Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

Sa sektasem je nemoguce pricati. Naucio si lekciju pa je ko papagaj pricas.

 

Za ostale, ostavio sam linkove pa mozete tamo da procitate malo o r nuklearkama. Citajte i druge izvore, to samo moze da pomogne da iskraliste svoje misljenje (za ili protiv nu svejedno je).

Link to comment

Ti se zalažeš za to da Nemačka truje danas kao Poljska i to kontinuirano u poslednjih 20 godina i misliš da bi to bilo strava. Izgubljeni slučaj.

 

Da se ne svede sve na prepucavanje, cene gasa idu dramatično na dole već dva meseca

 

1435553443_Screenshot2023-01-16at14_35_52.thumb.png.a38cb6774ae2fe2e40b379715d3ce916.png

 

 

Link to comment
26 minutes ago, Venom said:

cene gasa idu dramatično na dole već dva meseca

 

Da. Zato što se zalihe zbog toplog vremena troše vrlo sporo.

 

FmlpLz9WQAAfxz9?format=png&name=900x900

 

 

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
On 16.1.2023. at 7:39, desboj said:

?

Ne znam da li si vidio na sta lici taj kop u gacku. Ja sam to pratio od djentistva jer je moj otac porijeklom odatle. Za 40-ak godina to ce postati jedno veliko vjestacko jezero 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Tacno.

 

Francuzi su svoje prve reaktore sagradili za oko 24 godine (70 - 94) i to ukupno 52 reaktora. Jos su dodata 4 reaktora 2000. i 2002.

 

Ukupna cijena svih tih reaktora (CAPEX i OPEX), 2012 je 228m€ 

 

Au total, le nucléaire français a coûté 228 milliards d'euros – Libération (liberation.fr)

 

Da li je vrijedilo?

 

Pogledajte moju poruku iznad (mapa emisija CO2 za 2022 godinu) pa sami procjenite (tako je vec 30 godina u francuskoj).

 

- - -

 

Sto volim ove borce za demokratiju, organozovana debata o nuklerkama, ovi sto se deru i nedopustaju ovoj zeni mirno da kaze sto ima da kaze su naravno protiv nuklearki.

 

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, borris_ said:

Tacno.

 

Francuzi su svoje prve reaktore sagradili za oko 24 godine (70 - 94) i to ukupno 52 reaktora. Jos su dodata 4 reaktora 2000. i 2002.

 

Ukupna cijena svih tih reaktora (CAPEX i OPEX), 2012 je 228m€ 

 

Au total, le nucléaire français a coûté 228 milliards d'euros – Libération (liberation.fr)

 

Da li je vrijedilo?

 

Pogledajte moju poruku iznad (mapa emisija CO2 za 2022 godinu) pa sami procjenite (tako je vec 30 godina u francuskoj).

 

Čitaš li ti uopšte šta postujes? Iz teksta, prevedeno:

 

Finally, without wanting to enter into the debate around the share of nuclear power in the national energy mix, the Court warned that failure to extend EDF reactors beyond the age of 40 would require « a very considerable investment effort equivalent to the construction of 11 EPR by 2022 », which seems to him «very unlikely, if not impossible ».

 

Danas je dakle "very unlikely if not impossible" da se sagrade. Taj francuski EPR je potpuni fijasko:

 

* Flamanville, 12 godina kašnjenja, 12 milijardi preko budžeta

* Olkiluoto, 13 godina kašnjenja, 7 milijardi preko budžeta

* Hinkley Point C, još nisu stigli da ga odlože, ali je cena promenjena sa 20 milijardi na 30

 

Od tih 228 milijardi, piše da je 96 potrošeno na samu izgradnju, po čemu je jasno da govorimo o novcu iz sedamdesetih i osamdesetih. Samo na osnovu inflacije govorimo danas o 3-4x većim troškovima, a u praksi daleko više i od toga. 

 

Francuska može da donese političku odluku da produži rad reaktora kojima je istekao rok upotrebe, zato što im je elektrodistribucija defakto u stanju bankrota i nema para za zamenu, niti je u stanju da ih napravi, ali koliko je to pametno: troškovi čišćenja Fukushime su izašli na 200 milijardi dolara.

 

Nuklearna energija je neuspeo eksperiment. Ali postoje alternative danas:

 

Vetar i sunce imali najveći udeo u proizvodnji struje u EU u 2022.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Sa sektom se ne moze diskutovati. Tekst je iz 2012. i postovao sam ga da pokazem koja je ukupna cijena koju je fr platila do 2012. da bi 30 godina emitovala mnogo manje CO2 nego skoro sve ostale evropske zemlje (osim Norveske i Svedske). Od tada ulozene su pare da se produzi trajanja nuklearki na 60 godina. Znaci jos 20 godina manjeg emitovanja. 

 

Evo jednog lijepih citata Dostojevskog koji lijepo opisuje vas sektase

 

Fjodor Dostojevski
 

Zli dusi

 
Obavesti me kada knj
ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju vašu dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju, dohvate nevešti ljudi i izvuku je na ulicu pred glupake kakvi su i sami, i najedanput je nađete na tržištu stareži, u prljavštini, naopako nameštenu, bez proporcija, bez harmonije – kao igračku kod nerazumne dece – i ne možete je više poznati! 
Link to comment

Postovao si tekst i ja sam ga za razliku od tebe pročitao. Tekst kaže da je diskutabilno do nemoguće da Francuska danas uradi to isto i da zato treba produžiti rok upotrebe nuklearki van originalno predviđenog roka. Deset godina kasnije četvrtina nuklearki vanredno van pogona zbog "misteriozne korozije". Pomeranje zareza nije pomoglo, ko je to mogao da predvidi.

 

Mislim da nije čudno što koristiš reč "sekta", za tebe je ovo neka vrste religije. Ne znaš ništa ni o čemu, postuješ tekstove da ih nisi ni pročitao, samo zato što ima jedan detalj koji ti se sviđa, a koji nisi potpuno razumeo.

 

Ali bez brige, Nemačka je umesto pomeranja zareza u isto vreme prihvatila realnost i zato si prošle godine imao struje. I to najvećim delom iz obnovljivih izvora, na tvoju žalost jbg. 

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...