Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

1 minute ago, radisa said:

Zašto se ne pravi statistika, makar i ne bila prezentovana širim narodnim masama? Ima neki razlog, ili je prosto glupost i lenjost ljudi koji treba time da se bave?

 

Da bi se nešto znalo mora se merti, to je osnovni postulat praćenja svega i svačega...

 

Zato što u medicini vlada neki rigidan pseudo-vojni sistem koji glasi "ne talasaj mnogo" i povinuj se nadredjenom. Niko to ne ume da radi, a oni koji bi i umeli ne rade. Možda će da se napravi nešto posle... za objavljivanje nekog rada... sa lokalnm podacima.

 

Je li Srbija realno, zvanično uključena u neko istraživanje o koroni? Ne mislim na sofisticiranu nauku, nego npr kako deluje davanje kortikosteroida kod koje grupe pacijenata. Nije. Nema ko da osmisli i sprovede studiju, uprkos profesorima, doktorima nauka i istraživačima. Ne zahteva to novac.

 

Da se vodi statistika pacijenata po polu, godinama, komobiditetima... mogla bi da se napravi heat mapa, pa da se prati situacija. Da se vodi, epidemiolozi bi mogli da love kontakte i koriste program koji se zove EpiInfo, a prilično sam siguran da niko od njih ni ne zna šta je to, jer znam ko vodi katedru..

 

Evo, krenuli da ispituju prokuženost populacije. Propali su na uzorku. I onda su rekli "pa, nisu nam se javljali ljud, ali mi procenjujemo..". Sutra malo, vi lupate, a procena se daje na osnovu izmerenog.

  • Hvala 2
Link to comment
7 minutes ago, Aleksija said:

ok, hajdemo ovako: meni je licno doktorka infektoloskinja rekla da nikako ne uzimam fajzera (jbga, kao da me je neko pitao :( ) jer on ma ooogroman potencijal da izazove autoimune bolesti, ako ne odmah, onda u dogledno vreme.

jesam li ja idiot, primitivna, nepismena ako i dalje stojim pri odluci da pri sledecem cepljenju primim fajzera?

Bold... gde sam ja napisao da je neko idot, nepismen ili primitivan? Samo sam reagovao na recenicu da doktori ne znaju nista vise od nas ostalih o vakcini.

 

Naravno da si pricala sa infektologom i svojim opste prakse i drugom/drugaricom koji su lekari... dobila si vise informacija o necemu, citala informacije koje su ti dostupne i zakljucila nesto. Kao i ja uostalom i skoro sam siguran, ogromna vecina ljudi koji ovde pisu i koje licno poznajem, bili antivakseri ili ne.

 

A sa druge strane nisi rekla da ti sa kojima si pricala, pojma nemaju o vakcinama, zar ne?

Link to comment
8 minutes ago, Aleksija said:

ok, hajdemo ovako: meni je licno doktorka infektoloskinja rekla da nikako ne uzimam fajzera (jbga, kao da me je neko pitao :( ) jer on ma ooogroman potencijal da izazove autoimune bolesti, ako ne odmah, onda u dogledno vreme.

jesam li ja idiot, primitivna, nepismena ako i dalje stojim pri odluci da pri sledecem cepljenju primim fajzera?

 

ja sam to isto čuo od koleginice sa kojom svakodnevno zajedno radim. A koja inače nije baš priznavala koronu dok nisu pomrli neki njoj bliski ljudi, pa se onda malo šokirala. A da ih pita čovek na osnovu čega procenjuju da to može da pokrene autoimuni mehanizam, ne bi znali da kažu. Ali, eto, oni znaju..

 

Problem je što je čovek biće sredine u kojoj živi i pro razmišlja tako, pa tek onda svojim znanjem (ako može da smogne snage da odvoji ta dva). 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Milosh76 said:

Bold... gde sam ja napisao da je neko idot, nepismen ili primitivan? Samo sam reagovao na recenicu da doktori ne znaju nista vise od nas ostalih o vakcini.

 

Naravno da si pricala sa infektologom i svojim opste prakse i drugom/drugaricom koji su lekari... dobila si vise informacija o necemu, citala informacije koje su ti dostupne i zakljucila nesto. Kao i ja uostalom i skoro sam siguran, ogromna vecina ljudi koji ovde pisu i koje licno poznajem, bili antivakseri ili ne.

