Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

13 minutes ago, Weenie Pooh said:

Fizička lica koja prijave prihode poreskoj upravi, drugim rečima preduzetnici knjigaši.

 

Doprinose ne moraš da uplaćuješ ako nisi rezident, dakle eto ti rešenja - skokni do Skoplja jednom godišnje, plati državi Makedoniji porez na dobit u iznosu od 10% a nastavi da živiš ovde, pa ćeš zahvaljujući bilateralnom sporazumu izbeći obavezu da državi Srbiji platiš porez na dobit u iznosu od... 10%.

 

Srbija će ipak da ti traži da platiš doprinose tako da nisi uradio praktično ništa, ali bože moj, bar jednim delom svojih prihoda ne finansiraš 1 Vučića.

 


Pa kako mozes da ne prijavis prihode, ako hoces da platis porez, makar i kao fizicko lice? Msm ocito je da to sto pricas nije tacno, a dalje si uporan u tome, iako i sam znas da nisi upravu.


Koristis neke potom jeftine trikove, govorimo o tome kako su drzave slicne Srbije resile ovo pitanje, a ti tu nesto bulaznis o emigriranju. Tacno ste vi sto ste za dranja frilansere, isti kao Vucicevi botovi, imate te to cuveno izmedju redova, "ako vam se ne svidja, idite".

Link to comment

O jebote... ne čitaš pola stvari koje ti si pišu, pozivaš se na "reče mi jedan čoek" informacije, tvrdoglavo insistiraš na tome da ti država uzima pola prihoda i da nećeš da budeš preduzetnik jer, eto, u Makedoniji se to ne mora.

 

Evo ti još jednom poređenje dažbina koje se plaćaju u Makedoniji i u Srbiji:

 

MAKEDONIJA

Porez 10-15% 

PIO 18,8%
Zdravstveno osiguranje 7,5%
Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 1,2%
Dodatno zdravstveno osiguranje 0,5%

 

SRBIJA

Porez 10%

PIO 25%

Zdravstveno osiguranje 10.3%

Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 0,75%

 

A evo i onoga oko čega ti kmečiš, koliko se plaća kad si fizičko lice u Srbiji (dažbine koji niko normalan sam ne plaća jer je zakonska obaveza na poslodavcu):

Porez 20%

Penziono 25.5%

Zdravstveno 10.3%

Nezaposlenost 0%

 

Ovo je za tebe i poslodavca zajedno, dakle ako si ti sa njim dogovorio platu od 1,000 EUR, on će morati da potroši još upola toliko (tvoja bruto plata, plus njegove obaveze prema državi). Ako nemaš poslodavca koji Srbiji plaća bilo šta, potpuno je sumanuto da hoćeš da plaćaš po istom osnovu, dakle da preuzimaš na sebe tolike dažbine! (Osim ako je poslodavac u inostranstvu galantan pa ti digne platu kako bi mogao Srbiji da platiš šta imaš i ne osetiš ceo teret, što praktično nijedan nije.)

 

Dakle, po stoti put: ako nemaš poslodavca u zemlji, prosto se registruj kao jebeni preduzetnik da ne bi morao da sam daješ sumanutih 55% prihoda od svoje neto zarade! Tako ćeš moći da plaćaš gorenavedenih 46% na osnovicu drastično umanjenu za troškove, ili čak da plaćaš paušalno skromnih 27-30 hiljada ako ti se tako više isplati (a evidentno ti se isplati).

 

Sad ako tebe ne mrzi, ti nastavi da porediš preduzetnički bracket u Makedoniji sa bracketom fizičkih lica (zaposlenih) u Srbiji, ili da se pitaš kako je u Češkoj ili Nemačkoj. Ja stvarno nemam živaca da ti opet crtam iste stvari.

 

Srećan rad.

Edited by Weenie Pooh
  • +1 2
Link to comment

https://www.novosti.rs/vesti/ekonomija/981804/tabela-placanja-odnosu-prihode-pogledajte-detaljan-predlog-vlade-srbije-frilenserima

Evo ga taj novi predlog, nisam siguran da li je dobro interpretirano. Da li zaista postoje bracketi, ili je crno-belo? Dakle ispod 467 nista, a iznad 467 sve, bez priznavanja normiranih troskova i neoporezivog dela? Jako su kontradiktorne informacije po medijima. 

