Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, Arkadija said:

Ja ovo ponašanje naše vlasti jedino mogu da objasnim time što su svesni da nemaju čime da se suprotstave jačem neprijatelju, a pokušavaju da izbegnu veću paniku i haos, pa igraju na spinovanje nad ionako zaglupljenom gomilom, pa dokle dođu, super. Posle je sve ionako u božijim rukama.

 

Sasvim moguće. Jasno im je da za bilo kakvu ozbiljnu prevenciju nemaju ni mozga ni resursa. Mogu samo da naprave još veću štetu. Stoga im je plan A "neće valjda" a ako se ispostavi da hoće onda se ide na plan B u kojem će jedna od pet smrti biti pripisana virusu a ostale četiri drugim bolestima, starosnoj dobi i majci prirodi.

 

Sve još i nekako, ali ovaj skandalozan broj dnevnih testova koje obave je direktna poruka da im ne pada na pamet da se ozbiljno cimaju oko cele stvari.

Link to comment

Pa kontaju ako narod na nogama podnosi Vučića već 8 godina da može i par mjeseci virusa. Što je najgore, možda im i prođe, a što kažeš, i nadati da će proći, što je tužno.

Ali valjda je to zato što smo bolji ljudi od njih, sve se tješim time. 

Link to comment
Javiše mi sad iz Poljkse da od nedelje na 10 dana zatvaraju granice za strance i ukidaju sve međunarodne avio letove i polaske vozova. A svaki poljski državljanin koji se vrati u zemlju mora 14 dana u izolaciju.   

Hm. Nisam primetio da je ko njih dramatično što se broja zaraženih tiče... Moguće da su rešili da pre nego što je očekivano i što drugi rade, sve to obave...

 

Tacno je 

Od nedelje stupa na snagu to pravilo

 

Zatvaraju se granice

 

Malo je histerija pocela

 

Sad setam gradom, nigde nikog nema, prazan centar.. haos

 

Zatvara se sve osim prodavnica hrane i banaka

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
20 minutes ago, Tresko said:

Taj lek je praktično(tako su mi objasnili, nisam kompetentan) interleukin-6, i pomaže da limfociti već tipa TH1 i TH2 završe stvar sa virusom, da se ne uključuju TH17 koji su zvani i buldožer. 

znas li da li se pokusavalo sa terapijama interferonom? posto znam da ima nekih radova da je interferon suzbijao replikaciju SARS-CoV (mada mozda interferon deluje tako sto stimulise interleukin). 

naisla sam na te radove kada sam citala o interferonu posto sam ja na terapiji interferonom vec tri godine i stvarno me, u odnosu na pre, bas zaobilaze prehlade.

Link to comment
Quote

Svi državljani BiH koji se vraćaju iz inostranstva od ponedeljka, 16. marta, biće u izolaciji u trajanju od 14 dana, izjavio je predsedavajući Saveta ministara Zoran Tegeltija nakon sastanka u Doboju o aktuelnoj situaciji u vezi sa pojavom virusa korona.

 

Link to comment
1 minute ago, Aineko said:

znas li da li se pokusavalo sa terapijama interferonom? posto znam da ima nekih radova da je interferon suzbijao replikaciju SARS-CoV (mada mozda interferon deluje tako sto stimulise interleukin). 

naisla sam na te radove kada sam citala o interferonu posto sam ja na terapiji interferonom vec tri godine i stvarno me, u odnosu na pre, bas zaobilaze prehlade.

Pa, opet da naglasim nisam kompetentan, ali kako su mi pojasnili ovaj novi lek deluje na sličan način kao interferon u principu, ali opet na poseban način, specifičan na upalne procese reumatskog artritisa, koji su veoma snažni, i TH1 i TH2 ne uspevaju da ih reše, već u igru ulaze TH17, koji su prilično destruktivni u procesu napada na virus i upalne agente. Tako da nisu pokušavali interferonom, koliko znam, već su pokušavali sa nekim retroviralnim lekovima, i raznim koktelima, pa i novim antivirusom remdesivir koji se koristio u epidemiji ebole, ali su ti imali ograničeni efekat. Ovaj lek izgleda ima najjači efekat u bržem ozdravljenju, tj. u suzbijanju citokina.

Link to comment

Sada procitah jedan interesantan clanak u Le Figarou što dosta toga objašnjava. Engleska Njemačka i Francuska su se odlučile za različitu strategiju od Kine i Italije. Ove dvije zemlje su uvele karantin u želji da skroz zaustave virus što je izgleda uspjelo Kinezima a nadam se i Italijanima uskoro. Iako je virus zaustavljen problem što velika većina populacije nije ni došla u kontakt sa virusom i nije razvila antitijela da se bori protiv virusa. Zbog toga taj virus opet može da se pojavi na drugom mjestu. Ove tri prve zemlje žele da kontrolišu (koliko je moguce) širenje virusa da bi velika grupa razvila antitijela. Zbog toga je Merkelka javno govorila da će oko 70% njemaca biti zaraženo. 

 Koja je strategija bolja i efikasnija vidjećemo uskoro.

 

Link to comment
Just now, borris_ said:

 

 Koja je strategija bolja i efikasnija vidjećemo uskoro.

 

 

Razumem obe, kod prve je doslo do naglog sirenja, rasprsilo se, vracali su iz Kine naglo, kod druge nije bilo prilike za naglo i bolje su reagovali, sa vecom disciplinom u prvim danima, kontrolisu ili misle da kontrolisu.Ajd da kaazem da se nesto o toga vidi u razmisljanjima kod nas a u vezi zatvaranja skole , obdanista i fakulteta

Link to comment
4 minutes ago, villiem said:

 

Razumem obe, kod prve je doslo do naglog sirenja, rasprsilo se, vracali su iz Kine naglo, kod druge nije bilo prilike za naglo i bolje su reagovali, sa vecom disciplinom u prvim danima, kontrolisu ili misle da kontrolisu.Ajd da kaazem da se nesto o toga vidi u razmisljanjima kod nas a u vezi zatvaranja skole , obdanista i fakulteta

Da cilj je da naglo ne eksplodira. Vidjećemo koliko to može da se kontroliše. 

Link to comment

jbt BiH uvodi mere, CG zatvorila škole i pre mesec ipo dana kupila 40 respiratora, a kod nas se gadjaju Vučić, Nestorović i Pelemiš.

koji isprdak od države.

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...