Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

27 minutes ago, Time Crisis said:

Slabe mogućnosti za investicije nisu nešto što je novo, oduvek je tako, a i loše kamate su odavno, ne sećam se kad su poslednji put banke davale dobre kamate na štednju

 

Da, ali sada ima više para, a odakle o tome ne moram ovde.

  • +1 3
Link to comment

Imate slučaj Šarić (ili neki drugi narko bos ne sećam se) i Hipobanka i Belvil 

Link to comment
On 11. 3. 2024. at 9:41, Tihajeza said:

Ok, recimo uložim ja pare i za 15 godina u Srbiji bude više stanova od stanovnika (kako je krenulo biće tako). Kome da ih prodam? Po kolikoj ceni, kad je ponuda ogromna?

Kako vraćam investiciju?

Ja se slazem sa tobom ali pitam - koje su ti druge mogucnosti? Investiranje u berzu je jos gore zbog brokera koji te lese sa svojom provizijom. Zemlja je dobra investicija ali ona je isto postala strasno skupa a zahteva realno vise cimanja i znanja cak i ako je samo dajes zakupcima. Jedino vredno pomena je kupovina investicionog zlata (na to se ne placa PDV). 

 

Investiranje u druge evropske zemlje (tipa stan u Madridu ili kuca na grckom ostrvu) nose sa sobom rizik da si stranac a zemlje znaju da u lose vreme prave zakone koji nisu naklonjeni strancima (tipa veci porez nego za domace). Plus, ne mozes koristiti te nekretnine za sebe vise od 6 meseci godisnje.

 

Ja cenim da ce za 20 godina da nekretnine po nekim delovima Beograda vrede isto kao i danas - tj. da ce inflacija da ti pojede tu investiciju. Sa druge strane centar ce sigurno uvek vredeti cak i da se iseli pola Srbije.

 

  

On 11. 3. 2024. at 10:08, radisa said:

Navodno ima jaaako puno nekih ruda i to se kao zna već jako dugo, ali je problem stanovnistvo koje tu živi... Kao, zato se i gradi kao sumanuto po Bg i Ns, da bi se lakse to sve stanovnistvo dovelo u severne gradove...

 

Deluje sumanuto cela priča, kao i svaka teorija zavere, ali da ima ruda nekih ima, i ako im ovo sa litijumom prodje, ko zna sta sve moze da im padne na pamet...

Desice se to i bez rudarenja, dok god u malim mestima nema od cega da se zivi, ljudi ce se seliti u Beograd.

 

On 11. 3. 2024. at 10:58, Sandradjer said:

Koliko vekova se vec prica da ce da pojeftine stanovi a oni sve skuplji i skuplji?

Mislim na Srbiju, u vecim gradovima

Realno, u zadnjih par godina su poskupeli suludo i taj trend ne verujem da cemo vise gledati. Ne mislim da ce cene pasti (bar ne mnogo) ali mora da se uspori rast cena ako i ne stane neko vreme. A nece drasticno pasti jer je vec inflacija pojela vrednost novca, 1000 evra sada i pre korone nema veze jedno sa drugim.

 

On 11. 3. 2024. at 11:08, SNARC said:

Ne znam, zaista..mislim da niko ne zna. Za fakta ove vlasti nece padati sigurno. 

Ono sto znam je da niko ne moze lepo da objasni sta to prestonicu najzagadjenije i verovatno najkorumpiranije drzave u Evropi cini takvom delicijom za stanovanje te kvadrati vrede toliko..uzimajuci u obzir da se lokalci uveliko iseljavaju/izumiru a oni koji dolaze nije bas da su zavrsavali univerzitete sa sangajske liste 

Cena kvadrata raste jer ljudi kupuju ko nenormalni a kupuju jer - neki peru pare a vecina ostalih ne zna gde bi drugde ulozila novac. Cak i da drasticno padnu cene izdavanja, ljudi ce opet kupovati nekretnine kod nas jer se to gleda kao neka sigurna investicija. Uz to uzmi u obzir da vlasti i kriminalcima povezanim sa njom odgovara ovaj rast cena i da vlast bole dupe da li regular Rados ima para da kupi stan kad ima sigurne glasove, i mozes racunati da ce drzava™ i dalje davati sve od sebe da podrzi ovo pumpanje cena.

  

On 11. 3. 2024. at 15:06, Time Crisis said:

 

Ne znam jel zavera, ali definitivno neke stvari jesu čudne... npr. u Rumi je izgrađeno nenormalno puno stanova u zadnjih možda 5-6-7 godina (imajući u vidu da je grad sa jedva 30k stanovnika) i još se gradi

I u mom rodnom gradu gde nema posla su izgradene bukvalno hiljade stanova. Navodno ljudi iz okolnih sela dolaze i kupuju ali ne pije mi to vodu. Jednostavno, previse novca koji treba oprati.

