Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

1 hour ago, Lucia said:

@namenski "svi su isti" logika :gospode: :D koristis tehno.benefite a podsmevas se preduzetnickom duhu, nije li to dvolicno? nista licno, naravno :) 

Mogao sam da pretpostavim :isuse:: na moju primedbu vezanu za olako, pomodno zanosenje tehnoentuzijazmomtm i opasnosti vezane za to, a koje nas - sve skupa skupo, i tek ce kostaju, odgovaras podmetanjem шајкаче i dvolicnosti nas koji se, eto sluzimo tehnobenefitima.

Nista licno napomena trebalo je samo da posluzi, kurtoazno, da se ne osetis licno povredjen/a reakcijom na skepsu prema nacinima na koji danas lepi i pametni mladi preduzetnici pokusavaju da na brzaka preveslaju neke osnovne principe, kako naucne, tako bogami i eticke...

Ali 'ajde, sam sam kriv... :sad:

 

 

Quote

Helion Energy se izdvojio od ostalih new NE startups. Izgleda da imaju inovacije koje obecavaju realne rezultate uskoro. Sam Altman je prvo bio ulozio nesto sitno (za njega naravno) u nekoliko fusion NE startups, pa je onda drasticno podigao svoju investiciju u Helion (to mu je vrvtn najveca od svih ~700, zanimljivo da nema equities u OpenAI ali to je druga prica) i jos izlobirao kod drugih investitora. To vec nesto govori. A ni Microsoft ne bi pravio ugovor tek tako. Ovo je prvi put u svetu sklopljen komercijalni new/clean NE ugovor sa konkretnim ciframa/rokom i ocekivano fin.posledicama ako neisporuce ugovoreno. Btw, ulozio je Bill Gates u neku drugu NE comp pa nema ugovor sa Microsoft, bar ne jos. Tako da su sve to meni ozbiljne indicije da je Helion napravio tehno.proboj koji vodi resenju energetske krize vec u sledecoj deceniji. Nema garancija kod nauke/tehnike/inovacija/preduzetnistva ali bez ovakvih ljudi koji rizikuju/ulazu/inoviraju nema ni napretka.

I - to je to :isuse:: ti ovde ni jednom jedinom recju ne pominjes nauku, ali ti je tekst prepun nesto sitno, equities, investicije, lobiranje (kod drugih investitora), new/clean ugovore :D, ljude koji ulazu, rizikuju (sta??? :ohmy:), inoviraju... 

Ali - Microsoft ne pravi ugovore tek tako...

Da nije smesno - bilo bi zalosno sa sve indicijama da, zahvaljujuci Helion-u, eto nama blago nama resenja energetske krize vec u sledecoj deceniji.

Ni primisli, napomene barem, da je moderna nauka postala toliko kompleksna da je - sto se tehnoloskih proboja poput ciste NE - tice iole paznje vredan napredak moguc samo naporima armija anonimnih pojedinaca koji - svi zajedno - cine sustinsku osnovu tehnoloskog napretka. 

Obaska sto nema vise mesta ni prostora za usamljenog genija koji ce - na bilo kom polju - da koliko sutra istrci iz svoje garaze ili neke laboratorije deruci se eureka!!!

Jer, nece gazda Helion-a da cami u laboratorijama: camice, okapace mnostvo svom poslu posvecenih profesionalaca, strucnjaka, a meni - nista licno :sleep: - na um pada onaj genije koji je koliko onomad genijalno smislio nacin da sve to bude inovativnije :D, pootpustao neke koji su (po)nesto znali i pozaposljavao omladinu...

I krenuo da uzme pare roni u okeanske dubine...

Nisam zloban, niti mi je namera da to budem, tek - tvoj post onako kako si ga plasirala je pre za topik o ekonomiji nego o nauci.

A sto se licemernog tice, pa jebiga: post, odgovor meni je intoniran tako da kao da si tvrdio/la da je za, recimo, napredak koji zahvaljujemo Tesli i njegovim inzenjerskim naporima i postignucima , zasluzan ne Tesla, nego Westinghouse i ko jos vec iz ekipe koja je ivestirala...

Ja sam, slucajno, takozvano tehnicki obrazovano lice i predobro znam kakav put predstoji, obavezan je, nezaobilazan, narocito kada su u pitanju takozvana revolucionarna resenja, a od ciste NE danas tesko da ima revolucionarnijeg i zasto je i utoliko pre nedopustivo sa sve bacanjem prasine u oci gadjanje rokovima, njihovo odredivanje narocito: sve da koliko nocas rese problem ciste NE, 5 godina nece biti ni izbliza dovoljno da se sprovedu i izvedu najnuznija i nezaobilazna testiranja, krpljenja i ostale glavobolje koje prate takve poduhvate...

