Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Luis je, uz svo dužno poštovanje prema njegovim vozačkim sposobnostima, attention whore i ovo je samo jedna melodrama da se piše malo o njemu, da ga eventualno mole da to ne čini, pa se on onda teška srca vraća da osvoji još 3 titule verovatno. Pobogu pa neće svet stati ako je neko drugi uzeo titulu posle skoro decenije, a on se ponaša upravo tako.

  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, ducca said:

Luis je, uz svo dužno poštovanje prema njegovim vozačkim sposobnostima, attention whore i ovo je samo jedna melodrama da se piše malo o njemu, da ga eventualno mole da to ne čini, pa se on onda teška srca vraća da osvoji još 3 titule verovatno. Pobogu pa neće svet stati ako je neko drugi uzeo titulu posle skoro decenije, a on se ponaša upravo tako.

Moguce, videcemo vrlo brzo...

Link to comment
Upravo si redefinisao attention whore. To je dakle neko ko se nigde ne pojavljuje, ne oglasava uopste i na taj nacin generise ogromnu paznju..

Upravo tako. Čovek je npr. otpratio sve sa Instagram naloga, jer je valjda ljut na ceo svet, šta li. A to da ništa ne radi i da je skroz izolovan zapravo i nije tako jer ko to pušta balone kako je on nezadovoljan i da razmišlja da se povuče? Sve je režirano da se veštački dodatno nabilduje atmosfera pred sledeću sezonu (eru), koju će realno Mečka ponovo dočekati za 2 koplja spremnija od ostalih, a onda sledi revange tour i rekordna titula, ego biva nahranjen i ponovo se zapraćuje belosvetski jet set po Instagramu. Bukvalno ne mogu da zamislim nijednog aktuelnog vozača, a ni bivšeg, da pravi ovakve drame i glumata žrtvu dok u džepu ima 7 titula i 100 i kusur pobeda.

Ne smem ni da naslutim šta bi moglo da se desi ove godine ako slučajno Russel odveze monstruoznu sezonu i bude u borbi za titulu do kraja, ili eventualno i uzme istu…
  • +1 2
Link to comment

Dok citam ovo tvoje, u glavi mi ova slika

 

spacer.png

 

"Sada cete videti, koja je to mafija, gde se sastaju i kako su organizovani. Oni sve rade javno, da ne bi izgledalo tajno"

 

Tako i Hamilton, satro na odmoru, a zapravo iz svoje jazbine pise komentare u medijima, rezira atmosferu u javnosti i smislja pakleni plan da nahrani svoj ego. :lolol:

  • Haha 1
Link to comment
Dok citam ovo tvoje, u glavi mi ova slika
 
7755_ilija%20cvorovic.jpg
 
"Sada cete videti, koja je to mafija, gde se sastaju i kako su organizovani. Oni sve rade javno, da ne bi izgledalo tajno"
 
Tako i Hamilton, satro na odmoru, a zapravo iz svoje jazbine pise komentare u medijima, rezira atmosferu u javnosti i smislja pakleni plan da nahrani svoj ego. :lolol:


Imaš možda neki argument da me razuveriš da ovo sve nije igrarija oko njegovog ega, ako ti nije cimanje? Ko pušta balone kako primadona razmišlja da li da se vraća u F1? Ja i par ludjih od mene sa foruma? Možda Toto Wolff, Liberty, dokoni novinari? Ili ta priča zapravo ni ne postoji nego smo ovde izmislili jer hejteri ovo ono? Malo je, kako bih ti pristojno rekao, jeftino samo okačiti fotku Ilije Čvorovića i indirektno me proglasiti ludim. Mogao si ubaciti i “CIA snajka, CIA” da zaokružiš epizodu, to je prosečnom Srbinu ipak omiljeni citat. Do sad bar znaš da se u F1 stvari dešavaju uvek iza kulisa, nekad i iz jazbina, pa onda kao procure informacije pa se na kraju uglavnom potvrde, nije ovo sport gde je sve crno ili belo.

