Jump to content
IGNORED

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...


namenski

Recommended Posts

Pa to, pijani orci jurišali na MG42 a da znali nisu, jer su bili vošteni jakako, i onda posle rata koji su dobili (jer je Švabama nestalo municije - logistika bato!) ceo svet zajebali predstavljajući ih kao heroje, umesto instrumentalizovanih polaznika AA sesija, razumeš? E, al' zato onih 10% oruđa i opreme, to je samo od sebe pucalo i letelo, ubijalo naciste, jer je mejd in juesej.

 

Ovo da je od lošeg munšajna odvaljeni hick iz Arkanzasa pred "generalovom radnjom" izvalio, ostatak društva bi mu reklo da ne sere, al' na PPP prođe dok si rek'o naslov topika.

  • +1 4
Link to comment
On 15.7.2023. at 1:03, zorglub said:

Pa to, pijani orci jurišali na MG42 a da znali nisu, jer su bili vošteni jakako, i onda posle rata koji su dobili (jer je Švabama nestalo municije - logistika bato!) ceo svet zajebali predstavljajući ih kao heroje, umesto instrumentalizovanih polaznika AA sesija, razumeš? E, al' zato onih 10% oruđa i opreme, to je samo od sebe pucalo i letelo, ubijalo naciste, jer je mejd in juesej.

Ovo da je od lošeg munšajna odvaljeni hick iz Arkanzasa pred "generalovom radnjom" izvalio, ostatak društva bi mu reklo da ne sere, al' na PPP prođe dok si rek'o naslov topika.

 

Zabavno je kako se svadjas sam sa sobom vadjenjem iz konteksta - skoro kao i namenski.

Btw. napisao sam i ovo: "Sam Staljin kao i Hruscov su bili svesni i potvrdjivali koliko je vazna bila zapadna pomoc i da je pobeda bila zaista zajednicka, a ne da se od toga pravi ruski nacionalisticki mit".

Dakle, jos jednom ako nisi shvatio - pobeda je bila zajednicka, tj. zapadno bombardovanje, pomoc. tehnologija i logistika zajedno sa sovjetskom vojskom i pored loseg rukovodstva. 

  • -1 2
Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

 

Zabavno je kako se svadjas sam sa sobom vadjenjem iz konteksta - skoro kao i namenski.

Btw. napisao sam i ovo: "Sam Staljin kao i Hruscov su bili svesni i potvrdjivali koliko je vazna bila zapadna pomoc i da je pobeda bila zaista zajednicka, a ne da se od toga pravi ruski nacionalisticki mit".

Dakle, jos jednom ako nisi shvatio - pobeda je bila zajednicka, tj. zapadno bombardovanje, pomoc. tehnologija i logistika zajedno sa sovjetskom vojskom i pored loseg rukovodstva. 

Glupsoni izginuli a zapadnjaci sofisticirano iz vazduha - boc!

Link to comment
On 17. 7. 2023. at 17:10, Anduril said:

 

Zabavno je kako se svadjas sam sa sobom vadjenjem iz konteksta - skoro kao i namenski.

Btw. napisao sam i ovo: "Sam Staljin kao i Hruscov su bili svesni i potvrdjivali koliko je vazna bila zapadna pomoc i da je pobeda bila zaista zajednicka, a ne da se od toga pravi ruski nacionalisticki mit".

Dakle, jos jednom ako nisi shvatio - pobeda je bila zajednicka, tj. zapadno bombardovanje, pomoc. tehnologija i logistika zajedno sa sovjetskom vojskom i pored loseg rukovodstva. 

Aaaaaaaaaaaaaaaanduril popusta... :lolol:

Konacno je i sovjetska vojska usla na spisak, doduse kako i dolikuje, ne na prvo mesto jebes cinjenicu da nema ama bas ni jednog jedinog zapadnog izvora i ondasnjeg politicara ili vojnika koji bi propustio da prizna i naglasi da je glavni, najveci teret u pobedi nad nacistickom Nemackom podneo CCCP...

