Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 minutes ago, Plajvi said:

Cek, zar DOO nije izuzet od testa samostalnosti? 

 

Ako preduzetnik padne test samostalnosti prema jednom klijentu, taj klijent (DOO) placa penale (ako je iz Srbije, ako je iz inostranstva onda preduzetnik placa penale).

Link to comment

Aha, znaci test se odnosi i na drugu ugovornu stranu, to nisam ni znao.

Zasto je ovo prihvaceno, pa ovo je pakao? Ja sam potpisao neku peticiju bio sto je isla pre godinu+ dana protiv gusenja pausala, ali nisam detaljno proucio sve to. I ovo sto povrsno znam je odvratno, ovo sad sto mi kazes je tek... :rolleyes:

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Slicno ovome se dogodilo i "Digitalnoj zajednici", samo sto oni nisu odmakli nigde daleko pa nije bilo neophodno da se preuzima kontrola udruzenja.

 

Btw, nepriznavanje normiranih troskova (po defaultu su bili 20%, sad kroz neke pregovore skacu na 47%) je apsolutni genocid male i pojedinacne raje, ali ono sto malo ko konta je da ce to imati reprikusije i na pad testa samostalnosti, posto je racunica ista. I onda onaj DOO koji zbog toga najebe ce placati mnogo vise, a nesto ne vidim da se oni ovde puno bune.

 

Derder pojasni? :D

 

 

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Ko su bre ovi sad...
IMG-140d8b1acafaa752bec9d07f7482cb80-V.jpgIMG-c242d81622e5ceff738abf6c8a1e8fba-V.jpgIMG-00444aac2425ded1bee95b1ea3300089-V.jpg

.... Shiit has hit the fan!
 

Sns udruzenje koje ne predstavlja nikog

Link to comment
48 minutes ago, Kundera said:

 

Derder pojasni? :D

 

 

 

Mozda i gresim (bar po ovome poslednjem sto sam citao), bio sam misljenja da se freelanceri i preduzetnici koji padnu test samostalnosti oporezuju po istom principu, kroz nesto sto zovu porez na dodatnu delatnost, pa ako se to menja za freelancere menja ce se i za preduzetnike. 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, goofs said:

Slicno ovome se dogodilo i "Digitalnoj zajednici", samo sto oni nisu odmakli nigde daleko pa nije bilo neophodno da se preuzima kontrola udruzenja.

 

Ništa se ni slično nije desilo DZ. Samo su ljudi izgubili interesovanje, ali po DZ Slacku izgleda da se polako reaktivira udruženje.

Edited by garmonbozia
Link to comment
14 hours ago, goofs said:

 

Mozda i gresim (bar po ovome poslednjem sto sam citao), bio sam misljenja da se freelanceri i preduzetnici koji padnu test samostalnosti oporezuju po istom principu, kroz nesto sto zovu porez na dodatnu delatnost, pa ako se to menja za freelancere menja ce se i za preduzetnike. 


Pa, ja sam siguran da ce kad tad preci i na pausalace, zato ja licno verujem da nam ni to nije dugorocno resenje.

Meni je u celoj ovoj stvari najsmesnija kuknjava nekih nasih kolega ovde, kako protiv ovih Vucicevih uredbi i zakona imaju nesto protiv samo ovi sto dosta mlate lovu, a da se oni kriju iza "sirotinje" od 200,300,500 evra, a u realnosti, ovo ce najvise osakatiti prosecnog frilensera. Prosecan frilenser ovde uzme oko 600 evra, od oktobra njemu ce ili pola odlaziti na porez, kao fizickom licu, ili ce davati u vecim gradovima i po 300 evra za pausal, svakako ce onaj koji je primao 70 000, ostati na 35,36. Sirotinja od 300 takodje ce najebati, ostajace im po 200.

Link to comment
 
Ništa se ni slično nije desilo DZ. Samo su ljudi izgubili interesovanje, ali po DZ Slacku izgleda da se polako reaktivira udruženje.
Ta Digitalna Zajednica nije isto što i Digitalna Srbija?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

DSI je ekipa iz Microsofta, Nordeusa, itd. Dakle, veliki igrači, tamo je godišnja članarina 20000EUR.

 

U DZ su se okupili (tadašnji) paušalci, ali nije bilo dovoljno sloge i frilenseri nisu hteli da se uključe tada u borbu, pa ni nije bila neka velika masivnost.

Link to comment

DS je aktivno radio na unistavanju pausalaca zajedno sa vladom Srbije. Nije tu bilo nikakve zelje da se pomogne IT radnicima vec samo da se odradi ono sto je dobro za vladu Srbije i vlasnike velikih kompanija koji nisu zeleli "nelojalnu" konkurenciju.

 

Ja sam bas tada radio u jednoj od firmi iz DS i frapirala me kolicina imrznje prema pausalcima od strane IT radnika koji su bili clanovi tima koji su sastavljali taj zakonik. Nigde svest da treba da se iskoristi pozicija da se izboksuje nesto i za same IT radnike, samo da komsiji crkne krava pa makar i na svoju stetu.  

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...