Jump to content
IGNORED

aplikacija vs halo taksi


kud u maglu Simoviću

car go vs taksi?  

69 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2 minutes ago, ordi said:

u odbranu car go vozača, odgovorno tvrdim da sam ne mali broj puta sela u taxi gde sam izigravala navigaciju, i to ne samo u tzv. zabitima, već i na novom beogradu, na primer. ne znam odakle je poteklo to da taksisti žmurećki poznaju grad, ali nije baš tako.

 

 

Pre nekih 15 godina..u pola noci, Bg taksista u Vrscu zavrsava voznju i trazeci mesto na kom moze da popije kafu, ulazi u kafanu u kojoj sam bio. Krenusmo u pricu, rec po rec..i reko da ga proverim, koliko je dobar taksista i da li poznaje ulice po Bg, pitam ga za ulicu u kojoj sam jedno vreme ziveo dok sam studirao, Dr. Djordja Jovanovica na Karaburmi. 

 

I frajer krene "Posto ste vi Vrscani, od pancevca idete levo..pa Marijane Gregoran..pa Salvadora Aljendea..i skrenes levo medju zgrade". 

 

Vreme dok je navigacija bila samo nesto o cemu smo slusali vezano za najskuplja kola na trzistu.

 

Car.

Link to comment

Naravno da mi se u Cargo desavalo da lik ne zna adresu. Nedavno je jedan car ozbiljno pitao koju adresu da ukuca za halu Pionir. Ali cak i on je preko navigacije to resio. Druge lose stvari sa cargo je ozbiljan manjak mini pa nekad i eco klase ali navodno je to sad bolje regulisano, nisam koristio zadnjih nekoliko dana pa ne mogu da kazem.

 

Sem toga sam imao i pozitivna iskustva, lik zaboravio da upali voznju pa je upalio posle zavrsene i odvozao za optrilike duplo manje nego sto jeste iako sam mu ponudio da se javim cargo pa da obracunaju koliko treba. Pre njega je lik oko petlje zavrsio voznju na appu a iscimao se da okrene okolo i ostavi me gde je blize.

 

Za sada stvarno sem nekih polusmarackih prica (svega dva puta) nisam imao nikakva neprijatna iskustva sa CarGo vozacima. Cena jeste bila prvi mamac da ih probam jos u starom prvom naletu ali sada ih koristim i u eco klasi koja nije preterano jeftinija od obicnog taksija.

 

Ukratko ako bi se taksisti popravili u smislu kvaliteta usluga i vozila uz aplikaciju, placanje karticom, podrazumevanu klimu i to da kuce od 2kg ne moras da najavljujes kao da prevozis benglaskog tigra, sigurno da bi gomila ljudi koristila i jedne i druge, verovatno i vise taksiste jer ih vise ima. Jednostavno, lepo je kada imas monopol ali kada to vise nije slucaj, izvoli podigni nivou usluge pa da vidimo.

Link to comment
8 hours ago, *edited by mod said:

Ukratko ako bi se taksisti popravili u smislu kvaliteta usluga i vozila uz aplikaciju, placanje karticom, podrazumevanu klimu i to da kuce od 2kg ne moras da najavljujes kao da prevozis benglaskog tigra, sigurno da bi gomila ljudi koristila i jedne i druge, verovatno i vise taksiste jer ih vise ima. Jednostavno, lepo je kada imas monopol ali kada to vise nije slucaj, izvoli podigni nivou usluge pa da vidimo.


Taksisti imaju zutu traku, to je (pogotovo u spicu) ogromna stvar. Kad bi izjednacili pre svega cenu i kvalitet usluge vecina ljudi bi se vratila sa cargoa na taxi. Bar je to moj neki rezon.

 

A kad bi se ocistili divljaka i krimosa, ihaj, obrnula bi se prica, niko seo ne bi u cargoa zbog politicke pozadine.

Link to comment
On 9.2.2020. at 17:50, Lezilebovich said:

Po kom zakonu je naplata preko aplikacije nezakonita ? U smislu da se mora koristiti taksimetar za odredjivanje iznosa ?

Naravno. Sredstvo za naplatu mora da bude obezbeđeno da vlasnik ne može da menja cenu kad mu se prohte. Cenu određuje država. 

Link to comment
On 9.2.2020. at 19:09, LeBron said:

Jel mozes vise da shvatis da u CarGo apsolutno niko ne radi na crno, da svi vozaci redovno placaju poreze i doprinose i da ne ponavljas to vise jer jednostavno nije tacno.

