se sada glorifikuju 80's zbog dobre rok scene, zaboravljajući inflaciju, par-nepar, da nisi moga u prodavnicu naći skoro ništa, restrikcije struje, jednopartijski sistem, zatvor ako previše kenjaš protiv vlasti...

Da zaključim, ljudi bili smo malo mlađi, mozak je svakako setovan da boji prošlost u ružičasto, ali 90's su nightmare.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...