Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

ne znam ni da li je ova tema za ovde al cini mi se da bi mogao ovde da pitam.

 

ovde u uk najnormalnije mozes da dobijes vakcinu protiv virusne upale pluca. nije dzabe, mora da se plati nekih 70 funti sto realno nije mnogo a obicno sluzi da se vakcinisu ljudi koji putuju na lokacije gde toga ima.

 

e, sad, pre nekih pola sata zove me prijatelj iz italije i pita da li sam primio tu vakcinu. kazem nisam. on ne moze da se nacudi - kaze on je to primio cim je pocelo, roditelji oboje doktori, prvo su svima u familiji naredili da to odrade, ljudi u njegovoj okolini odradili, mislio da je to opste mesto i ne moze da se nacudi sto ja to do sad nisam obavio.

 

ja nikad cuo ni da moze, ni da bih trebao. kaze on odmah da to uradim jer ako dobijem virus i ako se virus protegne do pluca, u vecini slucajeva vakcina stiti taman tolko da ne napravi bas veliku stetu. ja se zahvalio, obecao da cu koliko sutra da zakazem tu vakcinaciju al nesto se mislim - sta ako je i to nesto proizvoljno i bez osnova?

 

pa ako neko ima ikakvog iskustva s tim, mozda da podelite...

Link to comment

zaboravite ovo gore. sad sam malo prosvrljao po sajtu nhs-a, nidje veze.

 

ima ovde u uk vakcina protiv upale pluca al bakterijske. ima dve sorte - za decu i za odrasle. deci je u sklopu rutinskih vakcinacija, standardna, obavezna. stariji preko 65 godina dobijaju je na pet godina a sto se tice mladjih od 65 godina, primaju je ozbiljniji hronicni bolesnici, isto na 5 godina. vakcina nije bas naivna i ne bi se trebalo vakcinisati na svoju ruku. na kovid, naravno ne utice tako da je verovatno prica nastala nekim cudnim spojevima u glavama ljudi koji bas i nisu upuceni u rad virusa.

 

izvinjavam se ako sam uneo pometnju. jebiga, cuo pa preneo, osobito sto mi taj prijatelj rece da se on vakcinisao po preporuci roditelja koji su lekari. cak mi je rekao i cenu vakcine i gde se moze zakazati, vec je predlagao raznima pa zna detalje. doduse, on se vakcinisao na pocetku citave frke kad je ljudima u panici svasta padalo na pamet. a da u tome ima istine, valjda bi drzave (makar one bogatije s pristojnijim zdravstvom) vakcinisale najugrozenije a o tome nigde ni reci. tako da, cisto sumnjam da u tome ima ista osim panike.

 

 

Link to comment

@adam
Slažem se da je verovatno šuplje priča, ali gledao sam prilog da mnogi koji završe na reapiratoru i umru od upale pluća zapravo umru od bakterijskih infekcija. Covid probuši odbrane i onda neka bakterija koja bi inače bila bezazlena kod zdrave individue dovrši napad...

 

Tako da je verovatno iz tih razmišljanja potekla priča.

 Ali kako i sam zaključuješ, da je tako efikasna, valjda bi ušla negde u zvaničnu preporuku.

Link to comment
On 12.11.2020. at 19:43, adam said:

ne znam ni da li je ova tema za ovde al cini mi se da bi mogao ovde da pitam.

 

ovde u uk najnormalnije mozes da dobijes vakcinu protiv virusne upale pluca. nije dzabe, mora da se plati nekih 70 funti sto realno nije mnogo a obicno sluzi da se vakcinisu ljudi koji putuju na lokacije gde toga ima.

 

e, sad, pre nekih pola sata zove me prijatelj iz italije i pita da li sam primio tu vakcinu. kazem nisam. on ne moze da se nacudi - kaze on je to primio cim je pocelo, roditelji oboje doktori, prvo su svima u familiji naredili da to odrade, ljudi u njegovoj okolini odradili, mislio da je to opste mesto i ne moze da se nacudi sto ja to do sad nisam obavio.

 

ja nikad cuo ni da moze, ni da bih trebao. kaze on odmah da to uradim jer ako dobijem virus i ako se virus protegne do pluca, u vecini slucajeva vakcina stiti taman tolko da ne napravi bas veliku stetu. ja se zahvalio, obecao da cu koliko sutra da zakazem tu vakcinaciju al nesto se mislim - sta ako je i to nesto proizvoljno i bez osnova?

 

pa ako neko ima ikakvog iskustva s tim, mozda da podelite...