Osim ako mladi preduzetnici i tu ne nadju po neku precicu...

 

Quote

E da, podsmevali su se i OpenAI pre neku godinu a vidi sad: Sam Altman zavrsio svetsku turneju - ko drugi bi mogao da nanize tako razgovore sa  predsednicima/premijerima tehnoloski najvaznijih zemalja WW.

Cekaj, bre, sta da vidim??? :s_w:: nanizane razgovore sa nanizanim svetskim premijerima/predsednicima kao argument za nepodsmevanje OpenAI-u????

Daj bre, nemoj me zezati, nista licno naravno :) 

 

Mada, kada smo kod danasnjih svetskih nanizanih drzavnika i OpenAI - nasla rupa zakrpu, tu su negde...;)

 

 

Edit: nisam hteo, ali moram :D: posle investitorske (iz)gradnje, eto nas na investitorskoj nauci...

Blago nama.

Edited by namenski
Link to comment
7 hours ago, namenski said:

Mogao sam da pretpostavim :isuse:: na moju primedbu vezanu za olako, pomodno zanosenje tehnoentuzijazmomtm i opasnosti vezane za to, a koje nas - sve skupa skupo, i tek ce kostaju, odgovaras podmetanjem шајкаче i dvolicnosti nas koji se, eto sluzimo tehnobenefitima.

Nista licno napomena trebalo je samo da posluzi, kurtoazno, da se ne osetis licno povredjen/a reakcijom na skepsu prema nacinima na koji danas lepi i pametni mladi preduzetnici pokusavaju da na brzaka preveslaju neke osnovne principe, kako naucne, tako bogami i eticke...


Tvoja primedba je bila podsmesljivo poredjenje sa Titan (CEO Stockton Rush nije bio ni mlad ni lep, pametan je upitno ali bar mu je tehnoentuzijazamtm bio iskren, u stilu istrazivaca iz XIX veka) i sa SpaceX (CEO Elon Musk takodje ni mlad ni lep). Kazes da je HelionEnergy treca epizoda te serije (dok je druga jos u toku) - ili mozda mislis generalno na bilo koji fusion NE startup? Ne bih mnogo da analiziram otkud sad ubacujes ove prideve lepi i mladi (Freudian slip?) Vuce mi na nekakvo patroniziranje, kao ja sam neka zaljubljena siparica pa ces ti da mi objasnis. Samo mi prvo objasni koji su ti to "danas lepi i pametni mladi preduzetnici"? Nije valjda da mislis na Altmana: sa 38 nije bas mlad, ni od danas u biznisu, mozda je tebi lep (o ukusima se ne raspravlja) a ni po "preveslavanje etickih principa" se ne uklapa. Zato pls pojasni koga si sve imao na umu za boldovano i o kakvim se preveslavanjimatm radi.

Ne znam sta generalno negativno vidis u tehnoentuzijazmu, ni kojim tebi/nama to opasnostima preti. Ako ovo sa fusion NE uspe, svi cemo imati koristi. Ako ne uspe, samo ce investitori izgubiti novac.

 

7 hours ago, namenski said:

Da nije smesno - bilo bi zalosno sa sve indicijama da, zahvaljujuci Helion-u, eto nama blago nama resenja energetske krize vec u sledecoj deceniji.

Ni primisli, napomene barem, da je moderna nauka postala toliko kompleksna da je - sto se tehnoloskih proboja poput ciste NE - tice iole paznje vredan napredak moguc samo naporima armija anonimnih pojedinaca koji - svi zajedno - cine sustinsku osnovu tehnoloskog napretka. 

Obaska sto nema vise mesta ni prostora za usamljenog genija koji ce - na bilo kom polju - da koliko sutra istrci iz svoje garaze ili neke laboratorije deruci se eureka!!!

Jer, nece gazda Helion-a da cami u laboratorijama: camice, okapace mnostvo svom poslu posvecenih profesionalaca, strucnjaka, a meni - nista licno :sleep: - na um pada onaj genije koji je koliko onomad genijalno smislio nacin da sve to bude inovativnije :D, pootpustao neke koji su (po)nesto znali i pozaposljavao omladinu...

I krenuo da uzme pare roni u okeanske dubine...

Nisam zloban, niti mi je namera da to budem, tek - tvoj post onako kako si ga plasirala je pre za topik o ekonomiji nego o nauci.

A sto se licemernog tice, pa jebiga: post, odgovor meni je intoniran tako da kao da si tvrdio/la da je za, recimo, napredak koji zahvaljujemo Tesli i njegovim inzenjerskim naporima i postignucima , zasluzan ne Tesla, nego Westinghouse i ko jos vec iz ekipe koja je ivestirala...

