Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

dabome, kapljični put je primarni vid prenosa. ali ima i ovaj vid.

tvoj članak je manje recentan od naučnog rada koji sam linkovao i malo preterano navlači priču na to da aerosolni prenos nije nešto čega se treba plašiti. sadržane informacije i zaključci autora se uglavnom baziraju na merenjima prisustva virusa u vazduhu u bolnicama. 

ali kad je bolest poodmakla ljudi su manje zarazni nego na početku. ima onaj nemački eksperiment gde je otkriveno da su ljudi verovatno najzarazniji baš pre pojave simptoma i da bi tada prenos aerosolima mogao igrati veću ulogu. 

 

u članku se pominje poznati i pomalo stravični super-spreading incident iz epidemije sarsa: 

"One puzzling outbreak, with 329 cases, occurred at a Hong Kong apartment complex whose residents had not been in close contact with each other. A 2014 analysis concluded that “airborne spread was the most likely explanation, and the SARS coronavirus could have spread over a distance of 200 meters,” or about 600 feet, apparently starting with a SARS patient who had diarrhea.

The 329 Hong Kong cases, another analysis concluded, suggest that although SARS was primarily spread by droplets, “to a much limited degree [it was also spread] by aerosols.” The aerosolization likely originated “from malfunctioning sewers in the building.”

 

lik zarazio 329 ljudi tako što je išao u wc... to se isto moglo dogoditi da je ovaj virus bio posredi. 

malfunctioning sewers su tada bili neposredan uzrok a drugi put ce nesto drugo biti, ali takeaway za mene je da su zatvoreni prostori jako nepredvidljivi. 

 

edit: uglavnom na tvoje pitanje da li lebdi ili pada, pravilniji odgovor od "lebdi" bi bilo i lebdi i pada". više pada no što lebdi. zavisi od veličine čestice. 

Edited by Krošek
Link to comment

Ovaj tip je rekao da je prenos vazduhom praktično glavni način prenosa i da su pranje ruku, nošenje rukavica i maski itd manje-više zabava za ljude, čisto da rade nešto i misle da su korisni, citirao saradnika koji je bio u Milanu i koji im je napisao da lekare i ostalo osoblje više ni ne testiraju na koronu, jer ne mogu da dopuste da im ti ljudi ispadnu iz sistema na 2-3 nedelje, govorio o tome koliko gojaznost i pušenje utiču na smrtnost i stvaranje teških oblika bolesti, pomenuo zaključke svoje ustanove o umnožavanju slučajeva, kaže da je izolaacija jako bitna...

 

Od 8:00 otprilike kreće priča o tome da je nošenje maski i rukavica prilično neučinkovito.

 

Znam da je bio više puta, ali stvarno treba da se ponavlja stalno.

 

 

 

Edited by napadaj
Link to comment

i za ovo treba sad medicina da se izuči

 

na njega koji kaže da je prenos vazduhom glavni način zaraze, dođe dvoje/troje koji kažu, kapljični put je taj. meni laiku nekako je taj kapljični put izvesniji za zarazu, ako ništa ono zbog broja virusa koji se unese u telo

 

higijenski alert na crveno, pa ako udari idem na to da nisam u rizičnoj starosnoj grupi, nemam hronično oboljenje, bar da ja znam, i valjda na kraju neću biti u poslednjoj kolumni eksel tabele covid-19

 

 

 

”glavni” problem ovog virusa nije njegova viroznost nego prisustvo u medijima

 


kačila @pt 2.0 neku tabelu na fb o tome

Link to comment
7 hours ago, Friend said:

Moze li neko da rasvetli misteriju da li virus lebdi u vazduhu ili pada odmah na zemlju posle kasljanja?

 

Ovaj deo i mene brine. Već nekoliko dana nam neko u ulazu kašlje sve u 16. Idem stepenicama do prodavnice i nazad. Ako virus ostaje u vazduhu neko vreme, ne znam koliko mi svi duksevi i šalovi ovog sveta pomažu. Nije mi dobro ovo za psihu, imunitet mi je uvek bio slab i tako. Pa ipak nešto razmišljam, bilo bi too much da me uhvati u roku od 1min (ako lebdi u vazduhu) dok trčim od prizemlja do ulaznih vrata sa sve duksem preko face. Kontam da ću pre završiti na psihijatriji nego od covida :wacko:

E da, da li vakcina protiv sezonskog gripa ikako može pomoći? Nisu isti virusi, jasno mi, hvatam se za svaku slamčicu spasa.

