Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

slazem se da ne bi, ali bi sklonilo 4-5 parkiranih po trotoarima kratkorocno, dok se ne doseli novih 4-5. 

 

ja verujem da svaka opstina u bgu ima ovaj problem, neke izrazeniji od drugih svakako.

 

sta je onda resenje?

Link to comment

Rešenje je stimulisanje ljudi da ne koriste automobil. Sva ova sitna proširenja koje dr Šapić sprovodi osim što koštaju dugoročno prave još veći problem, jer kad se skloni 4-5 onda posle dođe novih 4-5. Problem je sad još veći nego što je bio, a para za nešto suštinski bolje imaš još manje.

 

Praktična rešenja su mnoga i između ostalog je rešenje u smanjenju kapaciteta i davanje mesta nečemu što je efikasnije u smislu prostora koje zauzima. Pešak, vozač bicikla, korisnik GSP-a ili vozač automobila su svi isti, jedna osoba, ali razlika u tome koliko opterećuju saobraćajnu infrastrukturu je enormna. Paradoksalno to rezultuje time da ostaje više mesta ostaje vozačima. Kad više ljudi koristi alternative, manja je gužva na putu i kad jednom stigneš na odredište, manje je klanje za parking mesto.

 

Ne mora da se izmišlja topla voda. Svi ti problemi su postojali i na drugim mestima, pa su rešeni.

  • +1 4
Link to comment

Resenje je ono sto se desava u velikim gradovima. Javni prevoz mora da bude standard a auto luksuz. To se moze postici na mnogo nacina. Sargarepom u vidu brzeg, cistijeg, tacnijeg, manje prenatrpanog javnog prevoza i stapom u vidu veceg poreza na posedovanje automobila, garaza, poostravanjem standarda sta sme da se vozi etc... Ako pogledamo u proslost malo, problem je nastao onog trenutka kad je auto postao dostupan za 99% ljudi u BGu u vidu ovih krntija od 20+ godina koje mozes uzeti za manje od 1000 evra.

 

Mi bukvalno ovde kaskamo celu generaciju za Zapadnom Evropom, ko debili pravimo iste greske koje su radili oni dok im nije doslo iz dupeta u glavu. Al valjda je to normalo kad ti je Gangula na celu grada.

Link to comment

Za početak bi bilo lepo da se kapaciteti postojećih naselja ne natežu do pucanja.

Drugo, a najvažnije je pouzdan i priuštiv javni prevoz. Pošto je to piši propalo u našem slučaju, do daljnjeg bi stavku #1. trebalo da prati preuređenje postojeće infrastrukture u korist bicikla - ovo je ubedljivo najlakša i najizvodljivija promena za uraditi, ali pošto su niži primati na vlasti, očekujem samo suprotno i grđe nego što je sad.

  • +1 1
Link to comment

slazem se, samo sto mislim da bi prosle decenije da bajkovi udju u modu kao u skandinaviji. ali tu su trotineti i ostale zujalice.

 

btw, pojavili su se nekakvi yande go trotineti po uzoru na evropske prestonice 

Link to comment
15 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:

slazem se, samo sto mislim da bi prosle decenije da bajkovi udju u modu kao u skandinaviji

 

Nije pitanje mode, već pružanja izbora. Valjanom biciklističkom infrastrukturom, odvojenom i od pešačkih staza/trotoara i od motorizovanog saobraćaja, promena bi bila daleko brža nego što misliš, jer bicikl za određene daljine u commutingu jednostavno ima smisla. Posebno u gradu kao što je BG, u kome se na GSP ne može osloniti, a benzin je sve skuplji. Prosta novčana računica bi u minimalnom roku dala vidljive rezultate.

  • +1 3
Link to comment

Moguce je i po nbgu, jedino bi bila patnja za one koji idu preko mostova, pogotovo da se popnu na most na adi, jer liftova nema ni od korova.

 

@zorglub a gde bi ti napravio tolika odvajanja od svega sto si naveo,kad prostora ima sve manje? sve je to super u teoriji. u praksi ide malo teze. plus ljudi su naviknuti na komfor automobila, neumaranje, neznojenje etc. 

 

primera radi da das ljudima izbor da sede u kolima 50 minuta ili da pedalaju 30, 90% ovog foruma bi se uhvatilo za kola.

Edited by Mr.Mxyzptlk
Link to comment

Problem je sto se na auto gelda kao na produzetak svog tela i intime, slobode, a javni prevoz ne uzvraca udarac u dovoljnoj meri. Bicikl tamo gde je ravnije i/ili ima infrastrukture za njega ali ne moze bas svugde, to je jasno. Dakle mora da postoji politicka zelja da se stanje promeni, ali i zelja nas humanoida da malo zamenimo komfor. Naravno da mi je lakse da sednem u auto i odem u nabavku od 15-20kg nego da teglim to na biciklu ali gledam da auto uzimam bas kad sam ili izuzetno umorna ili pljusti da ne moze biti gore. Stavim dete pozadi i pedaliram 20-25 min do doktora, umesto 7 minuta voznje + cimanje sa parkingom + cimanje sa namestanjem deteta u auto-sediste + setnja od garaze do doktora - na kraju "platim" nekoilko minuta svog vremena ali ustedim na svemu drugom i potrosim nekoliko kalorija. Na pijacu idem iskljucivo biciklom jer mi je tesko da teglim sve do parkinga ili garaze, ovako odmah tovarim na bajs i super. Covek bi se navikao na sve to, samo mu treba incijalni pokretac. Ako grad hoce da resi, ima toliko nacina i toliko uspesnih primera, sto dobrim planiranjem, sto dobrim javnim prevozom, sto otezavanjem da ljudi praktikuju svoj komfor non stop.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 3
Link to comment