Sto se loseg rukovodstva tice bilo bi zabavno da nije ogavno: nema tog izvora (ne racunam izdavacke kuce koje anduril voli da poteze i koje vode bivsi SS kamaradi, mada i oni - zacudo - gaje zdrav respekt prema batinama koje su dobili na Istocnom frontu) pitam se sta je sledece: da je, recimo ekipa americkih naravno akademskih stratega, dodeljena sovjetskoj vrhovnoj komandi isplanirala opkoljavanje nemacke 6. armije (i delova 4. oklopne :sleep:) kod Staljingrada?

Cudno je inace sto je nemacka komandujuca 1. liga, osim izvikanog Romela bila listom angazovana na - Istocnom frontu.

Sa sve pateticnim, preko volje promrmljanim memoarskim priznanjima nemackih aktera poput Manstajna, Guderijana, itd, itd..., svedenim u kroz zube iscurelu recenicu poput a na tom i tom delu fronta osetilo se prisustvo jacetm komande.... :D

Posle cega smo morali da se hitno povucemo pa tako, 200-ak km...

Jacatm komanda se zvala Konjev, Vatutin, Cernjahovski, Katukov, itd, itd, itd, itd, itd..., uostalom imena poznata svakom srednjoskolcu na Zapadu, barem koliko i ime Де Латре де Тасињија, cuvenog razbijaca Nemaca, Patona da ne pominjemo...

Bas kao ni cinjenicu da je, samo primera i poredjenja razmera radi, celokupna snaga izrazena u broju nemackih divizija angazovanih u Ardenima znala da strada, komplet, tokom samo jedne operacije na istoku...

Bude opkoljena, unistena, kaputt...

Ili opsteg, strucnog priznanja da je sovjetsko komandovanje u drugoj polovini rata u svemu nadmasilo nemacko: steta je sto je ovaj topik izandurilisan, jer prica o zaista vojno fascinantnim poduhvatima i postignucima sovjetskog, a bogami i nemackog komandovanja tokom tog perioda zasluzuje itekakvu paznju...

Ili cinjenicu da je cak i posle Normandije na Zapadnom frontu bilo angazovano najvise - i to ne stalno - do 1/4 nemackih oruzanih snaga.

Ostatak je bio pogodite gde.

Uostalom, cuveni Africki korpus nikada nije bio brojniji od nemackih (Italijane ne racunam :D, mada i za njih vazi isto) snaga angazovanih u Zapadnobalkaniji...

 

Ali - pusta logistika... :lolol:

Da  bacimo pogled ocima jednog ni malo prema CCCP blagonaklonog zapadnog neposredog posmatraca:

Quote

 

Zatim smo na svakom koraku nailazili na Ruse, veće i manje jedinice, koji su išli pešice, na konjima, u kolima, kamionima, oklopnim transporterima i tenkovima, svi u pravcu fronta. Oni, oĉigledno, nisu bili mnogo doterani. Njihove široke uniforme, tamne boje, bile su iscepane, prljave i izbledele od sunca i kiše. Odeća mnogih bila je dopunjena ili zamenjena opremom zaplenjenom od neprijatelja. Obuća je, gotovo svima, bila sasvim dotrajala. Pojedini vojnici predstavljali su izvrsnu mešavinu nacionalnih tipova — od plave kose i oĉiju Nordijaca, do istaknutih jagodica, kosih oĉiju i zute puti Mongola.
Ali izgledali su sasvim odvazno. Ma kako bili odrpani i zapušteni, njihova izdrţzljivost i fiziĉka ĉvrstina bile su uoĉljive. Oruzje im je takodje bilo cisto i sjajno. Davali su utisak veoma iskusnih, samopouzdanih, prekaljenih vojnika, naviklih da se brinu za sebe i sposobnih za to.
I sve ovo, nesumnjivo i više, jer su prokrĉili borbom put dovde, od Staljingrada i granica Azije, znali smo da to nije bilo lako. Većina njih imala je po dve-tri medalje ili nekoliko ordena, ne samo traka ili minijatura već ordena u punoj veliĉini od bronze, srebra ili emajliranih medalja i zvezda, koji su lupkali i zveckali na bluzama....


 

...