Jel možeš da shvatiš da u Car go apsolutno niko nema dozvolu za prevoz putnika i da samim tim svi rade nezakonito i naravno da ne plaćaju obaveze koje su nametnute regularnim taksi vozačima. Ja navodim činjenice, a ti možeš da voliš koga hoćeš, samo nemoj više da ponavljaš kako oni rade po zakonu. Ne rade. Oni su divlji taksi u najbukvalnijem smislu. 

Link to comment
On 9.2.2020. at 21:42, Host said:

Pa ne znamo to. Vise puta sam napisao na koji nacin se vrsi poreska malverzacija, ali se uvek neko pojavi i kaze da cargo placa poreze i da je sve cisto. Ajmo jos jednom.

 

Cargo fikcija:

 

- Firma je udruzenje gradjana za pomoc na putu.

 

Cinjenica: 

 

- Cargo je kompanija koja nelegalno pruza usluge javnog prevoza. Kompanija Uber, ciji je poslovni model Cargo isprva kopirao, dugo je tvrdila da se ne bavi prevozom nego pruzanjem IT usluga. Izvolite vest o presudi Evropskog suda pravde koja kaze da to nije istina, nego da se Uber bavi prevozom putnika.

 

Cargo fikcija: 

 

- Svako moze da radi sa svojim autom sta hoce, ukljucujuci i prevoz putnika. 

 

Cinjenica:

 

- Svako moze da radi sa svojim autom sta hoce samo u okvirima zakona. U to ne spada pruzanje usluga javnog prevoza, osim za lica koja zadovoljavaju propisane kriterijume. Drugim recima, ljude sa dozvolom za obavljanje javnog prevoza koju vozaci Cargoa uglavnom nemaju. Izvolite link na presudu u Francuskoj. Slicne presude su donete u brojnim drzavama kontinentalne Evrope. 

 

Cargo fikcija: 

 

- Vozaci nisu zaposleni u Cargou.

 

Cinjenica:

 

- Vozaci jesu zaposleni u Cargou jer Cargo kontrolise njihov rad. Presuda u Francusko. Ili npr. zakon u Kaliforniji, postojbini gig economy firmi, (Uber sad pokusava da obori zakon na sudu).

 

Cargo fikcija:

 

- Cargo placa poreze i doprinose.

 

Cinjenica:

 

- Cargo placa vozace 94000 dinara neto. Na tu platu placa desetak hiljada porez i doprinose, a trebalo bi da placa 60000. Time Cargo svakog meseca Cargo utaji 50000 dinara po zaposlenom vozacu (moguce da nisam dobro izracunao, ali svakako je rec o mnogo para). 

 

Cargo fikcija:

 

- Cargo posluje po zakonu.

 

Cinjenica:

 

- Cargo tera vozace da rade u smenama od po 12 sati dnevno, cime krse Zakon o bezbednosti saobracaja. Cargo tera vozace da rade 6 dana u nedelji cime krsi Zakon o radu. Da ne gnjavim sad o sitnicama poput bolovanja i placenog odmora.

 

Hostova fikcija:

 

- Cargo ce biti zatvoren. Vlasnici ce platiti kaznu, a mozda i zaglaviti corku.

 

Cinjenica:

 

- Cargo ce nastaviti normalno da radi zato sto iza kompanije stoji srpska radikalna stranka (u ovom ili onom obliku).

I SPS, jer je Ružić duboko u toj priči. Zbog onoga što si iznad napisao sve više država u Evropi polako zatvara vrata takvim kompanijama jer se njihov rad bazira ne samo na ogromnoj satnici nego i na tome da vozač stalno na različite načine koristi mobilni u toku vožnje, što je svuda zabranjeno. Naravno i veoma opasno. 

Obožavaoci Car go u Srbiji međutim za sada nemaju razloga za brigu pošto će ta firma svakako trajati koliko i ova vlast, znači nažalost još dosta. Jedino što to zadovoljstvo neće više baš biti jeftino jer je vožnja crnom limuzinom skuplja nego taksi, a one mini smanjuju. Slabija dobit, a gazde se proalavile. 

Link to comment
7 minutes ago, pbg12345 said:

neso kako su regulisane taxi licence u ns i kako se dolazi do njih?

 

meni je to nekako najveci problem kad  su taksisti u pitanju

 

 

 

 

Zašto je problem? Taksista mora da ima vozački staž od 5 godina, kvalifikaciju, položen ispit iz poznavanja grada, a ostale uslove bih morao da pogledam ako te zanima. Ja sam počeo da radim pre dosta godina, mnogo se toga promenilo. 