Kome je svega bilo dosta lepo je objavio da se povlači, to je i učinio i kraj priče (čitaj Rosberg). Luis bi malo da bude kao Jordan pa da se povuče na vrhuncu svoje igre jer mu je pun kurac svega, ali možda ipak i neće pošto to puno košta a i ispustiće priliku za rekordnom titulom.
Link to comment

Pa Cvorovica sam okacio jer koristis njegovu metodologiju da je sve suprotno od onog sto izgleda da jeste. Pa je tako neko attention whore ko se uopste ne oglasava i ne pojavljuje u javnosti.

 

A zasto mediji spekulisu? Zato sto to rade po defaultu, od kada je sveta i veka. Optuzivati Hamiltona da im on daje povoda svojim cutanjem, je isto kao optuziti Novaka da je sam doprineo da ga ovako tretiraju jer se nevakcinisan spakovao i sleteo u Melburn.

 

Ako Lewis zaista odluci da se povuce, onda ce to uciniti svojom objavom i gotovo. Ili ce se najnormalnije pojaviti na testiranju.

Link to comment

Mozda sam staromodan, ali ipak sam za to da se drzimo cinjenica kada komentarisemo. Barem kada pisemo ozbiljno. Kada se zajebavamo, onda mi je ok da se prave nekakve konstrukcije koje veze s vezom nemaju.

Link to comment

Činjenica je da se nije pojavio na onom završnom događaju F1 jer.. povređena osećanja.

 

Činjenica je da je otpratio sve s instagrama, kao duribaba ili tinejdžerka u pubertetu..

Hu d fak radi tako nešto?

Ponašanje uvređene mlade...

Otpratio je čak i instagram svog psa :(

 

Klasična definicija attention whore-a

 

Nije mi teško da zamislim da, kao što LBJ ima svog whisper-era, tako i Hamilton baci u etar (preko nekog svog) vest kako će da batali sve i ode da gaji paradajz.

Iako, jelte, nemam zvaničan info da je to tako, njegovo pređašnje ponašanje gde "kme kme, ne znam da li ću da vozim za Mercedes, evo Bogu mi ne znam, kme"  (iako je svima bilo jasno da će voziti), pokazuje da je tako nešto realan scenario.

Edited by Have_Fun
  • +1 3
Link to comment
Quote
Rumors have it that the numbers have been agreed to by all parties involved for Audi to buy all of the McLaren Group. All that needs to happen to finalize it is approval from the VW Group board. Supposedly that will happen at their next meeting in February.
 
The plan is to treat McLaren in a similarly way to Audi's purchase of Ducati. Zac Brown will remain as CEO for the near future. The Formula 1 team will continue to run Mercedes engines until the 2026 changeover but the Mercedes branding will be deemphasized. The McLaren road car division will be completely revamped with the imperative of making it profitable ASAP. There will be no "entry level" McLarens going forward. The brand is going to be brought much further upscale. Specializing in limited edition super special hyper-cars, all new models will be hybrids for now with some models possibly going all electric in the near future. The hybrid power trains will all be branded as McLaren powered by Audi. The McLaren applied division pieces will be absorbed by the Audi/VW group or sold off.

 

Link to comment
On 17.1.2022. at 23:14, Jimmy Kowalski said:

 

 

Rossi nastavlja da rasteruje sve zivo :isuse:

 

Prost u Rendži '81. je prvi poster u mojoj sobi. Prvi sportista za kojeg sam navijao...

 

Dobro je što se ovo desilo i moralo je da se desi. 

Tu poziciju savetnika Prost je dobio 2015. od upravnog odbora Rendže, odnosno od onog državnog dela koji je većinski i kontroliše sve odluke firme, tačnije od političara. Ghosn koji je hteo potpuni uvid u potrošnju za prvog čoveka Renault Sporta postavlja svog pouzdanog oficira iz doba Nissana koji mu je tamo radio nabavku delova Jeroma Stolla. Nikakav pedigre za F1 i još manje znanja o sportu pa je Prost imao smisla kao savetnik. 