 

Quote

Tridesetak kilometara juzno od Beograda izašli smo na glavni put i pridruţili se beskonacnoj koloni kamiona, tenkova i topova Crvene armije, koja se kretala na sever u borbu. Jedno nam je sad narocito palo u oci, ono što smo opazili još od samog pocetka, naime da je svaki sovjetski kamion, koji smo videli, vozio samo jednu od dve stvari: benzin ili municiju. Nije bilo traga od sledovanja, ćebadi, rezervne obuće ili odeće. Pretpostavka je bila da se ovi artikli, ako su uopšte bili potrebni, obezbedjuju na racun neprijatelja ili mesnog stanovništva. Gotovo svaki vojnik koga smo sreli bio je borac. Ono što je nosio bio je ratni materijal u najuzem smislu. Sad smo bili svedoci povratka na metode Atile i Dzingis-kana i rezultati su bili dostojni paznje. Jer, nesumnjivo da je u ovome bio jedan od razloga veoma brzog napredovanja Crvene armije kroz Evropu. Razmišljajući o ovome i prisećajući se zubarskih stolica i opreme, za koje se govorilo da su iskrcane u Normandiji u pocetku savezniĉke invazije, pitao sam se da li bismo i mi mogli, donekle, da se ugledamo na Ruse.

 

Naravno, i tu spora nema, detaljtm o kamionu:

Quote

 

Naime, uprkos crvenih zvezdi, cekića i srpova koji su ga sada ukrašavali, da je to "ševrolet" proizveden od "Dzeneral-Motorsa" u Detroitu, Micigen.

 

Izvadci iz Ficroj Meklin, Rat na Balkanu, Beograd 1953.

 

 

Cekamo dakle da vidimo sta je sledece:

Na-Berlin.jpg

 

Da li su im, tako lose vodjenim, 1 hordi koja pljacka i siluje, svakom 10-om pismenom, morali da ispisu gde ce i kuda ce...

 

:fantom: 

  • +1 1
Link to comment

 

(Kasnim, jer sam bio u banovini)

 

Veoma je lijepo i pohvalno to što je Anduril radio na sebi i ne samo pronašao logistiku, nego i shvatio njezin značaj.
Očigledno sav sretan i u trijumfalnom raspoloženju odlučio je da prvom prilikom te nove spoznaje podijeli ovde sa nama, pogotovo zato što sve one potiču iz 'ozbiljne akademske literature', koje naravno nigdje nema osim u zemljama liberalne demokratije. 

 

To je inače stara andurilovska mantra, kojom on unaprijed nastoji diskvalifikovati oponenta i to ne samo njegove argumente, nego i njegovu kompententnost, koja je naravno bazirana na obrazovanju u institucijama koje, kako to anduril kaže'za ozbiljna istrazivanja nikad nisu ni izgradjene', jer naravno nisu 'nezavisne od politike'.
Ja sam davno Andurilu rekao šta mislim o tom njegovom diskusionom gambitu i glupo je da se ponavljam. No tu je i njegov drugi omiljeni fazon, radi se o zatvorenost ruskih arhiva - da, zatvorenih fondova ima, ali ja bih se mogao kladiti da kada bi se oni otvorili, 95% tog materijala Andurilu se ne bi nikako svidjelo.

 

No interesantno je to da njemu npr. ne smeta što će otići ko zna koje pokoljenje istoričara, a da onoga o čemu su Englezi razgovarali sa Hesom još nema ni u naznakama, nema npr. ni tajnog dijela francusko-poljskog dogovora iz 1921, a kada smo već kod FR, praktički ne postoje nikakvi objavljeni dokumenti vezani za rad njezinih obavještajnih službi u periodu između dva rata. Onda šta je sa dokumentima 'Denkerske operacije'? Ili šta je sa dokumentima o 'Odredu 731', koje amerikanci kriju kao zmija noge ... ništa to Andurila ne brine, jer iza te nedostupnosti stoje naravno isključivo akademski razlozi.

 

Ono što njega brine je je logistika sovjetske pobjede i on tako govoreći o proizvodnji tenkova poentira:"Tih kljucnih 10% su Sovjeti dobijali od zapada da bi uopste mogli da preteknu nemacku proizvodnju."
Sovjeti su '41. proizveli 6590 samohotki i tenkova (u prva dva kvartala '41. proizvedeno je 2413 tenkova).
U toj istoj godini Švabe su proizvele 3805 samohotki i tenkova (od čega je samo tenkova bilo 3153).