Ja sam, slucajno, takozvano tehnicki obrazovano lice i predobro znam kakav put predstoji, obavezan je, nezaobilazan, narocito kada su u pitanju takozvana revolucionarna resenja, a od ciste NE danas tesko da ima revolucionarnijeg i zasto je i utoliko pre nedopustivo sa sve bacanjem prasine u oci gadjanje rokovima, njihovo odredivanje narocito: sve da koliko nocas rese problem ciste NE, 5 godina nece biti ni izbliza dovoljno da se sprovedu i izvedu najnuznija i nezaobilazna testiranja, krpljenja i ostale glavobolje koje prate takve poduhvate...

Osim ako mladi preduzetnici i tu ne nadju po neku precicu...


huh, sa ovim tek ne znam odakle da pocnem, vrvi od besmislenih inputiranja :huh:. Evo ovako: uglavnom mi inputiras suprotno od onog sto mislim a to je: savremena nauka  i svi njeni tehnobenefiti su rezultat rada armije posvecenih profesionalaca/strucnjaka, na temeljima svih prethodnih generacija - uz, narocito u fundamentalnim oblastima, izuzetno skupih istrazivanja/prototipa - otud ne ide bez ooooogromnih investicija. Ta simbioza nauka/investitori se valjda podrazumeva. Formula koja radi: grupa preduzimljivih naucnika pokrene svoj startup i nadje upucene investitore/entuzijaste da skupe pa i milijarde dolara za nauku/istrazivanje. Uspeju: svima dobro, propadnu: njihov problem. Ne kapiram ko u tom receptu moze da vidi opasnost, pa molim da mi se objasni otkud rant na 1 od 2 komponente.

Ne znam na koga mislis sa gazda Helion-a - mozda da prvo bacis pogled na CEO (to ti je "gazda"?) i druge co-founders, nacices i tu naucnike.

Sad si ubacio i Teslu u pricu pa evo my 2c: o Tesli imam drugacije misljenje od lokalnog mainstream-a i generalnog medijskog obozavanja: sigurno veliki istrazivac u stilu kasnog XIX veka (dok naucnik u modernijem smislu za raspravu) koji se nasao na pravom mestu u pravo vreme: znaci zahvaljujci entuzijazmu investitora koje je sam vesto navlacio i medijskoj slici koju je o sebi pravio (usamljeni genije). Steta sto su mu i pored ogromnih investicija promakla neka naucna otkrica (napr. kad je tvrdio da prica sa Marsovcima a cuo kosmicko pozainsko zracenje). Ukratko re Tesle, ono sto je postigao je bas i zahvaljuci istoj formuli simbioze nauka/investitori. 

Re poslednjeg boldovanog: da li pises napamet (na auto-pilotu re new NE generalno) - jer sve sto si pobrojao je opstepoznato (valjda ne samo nama tehnicki obrazovanim licima) - ili konkretno za Helion si se detaljnije informisao? Nisu juce poceli, nisu jedini, pa opet su po svim indikacijama koje sam navela iskocili od ostalih ka necem vrlo konktenom i to vrlo brzo. Mozda znaju mnogo vise nego sto objavljuju a mozda su samo ludo hrabri kockari/naucnici (kad pogledam cofounders ne bih rekla ali ok, izgled/cv moze da vara). Kakogod kome to oni "nedopustivo bacaju prasinu u oci gradjenjem rokova..."? Brines za Microsoft, za investitore? Ili za mene tehnoentuzijasticnutm  da se jadna ne razocaram za 5 godina. :D Za mene ne brini: i dalje ce me odusevljavati preduzetnici u najsirem (naucnici, investitori, stari, mladi, ruzni, lepi, muskarci, zene, nekad, sad, nebitno to sve osim da su pametni) koji guraju, rizikuju/investiraju (vreme, novac, ugled) u nove tehno.proboje. Ako je to tehnoentuzijazamtm kriva sam 100% :) Neki se loze na warlords a ja eto na ovakve likove.

