Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

1 minute ago, gone fishing said:

- arealno je očekivati da se nešto mnogo slave sedmodecenijski neprijatelji amerike u američkoj seriji :D

Zavisi o kojo Americi je rec: Amerika iz doba situacija u kojima je bila sposobna da samu sebe preispituje, pra nego je otklizala u nacionalizam i patriotizam na steroidima, Amerika iz doba kada je snimljen Kineski sindrom, znala je da o cernobilskoj problematici progovori i drugim jezikom...

Link to comment

Malo me ponelo sve ovo da istražujem o nuklearnim katastrofama, pored Černobila i Fukušime najveće su jos 3-Mile-Island u Americi i potpuno bizarna priča o uralskoj oblasti oko elektrane Majak. Btw, sve 4 katastrofe su uzrokovane istim problemom - otkazom sistema za hlađenje usled ovog ili onog faktora, nakon čega dolazi do pregrevanja jezgra, eksplozije i topljenja.

 

Elem, taj Kištim je grad pored nuklearne elektrane koju su Sovjeti brže bolje napravili nakon Hirošime svativši da kaskaju za Amerima. Navodno su elektranu pravili polupismeni, bazirajući se na nekim nekompletnim špijunskim dokumentima američkog Menhetn projekta. Kažu da je njihovo nepoznavanje cele priče išlo do te mere da su baratali plutonijumom golim rukama (?!?!) i da su nuklearni otpad izlivali u okolna jezera (?!?!?!). Nakon eksplozije su shvatili da je sve otišlo dovraga i počeli da raseljavaju čitav region, za to jedno jezero u tom regionu (Karachay) kažu da je najzagađenije mesto na Zemlji.
 

Inače čitav taj projekat Majak se nalazi u okviru jednog od onih fantomskih SSSR gradova koji su bili odsečeni od sveta i nepostojeći na mapi. Chelyabinsk-40 se zvao tada.

 

Link to comment

Meni omiljena vinjeta černobilske katastrofe je zapravo priča o evakuaciji okolnih sela u kojima je postojao kult ulaznih vrata. (poznavaoci će bolje znati) Koliko se sećam, a ne mogu više da pronadjem po netu, vrata su skidana kada neko umre i telo je postavljano na njih. Generacije ukućana su na ovaj način otpraćane. Tokom evakuacije malo stvari je dozvoljeno da se ponesu, sigurno ne kontaminirana vrata. Priča je ustvari o čoveku koji je i pored upozorenja trigger happy SSSR vojske otišao nazad po svoja vrata! Zamislite scenu u kojoj lik usred noći na sssr apencu i vratima na ledjima beži kroz šumu :laugh:

 

Cezijumska vrata su završila u njegovom novom domu! 

Link to comment

Ta scena sa babom i vojnikom jeste najnategnutija scena u seriji i jedina koja je visak. Inace meni deluje da je moguca, posebno sto znam sta je moja baba pricala 91-ve nekim osobama koji su se nazvali cetnici i dosli iz neke pripizdine u Srbiji.

 

Link to comment
10 minutes ago, Kenjeee said:

Priča je ustvari o čoveku koji je i pored upozorenja trigger happy SSSR vojske otišao nazad po svoja vrata!

 

The door

based on a monologue from S. Alexievich book "Chernobyl Prayer"

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Malo me ponelo sve ovo da istražujem o nuklearnim katastrofama, pored Černobila i Fukušime najveće su jos 3-Mile-Island u Americi i potpuno bizarna priča o uralskoj oblasti oko elektrane Majak. Btw, sve 4 katastrofe su uzrokovane istim problemom - otkazom sistema za hlađenje usled ovog ili onog faktora, nakon čega dolazi do pregrevanja jezgra, eksplozije i topljenja.

 

Elem, taj Kištim je grad pored nuklearne elektrane koju su Sovjeti brže bolje napravili nakon Hirošime svativši da kaskaju za Amerima. Navodno su elektranu pravili polupismeni, bazirajući se na nekim nekompletnim špijunskim dokumentima američkog Menhetn projekta. Kažu da je njihovo nepoznavanje cele priče išlo do te mere da su baratali plutonijumom golim rukama (?!?!) i da su nuklearni otpad izlivali u okolna jezera (?!?!?!). Nakon eksplozije su shvatili da je sve otišlo dovraga i počeli da raseljavaju čitav region, za to jedno jezero u tom regionu (Karachay) kažu da je najzagađenije mesto na Zemlji.
 

Inače čitav taj projekat Majak se nalazi u okviru jednog od onih fantomskih SSSR gradova koji su bili odsečeni od sveta i nepostojeći na mapi. Chelyabinsk-40 se zvao tada.

 

Pa sad, ako Raderfordove Kembridz djake ubrajas u polupismene....

 

Zezanje na stranu, ne samo sovjetska atomska prica su kudikamo kompleksnije od pojednostavljene hladnoratovske i narocito posthladnoratovske patkometrije: i jedni i drugi, mislim na CCCP i USA su se hvatali golim rukama za plutonijum, u naletu nuklearnog entuzijazma 50-ih planirali geoloske promene pomocu kontrolisanih atomskih eksplozija, pri cemu su Sovjeti isli toliko daleko da su razmatrali okretanje toka velikih sibirskih reka za 180o ne bi li one umesto u Severni ledeni okean tekle na jug i navodnjavale srednjeazijske pustinje. :isuse:

Sa sve mozda najbizarnijom epizodom u kojoj su, opet 50-ih, bolje prodavnice obuce diljem Amerike kupcima nudile rentgen aparate na kojima su mogli da natenane razgledaju svoja stopala u novoj obuci, sa sve porastom malignih oboljenja koju godinu kasnije...

Cernobilska prica je prica druge vrste: u neku ruku industrijska prica sistema koji - bas kao i toliki drugi, od Franuske do USA - barata uhodanim tehnologijama proizvodnje komercijalne elektricne energije: ispostavilo se da smo vise zracenja popili iz tih, mirnodopskih izvora, nego iz svih bombi ispucavanih tokom nuklearnih proba, a njih je bilo otprilike i do sada - preko 2,000, pri cemu Amerika ubedljivo vodi, razne sitne igrace poput Severne Koreje, Pakistana, itd, itd, da ne racunamo...

A atomskih pustinja ima onoliko: od Nevade, preko sovjetskih vukojebina, do nasledja koje je Francuska ostavila Alziru buduci da je tamo isprobavala svoje bombe.

Link to comment

Imali smo i mi 58' "Vinčanski akcident"  sa milionskim očitavanjima i izgleda ne baš bezazlen za šire okruženje. Proces je tada zaustavio student Života Vranić, honorarni saradnik instituta, na žalost nije preživeo.

 

Manje opasan ali zanimljiv incident je isto bilo prevrtanje specijalne kompozicje voza sa nuklearnim reaktorom negde oko Karlovca, al Izgleda nema zapisa na internetu.

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Ima u poslednjoj knjizi Majkla Luisa "Thi fifth risk" deo koji opisuje koliko su se i u US zaletali sa nuklearnom proizvodnjom i u kakvom su sada problemu. 

 

Slikala sam 9 stranica, pa stavljam u spojler.

 

24l0660.jpg 



 

rgz9ci.jpg

 

2vlumv4.jpg

 

a4ooxj.jpg

 

33zfewp.jpg

 

2604kec.jpg

 

1zeuhyt.jpg

 

2z4y348.jpg

 

6pt388.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...