Ovo bi po meni donekle bilo u redu ako se otpise zdravstvo, a zaracuna staz za placen PIO. Vec vidite da indirektno priznaju da su zajebali stvar, kurac moj bi se cenjkali da su u pravu. Kad je vec tako, onda neka plati unazad trzisnu cenu svake pojedinacno pruzene zdravstvene usluge onaj koji ju je koristio preko biroa kao nezaposlen, a doprinose zaboravite. Kad vec stvaramo fiktivnu proslost, da se bude dosledan do kraja. Mega glup je i ovaj predlog u sustini - ovaj od 700e je znao, a ovaj od 400 nije, kako da ne. Ali je najmanje nehuman od svih predloga do sad.

Medjutim, za ubuduce je pakao. Jedino donekle ok resenje bi moglo biti registrovanje preduzetnika s isplatom licne zarade, ali da online/remote work ne podleze testu samostalnosti (vec da se isti ogranici na primenu zbog koje je prevashodno i donesen - da se spreci fiktivna/simulovana nezaposlenost kod DOMACEG klijenta), jer ce ga 80% ljudi sigurno zveknuti i opet propasti kroz plafon u ovaj mulj sada. 

Edited by Plajvi
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, Plajvi said:

https://www.novosti.rs/vesti/ekonomija/981804/tabela-placanja-odnosu-prihode-pogledajte-detaljan-predlog-vlade-srbije-frilenserima

Evo ga taj novi predlog, nisam siguran da li je dobro interpretirano. Da li zaista postoje bracketi, ili je crno-belo? Dakle ispod 467 nista, a iznad 467 sve, bez priznavanja normiranih troskova i neoporezivog dela? Jako su kontradiktorne informacije po medijima. 

Ovo bi po meni donekle bilo u redu ako se otpise zdravstvo, a zaracuna staz za placen PIO. Vec vidite da indirektno priznaju da su zajebali stvar, kurac moj bi se cenjkali da su u pravu. Kad je vec tako, onda neka plati unazad trzisnu cenu svake pojedinacno pruzene zdravstvene usluge onaj koji ju je koristio preko biroa kao nezaposlen, a doprinose zaboravite. Kad vec stvaramo fiktivnu proslost, da se bude dosledan do kraja. Mega glup je i ovaj predlog u sustini - ovaj od 700e je znao, a ovaj od 400 nije, kako da ne. Ali je najmanje nehuman od svih predloga do sad.

Medjutim, za ubuduce je pakao. Jedino donekle ok resenje bi moglo biti registrovanje preduzetnika s isplatom licne zarade, ali da online/remote work ne podleze testu samostalnosti (vec da se isti ogranici na primenu zbog koje je prevashodno i donesen - da se spreci fiktivna/simulovana nezaposlenost kod DOMACEG klijenta), jer ce ga 80% ljudi sigurno zveknuti i opet propasti kroz plafon u ovaj mulj sada. 


Ovo je predlog od danas, drugaciji od onog ood pre dva dana. Valjda su u medjuvremenu shvatili da je protivustavno da neko prima manje od minimalca.

Link to comment

Ovo ce podeliti i razvodnjiti masu do jaja. Cenjkace se i dalje dok ne postane 90% frilensera spaseno, ovo natezanje s predlozima u prethodnih par dana jasno salje poruku da ce oni s najvisim primanjima najebati k'o zuti, no matter what. Nece pristati radikali na 0 dinara. 

Pritisak zbog loseg buduceg resavanja mora da se nastavi, a mora biti i konstruktivniji, realno. Pogotovo s pravne strane.

Edited by Plajvi
Link to comment

 

23 minutes ago, Weenie Pooh said:

O jebote... ne čitaš pola stvari koje ti si pišu, pozivaš se na "reče mi jedan čoek" informacije, tvrdoglavo insistiraš na tome da ti država uzima pola prihoda i da nećeš da budeš preduzetnik jer, eto, u Makedoniji se to ne mora.