 

Iduće godine samohotki i tenkova SSSR proizvodi 24445, a Švabe 6189.
Drugim riječima SSSR-u ničija pomoć nije trebala da bi proizvodio više tenkova od Švaba - on ih je uvijek proizvodio više.

 

E sada o onome što Anduril označava kao 'mašine'. Radi se naravno o alatnim mašinama.
SSSR je početkom 1941. imao u procesu proizvodnje svega živog više od 550 hiljada alatnih mašina svih vrsta. U toku rata proizvedeno je još 115 hiljada alatnih mašina.
Lend lizom, ali i direktnom kupovinom, od saveznika SSSR je nabavljeno još 44,6 hiljada alatnih mašina. Od toga na 1941. otpada nešto manje od 400 komada, a na '42. nešto oko 6000 alatnih mašina.

Mislim da zaključak nije potreban.

 

Što se tiče lokomotiva možemo i o njima, ali za jedan post mislim da je ovo dovoljno.  

Edited by apostata
Link to comment

Sorry, dao sam link na onu knjigu jer ocigledno ni osnovnog znanja nema, nego se ponavlja uglavnom sovjetska propaganda iz 70-tih i 80-tih, na koju su i neki zapadni autori pali. Za pocetak, glavne sovjetske fabrike tridesetih koje su kasnije proizvodile i tenkove i mnogo toga drugog su projektovali Amerikanci, sa sve masinama.

https://www.jstor.org/stable/41933723

Kad je tamo negde doslo do kvara (Celabinsk i gomila drugih), odakle su dolazili delovi? Ko je proizvodio delove za velike industrijske masine? Ko je imao alate za to? To je samo jedna komponenta. Druga je transport. Hiljade lokomotiva i delova za iste. Koliko tenkova i municije transportuje hiljade lokomotiva u periodu tokom rata? 25.000 tenkova je sala za sve to. O svemu drugom ne treba ni pricati, od stotina hiljada kamiona, pa na dalje. A ako budem imao vremena, i sam mogu da pejstujem novije podatke o logistici industrijske proizvodnje.

Link to comment
13 hours ago, Anduril said:

Sorry, dao sam link na onu knjigu jer ocigledno ni osnovnog znanja nema, nego se ponavlja uglavnom sovjetska propaganda iz 70-tih i 80-tih, na koju su i neki zapadni autori pali. Za pocetak, glavne sovjetske fabrike tridesetih koje su kasnije proizvodile i tenkove i mnogo toga drugog su projektovali Amerikanci, sa sve masinama.

https://www.jstor.org/stable/41933723

Znači onih tvojih 10% zbog kojih SSSR nikada ne bi pretekao Švabe u proizvodnji smo elaborirali?
Odlično - šućur Allahu.

 

Ono što je mene kod tebe uvijek fasciniralo je to što ti neke svoje nove spoznaje prezentuješ kao nekakva do sada neviđene i nečuvene stvari.
Za Kana se odavno zna i to nije nikakava tajna. U dokumentima politbiroa je potpisivanje ugovora sa njim obrazloženo jednostavno - 'mi dobijamo mogućnost da izbjegnemo greške koje smo pravili do sada, a dobijamo takođe mogućnost i da standardizujemo zavodska postrojenja'.

 

Kanova metoda projektovanje industrijskih zdanja skraćivala je projektovanje 10 puta, a izgradnju 5 puta. Oko 20% industrijskih postrojenja u SAD izgrađeno je po njegovim projektima ...i dobro što to onda ne iskoristiti? Ako su to iskoristili Ford, Chevrolet, General Motors, Pratt&Whitney, Cadillac, Chrysler, DeSoto, Kelvinator, United Air Lines, Oldsmobile, Aircraft i dr, zašto to ne bi uradila i korporacija pod nazivom SSSR?