 

Edited by Lucia
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Nisam ocekivala da su ovoliko open (YT od pre 6-7 meseci), dopada mi se trend:
 

Helion CEO Dr David Kirtley objasnjava Helion way, tj. niz inovacija i nekih novom tehnologijom ozivljenih starih ideja:

 

 


 

 

 

Slicno zanimljiv razgovor David Kirtley i jedan tehnoentuzijsta (prvih 15min videa nebitno)

https://youtu.be/DJxdRqxe7Qk?t=890

 

 

Prepric u najkracem:
- novo impulsno resenje umesto uobicajnog tokamak prstena
- drugacija smesa, 1 komponenta jeftina i dostupna, drugu prakticno prave u samom generatoru (IIRC patent cetvorice Helion cofounders)
- direktno izvlacenje DC struje bez gubitaka standardnog resenja sa parom i skupim turbinama
- overlap prototipova: jos im radi sesti (Trenta na kome su postigli tih 100 miliona cenzlijusa :huh: , fuzija svakih 10min) i dok nastavljaju analizuranje tih podataka vec prave sedmi prototip (Polaris za koga vec znaju da treba biti 25% veci) od koga se ocekuje da "upali prvu sijalicu", tj. da bude realno/komercijalno u plusu (naucno u plusu vec imaju, ne samo oni) i to do kraja 2024.  
- za pocetak mali generatori, rasklopivog tipa koji su blizu DC potrosaca, napr. MS datacenters
- pocetni impuls u okviru USA vladinih agencija dok kasnije velike investicije dobijaju od privatnih investitora (Helion trosi 500 miliona dobijenih kroz Altmanov fund raising, ako im uspe plan sa Polaris do kraja sledece godine otkljucavaju novih ~2 milijardi dolara za nastavak).
 

Ovo sa direktnom "zetvom" struje nije bas pojasnio kako to rade ili misle da rade - iako je logicno da nece o tome, vrvtn im je to najveci izazov sada. Zanimljivo da se nekako vracamo na temu distribucije struje, sa fuzijom u rel.malim generatorima kao da DC uzvraca udarac :D

 

Recap poznatih fusion problema sa dosadasnjom Tokamak verzijom NE fuzije iz 1950-60tih:

 

 

 

E sad nisu Helion jedini koji ne idu Tokamak utabanim putem u izgleda deadend. Ima ih koji fuziju pokusavaju laserima. Tu australijski startup HF11 najvise obecava ali deluje da su jos u istrazivackoj fazi.

Edited by Lucia
  • +1 1
Link to comment

Ti kao ugljoljubac si sigurno tuzan sto nije ovako. Jos samo 20 godina ovoga i kad zavrse nuklearke bice kao Nemacka danas. Moraju svi da daju svoj doprinos.

 

image.thumb.png.5f6082665e633b1eec4772684e41d900.png

Link to comment

Simens se raspada na berzi, prekidaju se projekti vetroparkova, totalni kolaps u svetu obnovljivih izvora. S druge strane sve puca od uspeha, nema kraja novim nuklearnim projektima. Ovo su bile vesti iz besvesti.

 

Fz2-fDOWwAEvw8j?format=png&name=small


Kome nije jasno kako ova "industrija" funkcionise, neka procita ovo. Finansiraj kampanju politicaru koji ce kad bude u poziciji da vam dodeli subvencije od vise od jedne milijarde. I to tako vec 60+ godina.

 

 

Edited by Venom
Link to comment

I ja bih se radovao na tvom mestu, to si ti platio.

 

The main contractor, Areva, is building the unit for a fixed price of €3 billion, so in principle, any construction costs above that price fall on Areva

 

With the settlement, TVO disclosed its total investment to be around €5.5 billion. Areva had accumulated losses of €5.5 billion

 

Iz nekog razloga niste hteli da platite i Unit 4, pa od toga za sada nema ništa. Možda da otvoriš GoFundMe, sigurno ima još entuzijasta spremnih da se otvore.

Link to comment

Mesdames, messieurs, Yannick Jadot, kandidat zelenih na predsjednickim izborima i jedan od vodja zelenih u francuskoj 

 

 

 

 

Prevod do 32. sekunde

 

Le charbon, c'est l'énergie sociale, c'est comme ça que se sont construit les syndicats en europe. Le charbon, ce sont les territoires, c'est des métiers qui sont très très durs, mais qui ont un sens et sortr des régions du charbon (Sybéssie?), c'est un sujet politique majeur et pas seulement technique. 
Le nucléaire, chez nous, c'est la France qui revient dans le concert des nations avec la bombe et c'est la France qui aujourd"hui veut faire vivre l'immaginaire des années 1970.....

 

Ugalj je društvena energija, tako su izgrađeni sindikati u Europi. Ugalj se odnosi na teritorije, to su poslovi koji su vrlo, vrlo teški, ali koji imaju smisla i izlazak iz ugljena (Sybessia?), to je glavna politička tema, a ne samo tehnička.
Nuklearna energija, za nas znaci,  da se Francuska vraća u koncert nacija sa bombom i Francuska je ta koja danas želi oživjeti maštu iz 1970-ih....

 

Samo sto suzu nije ispustio pricajuci o uglju

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...