 

On 11. 3. 2024. at 17:09, jorma shparga said:

ja moram da priznam da mi proces pranja nije jasan , tj ne uspevam celog da ga sagledam ... 

ti ulozis prljav kes i za to dobijes nekretninu koju kao sto smo zakljucili neces imati kome da prodas/izdas ili ces u tom izvlacenju cistih para imati fin trosak, koji ce sa kolicinom izmisljenih kvdrata samo rasti , zar ne ?

ok, zavalio si kvadrate ucenjenim i zavisnim biznismenima, alavim gastosima ali jednostavno previse se gradi  da na kraju ista od toga zaista vredi

Cak i da padne cena kvadrata, on je srecan. I da dobije samo 50% opranog novca nazad, opet je to bolje nego da nema nista. A trajace dok se isplati. Ako krene da stagnira cena kvadrata mozda se okrenu pranju kroz sport ili neki treci nacin. 

 

On 11. 3. 2024. at 17:28, Time Crisis said:

Slabe mogućnosti za investicije nisu nešto što je novo, oduvek je tako, a i loše kamate su odavno, ne sećam se kad su poslednji put banke davale dobre kamate na štednju

Ali ranije nije bilo toliko ljudi koji su mogli da priuste kredit za stan. Realno je u Srbiji mnogo vise ljudi kojima ostaje para nakon sto namire osnovne potrebe nego pre 10tak godina (hvala vucicu!). 

  • +1 2
Link to comment

Pre neki dan sedim u nekom društvu i pridružuje nam se neki biznismen, kako saznajem turčin.
I priča da već širom Srbije ima 2000 radnika na građevini.

I kako će da ih dovuče iz Turske još dvaput toliko. Jedva čeka da se zalaufa EXPO....

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

meni je razumno investirati u stambeni prostor ako time obezbeđuješ potomcima da imaju jednu brigu manje. i, koliki je procenat onih koji investiraju zarađenim novcem? isključujem pranje novca, honorare sad pa ko zna kad, vrhunske sportiste kod sklapanja ugovora i slično.........

Link to comment
9 hours ago, Shan Jan said:

Ali ranije nije bilo toliko ljudi koji su mogli da priuste kredit za stan. Realno je u Srbiji mnogo vise ljudi kojima ostaje para nakon sto namire osnovne potrebe nego pre 10tak godina (hvala vucicu!). 

 

Samo 20% svih nekretnina se finansira iz kredita (nekad čak i manje od toga), 80% ili više se prodaje za keš, to je zvanična statistika

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

meni je razumno investirati u stambeni prostor ako time obezbeđuješ potomcima da imaju jednu brigu manje. i, koliki je procenat onih koji investiraju zarađenim novcem? isključujem pranje novca, honorare sad pa ko zna kad, vrhunske sportiste kod sklapanja ugovora i slično.........

Ogroman.

 

1 minute ago, Time Crisis said:

 

Samo 20% svih nekretnina se finansira iz kredita (nekad čak i manje od toga), 80% ili više se prodaje za keš, to je zvanična statistika

Tako je. Mada tu upadaju i oni koji prodaju jedan stan pa kupe drugi dal veci ili manji. Mislim da je uticaj lredita veci nego sto ta statistika pokazuje. Takodje kod nas ljudi mogu da jednim kreditom obezbede ucesce a onda drugim placaju stan. Mislim da u drugim zemljama to bas i ne moze.

  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, Shan Jan said:

Takodje kod nas ljudi mogu da jednim kreditom obezbede ucesce a onda drugim placaju stan. Mislim da u drugim zemljama to bas i ne moze.

 

Mogu, ali to je realno zanemarljiv broj, možda par % takvih kupaca ako i toliko

Link to comment

Dodaj tome da postoji i veliki deo onih koji prodaju imovinu (sto kuce, sto njive) po Srbiji da bi kupili stan u BGu. Oni su ti isto kes kupci.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Takodje kod nas ljudi mogu da jednim kreditom obezbede ucesce a onda drugim placaju stan.

 

Moglo je  pre. Davale su banke kredit sa vecom kamatnom stopom (u odnosu na hipotekarni kredit) za ono sto fali do propisanog ucesca.

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 hours ago, Time Crisis said:

 

Samo 20% svih nekretnina se finansira iz kredita (nekad čak i manje od toga), 80% ili više se prodaje za keš, to je zvanična statistika

 

Taj podatak je tačan ali se odnosi na  sve nepokretnosti u Srbiji, ako gledamo samo beogradsko tržište stanova bilo je preko 30% stanova kupljenih na kredit (pre podizanja kamata).

Link to comment
15 minutes ago, General Ripper said:

 

Taj podatak je tačan ali se odnosi na  sve nepokretnosti u Srbiji, ako gledamo samo beogradsko tržište stanova bilo je preko 30% stanova kupljenih na kredit (pre podizanja kamata).

 

To je otprilike na vrhuncu, odnosno kad su kamate bile najpovoljnije. U međuvremenu se stropoštalo

Link to comment
5 hours ago, đorđe geprat said:

isključujem pranje novca

 

Zašto? Tu su veliki broj ljudi i veliki novac uključen, kompletna siva ekonomija malih i srednjih preduzeća koje rade ispod poreskog radara.

Samozaposleni automehaničar koji drži radnju na minimum poreskih izdataka i sebi isplaćuje minimalac (a ustvari radi 12 sati dnevno za keš šminkajući krševe iz uvoza za uvoznika) a u stvarnosti digao kuću na tri sprata i kupio sebi i ženi automobile za 100k evra, ne gleda u berzu nego u stan u svom gradu. Pa onda u NS ili BG. Sledeća je kuća na moru. Takvih je mnogo. 

  • +1 6
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...