 

Pogotovo zato što su sovjetski inženjeri (njih 4000), za dvije godine što je Kanova firma bila u SSSR-u, obučili se i kasnije nastavili raditi po toj metodi samostalno. U SSSR-u je 1932. expresno izdan i udžbenik po Kanovoj metodi. 
Kan i njegova ekipa su isprojektovali i izgradili u SSSR-u 521 zavod, među njima su i oni od izuzetne, kapitalne važnosti za SSSR. U prvoj petoljetki Kanovi zavodi čine 1/3 od svih izgrađenih. Ali pazi sad - u 2,5 petoljetke (treća je prekinuta ratom) SSSR je izgradio oko 9000 krupnih zavoda. Tako da su se Sovjeti pokazali kao i te kako dobri učenici.

 

Kan nikakve mašine nije donosio, on se bavio drugim stvarima. Alatne mašine SSSR je nabavljao na raznim stranama, npr. do 1932. najviše je kupovao u Njemačkoj.

Vrhunac  kupovine te vrste robe bio je period od '29. do '32. (oko 14% ukupnog sovjetskog importa). 
Npr. 1930. udio domaćih alatnih mašina bio je samo 34%, '32. oko 50%, ali zato '37. on se popeo na 91%.

 

A popeo se Andurile zato što su na samom početku 30-tih formirani instituti i katedre koje su se samo bavili s tim problemom, kao što je npr.  ЭНИМС, koji je već 1934. napravio neke modele alatnih mašina koje niko u Evropi nije pravio.
1941.u SSSR-u je radilo 37 specijaliziranih zavoda za proizvodnju alatnih mašina, koji su proizvodili više od 320 modela. 

 

Tako da sve u svemu ja ne vidim šta je tebi u svemu tome čudno. SSSR je kupovao i licence i kopirao i modifikovao i usavršavao. To su radili svi - masovna pojava alatnih mašina vezuje se za VB krajem 18. v. i onda je od njih sve krenulo po istoj šemi koju je i SSSR koristio.
Jedina razlika je što je to SSSR morao uraditi za desetak godina i uspio je. Luksuz od 150 i kusur godina njemu nije bio dostupan.

 

Inače onako informacije radi - narkomat za proizvodnju alatnih mašina formiran je dvije nedelje prije početka VOV-a i na mjesto narkoma postavljen je Aleksandar Ilarionovič Efremov. Za zasluge u evakuaciji i relokaciji zavoda za proizvodnju alatnih mašina, ali i ne samo njih, kao i za expeditivnost u njihovom ponovnom puštanju u rad, te proizvodnji novih alatnih mašina u toku rata Efremov je odlikovan Ordenom Kutuzova, koji je čisto vojni orden.

Quote

Kad je tamo negde doslo do kvara (Celabinsk i gomila drugih), odakle su dolazili delovi? Ko je proizvodio delove za velike industrijske masine? Ko je imao alate za to? To je samo jedna komponenta. Druga je transport. Hiljade lokomotiva i delova za iste. Koliko tenkova i municije transportuje hiljade lokomotiva u periodu tokom rata? 25.000 tenkova je sala za sve to. O svemu drugom ne treba ni pricati, od stotina hiljada kamiona, pa na dalje. A ako budem imao vremena, i sam mogu da pejstujem novije podatke o logistici industrijske proizvodnje.

O kakvim ti silnim djelovima pričaš ja veze nemam, gdje si ti to čitao takođe veze nemam.

 

A što se tiče lokomotiva - razradi to malo konkretnije, da vidim na šta tačno misliš.
 

  • +1 3
Link to comment

Spamujes kao i namenski selektivnim stvarima koje su odavno poznate ali bez konteksta i kriticnih detalja.

Mnoge brojke koje recimo Sovjeti daju su prosto bullshit. O kvalitetu da ne pricamo. To samo za pocetak.

 

Knjiga koju sam linkovao ima na stotine grafikona o detaljima industrijske proizvodnje i transporta (iz raznih izvora), i pokazuje koliko je to odlucilo rat.

Procitaj knjigu prvu, pa onda pokazi gde gresi a do tada slusaj sta Staljin ima da kaze u Teheranu:

 

"I want to tell you what, from the Russian point of view, the president and the United States have done for victory in this war," Stalin said. "The most important things in this war are the machines.... The United States is a country of machines. Without the machines we received through Lend-Lease, we would have lost the war."

 

Kad se rat zavrsio, i posebno posle Hruscova, prica je okrenuta i sve do danas se prosipa propaganda.

