Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

A, to je sad zvanična verzija, ta vještački izazvana glad? Staljin poslo vojsku, otimali samo od Ukrajinaca? Mislim da se radi o najobičnijem :namenski mode on: revizionističkom sranju, u duhu vremena u kome je moguće da Poljaci na proslavu™ početka Drugog svjetskog rata pozivaju Njemce, ali ne i Ruse...

 

Mislim, ne da bi onima koji su pomrli od gladi bila neka utjeha saznanje da su mrtvi zbog nečije nesposobnosti, a ne zle namjere, ali ne moramo baš ni da im se dodatno pišamo po grobovima pretvarajući ih u žetone u partiji pokera velikih sila, tako zainteresovanih i zabrinutih za dobrobit svakog poštenog Ukrajinca...

 

Nazad na temu, savršeno je razumljivo da bakutaner iz četvrte epizode ne gleda sa simpatijama na vojnika koji joj govori da mora pod odma' da ostavi svoje selo, kuću i kravu, zbog nekakve radijacije... ono što mi je zasmetalo je njeno izjednačavanje "njemačkih dječaka" i "ruskih dječaka" - to mi nekako bazdi na na ove gore pomenute žetone, partije pokera, proslave i ostale civilizacijske tekovine...

Link to comment

Cela scena sa babom je propaganda.
Čuš baba mrtva ladna 86te drži predavanje o holodomoru, i to ni manje ni više nego sovjetskom vojniku.
Očekivao sam i priželjkivao da rokne babu a ne kravu. To bi bilo onako baš u stilu, a i smirilo bi moje sadistički nagone [emoji49]

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment

ukrajina je važila za žitnicu sssr-a, mogućnost da tamo nastupi glad iz prirodnih razloga je otprilike kao da vojvodina ostane bez hrane, može se desiti usled neke globalne katastrofe, erupcije super vulkana, pada meteora koji će podignuti prašinu u vazduh i zakloniti sunce pa da dobijemo godinu bez leta, što se desilo otprilike par puta u zabeleženoj istoriji 

Link to comment
1 minute ago, steins said:

Cela scena sa babom je propaganda.

Izgleda da jeste: uklapa se u danasnji zapadni narativtm, a i americka publika ce bolje da svari pricu Zla Rusija - Dobra Ukrajina.

Sa sve Velikom gladi: pri tom obavezno preskoce da su kolektivizaciju u Ukrajini sprovodili mahom Ukrajinci, da su medju ruskim :isuse:vojnicima koji su 1943/44 oslobadjali babu od Nemaca bili dobrim delom i Ukrajinci - BTW, najveci saveznicki, mislim na sve saveznike, vazdusni as WW2 bio je Ukrajinac, ostatak, dobru 1/3 Ukrajinaca nosilaca ordena Heroja CCCP da ne pominjem - da je Ukrajina u WW2 tokom nemacke okupacije pretrpela najveca razaranja od svih delova CCCP, uporediva sa delovanjem pristojnogtm broja A-bombi...

Sve u svemu, steta: ako je serija zaista toliko dobra i opominjuca koliko citam ovde da jeste, steta je unositi momente poput price Ukrajina - Rusija...

Link to comment
1 minute ago, Arkadija said:

da li je moguće da ćete zbog par scena, koje ste primetili vi i možda pravoverni rusi, blatiti odličnu seriju.

 

6 minutes ago, namenski said:

Sve u svemu, steta: ako je serija zaista toliko dobra i opominjuca koliko citam ovde da jeste, steta je unositi momente poput price Ukrajina - Rusija...

 

Mislis? :fantom: 

Link to comment
Just now, Arkadija said:

da li je moguće da ćete zbog par scena, koje ste primetili vi i možda pravoverni rusi, blatiti odličnu seriju.

niko ne blati "odličnu seriju" - i stvarno jeste odlična, ali upravo zbog toga me više nego što bi inače bio slučaj iritira nečija potreba da je zagadi propagandom...

Link to comment
44 minutes ago, Pantelija jr said:

A, to je sad zvanična verzija, ta vještački izazvana glad? Staljin poslo vojsku, otimali samo od Ukrajinaca? Mislim da se radi o najobičnijem :namenski mode on: revizionističkom sranju, u duhu vremena u kome je moguće da Poljaci na proslavu™ početka Drugog svjetskog rata pozivaju Njemce, ali ne i Ruse...

 

Mislim, ne da bi onima koji su pomrli od gladi bila neka utjeha saznanje da su mrtvi zbog nečije nesposobnosti, a ne zle namjere, ali ne moramo baš ni da im se dodatno pišamo po grobovima pretvarajući ih u žetone u partiji pokera velikih sila, tako zainteresovanih i zabrinutih za dobrobit svakog poštenog Ukrajinca...