Obzirom da je država sa svojim glomaznim birokratskim aparatom većinski vlasnik tima, a ne ultra bogataš koji drži sve konce u svojim rukama i brzo rešava stvari, odluke dolaze sporo i ponekada su nelogične zato što ih je donela kravata iz Pariza, a ne masna mehaničarska krpa koja je svaki dan na stazi.

Upravo je Prost bio žrtva '83. i ostao bez svoje prve titule kada je neko u Parizu odlučio da bi prava pobeda bila ukoliko bi na svim delovima koji će se upotrebljavati na autu pisalo Fabrique en France. Umesto nekih Marelli delova stavljeni su domaći i jedan je tokom cele godine pravio problem pa neke važne trke nisu završene. Tadašnji šef tima Gerard Larrousse ne sme da uzme novog dobavljača i zameni deo od 10 pišljivih franaka zato što je depeša iz centrale je jasna - Fabrique en France! 

Epilog je izgubljena vozačka i konstruktorska titula na poslednjoj trci,  bežanje Prosta u tim koji vodi bivši mehaničar i osvajanje tri titule tamo, a Rendžina nacionalna utopija se raspala za manje od dve sezone.

 

Mora se prekinuti sa tom praksom slanja ljudi iz Pariza koji "nadgledaju/savetuju" i ostaviti Rossija da radi posao za koji je postavljen.  Sigurno je da Profesor ima šta pametno da kaže, ali njegovo vreme u F1 je odavno prošlo. Rossiju ne treba legenda sa kojom se svi rukuju i slikaju po padoku, treba mu oficir na terenu koji zna ko je od inženjer slobodan, koji sponzori se vrte okolo i koliko su pouzdani, sa kojim dobavljačima raditi... Prost odavno više nije deo tog sveta između ostalog i zato što ne živi u Londonu ili Oxfordu već u Parizu. Ponuđeno mu je upravo ono što mu i sleduje- titularna uloga uz ogromnu platu. Po ovim najavama dolaska  novog šefa ekipe očigledno je da Rossi odlazi da se bavi Alpinom kao markom, a F1 tim prepušta ljudima koji su ceo život proveli u sportu. Znači stvari dolaze na svoje mesto.

Taj novi šef koji se najavljuje je prava osoba i po meni idealan izbor. Prolazio sam mu kroz rodno mesto pre tri godine, na nekih 70-ak km je od Kikinde i ako se ne varam njegova porodica je zbog nemačkog porekla dobila priliku da ih Čaušesku proda za keš matici početkom '70-ih pa su kasnije završili u Americi. 

 

Odlazak Budkowskog je verujem najava da će se napokon pojaviti najpoznatije ime koje imamo u timu posle Alonsa- Pat Fry. Dve godine ništa nismo čuli o njem i mislim da je logično da preuzme palicu tehničkog direktora zato što bi ovaj novi auto trebalo da bude njegovo čedo. Jako bi me čudilo da se desi nešto drugačije. Jedino da tu poziciju dobije opet neko ko se više bavi politikom, a on da se vodi kao šef dizajna. Priča se i da bi Otmar iz Astona moga da povuče i Andrew Greena. 

 

Pariz i dalje ima ogroman uticaj na izbor vozača pa smo zato dobili Ocona. Dobro je pa nisu uzeli Gaslya koji je još gora kombinacija. To je tip vozača poput Jarno Trullia, uvek brži u kvalifikacijama nego u trci.  Takvi nemaju budućnost i zato mu je Marko dao nogu u dupe iz RB-a. Prost je jednom prilikom opisao svog tadašnjeg klubskog kolegu Arnouxa  - "Neverovatno brz, ali glup za celu trku." To može i ovde da se primeni.