Pobeda je bila zajednicka i sramota je negirati i vaznost sovjetskih zrtava ali i vaznost zapadne pomoci.

 

 

  • Haha 3
Link to comment

Docekasmo!!! :hail:

anduril citira Staljina kao verodostojan izvor...

 

 

Verovatno je u Teheranu, kraj novembra '43. onako kurtoazno trebalo da im kaze ma terajte se u pizdu materinu i vi i vasa pomoc...

 

Da je minimalno intelektualno posten i da zna barem nesto, trebalo je da navede i ostale zdravice, Ruzveltovu i Cercilovu, sitnije ribe da se ne pominju, zdravice koje prste od uzajamnih priznanja, ljubavi, zaklinjanja na vecno prijateljstvo...

Jebote, ne mogu da verujem da se moze ovako nisko pasti... :puke:

 

@apostata 'aj da ne gubim vreme, ti ces to bolje, daj neki Staljinov komentar na temu сојузничка :D dat glede muljana oko pomoci, Cercilovih izmotavanja, odlaganja otvaranja drugog fronta..., dat u uzem krugu...

 

 

Edit: aaaaaaaaaaaaaaaaaa, pa on ili svesno manipulise ili ima problema sa engleskim: Staljin izraz machine(s) koristi u Velsovskomtm smislu/znacenju, Rat masina, mehanizovani rat, dok bi anduril da podmetne alatne masine :lolol: jer je oko njih dobio preko dandare...

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
47 minutes ago, namenski said:

Docekasmo!!! :hail:

anduril citira Staljina kao verodostojan izvor...

 

Što je glavno nije vjerodostojan, ali nemam sada vremena.

Link to comment

 

2 minutes ago, apostata said:

Što je glavno nije vjerodostojan, ali nemam sada vremena.

:D 

Ma nebitno, ovo vise ne treba shvatati zaozbiljno, sa sve knjigom punom grafikona :isuse: ...

 

Pazi ovo :D:

2 hours ago, Anduril said:

Mnoge brojke koje recimo Sovjeti daju su prosto bullshit. O kvalitetu da ne pricamo. To samo za pocetak.

Sve sovjetsko je bullshit, ali kad zatreba Staljinova je u kamen uklesana... :D 

 

Pocinjem da sumnjam da je anduril u stvari latentni staljinist starog kova.... :sleep:

Link to comment
On 21. 7. 2023. at 12:09, Anduril said:

Spamujes kao i namenski selektivnim stvarima koje su odavno poznate ali bez konteksta i kriticnih detalja.

Spamujem!?
Pa ja  ti samo odgovoram na sve tvoje izvale.

Prvo si pisao o nekih čudesnih 10%, sada više toga nigdje nema, onda si pisao o tome kako su Amerikanci izgradili sve najvažnije fabrike u SSSR-u - ni toga više evo nema, zatim si pominjao dominaciju američkih mašina u sovjetskim zavodima, ja ti odgovorio koliko je pred rat bilo domaćih, a koliko stranih i evo sada ni to više ne pominješ.
 

Quote

Mnoge brojke koje recimo Sovjeti daju su prosto bullshit. O kvalitetu da ne pricamo. To samo za pocetak.

Evo sad ću ti odgovoriti u tvom infantilno-krenkovskom stilu - mnoge brojke koje recimo Amerikanci daju su prosto bullshit.
I gdje ćemo doći sa ovakvim razgovorom? 

Quote

 

Knjiga koju sam linkovao ima na stotine grafikona o detaljima industrijske proizvodnje i transporta (iz raznih izvora), i pokazuje koliko je to odlucilo rat.

Procitaj knjigu prvu, pa onda pokazi gde gresi

 

Ako je ono što si pisao u prošlim postovima (10% itd.) iz te knjige onda izvini ali neću.

Quote

 

a do tada slusaj sta Staljin ima da kaze u Teheranu:

"I want to tell you what, from the Russian point of view, the president and the United States have done for victory in this war," Stalin said. "The most important things in this war are the machines.... The United States is a country of machines. Without the machines we received through Lend-Lease, we would have lost the war."

