Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

hvaka fillex na pojasnjenju + jos jedno pitanje, da se ceo test zavrsio u toj prvoj smeni, ili smeni u kojoj su poceli, da li bi se isto desilo ili ne? odn. ta 'uh, zaboravio sam kako su to nazvali juce u seriji, ali reci cu ''talog'''. je takodje odigrao vaznu ulogu da reaktor eksplodira? on se nakupio zbog vremena koje je test akumilirao i izmedju ostalog, tu je takodje nastao zajeb" to dugme 'az-5' je samo bio okidac. u sustini, unutar jezgra je vec bila bomba.

Link to comment
19 minutes ago, fillex said:

Grafit je u RBMK reaktoru imao ulogu moderatora - usporava neutrone i povećava verovatnoću da neutron udari u jezgro uranijuma i pocepa ga, te da se time održi lančana reakcija. Dakle, što više grafita, veća reaktivnost i raste temperatura. Sa druge strane, bor apsorbuje neutrone i smanjuje reaktivnost, pa se zato od njega prave kontrolne šipke. Fora sa vrhovima kontrolnih šipki je kako sam ranije čitao bila u tome što vrhovi šipki nisu napuštali sam reaktor, već bili u njemu (valjda im je tako bilo jednostavnije, ali nisam najsigurniji vezano za ovo). Elem, da su vrhovi bili od bora, to bi dodatno "usporavalo" reaktor jer bi stalno imao prisutan bor u jezgru. Umesto toga, stavili su na vrh grafit, kako bi izvukli još malo reaktivnosti i snage u redovnim okolnostima. Nuspojava je bila u tome što bi spuštanje šipki imalo nuspojavu da za trenutak poveća reaktivnost, što je u uslovima u kojima je te noći reaktor bio bilo previše, i dovelo do power surgea i eksplozije.

 

Dodatni problem, koji serija mislim nije pomenula, je taj da je sam proces SCRAM-a (hitnog spuštanja šipki u jezgro, koji se aktivirao pritiskom AZ-5 dugmeta) u RBMK reaktoru trajao jako dugo (oko 18 sekundi mislim). Takođe, RBMK reaktor je bio ogroman, što je stvaralo dodatni problem jer je stanje u jednom delu raktora moglo dosta da varira u odnosu na stanje u nekom drugom - tj. mogli su da nastanu tzv. hot spots u jezgru gde bi reaktivnost bila znatno veća nego u ostatku. Ovo je otežavalo praćenje stanja u reaktoru, naročito pri niskim energijama kada je reaktor postajao nestabilan. 

ovo boldovano bas i nema smisla

jer ako su ti vrhovi vec bili unutr reaktora, kako bi onda naknadno dodatno povecali reaktivnost?

 

serija je odlicna

ali mislim da je ovliki hajp pre svega posledica same teme koju serija obradjuje (i super sto je tako), a da onda na to ide ovo ostalo sto se same izvebe tice

 

eto srece kad bi "filmska industrija" cesce isla u ovom pravcu

posto zapravo ovakve stvari podsecaju koliko smo (makar ogromna vecina) nesvesni da sve oko nas moze da ode u kurac u ruko od par trenutaka 

 

 

 

Link to comment

Koliko znam, bilo je ranijih pokušaja da se test izvede, ali nijedan nije uspešan. Međutim, test nisu radili u tako suludim uslovima (na 200 MW i bez šipki) tako da nije došlo do katastrofe. 

 

Talog je ksenon, koji nastaje kao jedan od proizvoda fisije. Ksenon se ponaša kao neutronski otrov, tj. apsorbuje neutrone i smanjuje reaktivnost. Kada reaktor radi u punoj snazi, ksenon "izgori" tj. dođe do njegove dalje fisije, ali na manjim snagama se manje ksenona "spali" nego što nastane, pa dođe do njegove akumulacije. Po mom razumevanju, nagomilani ksenon je doveo do toga da je bilo jako teško podići energiju nakon što se strmoglavila, pa je jedino rešenje bilo da se izvuku gotovo sve šipke, kako bi se pošto-poto povećala reaktivnost. Čak i sa tim su namakli samo 200 MW, a test je trebalo da se radi na 700.

