Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

jednom sam slušala nekog docu kada je pričao zašto je vma tako uspešna, doduše, to je bilo kada je vma i bila uspešna i uspešnija od drugih sličnih ustanova

 

elem, lik je rekao da je to zbog toga što tu važi vojna disciplina i što se tu, baš zbog te vojne discipline, protokoli slepo poštuju, čak i tada kada ih mnogi iz raznoraznih razloga ne bi poštovali

 

i tip je lepo objasnio da protokoli nigde nisu slučajno i da kada bi se svuda i uvek slepo poštovali, da bi mnogo manje iznenanđenja  (neugodnih) bivalo

Link to comment

Toptunov i Akimov su znali za gomilanje ksenona. Čak su to pokušali da kažu Djatlovu.  Tako je bar prikazano u seriji. Možda je neko od njih uspeo pre nego što je umro da da suvislu izjavu .

Link to comment

Gledam ovu sliku i nesto mi nije jasno ...

 

Akimov i Toptunov umiru posle 2-3 nedelje, a Djatlov  9 godina kasnije. 

Oni su svi bili u jednoj sobi, ne ?

Link to comment
25 minutes ago, dùda said:

pa ok, nisu kontrolori, ali je onda suštiniski neznaliza onaj dijatčenko ili kakosevećzove

 

jbt, pa tu treba da rade ljudi koji ne odstupaju od protokola po ceni života a ne po ceni jebenog otkaza sa posla

otkaza sa posla u toj ili bilo kojoj drugoj nuklearci u sssr (sto i naglasavaju u samoj seriji), sto za njega fakticki znaci da vise nikad nece moci raditi u struci za koju se skolovao

 

ne pisem to kao opravdanje, vec zato sto je jako bitan taj momenat gde i kad se sve to desava

 

Link to comment

Da, on  je pogledao niz neki hodnik, i onda se vratio i poslao ovu dvojicu ka jezgru. 

I da, onda je brže bolje izašao napolje i uputio se ka onom bunkeru gde su došli Fokin i Bjukanov

Edited by Arkadija
Link to comment

Ima li neko iole suvislo objašnjenje kako su ona tri luda mamojebača koje su poslali u maltene gnjuračkoj opremi da ispuste vodu ispod reaktora preživeli?

Link to comment
31 minutes ago, fillex said:

Zanimljivo je da je Djatlov po onome što sam čitao (Midnight in Chernobyl, preporučujem), bio jako stručan tip, stalno je čitao procedure i sve nove updateove, Samim tim mi je još luđe što je radio to šta je radio. A imao je on i svoju ličnu tragediju - 70ih je radio negde na dalekom istoku Sibira na montiranju reaktora u nuklearne podmornice. Desio se akcident, bio je izložen znatnoj dozi radijacije, preživeo je ali mu je sin umro od leukemije. Ko zna, možda je mislio da je nakon toga invincible...

Po reakciji u seriji sa sudjenja Djatlov je racunao da uvek moze da iskljuci reaktor.

Link to comment

jebem li ga. bili su u kakvoj takvoj opremi. 

toptunov i akimov su goloruki odvrtali ventile i to stotine njih. 

 

što se ove trojice tiče, u seriji se prave klifhengeri i nestanci svetla do sledeće nedelje. 

u stvarnosti su verovatno ušli odvrnuli i izašli onoliko brzo koliko to potopljeni hodnici dozvoljavaju. 

Link to comment
4 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Ima li neko iole suvislo objašnjenje kako su ona tri luda mamojebača koje su poslali u maltene gnjuračkoj opremi da ispuste vodu ispod reaktora preživeli?

Kraj serije govori i o njima, da su preziveli, ako se dobro secam.

Link to comment
1 minute ago, djeneralche said:

Kraj serije govori i o njima, da su preziveli, ako se dobro secam.

 

To znamo, ali i meni ostaje pitanje,kako bre?  