 

Nazad na temu, savršeno je razumljivo da bakutaner iz četvrte epizode ne gleda sa simpatijama na vojnika koji joj govori da mora pod odma' da ostavi svoje selo, kuću i kravu, zbog nekakve radijacije... ono što mi je zasmetalo je njeno izjednačavanje "njemačkih dječaka" i "ruskih dječaka" - to mi nekako bazdi na na ove gore pomenute žetone, partije pokera, proslave i ostale civilizacijske tekovine...

Ma to, ne bi rus!

Link to comment
6 minutes ago, Arkadija said:

da li je moguće da ćete zbog par scena, koje ste primetili vi i možda pravoverni rusi, blatiti odličnu seriju.

mogu i da negiraju genocid, sta je jedna serija naspram toga

Link to comment
9 minutes ago, gone fishing said:

ukrajina je važila za žitnicu sssr-a, mogućnost da tamo nastupi glad iz prirodnih razloga je otprilike kao da vojvodina ostane bez hrane, može se desiti usled neke globalne katastrofe, erupcije super vulkana, pada meteora koji će podignuti prašinu u vazduh i zakloniti sunce pa da dobijemo godinu bez leta, što se desilo otprilike par puta u zabeleženoj istoriji 

nisam se precizno izrazio... glad jeste bila vještački izazvana (većim dijelom, nešto uticaja je sigurno imala i preko 40% slabija žetva u SSSR 1932. u odnosu na 1931. - wiki citira izvjesne Davies, Robert W.; Wheatcroft, Stephen G. (2010). The Years of Hunger: Soviet Agriculture 1931–1933 po tom pitanju - a to je moglo biti, makar donekle, izazvano i nekim prirodnim uzrocima, ne znam), ja samo sumnjam u tumačenje da je to učinjeno po paklenom planu (PPP) čuvenog ruskog nacionaliste Staljina, a sa ciljem genocida nad Ukrajincima (i Kazasima, i Rusima iz žitorodnihtm krajeva), već sam bliži mišljenju da se radilo o tragičnoj posljedici nestručnosti donosilaca planova i rigidnosti sprovodilaca™, a sve iz redova nove, narodne vlasti, poslovično osjetljive na muku malog čovjeka...

 

Mada, ko zna, možda je stvarno bio u pitanju genocid. Uostalom, pred snagom ovakvih argumenata:

 

34 minutes ago, ToniAdams said:

Ma to, ne bi rus!

 

34 minutes ago, Joe D said:

mogu i da negiraju genocid, sta je jedna serija naspram toga

 

... mogu samo skrušeno da se povučem...

Link to comment



ono što mi je zasmetalo je njeno izjednačavanje "njemačkih dječaka" i "ruskih dječaka" - to mi nekako bazdi na na ove gore pomenute žetone, partije pokera, proslave i ostale civilizacijske tekovine...


Mene ne čudi. Svakih nekoliko dana se u
u javnosti ili na internetu pojavi neka spodoba sa izjavom da su nacistički i sovjetski vojnici bili isti, uz trijumfalno postavljeno retoričko pitanje tipa: "Znaš ti sta su Sovjeti radili kad su došli u Srbiju 1945 godine???"

Sigurno je i u Ukrajini bilo mnogo takvih, najpre zbog saradnje Nemačke sa ukrajinskim kvislinzima.
Link to comment

Nemojte bre ljudi :D, odoste nepotrebno u sirinu na pogresnom topiku: ako je serija zaista toliko dobra koliko ovde citam da jeste i pre svega opominje na globalni problem sa kojim niko nije znao da se nosi ni onda, a ne zna ni danas, greota je i samu pricu o njoj zacinjavati ideologijom.

Problem je tehnologija.

I problem je sto je stradala prakticno cela Evropa.

Obaska sto prebrojavanje Ukrajina - Rusija, Ukrajinci - Rusi, kada je Cernobil u pitanju ne vodi nigde: medju ljudima koji su tamo i tada zalegli, zrtvovali zivote i zdravlje, odnos je otprilike bio pola-pola, bez da se iko pitao o nacionalnoj pripadnosti, obaska sto bih voleo da vidim kako bi se tih cernobilskih dana proveo neko ko bi poceo da na licu mesta prebrojava Ukrajince i Ruse... ;)

Link to comment
5 minutes ago, levi said:

pri tom nije toliko globalni problm koliko u zastatrelom sovjetskom reaktoru koji ima sistemsku grešku u sebi, ali da ne spojlujemo :sleep:

Spoiler

što je najgore, nije bilo do njegove zastarjelosti, koliko do "urođene mane", odnosno krupne greške u samom projektu - ako sam dobro shvatio/zapamtio iz onog linka na trećoj strani topića, ovaj što je eksplodirao je bio noviji od dva konkurentska dizajna reaktora koje je u tom trenutku CCCP pravio...

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...