 

Evo ti još jednom poređenje dažbina koje se plaćaju u Makedoniji i u Srbiji:

 

MAKEDONIJA

Porez 10-15% 

PIO 18,8%
Zdravstveno osiguranje 7,5%
Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 1,2%
Dodatno zdravstveno osiguranje 0,5%

 

SRBIJA

Porez 10%

PIO 25%

Zdravstveno osiguranje 10.3%

Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 0,75%

 

A evo i onoga oko čega ti kmečiš, koliko se plaća kad si fizičko lice u Srbiji (dažbine koji niko normalan sam ne plaća jer je zakonska obaveza na poslodavcu):

Porez 20%

Penziono 25.5%

Zdravstveno 10.3%

Nezaposlenost 0%

 

Ovo je za tebe i poslodavca zajedno, dakle ako si ti sa njim dogovorio platu od 1,000 EUR, on će morati da potroši još upola toliko (tvoja bruto plata, plus njegove obaveze prema državi). Ako nemaš poslodavca koji Srbiji plaća bilo šta, potpuno je sumanuto da hoćeš da plaćaš po istom osnovu, dakle da preuzimaš na sebe tolike dažbine! (Osim ako je poslodavac u inostranstvu galantan pa ti digne platu kako bi mogao Srbiji da platiš šta imaš i ne osetiš ceo teret, što praktično nijedan nije.)

 

Dakle, po stoti put: ako nemaš poslodavca u zemlji, prosto se registruj kao jebeni preduzetnik da ne bi morao da sam daješ sumanutih 55% prihoda od svoje neto zarade! Tako ćeš moći da plaćaš gorenavedenih 46% na osnovicu drastično umanjenu za troškove, ili čak da plaćaš paušalno skromnih 27-30 hiljada ako ti se tako više isplati (a evidentno ti se isplati).

 

Sad ako tebe ne mrzi, ti nastavi da porediš preduzetnički bracket u Makedoniji sa bracketom fizičkih lica (zaposlenih) u Srbiji, ili da se pitaš kako je u Češkoj ili Nemačkoj. Ja stvarno nemam živaca da ti opet crtam iste stvari.

 

Srećan rad.


Aman covece boziji, znam frilensere iz Makedonije placaju 10 posto poreze kao fizicka lica i opcino doprinose ( vecina ih ne placa )!! Aman!!

Edited by Kundera
Link to comment

Ja kad sam prvi put procitao sam razumeo da se neoporezivi deo od 384k i normiranje priznaje SAMO i ISKLJUCIVO onima koji su zaradili manje od 672k za godinu dana, eto jebeni mediji. 

Em mediji seru, em naravno vlada sere, a ponekad i udruzenje ne iznese kompletno tacne informacije, mnogo je konfuzno i stresno sve. Zimus sam bio uspanicen, zamrznut i sokiran, sad mi vec svi u kompletu idu na kurcinu onako komsijski.

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Plajvi said:

Medjutim, za ubuduce je pakao. Jedino donekle ok resenje bi moglo biti registrovanje preduzetnika s isplatom licne zarade, ali da online/remote work ne podleze testu samostalnosti (vec da se isti ogranici na primenu zbog koje je prevashodno i donesen - da se spreci fiktivna/simulovana nezaposlenost kod DOMACEG klijenta), jer ce ga 80% ljudi sigurno zveknuti i opet propasti kroz plafon u ovaj mulj sada. 

 

Apsolutno. Da je akcenat bio na tome od starta, ja bih bio 100% iza protesta. (A i država nema nikakvu motivaciju da gura preduzetnike koji rade za strance u status fizičkog lica, jer znaju da bi ih gurali samo u rad na crno, dakle verovatno bi pristali da ljudima omoguće da nastave sa frilensingom i plaćaju poreze kao preduzetnici.)

 

Ali da mi se trubi kako je nemoguće biti frilenser i preduzetnik u isto vreme (zbog testa samostalnosti koji je predložen pre godinu i kusur dana, i ni na koga još primenjen), da je jedino rešenje doneti poseban bracket za rad na internetu, za te fantazije stvarno nemam živaca.

