Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

2 hours ago, stray cat said:

 

OK, ako se nešto preporučuje za ženu koja planira da rodi, ista logika bi trebalo da važi i za prosečnog, nebitnog mene (ja sam se i vakcinisao Sinofarmom). Kome se onda preporučuju ove druge vakcine (svi bi mi voleli da što manje pođe po zlu)?

Sve vakcine su manje-vise zbrzane u skladu sa vjerovanjem da je bolje imati i takvu vakcinu nego nikakvu. Neke su pravljene metodama koje nikad ranije nisu siroko primjenjivane. Niko nema predstavu ni koliko uopste traje imunitet. Vakcinacija je pocela nedavno, broj rodjene djece koja su zaceta nakon sto je majka vakcinisana je vjerovatno minimalan - ko je jos vakcinisao u junu prosle godine? Niko nema ideju kakve su posljedice vakcine nakon godinu, dvije, tri... Vjerovatno nikakve, ali daleko od toga da je 100% sigurno.

 

U trudnoci, situaciji gdje po prirodi stvari gledas da smanjis svaki moguci rizik, zdravorazumski je osloniti se na nesto gdje je rizik mozda za nijansu manji. Da li je stvarno manji ili ne - sjeti se ove teme za 10 godina pa vidi sta su istrazivanja pokazala, u medjuvremenu odluke mozes donositi ili bacanjem kocke ili na osnovu raspolozivih informacija ma koliko nekompletne one bile.

 

E sad sto se tvog pitanja tice - imas citav spisak stvari koje trudnice treba da izbjegavaju ili su im potpuno zabranjene, a sto ti mozes u sreci i veselju da jedes/pijes bez problema. Tako mozes da gledas i na vakcine - da sam mogao da biram ja bih se roknuo Fajzerom, ali ima i logike da buduca trudnica dobije Sinofarm.

 

Link to comment
5 minutes ago, Dankan Ajdaho said:

 

Čuh danas, hajmo reći insajd ifno, koji kaže da je cifra bliža 40%, da je Britiš soj oko 50% i da mu je R0 cca 4 u našoj populaciji.

 

Kad se to prevede u brojeve, meni se čini da u slučaju da u sledećih par dana ne počne totalni lokdaun sledi nacionalana katastrofa u doslovnom smislu reči.

 

Ja i moji u sledećem periodu nos nećemo pomoliti iz kuće sem kada smo prisiljeni.

pa dok su se uzmuvali ovoliko, a jesu, bice da je neki djavo :unsure:

 

dok je, kolko proshle nedelje, ruzic prepishavao pitanja o kovidu u shkolama bash onako u dobro znanoj sps rutini, politichki roditelji da mu pozavide, a vec od sutra skembao sve na onlajn, end kaunting, bice da nije bash cvece...

 

i brbana je danas govorila iz peta i potkolenica, bash se trudila :dry:

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, gospa buba said:

pa dok su se uzmuvali ovoliko, a jesu, bice da je neki djavo :unsure:

 

dok je, kolko proshle nedelje, ruzic prepishavao pitanja o kovidu u shkolama bash onako u dobro znanoj sps rutini, politichki roditelji da mu pozavide, a vec od sutra skembao sve na onlajn, end kaunting, bice da nije bash cvece...

 

i brbana je danas govorila iz peta i potkolenica, bash se trudila :dry:

s obzirom kakva katastrofa treba da se desava da je oni prepoznaju, da, ovo nimalo ne obecava.

 

moja roditeljka je savrseno ubola tajming za skidanje gipsa sa ruke i pocetak fizikalne za polovinu iduce nedelje :D

nadam se bar da cemo uspeti da upadnemo negde u privatnu praksu, posto i oni skoro da nemaju termina za samu terapiju.

a opet, ne mozemo sasvim iskljuciti bolnicu, bar zbog pregleda.

ima li neko ideju koliko tih fizikalnih treba kod preloma ruke za seniore?

Link to comment
1 hour ago, Блок_64 said:

 

Druze moj,ja stvarno ne vidjam mnogo ljudi bez maske mada se ja i ne krecem negde preterano niti imam neki veliki broj kontakata,danas igrom slucaja u lidlu ludilo.Jedina sreca sto obezbedjenje ne daje da udjes ako nemas masku,sto je ok.