Dok bi svako normalan gledao kako da stavi malog Piastria koji je osvojio sve moguće titule u svojim debitantskim sezonama pored legendarnog Alonsa mi imamo ugovor na četiri godine sa Oconom. Prost je bio jedan od ljudi iz Pariza koji je gurao da francuski pasoš obavezno dobije mesto u timu. Domaći vozači su savršeni reklamni pano za političare pa godinama mogu da se mažu tuđim uspehom i proseravaju kako brinu za nacionalni sport. 

 

Edited by alpiner
  • +1 2
Link to comment

Kazes da je potrebno prekinuti sa praksom slanja ljudi da nadgledaju, a upravo je Rossi taj koji je poslat da to radi. Klasican pripadnik egzekjutivsa. Dosao i redom sklanja sve one koje je zatekao na vodecim pozicijama: Cyril, Remi Taffin, Budkowski i sada na kraju Prost.

 

Bolid koji ce se pojaviti sledece sezone je cedo Pata Fryja. Njega je u Enston doveo upravo Budkowski, zajedno sa de Beerom. Potpuno novi koncept motora za 2022. je razvila Remijeva ekipa u Viriju (covek se pokazao izuzetno sposoban kada je posle godina moljakanja konacno dobio adekvatan budzet, pa smo 2019. konacno dobili konkurentan motor). Njegovo mesto ostalo je upraznjeno.

 

Sve infrstrukturne promene u Enstonu je organizovao Budkowski. Covek je modernizovao i pripremio fabriku za sve izazove koji nas ocekuju (za razliku od nekih drugih ekipa koje tek treba da obave taj posao) i kao nagradu dobija sut kartu. Jedan od prvih poteza Rossija bila je da Cyrila zameni sa Brivijom kao trkackim direktorom. Sta je Brivio radio prethodnih godinu dana apsolutno nikom nije jasno i vec tu se videlo da Rossi ne zna gde udara. Morao je Marcin da uskace i opet smo zahvaljujuci njemu uspeli da izvucemo maksimum od sustinski 3 godine starog bolida sa minimumom promena. Prost kao savetnik i nije toliko bitan za funkcionisanje ekipe, ali je nacin na koji ga je Rossi otkacio odvratan. Zato je Alain toliko ljut, jer Rossi nije covek od reci, vec muljator.

 

Szafnauer i Andy Green su OK, ali nisu kvalitetniji od onih koje ce zameniti. Niti imaju sampionski pedigre, pa da kazes ok dovode se ljudi koji znaju kako se pravi sampionski tim i osvajaju trofeji. Rossi pravi kadrovske promene u najgorem mogucem trenutku, kada su pripreme za narednu sezonu u punom jeku i kada bilo ko dodje kao zamena trebace mu minimum nekoliko meseci da se upozna i uhoda. A to nije bilo koja sezona, vec kljucna za nekoliko narednih i zato je vazno dobro startovati, da ne bi ponovo jurili ogroman zaostatak.

Link to comment

Rossijev posao nije F1 tim već ceo podbrend koji se pokreće sa Alpinom i nema on više šta da traži u Enstonu ,Viryu ili na trkama.  Sve ove promene se i prave da bi se sklonio u Dieppe, a tim funkcionisao autonomnije


Imaćemo klasičnu strukturu u menadžmentu: CEO-šef tima- tehnički direktor-sportski direktor

Ako tražimo novog šefa tima koji iza sebe ima šampionske titule u poslednjih 20 godina onda se to svodi na samo dva imena - Toto i Hornić. Ostaju Brawn, Domenicali, Flavio i Todt. 
Otmar je najbolji izbor ako su nam alternativa bili Vasseur, Tost, Steiner ili neko iz F2. Ne vidim da neko ima više uspeha od njega u F1, a da je dostupan. BWT  jedan od najvećih sponzora u sportu je izgleda spreman da ide za njim, a tako veliki novac uglavnom ne prati osrednje ili loše pa mislim da smo našli pravog čoveka. 