 

A sa druge strane nisi rekla da ti sa kojima si pricala, pojma nemaju o vakcinama, zar ne?

naravno da nisi rekao nista uvredljivo, ovo je bilo svesno preuvelicavanje, nemas brige.

ovu nisam pitala nista, sama je zapocela pricu. nisam je pitala zato sto sam je vise puta cula da kaze da se nece skoro vakcinisati (imala koronu u julu), a ona i suprug (takodje lekar) uredno dele sve korona zavera klipove, ukljucujuci i 5g. i to nije eksces, to je lekar na koga ces sa solidnom verovatnocom naleteti bilo gde u srpskom zdravstvenom sistemu. mozda u malo manjoj meri ocigledno, doduse.

 

 

  • +1 1
Link to comment

A kod smo već kod virusa, njima se bave, je li, spec mikrobiologije. Mi imamo mnogo mikrobiologa koji proučavaju bakterije i parazite, jer šta - proučavanje virusa zahteva elektronski mikroskop. Koji mi imamo jedan na institutu za histologiju, jedan na patologiji, verovatno jedan na torlaku i otprilike je to to. Ako su i ovi svi funkcionalni.

 

Mučeni srpski virusolozi su izučavaoci literature. Tu i tamo neko kao nešto radi, ali ... Poslednje što je neko uradio je ona Ana Gligić, koja uzgred budi rečeno i nije lekar nego biolog.

  • +1 1
  • Tužno 5
Link to comment
12 minutes ago, Milosh76 said:

Bold... gde sam ja napisao da je neko idot, nepismen ili primitivan?

 

Nisi ti, neko drugi je, samo je to sad otišlo južnije gde je celoj toj konverzaciji realno i mesto ;)

 

A puno hvala @Kelt na ovim pojašnjenjima. Tužno je sve to...

Link to comment

kelt mythbuster :(

oni nerdovi iz biontecha verovatno nisu razmisljali o autoimunom sistemu, verovatno im je to promaklo u toj silnoj zurbi da naprave fensi vakcinu. 

Link to comment
13 minutes ago, Aleksija said:

naravno da nisi rekao nista uvredljivo, ovo je bilo svesno preuvelicavanje, nemas brige.

ovu nisam pitala nista, sama je zapocela pricu. nisam je pitala zato sto sam je vise puta cula da kaze da se nece skoro vakcinisati (imala koronu u julu), a ona i suprug (takodje lekar) uredno dele sve korona zavera klipove, ukljucujuci i 5g. i to nije eksces, to je lekar na koga ces sa solidnom verovatnocom naleteti bilo gde u srpskom zdravstvenom sistemu. mozda u malo manjoj meri ocigledno, doduse.

 

 

 

Ja sam o sopstvenom vakcinisanju odlucio kad je prvi put nagovesteno da se radi  o tome. I iskreno uopste nisam razmisljao, niti razmisljam o dugorocnim posledicama, posto me zanimaju trenutne posledice. I kod mene ima dr koji su i anti i pro vakcina, sve ih lepo saslusam, pitam sta me zanima i produzim dalje. Vise me nerviraju amateri, poput mene, sto ni ne pokusavaju da komuniciraju na tu temu, videli nesto na yt, rekao Nestorovic i to je to.

 

Mnoge maske su pale, bukvalno, u mnoge ljude sam se zestoko razocarao, ne zbog misljenja o necemu, nego zbog ideje da nece ni da saslusaju drugacije misljenje!

 

@Kelt bas ti "hvala" :D  na informacijama...

Link to comment
3 hours ago, Budja said:

 

Mislis, pljuckam po samom sebi?

 

Uopste nije rec o trudu nastavnika. Rec je o tome da je bezveze da se pravimo kao da je on-line nastava cool i da je sve super.

 

Sto se "proslogodisnjih rezultata" tice, na sta tacno mislis?

Ja sam citao studije koje upravo pokazuju katastrofalne rezultate on line nastave u poredjenju sa normalnom.

 

 

pa ako si i ti u toj prici i ako si morao prosle godine preko noci da prebacis curriculum online, onda ne treba da ti objasnjavam koji je to podvig bio. 