Danas sam opet vodio sina na testiranje,ono sto sam video i sto se pise ovde o deci je horor.Samo danas u domu zdravlja preko 40 dece u kovid ambulanti a rezultati ludilo preko 50% zarazenih.Pricamo o deci.

I po mom iskustvu velika većina nosi masku, ali uvek se nadje bar jedna budala da pokvari stvar i iznervira me.

Jutros u maloj pekari, ispred mene žena sa dvoje dece, sve troje bez maske. Deca kašlju samo tako. Prodavačica ništa. 

Edited by mraki
Link to comment
28 minutes ago, mraki said:

buba dobila prvi ne smaraj. :D

posle bude lakše. :dry:

e, nije, imala sam i ranije neke ne-smaraje, al se nisam udubljivala. nije losh kao takav, ako ti se ne plache bash izuzetno :lolol:

 

mogu smarat valjda majka mu stara :dry:

 

 

@aleksija. par nedelja fizikalisanja sigurno. ali, ako ne reshe bash da zapovede neka sokocala, moze da se desi da joj samo pokazu shta da radi i poshalju je kuci, da sama sebi radi toplo-hladno i da vezba, moja keva je tako. a sad posebno, spram situacije ce skoro sigurno da bude tako. trebace ti one silikonske posudice shto se sipa sladoled na shtapicu, one modlice, kod kineza, da pravish led na shtapicu, most probabli :D

Edited by gospa buba
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, gospa buba said:

e, nije, imala sam i ranije neke ne-smaraje, al se nisam udubljivala. nije losh kao takav, ako ti se ne plache bash izuzetno :lolol:

 

mogu smarat valjda majka mu stara :dry:

 

 

@aleksija. par nedelja fizikalisanja sigurno. ali, ako ne reshe bash da zapovede neka sokocala, moze da se desi da joj samo pokazu shta da radi i poshalju je kuci, da sama sebi radi toplo-hladno i da vezba, moja keva je tako. a sad posebno, spram situacije ce skoro sigurno da bude tako. trebace ti one silikonske posudice shto se sipa sladoled na shtapicu, one modlice, kod kineza, da pravish led na shtapicu, most probabli :D

e, hvala puno! cula sam za te modlice, a ja sam jednom slicno pravila sa casama za kiselo mleko, za neku svoju povredu noge.

 

i meni je jednom forumasica lancia iz cista mira stavila taj ne smaraj, a ja ne znam do dana danasnjeg cime sam je uvredila :(

mada sad, posle pola godine terapije, to iskustvo ne zvuci vise tako strasno. 

 

 

Link to comment
Just now, Aleksija said:

e, hvala puno! cula sam za te modlice, a ja sam jednom slicno pravila sa casama za kiselo mleko, za neku svoju povredu noge.

 

i meni je jednom forumasica lancia iz cista mira stavila taj ne smaraj, a ja ne znam do dana danasnjeg cime sam je uvredila :(

mada sad, posle pola godine terapije, to iskustvo ne zvuci vise tako strasno.

tako je to s forumashicama, nikad ne znash :hihi:

 

i moja keva je tada pravila chashe na shtapicu, a sad smo moderni.

Link to comment
7 hours ago, Hermetico said:

Baš zbog tih rezultata je bilo neophodno odavno angažovati timove, na kraju krajeva i medijskih stručnjaka, koji bi našli najbolje načine da onlajn nastava uspe i napravili neke metode do sad. Umesto što se zabijala glava u pesak. Pitanje je da li onlajn nastava mora da ima takve rezultate ili su takvi jer se nije unapredila koliko je mogla. 

 

Nije rec o istrazivanjima u Srbiji, vec u Velikoj Britaniji.

On-line jeste neophodna, ali narocito za mladje uzraste  ne moze da zameni normalnu nastavu. Zbog toga, korona pojacava nejednakosti, a o tome smo vec diskutovali.

Naravno da je svaki odgovoni nastavnik,  i odgovorna institucija nastojao da on-line nastava ude sto bolja, i to je sve u redu.

 

Meni samo smeta kada izvesni tviterasi racionalizuju istu u smisluu da je super i jos bolja od prezencijalne.