 

A ja Boga mi znam da je rekao ovo:
Я хочу сказать о том, что, по мнению советской стороны, сделали для победы президент Рузвельт и Соединенные Штаты [285] Америки. В этой войне главное — машины. Соединенные Штаты доказали, что они могут производить от 8 до 10 тысяч самолетов в месяц. Англия производит ежемесячно 3 тысячи самолетов, главным образом тяжелых бомбардировщиков. Следовательно, Соединенные Штаты — страна машин. Эти машины, полученные по ленд-лизу, помогают нам выиграть войну. За это я и хочу поднять свой тост..."

 

I šta ćemo sad?

Quote

Pobeda je bila zajednicka i sramota je negirati i vaznost sovjetskih zrtava ali i vaznost zapadne pomoci.

Ili kako je to istom tom prilikom rekao Ruzvelt:
" Я высоко ценю мощь Красной Армии. Советские войска применяют не только американскую и английскую, но и отличную советскую военную технику.В то время как мы здесь празднуем день рождения британского премьер-министра, Красная Армия продолжает теснить нацистские полчища. За успехи советского оружия! "

 

 

Edited by apostata
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
23 hours ago, apostata said:

evo sada ni to više ne pominješ...

:D 

Ma to smo nekako preziveli, cekamo lokomotive i 25,000 (?!) tenkova, one kljucne komponente bez koji nista ne bi bilo, nego ja ziv nisam kako cemo da preteknemo kada anduril pored strategije, taktike i logistike :D otkrije operatiku koja mu nekako promakla...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Dok cekamo, da se osvrnemo na uporedne tehnologije i, zasto da ne - logistiku... :D 

Pa tako, recimo, lik po imenu Heinz Guderian, Schneller Heinz, Brzi Hajnc, koji je verovatno znao sta prica, u svojim Erinnerungen (1952. godina) kaze: 

Quote

...moju 2. oklopnu armiju je obisla komisija merodavnih konstruktora, industrijalaca i tehnickih oficira iz Ministarstva za naoruzanje u novembru 1941. godine, da bi se na licu mesta i na izvoru najvaznijih ratnih iskustava upoznala sa prednostima i nadmoci sovjetskog tenka T-34 i merama koje bi trebalo preduzeti da bismo opet postigli tehnicku nadmocnost nad Sovjetima. Zelja nasih oficira sa fronta da se sovjetski tenk jednostavno kopira, kako bi se sto pre popravila izvanredno teska situacija nemackih oklopnih jedinica, nije naisla kod kostruktora na prihvatanje. Pritom je mnogo manje dolazila do izrazaja sujeta ovih profesionalaca, koliko nemogucnost da se zahtevanom brzinom kopiraju bitni delovi tenka T-34, a narocito njegov aluminijumski dizel motor. Osim toga mi smo i u pogledu proizvodnje potrebnih vrsta celika stajali slabije od Sovjeta...


Usput, istini za volju, pomenuti aluminijum jeste odigrao znacajnu politicku ulogu u odnosima SAD - CCCP: avgusta 1941, u vreme nekih od najtezih kriza i poraza PKKA, Hopkins je skoro kao privatno lice, ali i kao specijalni Ruzveltov izaslanik - buduci da je Ruzvelt bio dovoljno mudar da ne slusa bagru iz State Department-a, jos manje vojne eksperte :isuse: iz americke ambasade u Moskvi koji su predvidjali pad Moskve i raspad CCCP u narednih par meseci, posetio Moskvu i razgovarao sa Staljinom i ekipomtm...

Za Hopkinsa kao vojnog laika bilo je poprilicno iznenadjenje kada je na pitanje sta je CCCP-u najnuznije od ratnog materijala Staljin na sam vrh liste stavio - aluminijum sa kojim CCCP jeste do neke 1943/44. bio hronicno kratak dok se nisu otvorila nova nalazista i izgradili odgovarajuci industrijski pogoni...

Na tom podatku, Hopkins je - a zarad toga je i bio poslat u Moskvu - zasnovao ubedjenje koje je preneo i Ruzveltu, da se zemlja koja trebujetm aluminijum sprema za dug rat, a da su najavljivanja skore propasti najobicnija budalastina...

A da su americke novinarke koje su po Moskvi zakupljivale najbolja mesta za posmatranje nemacke pobednicke parade, najobicnije - guske.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...