Link to comment
11 hours ago, morgana said:

perem ruke cesto, provjetravam garderobu koju nosim vani (setam psa), cipele drzim na balkonu, dezinfikujem djon, nosim masku, ne diram lice prljavim rukama, ako je taj nivo preventive dovoljan epidemiolozima, vala je i meni. ne treba hraniti sopstvenu anksioznost ili opsesivnost.

 

Odlicna su vremena... ljudi razno pricaju iz raznih razloga, dela su vazna, aii i ona su sa nekom istorijom, ne treba olako konstatovati 

Obratiti paznju, naravno, svi nosimo vise vrsta odgovornosti, za vise ljudi a od nas zavisi znacajnije nego inace

Vidim da pricaju o izolaciji gradova, ovaj ce virus sam definisati nivoe panike, epidemiolozi nisu sigurni za definiciju zastite pa i ne znas sta je dovoljno i potrebno ako nisi potpuno zatvoren

 

Kod mene na kombinatu, juce, tri se giliptera rukuju, oni likovi sto znaju ceo film sto se danas daje

Link to comment

 @kud u maglu Simoviću kačila sam vizuelno obradjene data sets sa Information is Beautiful. 

okačila bih i ovde, ali više ne pratim teme o koroni praktično uopšte, pa nisam htela da se ponavljam.

 

evo ga, nek brišu ako ima već (vidljivi grafici od 19.03. a u dnu ima ažuriranih podataka za 23.03.

https://informationisbeautiful.net/visualizations/covid-19-coronavirus-infographic-datapack/

 

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

evo ga, nek brišu ako ima već (vidljivi grafici od 19.03. a u dnu ima ažuriranih podataka za 23.03.

https://informationisbeautiful.net/visualizations/covid-19-coronavirus-infographic-datapack/

Lepi i vrlo korisni grafici, ali odmah na prvom naleteo sam na poluinformaciju.

 



P1LyqcC.png

Quote

Mild = like flu

Blagi slučajevi su i oni s upalom pluća koja ne zahteva davanje kiseonika, ne samo oni s kašljem i temperaturom.

 

Iz te studije sa podacima o 44.000 kineskih pacijenata na koju se pozivaju za taj grafik:

Quote

The  severity  of  symptoms  variable  was categorized as mild, severe, or critical. Mild included non-pneumonia and mild pneumonia cases. Severe was characterized  by  dyspnea,  respiratory  frequency ≥ 30/minute, blood oxygen saturation ≤93%, PaO 2 /FiO 2 ratio <300, and/or lung infiltrates >50% within 24–48 hours.  Critical  cases  were  those  that  exhibited respiratory failure, septic shock, and/or multiple organ dysfunction/failure.

http://www.ourphn.org.au/wp-content/uploads/20200225-Article-COVID-19.pdf

 

Iz intervjua šefa misije SZO u Kini:

Quote

- What were mild, severe and critical? We think of “mild” as like a minor cold.

- No. “Mild” was a positive test, fever, cough — maybe even pneumonia, but not needing oxygen. “Severe” was breathing rate up and oxygen saturation down, so needing oxygen or a ventilator. “Critical” was respiratory failure or multi-organ failure.

 

- So saying 80 percent of all cases are mild doesn’t mean what we thought.

- I’m Canadian. This is the Wayne Gretzky of viruses — people didn’t think it was big enough or fast enough to have the impact it does.

https://www.nytimes.com/2020/03/04/health/coronavirus-china-aylward.html

Edited by vememah
Link to comment

O isplati penzija 25. 3. 2020.

 

 

Quote

 

Isplata penzija uz posebna ovlašćenja i putem dostave

 

Autor:

Penzioneri će svoju penziju tokom trajanja vanrednog stanja moći da podignu uz posebna ovlašćenja, kao i putem dostave, saopštila je Vlada Srbije.