 

Budkowski je otišao na gardening momentalno posle objave što znači da je već imao ugovor u džepu. Ja ne znam da je postojala svađa, naprotiv mislim da su obe strane ispoštovale svoje obaveze i Budkowski je završio posao zbog kojeg ga je Cyril i doveo. Fry je sklonjen u fabriku da bi se maksimalno posvetio dizajnu ovog novog auta, a politikom i kamerama se bavio Marcin. To je bila taktika koliko sam razumeo.
Fry je šef dizajna, a Marcin je bio šef aerodinamike pa je i jasno kome pripada mesto tehničkog direktora i ko tu kome treba da bude šef.  Nije Rossi napravio egzodus inženjera koji su radili ovaj novi projekat pa da se brinemo, naprotiv samo stižu novi. Marcin kod Strolla neće dobiti ni blizu ovako visok položaj. 

 

Remi Taffin nije vodio ekipu ljudi koja je radila ovaj novi motor i koji navodno ima split turbo. On nas je vodio na drugu stranu i to je motor koji smo imali tri godine bez promena zato što je koncept je došao do svojih granica. Problem nije bio u izvlačenju više snage već u pakovanju hlađenja koje utiče na aerodinamiku i težišta. Zato je i sklonjen, a ovaj novi projekat vode ljudi koje je Cyril maznuo uglavnom iz Merca 2018/19. Zato svi i pričaju da imamo split turbo. 
Ne postoji razlog zašto bi Taffin bio nedodirljiv. To da je on izvukao neke pare iz budžeta pa nam rešio pouzdanost motora je potpuna laž i glupost koja se širi po nekoliko engleskih foruma. Nije nama tada problem bio novac nego vreme. Viry nije fabrika i u njemu se ne proizvode delovi za motor kao u Mercedesovom Brixworthu. To  je projektni biro, a delovi motora se uglavnom rade preko Boeinga i nekih drugih firmi. Jedina skupa mašina koja je ušla u Viry je novi dyno simulator koji daje nešto realnije uslove, ali negde sam pročitao da će i to biti ukinuto novim pravilima pa su možda bačene pare. Napravljena je i nova zgrada, ali pravo i jedino veliko ulaganje su bili ljudi tako da nije bilo nikakvih potreba za mnenjanjem budžeta i uletanjem nekakvog velikog novca. Za nekoliko važnih ljudi  smo morali da čekamo po godinu ili dve zbog gardeninga i to je bio nerešiv problem.  
Briatore je 2003. smenio Jean Jacques Hisa legendu koja je stvorila one motore iz Williamsa 90-ih. His je gurao svoju wide-angle filozofiju motora koja jednostavno nije davala očekivane rezultate. Flavio je doveo Rob Whitea iz Coswortha i za dve godine smo uzeli prve titule kao tim i kasnije još četiri sa Rad Bullom. Taffin koji je nasledio Whitea nije ni blizu po uspehu i rezultatima pa njegov odlazak i ne čudi. Struja i sintetička goriva su sada u igri i došlo je vreme za novog čoveka, a to ne mora da bude kadar iz firme.

 

Brivia je doveo De Meo, a ne Rossi. Zamišljeno je da njegova pozicija sportskog direktora u suštini služi za titranje mošnica u vozača, hranjenja njihovog primadona ega i sprečavanja situacija u kojima bi mogli da se ogovaraju ili potuku kao šiparice. Ova pozicija u timu uglavnom ne postoji na engleskom govornom području, ali u latinskim predelima  je poznata praksa.:laugh: Koliko vidim uradio je savršen posao prošle godine pa imamo vozački par koji poprilično harmonično deluje na stazi i van nje. Ne znam da li mu je De Meo ponudio ovo mesto da se oprobao i vidi koliko mu leži F1, ali njegovo delovanje je potpuno benigno i ne vidim da pravi bilo kakvu štetu. 

 

Nija nama ovih nekoliko godina unazad išlo toliko sjajno pa da nismo spremni za promene. Meni je drago što ću nekim ljudima videti leđa...

Alonso kaže da je tim u boljem stanju nego pre godinu dana, nemam razloga da mu ne verujem. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...