Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

Jedan od izvora ovog što je postovao @borris_ je "Quadrennial Technology Review 2015" (ima na linku koji je postavio). Te brojke su demantovane odavno i baziraju se na srednjoj vrednosti više studija od kojih je jedna totalni izuzetak. Nastala je pre 20 godina i ima gomilu pretpostavki koje su se ispostavile kao bizarne. Jednog vrednog čoveka još pre 3 godine nije mrzelo da odmota klupko. Thread je dug, ali vredan čitanja, postaviću svejedno par crtica ispod tweeta.

 

 

 

* Studija je iz 2002, pretpostavka je bila da će iznad svakog panela mora da se postavi lupa da koncentriše zrake sunca. Njihova procena je bila 13,343t/TWh u stvarnosti je u studiji je utvrđeno 17t/TWh. (Kentucky solar case study, ima grafika na prvom tweetu). Greška od samo 800x.

* Brojke za nuklearnu energiju se često baziraju na studijama od pre 50 godina koje ne uzimaju u obzir da su elektranama potrebni tornjevi za hlađenje. ne znam da li je to slučaj i ovde, mrzi me da proveravam, ali ne sumnjam da jeste

* za 1TWh struje potrebno je 3,4 tone uranijuma, ali je za taj uranijum potrebno 2500-50000 tona rude uranijuma koja mora da se iskopa i preradi

* ignorišu se materijali za skladištenje otpada . Na primeru Finske, planiraju da skladište otpad u 3000 sanduka od po 26 tona (bakar i gvožđe)

 

Ukratko, za obnovljive izvore se uzimaju procene koje debelo premašuju ono što se desilo u stvarnosti, dok se za nuklearnu energiju uzimaju procene koje su mnogo manje od onih u stvarnosti.

  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

nešto slično kao kada je prejak vetar - moraju da zaustave vetrogeneratore.

 

Nemci nemaju tih problema sa PV, proizvodnja struje im je kao na su na Bliskom istoku. (prikaz proizvodnje poslednjih nedelju dana, žuto = sunce)

zaprepašćujuće neverovatno odsustvo vetra poslednjih dana. 

 

Capturergegh.JPG

  • +1 1
Link to comment

Dešava se, smrtni ropac, od kraja prošle godine sve može i NE nema alternativu kako su ukopčali da rastu obnovljivih izvora nema kraja i da za njih tu nema mesta. Puca se iz svih oružja, ali kasno. Gomila obećanja i verglanja u prazno, sve što se radi danas u praksi ista katastrofa kao što je bila i do sada. Otvorili su onaj Olkiluoto više puta nego Tadić jedan te isti autoput.

 

2 hours ago, borris_ said:

 

Trouble in paradise, pad cene akcija, kaže "trebaće im milijardu da reše problem". Čitavu milijardu. Onda iz zezanja pogledao cene akcija nuklearnih kompanija i vidim, a da ne vidim, jer ih maltene nema na berzi. Javno poslovanje nije kompatibilno sa trange frange lobista mi ostavio kofer da izglasam subvencije poslovanjem. Bio je EDF delom u javnom vlasništvu, ali iz nekog razloga je prošle godine nacionalizovan. I taj razlog nije samo jedna milijarda. Našao sam doduše onaj Nuscale, najveću nuklearnu nadu danas, akcije otišle 50% na dole od avgusta prošle godine ali tu nema "trouble in paradise".

 

Količina dezinformacija poslednjih meseci je frapantna, a to sam mislio još pre 6 meseci. Od tad je još gore. Svako malo "u Nemačkoj uskoro restrikcije" (među najstabilnijm i pouzdanijih mrežama u Evropi), "cene odlaze u nebesa" (cene otišle dole), sad će još više da pale ugalj (od gašenja poslednjih nuklearki ugalj na  istorijskom minimumu). Bukvalno očajnici koji se za poslednju slamku hvataju.

Link to comment
3 hours ago, Lucia said:

Ugovor je potpisan, Helion (investicija Sam Altman) ima samo 5 godina za ovaj deal plus Microsoft do 2030neke hoce samo carbonfree energy za svoje data centers... Deluje da se nesto ozbiljno desava sa novom nuklearnom ebergijom

Polako, sve po redu: tek sto smo oposlili preduzetnickotm dubinsko ronjenje tehnoloskom precicom, saće i Mars samo sto nije, a dotle ce valjda i ta cista NE... 

 

@Lucia nista licno, naravno :) 

Link to comment

@namenski "svi su isti" logika :gospode: :D koristis tehno.benefite a podsmevas se preduzetnickom duhu, nije li to dvolicno? nista licno, naravno :) 

Helion Energy se izdvojio od ostalih new NE startups. Izgleda da imaju inovacije koje obecavaju realne rezultate uskoro. Sam Altman je prvo bio ulozio nesto sitno (za njega naravno) u nekoliko fusion NE startups, pa je onda drasticno podigao svoju investiciju u Helion (to mu je vrvtn najveca od svih ~700, zanimljivo da nema equities u OpenAI ali to je druga prica) i jos izlobirao kod drugih investitora. To vec nesto govori. A ni Microsoft ne bi pravio ugovor tek tako. Ovo je prvi put u svetu sklopljen komercijalni new/clean NE ugovor sa konkretnim ciframa/rokom i ocekivano fin.posledicama ako neisporuce ugovoreno. Btw, ulozio je Bill Gates u neku drugu NE comp pa nema ugovor sa Microsoft, bar ne jos. Tako da su sve to meni ozbiljne indicije da je Helion napravio tehno.proboj koji vodi resenju energetske krize vec u sledecoj deceniji. Nema garancija kod nauke/tehnike/inovacija/preduzetnistva ali bez ovakvih ljudi koji rizikuju/ulazu/inoviraju nema ni napretka. 

E da, podsmevali su se i OpenAI pre neku godinu a vidi sad: Sam Altman zavrsio svetsku turneju - ko drugi bi mogao da nanize tako razgovore sa  predsednicima/premijerima tehnoloski najvaznijih zemalja WW.
 

Edited by Lucia
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...