Link to comment
5 minutes ago, djeneralche said:

Kraj serije govori i o njima, da su preziveli, ako se dobro secam.

 

Da da, više se iščuđavam kako je to moguće. Tj jedan od trojice je valjda umro pre nekoliko godina, ali preživeše sva trojica 25-30 godina nakon jebem mu.

 

6 minutes ago, nisam ja said:

jebem li ga. bili su u kakvoj takvoj opremi. 

toptunov i akimov su goloruki odvrtali ventile i to stotine njih. 

 

što se ove trojice tiče, u seriji se prave klifhengeri i nestanci svetla do sledeće nedelje. 

u stvarnosti su verovatno ušli odvrnuli i izašli onoliko brzo koliko to potopljeni hodnici dozvoljavaju. 

 

Moguće je i to, ali opet se mislim, serija sve i da dramatizuje, nisu ti ventili bili tu iza vrata, verovatno su tražili minimum 10-15 minuta ako ne i duže. A gacali su do muda u vodi koja je bila toliko radioaktivna da su im lampe pocrkavale.

 

I Diskaveri i NatGeo i ko sve ne još će ispasti velike sise ako ne naprave neke intervjue sa ovima i da im debelo plate za to. Jesu se oni uopšte pojavljivali u dokumentarcima o havariji? Meni su dva ostala u jako dobrom sećanju, ali ne verujem da su oni bili tamo.

Link to comment

Meni je još neverovatnije da je preživeo Juvčenko, on je telom držao vrata dok su ona dvojica nesrećnika stažista otišli da ručno gurnu šipke i pogledali u zapaljeno jezgro. Umro je 2008. mislim od leukemije .

Edited by fillex
Link to comment
45 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Ovo jeste ona ljudska strana, tj ljudski faktor priče. Nakon odgledane pete epizode setio sam se koliko sam samo puta na radnom mestu (IT) odradio poneki apdejt ili rolaut bez adekvatnog testiranja kad je bilo blizu ili kad je bilo stani-pani. Ajd meni je lako jer za sve postoji "nazad" procedura, i šta god da sjebem verovatno mogu brzo da popeglam, ali ta spoznaja na stranu, valjda je u ljudskoj prirodi da kad radi jedan posao duže vreme i smatra se dosta stručan u njemu da imaš neko natprirodno "Ma biće sve okej" ili "Neće se ništa neznamkako strašno desiti" osećanje i samo da proguraš ono što treba.

 

Dakako, treba drugačije da se razmišlja kada se pilotira avionom ili sedi u kontrolnoj sali nuklearne jebene elektrane, ali ko može pretpostaviti kako 20-30 godina stručnog rada na već takvom kritičnom mestu može čoveku da udari u glavu u roku od nekoliko minuta.

 

to sto pises govori u prilog [sto se mene licno tice, odn. to je moj stav] da smo nesavrseni, i da mozemo koliko-toliko da se uhvatimo u kostac sa odredjenim stvarima, kao sto je npr ta tvoja, ili bilo koja druga, poznata stvar. ali ovo prevazilazi ljudsku potrebu da kontrolise stvari, bas zbog tog faktora - pretpostavka da mozemo da kontrolisemo stvari koje su mnogo opasne. pozari, zemljotresi ili bilo koje druge katastrofe su razorne pre svega, ali isto tako smiruju se posle odredjenog, kratkog vremena. ovo moze da stoji u zemlji, koliko? 100.000 godina? apsolutno ne mozes nista da uradis da ga diras/pomeras/eliminises/stagod. tu je i zraci. strucnjaci kazu da je nuklearno gorivo mnogo bolje od svega sto smo do sada izumeli, i kao takvo je idealno za mnogorastuce covecanstvo, ali sam takodje ubedjen da ovo nije izolovan incident. koliko god japanci, amerikanci.. imali znanja o ovoj materiji, jednog dana moze isto da se desi.  i onda ce na planeti da budu zakrpe, odn. nedozvoljen pristup za naseljavanje narednih 100.000 godina.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...