Link to comment
4 minutes ago, Plajvi said:

Ja kad sam prvi put procitao sam razumeo da se neoporezivi deo od 384k i normiranje priznaje SAMO i ISKLJUCIVO onima koji su zaradili manje od 672k za godinu dana, eto jebeni mediji. 

Em mediji seru, em naravno vlada sere, a ponekad i udruzenje ne iznese kompletno tacne informacije, mnogo je konfuzno i stresno sve. Zimus sam bio uspanicen, zamrznut i sokiran, sad mi vec svi u kompletu idu na kurcinu onako komsijski.

 

zasto bi ti bilo ko iz udruzenja isao na kurcinu? dok se ovo nije desilo ja nisam znao da ti ljudi postoje, a oni su se organizovali i krenuli da vuku, da rade nesto konkretno. verovatno prave greske ali njima treba da budemo zahvalni sto su uospte ovo pokrenuli, nisu dozvolili da nas love jednog po jednog. 

Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Apsolutno. Da je akcenat bio na tome od starta, ja bih bio 100% iza protesta. (A i država nema nikakvu motivaciju da gura preduzetnike koji rade za strance u status fizičkog lica, jer znaju da bi ih gurali samo u rad na crno, dakle verovatno bi pristali da ljudima omoguće da nastave sa frilensingom i plaćaju poreze kao preduzetnici.)

 

Ali da mi se trubi kako je nemoguće biti frilenser i preduzetnik u isto vreme (zbog testa samostalnosti koji je predložen pre godinu i kusur dana, i ni na koga još primenjen), da je jedino rešenje doneti poseban bracket za rad na internetu, za te fantazije stvarno nemam živaca.

 

ne sviraj nego dodji na protest i nemoj da se hvatas za svaku rec koja je izgovorena od pogacarya ili od nekog iz udruzenja. ljudi su dajvovali head first, nemaju nikakvog iskustva i uspeli su da naprave neki pomak. jos uvek nedvoljan ali su napravili pomak. kapa dole od mne. 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

 

zasto bi ti bilo ko iz udruzenja isao na kurcinu? dok se ovo nije desilo ja nisam znao da ti ljudi postoje, a oni su se organizovali i krenuli da vuku, da rade nesto konkretno. verovatno prave greske ali njima treba da budemo zahvalni sto su uospte ovo pokrenuli, nisu dozvolili da nas love jednog po jednog. 


U pravu si za ovo sto si naveo, i sam sam uclanjen i doniram koliko sam u mogucnosti.

Medjutim, gomilu puta u svojim medijskim nastupima se nisu uhvatili najvaznijeg - NECEMO DA PLACAMO DOPRINOSE NI ZA STA ZAUZVRAT, tacka. Tako se dobija podrska od Mileta i omasovljava prica na nasu vodenicu, tako se ukazuje na nepravdu. Sve se konstantno svodi na porez, porez, porez. Nefrilenserima izgledamo kao deca kojima je oduzeta lizalica, bole narod paja za nas u sustini, to je moglo drugacije i bolje da se (u)radi. 

Pre neki dan kad su izasli s pregovora, zaboravili su da pomenu da postoji normirani trosak od 43%, rekli su samo da ide neoporezivi iznos od 18300 za dugove unazad. 

Trece, jesi video ovaj cirkus danas s drugim udruzenjem™?

Cetvrto, mi nemamo ni predlog ni plan za ubuduce. Imamo samo plan i zahtev da prihvatamo namete od dana kada smo obavesteni da treba da pocnemo da ih placamo (14.10.2020.). Mi nemamo skicu, predlog, plan za dalje. Ili bar ja nisam obavesten o tome. Mislim da to mora da se promeni pod hitno. 

 

Edited by Plajvi
Link to comment
4 minutes ago, vememah said:

 

Ova tabela nije u redu, ne poklapaju se poresko opterećenje i rate, a i nemoguće je da brojevi u kolonama 11 i 12 budu isti.


Nisu konvertovani dinari u eure, po prirodi konteksta cini mi se da treba gledati samo levu (11). 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...