Menhetn koji ima verovatno najbogatije stanovnistvo koje dolazi da radi i/ili zivi tamo funkcionise na metrou i taksijima. Ako to mogu nabedjeni japiji odatle, moze i mile da uskoci u GSP. Samo mu treba otezati koriscenje auta i ulepsati koriscenje GSP-a.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Mr.Mxyzptlk said:

 

@zorglub a gde bi ti napravio tolika odvajanja od svega sto si naveo,kad prostora ima sve manje? sve je to super u teoriji. u praksi ide malo teze. plus ljudi su naviknuti na komfor automobila, neumaranje, neznojenje etc. 

 

Nije pitanje odakle, pitanje je samo kada, jer je kao što kažu, najbolji trenutak prošao pre 20 godina, a najbolji sledeći je danas. Verovatno znaš, i ovde su postavljani članci i video-uradci, jedan Amsterdam je do sredine 70ih prolazio ovo što imamo u Beogradu, čak je i planirano proširavanje saobraćajne infrastrukture, pokrivanje kanala proširivanjem traka, rušenje celih kvartova kuda bi prolazili autoputevi, ludnica. Tamo je ipak preovladao razum, a šta će ovde da prevlada nisam pametan.

Kako god, povlađivanje automobilima nad ostalim vidovima prevoza nigde, ali baš nigde ne da nije rešilo problem prezagušenosti saobraćaja, već ga je dodatno zagovnalo, pritom bukvalno uništavajući infrastrukturu i kvalitet života u gradovima.

Da, ostaje pitanje alternative u vidu kvalitetnog javnog prevoza, ali šta će doneti čekanje na rešavanje najskupljeg i najkomplikovanijeg problema? Po mom mišljenju, čekanje bi samo pogoršalo početnu poziciju za implementaciju JP kakvom se nadamo. Toliko para se od ovog grada pokralo da bi n-ti deo bio dovoljan za kidnapovanje par kompletnih holandskih kompanija i izradu sveobuhvatnog plana za budućnost Beograda. Eto mog, tupčonskog rešenja. Bez da se nadam svemu tome, znajući da nam gradonačelnik progoni i maltretira komšije da bi nazidao 7X predviđenu kvadraturu za svoju kuću.

Edited by zorglub
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ostaviću ovo ovde...

Već neko vreme vodim "živu" diskusiju sa različitim ljudima o tome što mi smetaju ovakve stvari, parkiranja na ćošku, na pešačkom i slično "kada nikom ne smeta".

 

parkiranjepotrotoarima.thumb.jpg.7e24251293d97eb3638f772ad383fffb.jpg

 

Ono gde me ovakvo parkiranje najviše nervira je to nesretno sanduče pored, to je optika. Već je udarana i blizu je toga da je skinu skroz, znam po pričama da će telekomu trebati nedelje da to poprave a za to vreme kornisnike ko šiša - BTW pisao sam telekomu čim su ga načeli i oni su mi se "zahvalili" pre nekoliko meseci.

 

BTW2, blizu ovoga je i saobraćajni znak koji je u zadnjih nekoliko godina desetak puta obaran i obnavljan i eno opet su ga nakrivili par puta i pukla je cev dole. I nikom ništa. Pa šta ti smeta, parkiraju ljudi, tu je pekara, mesara, gde će, još ovo je stariji čovek, ne može da šeta čaaaaak od onog parkinga iza.

 

msm...jbt

  • +1 4
Link to comment
  • 2 weeks later...

 

Prisećanje autora na test koji je polagao '77., u vremenu kada je novi način planiranja gradova u NL već započeo, te kako ruta sa tog testa izgleda danas. Neko u komentarima je logično primetio - deo Evrope koji sada kreće sa infrastrukturom naklonjenom biciklu je bukvalno tamo gde su Holanđani bili pre više od 40 godina. Amsterdam, i u ovom slučaju Utreht bukvalno su pogled u budućnost, i to samo ukoliko se takav smer zadrži, tj. ako se istraje u procesu.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ispred zgrade spojene s mojom, bukvalno pored moje, poceli masovno debili za zauzimaju po dva parking mesta opusteno. Prvo sam mislio da su ovi sto se tripuju da su im kola dobra pa ih kao cuvaju, jedan komsija degenerik sa Pezoom 407 kupe, dva klinca debila sa BMW trojkom tipa 2011. godiste i juce neka zena sa Audijem A4 dioda, sto sam sve uredno kacio na drustvene mreze sa sve tablicama da ljudi vide a cekam prvu priliku da ne nadjem parking mesto pa da idem da zvonim kao nekad da pomeraju, kad evo danas i Golf 4 karavan ista prica. Neunistivi su idioti. 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...