U Italiji svake godine kada počne sezona vakcinacije protiv sezonskog gripa, za sve koji imaju više od 65 godina(ove godine su spustili na 60 godina, vakcina je besplatna, kao i za decu do 6 godina. I mogu da je dobiju svake godine, ne svakih 5 godina. Za nas ostale, mora da se plaća, ali košta nešto simbolično(zavisi od cene po kojoj je region nabavio vakcine), i ove godine je 15 eura. Medicinsko osoblje dobija gratis vakcinu.

Link to comment

Drugari, ima li neko savet/iskustvo kako pregurati trudnoću i ostati normalan u ova krizna vremena? Znam, znam, zatvori se i čekaj da prođe, ali ne ide. Povukla sam starijeg iz vrtića, ne idem nigde, ali suprug mora na posao... Nemam uslova da ga izolujem od nas, a ne znam ni kako bi išlo zbog klinca. Nisam u prestonici već dugo, ali sada je kritično i u mom malom gradu. Prva dva talasa nismo osetili i ljudi su se opustili, pa je sada potpuni raspad sistema. Bolesno je pola doma zdravlja, vrtića... Otvara se još jedan kovid centar.

U prvom sam trimestru koji je dovoljno rizičan i bez korone. Zbog godina i nekih hroničnih problema sam već rizična grupa, a i imam neke dodatne tegobe koje me plaše... Najradije bih sedela kući ii čekala da prođe, ali ipak moram na kontrolu. Naravno, moja dr je pozitivna i tako...

Korona na sve to je samo dodatni izvor stresa. Ranije sam uzimala razne vitamine, cinkove, ali sada je komplikovanije. Ovi prenatalni vitamini ili nemaju cink ili u smešno malim količinama, a svakako ne mogu ništa od onih što se sišu... Mislim da jedino D uzimam u dovoljnim količinama. Ne mogu da drmnem ni neku domaću za dezinfekciju :blush:

Sve u svemu, lepo se izjadah. 

 

  • +1 6
Link to comment

Sto manje vesti, osim ove ovde ofc [emoji3]
Sto manje srpskih tv kanala, portala i slicnog djubreta, a sto vise decijih i filmskih, knjiga i sl razbribriga, zavisi od afiniteta i koliko dete dozvoli, uz max dezinfekciju muza kada udje u kucu i kljukanje raznim preparatima [emoji846]



  • Hvala 1
Link to comment

Ja sam u delirijumu i potreban mi je savet. U utorak mi je zakazano kod zubara, plomba se olabavila i ima neki mali karijes ako sm dobro videla u ogledalu. Jako se bojim, išla sam u oktobru par puta i moja zubarka ne nosi vizir. Nosi 2 hirurške. Ne znam da li je od prošlog meseca menjala nešto s obzirom na to da se situacija sa koronom pogoršala. S jedne strane, ne mogu da sedim i čekam tamo proleće, pojma nema šta se može iskomplikovati sa zubom. S druge strane, ja se jezivo plašim da ne zakačim ovo govno kod nje, pa jbt to su samo 2 hirurške maske, ne kontam što si ne natakne vizir na glavu. Znam da je savesna, ok sve dezinfikuje, rukavice non stop dezif, pere ruke. Ako odem utorak, u njenim rukama su 2 života.

I isto mi je da tražim nekog drugog, opet isti strah, a na nju sam navikla. Ne znam šta da radim. Ne mogu da uđem tamo i zahtevam da mi pokaže negativan korona test ne stariji od 24h i da stavi i taj jbni vizir. O jbt poludeću.

Link to comment
8 minutes ago, Alfa said:

Ja sam u delirijumu i potreban mi je savet. U utorak mi je zakazano kod zubara, plomba se olabavila i ima neki mali karijes ako sm dobro videla u ogledalu. Jako se bojim, išla sam u oktobru par puta i moja zubarka ne nosi vizir. Nosi 2 hirurške. Ne znam da li je od prošlog meseca menjala nešto s obzirom na to da se situacija sa koronom pogoršala. S jedne strane, ne mogu da sedim i čekam tamo proleće, pojma nema šta se može iskomplikovati sa zubom. S druge strane, ja se jezivo plašim da ne zakačim ovo govno kod nje, pa jbt to su samo 2 hirurške maske, ne kontam što si ne natakne vizir na glavu. Znam da je savesna, ok sve dezinfikuje, rukavice non stop dezif, pere ruke. Ako odem utorak, u njenim rukama su 2 života.