(da ne idem u to koliko je ekstra neplacenog vremena bilo neophodno da se svi konci pohvataju, plus prepoznaju i fiksiraju razne slepe tacke tokom komplet godine)

 

da ponovim, posto izglada da mora, nije ovde rec o tome da je online nastava "cool" i da je sve super, vec o tome da je to jos jedna od neophodnih i privremenih mera u ovom trenutku i da moramo da navigujemo kroz istu kako znamo i umemo. nije idealna opcija ali ne znaci da dobri rezultati nisu moguci i da je katastrofalna po obrazovanje. to prosto nije tacno. i u sustini na taj nacin samo se salju preuvelicani (i pogresni), zastrasujuci signali roditeljima ili ljudima koji bi da u ovom trenutku upisu nesto. 

 

milsila sam na rezultate iz svog okruzenja - to mi je osnovni parametar jer mogu doslovce da uporedim radove iz prethodnih godina sa 2020. preponosna sam i na studente i na nas "kolektiv" da je takav horor od godine proizveo izuzetne rezultate. eto neskromo, odusevljena sam. koliko god je ta 2020 bila teska isto toliko je pokazala koliko smo zapravo zilavi i sposobni da se prilagodimo bilo cemu. dobra lekcija.

 

 

Spoiler

ove godine radim kombinovano jednu klasu face-to-face i cetiri online. sada je jos rano, tek smo poceli ali kad se malo uhodamo imacu priliku da uporedim razvoj situacije (pogotovo jer su isti projekti u pitanju pa je direktno uporedivo). za sada i jedno ni drugo funkcionise dobro. naravno drugaciji su pristupi ali sada je tu vec i proslogodisnje iskustvo, pa je navigacija izmedju ta dva moda jasnija - s tim i lakse adaptirati delivery i interakciju da bi se izvuklo/dalo najvise).

 

 

 

  • +1 4
Link to comment
51 minutes ago, Kelt said:

 

ja sam to isto čuo od koleginice sa kojom svakodnevno zajedno radim. A koja inače nije baš priznavala koronu dok nisu pomrli neki njoj bliski ljudi, pa se onda malo šokirala. A da ih pita čovek na osnovu čega procenjuju da to može da pokrene autoimuni mehanizam, ne bi znali da kažu. Ali, eto, oni znaju..

 

Problem je što je čovek biće sredine u kojoj živi i pro razmišlja tako, pa tek onda svojim znanjem (ako može da smogne snage da odvoji ta dva). 

 

Da dodam da je slicnu insinuaciju na mrnk i autoimuni odgovor imao i Sekler, da mu se ne svidja mehanizam kako radi mRnk vacc i da ako moze da bira uzeo bi kinesku ali i da bi ako ima samo fajzer uzeo i njega bez promisljanja.

 

 

Edited by Friend
Link to comment

Naše odbrambene ćelije razvijaju receptore za strane organizme po matematičkom principu poput generisanja random broja. U njima se sa namerom dešavaju milijarde mutacija, pa nešto će da se upeca. Potpuno fascinantan poces koji se bolje objašnjava matematikom nego biologijom.

 

Kod nekih nesrećnika se desi da su u tih bezbroj mutacija pogodi i protein iz našeg spostvenog tela, kod nekih bolesti neki njihovi proteini sliče našim (npr čuveni beta hemolitički steptokok), a zašto sad ljudi misle da spike protein u BioNTech vakcini može da prouzrokuje.. ne znam, ali bih voleo da saznam ratio iza toga.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Ne mogu,a da se ne pitam, jel oni stvarno ne znaju sta ce, jesu lis tvarno toliko nespsobni, ili nas namerno pustaju niz vodu, delimicno mogu id a shvatim logiku pustanaj talasa jesenas, naravno da ne podrzavam tao nesto, nikad ne bih, ali, ajde, jasno mi je zasto je to uradjeno..treba da  odgovraju svakako....e, sad,v idim da se sve vise spominje zatvaranje, od istih ljudi koji su kategoricki ranije tvrdili d aod toga nema nista(Darija), i cvrst je argument i dala..s tim sto tos vako sa 2 grama mozga zna..uglavnom, bice lose jos mesec dana bar ocigledno...mrski lockdown nikad nam nije bio potrebniji nego sad, usudjujem se reci..i to mozda cak grcki model, mada, tome se  i ne nadam, to je u  prkasi nesprovodivo kod nas..ostaje neka, jalova, mala, nadica, da ovaj talas nece u nedogled trajati, i da ce u kasno  prolece ipak biti drugacija prica, ali kazem, to  su samo lepe zelje..i da cemo na leto mao odmoriti glave bar..bar da prozivimo malo, koliko toliko, mi koji se pazimo ko ludi..jbes ovakav zivot vise..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...