Jump to content
IGNORED

Budućnost elektroenergetskog sistema


Spooky

Recommended Posts

Apsolutno. U interesu drustva je i da se drugi troskovi ne ostavljaju buducim generacijama kao teret, pod izgovorom da je nesto nezamenljivo. Mozda je nezamenljivo, ali plati odmah, a ne da sebi trpas profit u dzep, a ceh da placa neko drugi za 50 ili 100 godina. Jer si sam sebe proglasio nezamenljivim.

  • +1 1
Link to comment

Sto se tice troskova, zadnjih 40 godina fosilna energija je ostavila tolike tragove da je pitanje kako ce buduce generacije prezivjeti. 

 

Srecom nisu svi zeleni isti. Imas Njemacke zelene kolima ne smeta ugalj i gas (ne smetaju im ni Gaspromove pare), imas i druge zelene koji iskreno zele da se bore protiv najstetnijeg gasa (CO2).

Finski ERP radi punom parom.

 

Nadam se da je ono o frakingu Fake News.

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment

Ne znam kako te ne mrzi da ponavljas gluposti koje tako ocigledno nisu tacne.

 

35 minutes ago, borris_ said:

Finski ERP radi punom parom.

 

https://www.neimagazine.com/news/newsfurther-delay-for-olkiluoto-3-10433350

 

The investigation of damage to supply water pumps at the EPR reactor at units 3 of Finland’s Olkiluoto (OL3) has ended, according to owner-operator Teollisuuden Voima Oyj (TVO). According to the plant supplier Areva-Siemens consortium, electricity production will resume on 25 December at the earliest, and regular electricity production will now therefore start in February 2023. TVO said there are still uncertainties regarding the schedule.

Link to comment

Tebe vjerovatno placaju, nema druge. Vidio sam da volis da lazes da bi ubo poentu. 

 

Finska ima ukupno pet reaktora, jedan od njih je i ovaj novi EPR (wikipédia)

Ukupna snaga je oko 4,3GW.

Trenutna proizvodnja je sledeca (aplikacija electricity Map), slika uzeta prije 10mn :

 

 

Screenshot_2022-12-31-00-04-07-781_com.tmrow.electricitymap.jpg

Link to comment
1 minute ago, borris_ said:

Tebe vjerovatno placaju, nema druge. Vidio sam da volis da lazes da bi ubo poentu. 

 

Finska ima ukupno pet reaktora, jedan od njih je i ovaj novi EPR (wikipédia)

Ukupna snaga je oko 4,3GW.

Trenutna proizvodnja je sledeca (aplikacija electricity Map), slika uzeta prije 10mn :

 

Znači nakon svih izvinjenja koje si ostavio ovde zbog dezinformacija koje konstantno iznosiš, sad smo došli do toga da ja lažem i da me plaćaju. Jel ti dobro? Pa jel radi punom parom ili ga opet opravljaju, a nije čestito ni proradio nakon 20 godina planiranja i izgradnje? Šta nije tačno u citiranom? Možeš da pomeraš stative do prekosutra, u Finskoj gde EPR radi punom parom pozivaju na štednju struje jer EPR i dalje ne radi i ne garantuju da neće biti isključenja. Informiši se na planeti Zemlji, a ne u Diznilendu.

 

Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

 

Znači nakon svih izvinjenja koje si ostavio ovde zbog dezinformacija koje konstantno iznosiš, sad smo došli do toga da ja lažem i da me plaćaju. Jel ti dobro? Pa jel radi punom parom ili ga opet opravljaju, a nije čestito ni proradio nakon 20 godina planiranja i izgradnje? Šta nije tačno u citiranom? Možeš da pomeraš stative do prekosutra, u Finskoj gde EPR radi punom parom pozivaju na štednju struje jer EPR i dalje ne radi i ne garantuju da neće biti isključenja. Informiši se na planeti Zemlji, a ne u Diznilendu.

 

Placaju te.

Ja tebi pokazem da ERP proizvodi struju (trenutno i zadnjih 30 dana) i postavim sliku gdje se to lijepo vidi a ti napises da ne radi. 

Volis da lazes, ne volis nauku.

 

Link to comment
4 minutes ago, borris_ said:

Placaju te.

Ja tebi pokazem da ERP proizvodi struju (trenutno i zadnjih 30 dana) i postavim sliku gdje se to lijepo vidi a ti napises da ne radi. 

Volis da lazes, ne volis nauku.

 

 

Zovite doktora za Borisa, skrenuo je. Evo i Reuters u džepu Putina i Greenpeacea

 

https://www.reuters.com/business/energy/finlands-ol3-nuclear-reactor-faces-new-delay-blow-power-supply-2022-12-09/

 

Finland warns of power outage risk over nuclear plant startup delay

 

Punom parom 🚑

 

Link to comment

Ovaj, ima ta finska firma koja drži nuklearku sajt, ne mora da se dedukuje radi li ili ne.