Link to comment
Just now, pbg12345 said:

ovo boldovano bas i nema smisla

jer ako su ti vrhovi vec bili unutr reaktora, kako bi onda naknadno dodatno povecali reaktivnost?

 

serija je odlicna

ali mislim da je ovliki hajp pre svega posledica same teme koju serija obradjuje (i super sto je tako), a da onda na to ide ovo ostalo sto se same izvebe tice

 

eto srece kad bi "filmska industrija" cesce isla u ovom pravcu

posto zapravo ovakve stvari podsecaju koliko smo (makar ogromna vecina) nesvesni da sve oko nas moze da ode u kurac u ruko od par trenutaka 

 

 

 

 

Vrhovi jesu bili tu, ali kada je pritisnuto dugme, taj grafit je u nekom trenutku naleteo na gore pomenuti hot spot. To je dovelo do naglog skoka reaktivnosti, povećanja temperature, topi se gorivo, prodire u kanal kroj koji treba da se spuste šipke i one ne mogu dalje da se spuštaju. One su i stale na oko 1/3 svoje putanje.

Edited by fillex
Link to comment
7 minutes ago, hoffnung said:

hvaka fillex na pojasnjenju + jos jedno pitanje, da se ceo test zavrsio u toj prvoj smeni, ili smeni u kojoj su poceli, da li bi se isto desilo ili ne? odn. ta 'uh, zaboravio sam kako su to nazvali juce u seriji, ali reci cu ''talog'''. je takodje odigrao vaznu ulogu da reaktor eksplodira? on se nakupio zbog vremena koje je test akumilirao i izmedju ostalog, tu je takodje nastao zajeb" to dugme 'az-5' je samo bio okidac. u sustini, unutar jezgra je vec bila bomba.

ja sam shvatila da je taj produženi period vremena bio veoma bitan,  jer se više ''otrova'' nakupilo

 

samo mi nije jasno zašto su produžili vreme, tj, produžili su jer ne neko ''odozgo'' zvao, ali ne kapiram zašto se to dogodilo ?

Link to comment

Produžili su jer je trebala struja, pa je dispečer iz Kijeva tokom dana tražio da se odloži test. Tokom dana su radili na oko pola snage, a test ostavili za noć.

Link to comment
1 minute ago, fillex said:

Produžili su jer je trebala struja, pa je dispečer iz Kijeva tokom dana tražio da se odloži test. Tokom dana su radili na oko pola snage, a test ostavili za noć.

aha, to li je

 

hvala na objašnjenju

 

neozbiljno totalno, ili su tu radile neznalice ili je strašna neodgovornost na delu

 

čak sam i ja skapirala da rad na smanjenom kapacitetu dovodi do ostatka opasnog ksenona, tj, da u tim uslovima on ne može da ''izgori''

valjda je trebalo to da znaju i oni u konrolnoj sobi

 

jbt, kako mi visimo na koncu zapravo

Link to comment

 

grafit na vrhovima je samo pojacao brzinu eksplozije, isto bi se desilo i da su sipke bile kompletno napravljene od Bora.

moze se reci da je root cause positive void coefficent kod RBMK reaktora. kod ostalih tipova reaktora VC je uglavnom negativan.

naime, voda hladi i smanjuje reaktivnost kada je u tecnoj fazi ali cim se pretvori u paru izaziva obrnute efekte, zagreva i pojacava reaktivnost.

 

 

Link to comment
12 minutes ago, dùda said:

ja sam shvatila da je taj produženi period vremena bio veoma bitan,  jer se više ''otrova'' nakupilo

 

samo mi nije jasno zašto su produžili vreme, tj, produžili su jer ne neko ''odozgo'' zvao, ali ne kapiram zašto se to dogodilo ?

 

tako ja shvatam. takodje, iz proslih istrazivanja [koja su btw bila stura, ova serija mi je mnogo vise pomogla u razumevanju] koje sam "sproveo" oni su radili u "mraku" iskljucili su neke vazne svetiljke sta se zapravo desava u samom reaktoru. tako da, oni tog 'otrova' nisu ni bili svesni da se nakupio. takodje su hteli da test radi duze od proslih, to se i u seriji pojavljuje kao info.