 

I naravno da je Ministarstvo prosvete moralo bolje da se organizuje, da plati kintu  za jedinstveni LMS (learnig management system) i naravno da je u vreme raspusta mogao da se organizuje kurs kako koristiti taj jedinstveni LMS (Blackboard, Moodle, Canvas).

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Dankan Ajdaho said:

Ajoj

 

Ja mislio da je to tužnić :(

Molim te, ne prestaj! Meni je jedna od najzabavnijih stvari sa ovim reakcijama način na koji ih ti koristiš :lolol:

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, Budja said:

 

Nije rec o istrazivanjima u Srbiji, vec u Velikoj Britaniji.

On-line jeste neophodna, ali narocito za mladje uzraste  ne moze da zameni normalnu nastavu. Zbog toga, korona pojacava nejednakosti, a o tome smo vec diskutovali.

Naravno da je svaki odgovoni nastavnik,  i odgovorna institucija nastojao da on-line nastava ude sto bolja, i to je sve u redu.

 

Meni samo smeta kada izvesni tviterasi racionalizuju istu u smisluu da je super i jos bolja od prezencijalne.

 

I naravno da je Ministarstvo prosvete moralo bolje da se organizuje, da plati kintu  za jedinstveni LMS (learnig management system) i naravno da je u vreme raspusta mogao da se organizuje kurs kako koristiti taj jedinstveni LMS (Blackboard, Moodle, Canvas).

Nije lepo što misliš da sam toliko lud da mislim kako su se u Srbiji sprovodila istraživanja o obrazovanju tokom pandemije. :dry: Šalim se, neka jesu. Iskopaću kod naše psihologice ona je učestvovala.

 

Ne znam ko su tviteraši, nemam tviter a slabo mi se i preliva iz drugih medija jer nemam ni TV. U nekim stvarima može biti bolja i neke nejednakosti mogu njom i da se reše. Recimo da dete iz pripizdine dobije pametnog edukatora do kog ne mora da se vozi 20km. A neke stvari koje ne treba da vidiš možda nije loše da vidiš. Mi smo već jedno dete ispisali iz kretenskog boravka tako što se na kamerici videlo kako se ponašaju dok je on pratio radionicu.

 

Ovo sve govorim s maksimalnim oprezom i sigurno da svaka promena ima i loš uticaj i potencijal za sranje. I neću da se oslanjam samo na svoj primer, mada stvarno nisu samo privilegovana deca u pitanju, a imam i iskustvo iz škole gde je isto išlo odlično inače ne bih ni krenuo sa radionicama. Oblast mi je tradicionalno nezamisliva za onlajn. Kao i u mnogim oblastima života, otkriće se više o potrebama dece. Ovde je do sad njihovo obrazovanje išlo u smislu da se obuče za zanimanja koje država u tom trenutku želi da im ponudi. Možda im je za sreću potrebno nešto više (100%).

 

Ono što je neko rekao - odražava se na njihovo mentalno zdravlje sve ovo. To je neupitno. Setimo se i da su se ljudi smejali prvim istraživanjima o mentalnom zdravlju dece tokom lokdauna, a i ta naša psihologica je kao malo frik u školi što se time bavi. Luda klinka iz Petnice i tako to. 

 

Možda ima smisla zatvoriti sve ako zatvaraš školu, svakako je imalo smisla zatvoriti mnoge stvari pre, makar po principu poštenja. Itekako me je blo sramota malopre u punom autobusu u kom niko ne nosi masku, a deca ne mogu u školu. Slanje dece na onlajn jeste krajnja mera i tako treba i da se donosi. Mislim samo da na tu nastavu kreativnost edukatora utiče koliko i platforma. Kreativnost i fleksibilnost edukatora i inače utiče, samo to nekako može da se prenebregne. Pitanje je što može i kako je stimulisati.

 

Nerado kažem da je utisak svih nas nastavnika iz škole da deca dobijaju očajno obrazovanje u prva četiri razreda. Pričam o nadrealno mnogo nadrealnih propusta. Ako pitaš nas, to škripi mnogo i škripi stalno. Čast izuzecima, kojih ima i kod nas. Biranje učitelja je nauka, lutrija i kriminal, 3 u 1.

Edited by Hermetico
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...