 

FAQ o EPR reaktoru Olkiluoto 3:

Quote

OL3’s nuclear commissioning proceeded to tests at the full electrical power level of approximately 1,600 MW at the end of September. The test production was interrupted in October, when damage was detected in the internals of the feedwater pumps located in OL3’s turbine island during maintenance and inspection work.

The investigation into the damage in the feedwater pumps has proceeded into its final stages. According to the plant supplier consortium Areva-Siemens, electricity production continues on 27 December 2022. Regular electricity production would in this case start in March 2023. (...)

Production will vary during the test production of OL3, but the volumes will still be significant. At full power, OL3 accounts for 15% of the entire electricity production in Finland. The electricity generated during test production is all supplied into the national grid just like during regular electricity production.

https://www.tvo.fi/en/index/production/plantunits/ol3/ol3frequentlyaskedquestions.html

 

Vest od 21.12.2022:
Quote

The electricity production of Olkiluoto 3 will be continued on Tuesday, 27 December 2022. During test production, approximately 1.3 terawatt hours of electricity will be produced. Around ten significant tests still remain. Regular electricity production is to start on 8 March 2023.

https://www.tvo.fi/en/index/news/pressreleasesstockexchangereleases/2022/olkiluoto3epr8217stestproductiontocontinue.html

 

Quote

The Olkiluoto Nuclear Power Plant is one of Finland's two nuclear power plants, the other being the two-unit VVER Loviisa Nuclear Power Plant. (...)

The plant is owned and operated by Teollisuuden Voima Oyj (TVO) (...)

Unit 3 is an EPR reactor

https://en.wikipedia.org/wiki/Olkiluoto_Nuclear_Power_Plant

 

Dakle, nije radila od oktobra do pre neki dan, sad radi, ali još u test režimu. To međutim ne znači da je proizvodnja beznačajna. Redovna proizvodnja punom parom se ne očekuje pre marta.

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Volim ovu aplikacija (electricity maps)

 

Poslije 300 milijardi eura ulaganja u ENR (30m€ godisnje od 2010) imamo ovaj rezultat za 2022.

Ukupno instalirane struje na vjetar (malo vise od 60GW

Ukupno instalirane struje na sunce (malo vise od 60GW)

 

Screenshot_2022-12-31-00-41-38-995_com.tmrow.electricitymap.jpg

Edited by borris_
  • Haha 1
Link to comment

Stari Boris bi se sad izvinjavao što širi dezinformacije, ali bi i dalje bio u pravu. Novi Boris će da optuži Fince da su se prodali Rusima za gas i lažiraju sopstvene podatke. Ili će da pomeri stative na novu diskusiju i pravi da ništa nije rekao.

Link to comment

Usprkos ugljoljupcima, EPR reaktori polako postaju realnost. Dvije centrale rade punom parom u Kini, ovaj u Finskoj proizvodi struju (u test fazi ali je proizvodi i ta struja se koristi, pokazah gore kako radi i koliko Finski reaktori proizvode struje - mozete da napravite sopstven zakljucak - od "ne radi" do "radi punom parom"). Englezi ih grade. Francuzi isto tako + imaju nove projekte (6 reaktora). Poljaci imaju namjeru da potpisu ugovor sa WH. 

Polako ce i Njemci doci do istog zakljucka.

  • +1 2
Link to comment

Koje nebuloze. Kad ti se postavi pitanje sta ce biti s poljskim ugljem u narednih 20 godina dok sanjaju nuklearne snove, odjednom te nema nigde. Kao sto rekoh, i da ti snovi postanu realnost, bice uradjeno toliko malo i toliko sporo, da se steta koju cine sad nikad nece nadoknaditi. Pa neka svako izvlaci zakljucke ko je ugljoljubac. Ranije si se makar izvinjavao za nebuloze koje si iznosio, sta ti se desilo u medjuvremenu?

 

Ko je zavrsio s vestima iz Diznilenda, moze da pogleda vesti iz stvarnog sveta. Uprkos ugljoljupcima, svet se pomera u pravom smeru velikom brzinom, progres ce se desiti mnogo brze nego sto se misli. Naredna godina ce biti poslednji ekser u kovcegu, zato su se toliko i uzmuvali poslednjih nedelja - ne znam da li ima neki evropski desnicarski medij da nije objavio neku odu nuklearnoj energiji, bez ikakvih podataka iz stvarnog sveta naravno.

 

Stvarni svet:

FlPhYqJX0AAp_WG?format=jpg&name=medium

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...