Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Pa nevezano za ova sranja sa kraja sezone, pravila o SC su zrela za reviziju. Jebeš ga, 56 krugova praviš prednost, napraviš pola kruga, a onda lola uđe u boks, uzme sebi svježe mekše gume, nabije ti se u dupe dok kružite za SC i ošiša te u preostalih par krugova. Nešto treba da se mijenja. 

  • +1 1
Link to comment

Rekao bih da je pravilo o tome da SC bunch-upuje vozače oduvek bilo takvo. To negde i jeste poenta SC-a, jer se time postiže da kolona bolida zauzima jedan manji deo staze (onaj na kome se trenutno nalazi), i daje fore redarima da mogu da počiste stazu/uklone bolid ili šta već treba da se uradi, jer imaju lufta tokom onog vremena dok je kolona vozača na drugom delu staze. Kod VSC se to ne dešava, ali ima situacija kada to nije dovoljno sa bezbednosnog aspekta. Taj momenat da SC "neutralizuje" trku je nekako uvek postojao, efektivno je SC bio mini restart trke. U Abu Dabiju 2021. je to odlučivalo za titulu, ali nije prvi put da se tako nešto dešavalo, setite se Imole 2020. npr. kad je Kvjat uspeo da se dokopa 4. mesta, a Perez otišao u boks dok je bio SC pa se zajebao. Jbg, stvar sreće. 

 

Neovisno od toga, postupanje sa SC na poslednjoj trci jeste bilo svinjarija, u smislu predomišljanja (nema unlappovanja, pa onda ima unlappovanja, ali samo za neke) i, da se blago izrazim, dubioznog postupanja Massija u pogledu primene i tumačenja propisa. Mislim da bi propisi morali da se pojasne, a moja poslovna deformacija (s obzirom da sam pravnik) često čini da mi se kosa koju nemam diže na glavi kad vidim kako oni tumače ta pravila.

 

Inače, ako se ne varam, SC je u F1 uveden tek početkom 90ih, 93 ili 94. mislim. Nisam siguran za pravilo o unlappovanju vozača koje su prethodno obišli za krug, kada je to pravilo uvedeno, da li odmah ili u nekom trenutku kasnije. 

 

EDIT - apropo nakaradnog tumačenja. Ako sam dobro ispratio, Massijeva odluka je na kraju "odbranjena" time što postoji pravilo da Race Director odlučuje o deploymentu i primeni SC. Sa druge strane, postoji niz pravila koji reguliše kako SC treba da radi, koja je procedura, kada se gase svetla, kad ulazi u pit stop itd. U konkretnom slučaju, prvo pravilo je upotrebljeno kao obrazloženje za kršenje ovih drugih pravila (ne sećam se sad više detaljno koja je konkretno norma bila prekršena). Takav vid tumačenja propisa je nakaradan - da napravim paralelu, to bi bilo kao da imate sudski postupak gde propisi definišu razna procesna pravila šta može a šta ne, plus da postoji pravilo da je sudija taj koji vodi postupak i odlučuje o procesnim pitanjima. Onda sudija uzme i uradi nešto kontra procesnih pravila, ali ispada da je to ok jer on vodi postupak i odlučuje o procesnim pitanjima. Tako se pravo na tumači, barem su mene tako učili - sudija jeste taj koji vodi i odlučuje, ali ne može on svojom voljom da ide kontra pravila. Tj može, ali tada je napravio grešku.

Edited by fillex
Link to comment
7 minutes ago, Have_Fun said:

Pa realno, dosta mu je.
Naosvajao se titula, postavio neke rekorde, sad jbg, dolazi mladji, brzi, bolji.. OK je penzija.

Mladji su se pojavili, brzi jos nisu ... 

Link to comment
1 minute ago, renne said:

F1 pratim od kraja sedamdesetih, ali ako se Luis sad ovako nasilno penzioniše, definitivno ću isklurati par sledećih sezona

Nije da je to nekome bitno, ali eto, da kažem

Ajde ajde, znamo da neces :D

novi bolidi, nova pravila, novi vozaci - bice vrhunski :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...