I isto mi je da tražim nekog drugog, opet isti strah, a na nju sam navikla. Ne znam šta da radim. Ne mogu da uđem tamo i zahtevam da mi pokaže negativan korona test ne stariji od 24h i da stavi i taj jbni vizir. O jbt poludeću.

razumem te, ja isto moram kod čika zube u ponedeljak

sa velikom verovatnoćom da će mi raditi manju hiruršku intervenciju :ph34r:

 

e sad, nije da mi je svejedno, ali tako mi se zalomilo, bila sam kod njega bar 3 puta od kada je počelo ovo sranje, doduše, nikada nije bilo ovako kao sada

on nosi masku, vizir i rukavice, njegovo pomoćmo osoblje je takođe sa maskom i rukavicama, ali pacijentu umeju da budu svakakvi, tako sam prošli put izašla i rekla da ću čekati vani dok ne dođe moj red (sedela unutra žena bez maske)

 

nema tu saveta pametnog, sve je rizik, jbg

možda ako ne moraš da ne ideš, bar dok se malo ne popravi stanje

Link to comment

insistirajte da nose vizire. pa placate te zubare. 

koga zabole da li ce se uvrediti?  to je normalan zahtev zbog sigurnosti zdravlja. nije to nikakavo izivljavanje da me neko pogresno ne razume. sami zubari bi trebalo da primenjuju maximalno sve moguce zastite a ne da ih vi podsecate na to.

Edited by bradilko
Link to comment

Ova moja nema pomoćno osoblje, samo pacijent i ona,  ali sam u čekaonici videla kad sam izlazila da pacijenti koji čekaju (a najviše ih može biti dvoje valjda u čekaonici) uglavnom ne nose maske. U maju kad su sve otvorili bila je odgovornija, samo 1 pacijet je smeo biti u celom objektu, morala sam da popunjavam neki formular, maska i rukavice su bili obavezni, i to pre nego što me je pustila u samu ordinaciju dezifinkovala mi rukavice 2-3 puta. I to je bilo ok. Ali ni onda nije nosila vizir.

Ne znam šta da radim, da zahtevam da stavi vizir i da izletim iz ordinacije ako to ne uradi (jbt jel ona svesna rizika što za sebe što za ostale), a koliko je hitno pa ne znam, može i da mi otpadne plomba, ko zna.

Link to comment

higijena i zastita su valda osnovne stvari. ako niste tim zadovoljni onda se razgovara ako ne vredi promeni se zubar kao i sve ostalo. 

mozda ima neko preporuku za zubara pa se nazove i kaze imam taj i taj problem, nosite li vizir, kakve su procedure usled kovida.

sto je to tesko uraditi? 

nije ni ta intervencija neka koju moze da odradi samo neki genijalni zubar.

 

 

 

Edited by bradilko
Link to comment
4 minutes ago, bradilko said:

insistirajte da nose vizire. pa placate te zubara. 

koga zabole da li ce se uvrediti?  to je normalan zahtev zbog sigurnosti zdravlja. nije to nikakavo izivljavanje da me neko pogresno ne razume. sami zubari bi trebalo da primenjuju maximalno sve moguce zastite a ne da ih vi podsecate na to.

Sve sam bliže da otkažem do daljnjeg. Možda i da menjam zubara. Prosto ne mogu da verujem da ona nije kadar da nabavi neke bolje maske od tog flispapira i vizir koji košta oko 300din.

Link to comment
Just now, Alfa said:

Sve sam bliže da otkažem do daljnjeg. Možda i da menjam zubara. Prosto ne mogu da verujem da ona nije kadar da nabavi neke bolje maske od tog flispapira i vizir koji košta oko 300din.

pa normalno.

popricas i ako zubar ostaje pri svome zahvalis se i potrazis novog.

vrv ce ti i ovde preporuciti nekog.

ne trazis nista specijalno, nikakvo izivljavanje. 

Link to comment
7 minutes ago, Alfa said:

Ova moja nema pomoćno osoblje, samo pacijent i ona,  ali sam u čekaonici videla kad sam izlazila da pacijenti koji čekaju (a najviše ih može biti dvoje valjda u čekaonici) uglavnom ne nose maske. U maju kad su sve otvorili bila je odgovornija, samo 1 pacijet je smeo biti u celom objektu, morala sam da popunjavam neki formular, maska i rukavice su bili obavezni, i to pre nego što me je pustila u samu ordinaciju dezifinkovala mi rukavice 2-3 puta. I to je bilo ok. Ali ni onda nije nosila vizir.

Ne znam šta da radim, da zahtevam da stavi vizir i da izletim iz ordinacije ako to ne uradi (jbt jel ona svesna rizika što za sebe što za ostale), a koliko je hitno pa ne znam, može i da mi otpadne plomba, ko zna.

ovo ne razumem

 

prvo, šta će pacijentu rukavice ?

drugo, on nema šta da dezinfikuje rukavice, ve da ih posle svakog pacijenta baci u koš i da uzima druge

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...