 

Kako se navodi, od utorka 24. marta građani koji prethodno nisu ovlastili nikoga za podizanje penzija, mogu da to urade posebnim ovlašćenjem za osobu koje će u njihovo ime, uz posedovanje svoje i njihove lične karte, podići unapred definisan iznos penzije.

 

"Izdavanje ovlašćenja mora se obaviti beskontaktno - u svakom trenutku održavajte bezbednu distancu od dva metara i nakon dostave penzije izvršite dezinfikovanje ruku", navodi se u saopštenju Vlade.

 

Primer ovlašćenja izdala je Narodna banka Srbije, ali se može sastaviti i u slobodnoj formu uz obavezno navođenje ličnih podataka penzionera i osobe koje se ovlašćuje, broj tekićeg računa, naziv banke i iznos koji se isplaćuje (brojem i slovima).

 

Ovlašćenje mora biti potpisano kako bi bilo prihvaćeno.

 

Svi penzioneri koji ne ovlaste nekoga za podizanje penzije, treba da pozovu kontakt telefon banke u kojoj imaju otvoren tekući račun i da navedu adresu i iznos koji žele da im se dostavi, a Pošta Srbije će im po hitnoj proceduri uručiti penzije.

 

Banke će takođe i samostalno kontaktirati ove korisnike putem kontakt centra ili sms porukom od danas, 24. marta kako bi penzioneri što ranije znali na koji način će se isplata realizovati.

 

Detaljnu instrukciju za postupanje banaka prilikom isplate penzija u trenutnoj situaciji izdala je Narodna banka Srbije.

 

Kompletne troškove dostave snosiće Republika Srbija, tako da penzioneri neće imati dodatne izdatke zbog novog načina isplate penzija. Vojska Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova biće na raspolaganju Pošti Srbije tokom raspodele penzija.

 

Takođe, svi penzioneri koji poseduju platne kartice, mogu je predati osobi od poverenja kako bi izvršila kupovinu za njihove potrebe, navodi se u saopštenju Vlade.

 

 

Link to comment
On 24.3.2020. at 0:31, napadaj said:

Ovaj tip je rekao da je prenos vazduhom praktično glavni način prenosa i da su pranje ruku, nošenje rukavica i maski itd manje-više zabava za ljude, čisto da rade nešto i misle da su korisni, citirao saradnika koji je bio u Milanu i koji im je napisao da lekare i ostalo osoblje više ni ne testiraju na koronu, jer ne mogu da dopuste da im ti ljudi ispadnu iz sistema na 2-3 nedelje, govorio o tome koliko gojaznost i pušenje utiču na smrtnost i stvaranje teških oblika bolesti, pomenuo zaključke svoje ustanove o umnožavanju slučajeva, kaže da je izolaacija jako bitna...

 

Od 8:00 otprilike kreće priča o tome da je nošenje maski i rukavica prilično neučinkovito.

 

Znam da je bio više puta, ali stvarno treba da se ponavlja stalno.

 

 

 

naravno da treba prati ruke. takodje maske i rukavice pomazu. ne daje nista 100% zastitu, ali smanjuje verovatnocu. 

Link to comment
On 23.3.2020. at 22:32, Redoran said:

 

Slažem se 100%, uz napomenu da bi protokol ulaska u kuću trebalo da izgleda ovako:

 

- Nositi u džepu jednu maramicu

- Otvoriti vrata uz pomoć te maramice i zatim skinuti rukavice takođe uz pomoć te maramice

- Odmah u hodniku bi trebalo da bude spremna jedna kesica da se u nju odlože rukavice i maramica

- Zatvoriti nogom vrata, kesu sa otpadom furnuti pravo u smeće (posedovanje male kućne spalionice bi bilo idealno)

- Pravac kupatilo na pranje ruku, bez da se išta dodirne usput. Ako je neki pametnjaković zatvorio vrata od kupatila, razvaliti ih nogom.

A garderoba kolega,kamo garderoba?

 

Mene, pošto sam zadužen za nabavku, teraju da se bukvalno skinem go ispred ulaznih vrata te da se nakon detaljnog hemijskog tretmana presvučem u kućnu garderobu.

 

Ima stvari gorih i od korone, jedna od njih je recimo gubitak i poslednjeg zrna dostojanstva :sad:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...