Link to comment
1 minute ago, nesha taxista said:

Zašto je problem? Taksista mora da ima vozački staž od 5 godina, kvalifikaciju, položen ispit iz poznavanja grada, a ostale uslove bih morao da pogledam ako te zanima. Ja sam počeo da radim pre dosta godina, mnogo se toga promenilo. 

pa zato sto ne moze svako ko ispunjava te uslove da dobije dozvolu

ili gresim?

Link to comment
Just now, pbg12345 said:

pa zato sto ne moze svako ko ispunjava te uslove da dobije dozvolu

ili gresim?

Ne grešiš. Na dosta strana ranije sam objasnio zašto broj mora da bude ograničen. Mi smo ovde imali mnogo više ratova cena nego u BG što je bio slučaj i u slučaju prevelikog broja i depresiranih cena bilo je masovnog spavanja po stajalištoma (kao što sad rade Car go vozači po parkinzima samo što su neobeleženi pa ne obraćate pažnju), saobraćajnih nesreća zbog premora i sa smrtnim posledicama. Zato broj mora biti takav da se može ostvariti prosečna plata uz neko razumno radno vreme. To se izračunava studijom o taksi prevozu koju radi saobraćajni fakultet.

Drugo - ogroman broj taksija uz depresirane cene dovodi do ogromnih gužvi u saobraćaju i otežanog odvijanja istog. Tendencija je da se više ljudi usmeri na prevoz gradskim autobusima jer se time smanjuju gužve, a i aerozagaženje. 

Treće, u ratu cena se štedi na svemu. Ono što već znate je štednja na vozačima, a ono što ne vidite je ogroman broj neispravnosti na vozilima počevši od guma pa nadalje. To je naročito slučaj među firmama koje imaju zaposlene vozače na firminim kolima. Sve se to lepo namesti da spolja izgleda pristojno - čist auto, uredan vozač, a iznutra ... krčag ide na vodu dok se ne razbije. U BG je to novost, a mi u NS to imamo već decenijama. 

Znači od niskih taksi cena korist imaju samo taksi mušterije, dok su na šteti svi ostali (naravno ogromna većina). 

Ima tu jedna stvar koja nije vezana samo za taksi. Veliki broj ljudi itekako ceni svoj rad, ali tuđi ne, pa mu je sve skupo, a mora i taj drugi koji mu pruža uslugu od nečega da živi. 

Link to comment
2 minutes ago, nesha taxista said:

Ne grešiš. Na dosta strana ranije sam objasnio zašto broj mora da bude ograničen. Mi smo ovde imali mnogo više ratova cena nego u BG što je bio slučaj i u slučaju prevelikog broja i depresiranih cena bilo je masovnog spavanja po stajalištoma (kao što sad rade Car go vozači po parkinzima samo što su neobeleženi pa ne obraćate pažnju), saobraćajnih nesreća zbog premora i sa smrtnim posledicama. Zato broj mora biti takav da se može ostvariti prosečna plata uz neko razumno radno vreme. To se izračunava studijom o taksi prevozu koju radi saobraćajni fakultet.

Drugo - ogroman broj taksija uz depresirane cene dovodi do ogromnih gužvi u saobraćaju i otežanog odvijanja istog. Tendencija je da se više ljudi usmeri na prevoz gradskim autobusima jer se time smanjuju gužve, a i aerozagaženje. 

Treće, u ratu cena se štedi na svemu. Ono što već znate je štednja na vozačima, a ono što ne vidite je ogroman broj neispravnosti na vozilima počevši od guma pa nadalje. To je naročito slučaj među firmama koje imaju zaposlene vozače na firminim kolima. Sve se to lepo namesti da spolja izgleda pristojno - čist auto, uredan vozač, a iznutra ... krčag ide na vodu dok se ne razbije. U BG je to novost, a mi u NS to imamo već decenijama. 

Znači od niskih taksi cena korist imaju samo taksi mušterije, dok su na šteti svi ostali (naravno ogromna većina). 

Ima tu jedna stvar koja nije vezana samo za taksi. Veliki broj ljudi itekako ceni svoj rad, ali tuđi ne, pa mu je sve skupo, a mora i taj drugi koji mu pruža uslugu od nečega da živi. 

ok taj deo

ali vise me zanima ko i kako moze doci do dozvole

ima li i naznaka ravnopravnosti?

Link to comment
4 hours ago, pbg12345 said:

ok taj deo

ali vise me zanima ko i kako moze doci do dozvole

ima li i naznaka ravnopravnosti?

do dozvole ne moze doci niko, jer su taksisti koji je sad imaju bogom dani i blokirace ceo grad ako jos neko osim njih dobije dozvolu. 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...