Edited by hoffnung
Link to comment

PVC jeste bio ogromna sistemska mana, gubiš vodu koja ti hladi reaktor, a reaktor na to reaguje tako što pojačava reaktivnost. Doduše, nije samo RBMK patio od ovoga, i kanadski CANDU isto ima PVC, ali ne tako drastičan.

Link to comment
6 minutes ago, dùda said:

aha, to li je

 

hvala na objašnjenju

 

neozbiljno totalno, ili su tu radile neznalice ili je strašna neodgovornost na delu

 

čak sam i ja skapirala da rad na smanjenom kapacitetu dovodi do ostatka opasnog ksenona, tj, da u tim uslovima on ne može da ''izgori''

valjda je trebalo to da znaju i oni u konrolnoj sobi

 

jbt, kako mi visimo na koncu zapravo

 

 

juce su to fenomenalno prikazali u kontrolnoj sobi. nisu operativci bili neznalice, oni su radili po protokolu, sa dozom sumnje, buduci da je [auuu majko mila..] sve bilo pogresno. sa jedne strane imas ludaka koji zeli unapredjenje i sa druge strane bug u samom reaktoru = katastrofa u najavi.

Link to comment
2 minutes ago, hoffnung said:

 

 

juce su to fenomenalno prikazali u kontrolnoj sobi. nisu operativci bili neznalice, oni su radili po protokolu, sa dozom sumnje, buduci da je [auuu majko mila..] sve bilo pogresno. sa jedne strane imas ludaka koji zeli unapredjenje i sa druge strane bug u samom reaktoru = katastrofa u najavi.

pa ok, nisu kontrolori, ali je onda suštiniski neznaliza onaj dijatčenko ili kakosevećzove

 

jbt, pa tu treba da rade ljudi koji ne odstupaju od protokola po ceni života a ne po ceni jebenog otkaza sa posla

Edited by dùda
Link to comment

Zanimljivo je da je Djatlov po onome što sam čitao (Midnight in Chernobyl, preporučujem), bio jako stručan tip, stalno je čitao procedure i sve nove updateove, Samim tim mi je još luđe što je radio to šta je radio. A imao je on i svoju ličnu tragediju - 70ih je radio negde na dalekom istoku Sibira na montiranju reaktora u nuklearne podmornice. Desio se akcident, bio je izložen znatnoj dozi radijacije, preživeo je ali mu je sin umro od leukemije. Ko zna, možda je mislio da je nakon toga invincible...

Link to comment
6 minutes ago, hoffnung said:

juce su to fenomenalno prikazali u kontrolnoj sobi. nisu operativci bili neznalice, oni su radili po protokolu, sa dozom sumnje, buduci da je [auuu majko mila..] sve bilo pogresno. sa jedne strane imas ludaka koji zeli unapredjenje i sa druge strane bug u samom reaktoru = katastrofa u najavi.

 

Ovo jeste ona ljudska strana, tj ljudski faktor priče. Nakon odgledane pete epizode setio sam se koliko sam samo puta na radnom mestu (IT) odradio poneki apdejt ili rolaut bez adekvatnog testiranja kad je bilo blizu ili kad je bilo stani-pani. Ajd meni je lako jer za sve postoji "nazad" procedura, i šta god da sjebem verovatno mogu brzo da popeglam, ali ta spoznaja na stranu, valjda je u ljudskoj prirodi da kad radi jedan posao duže vreme i smatra se dosta stručan u njemu da imaš neko natprirodno "Ma biće sve okej" ili "Neće se ništa neznamkako strašno desiti" osećanje i samo da proguraš ono što treba.

 

Dakako, treba drugačije da se razmišlja kada se pilotira avionom ili sedi u kontrolnoj sali nuklearne jebene elektrane, ali ko može pretpostaviti kako 20-30 godina stručnog rada na već takvom kritičnom mestu može čoveku da udari u glavu u roku od nekoliko minuta.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...