Jump to content
IGNORED

Сарајевска поп-роцк сцена/поп-роцк школа


Simon

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    36

  • iDemo

    25

  • francuski sobar

    17

  • Lancia

    17

Salu na stranu, Miraleme, verovatno su ti neke druge ukradene pesme ostale u secanju a ne ove dve. Plus, Bregovic je svoje pesme prodavao Grcima, Turcima i Poljacima kao reciklirane, mozda si i to cuo, ko ce znati. Meni je tako ortak rekao da je "Jer kad ostaris" Bregovic ukrao od Pink Flojda i isto nije znao da mi kaze koja njihova pesma je u pitanju. Mislim, nemoguce da ste obojica u pravu, i da je turski narodnjak i da je Pink Flojd :) .

Edited by IndridCold
Link to comment

najbolje iz srajeva je bosanski boney m:

 

jakako, i pesma Čarter let pa u svet. Nisam znao da su iz Sarajeva, kao i Nervozni poštar.

 

A gde Brega da ukrade, Bože sačuvaj

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=IcH31TFTVnU

 

https://www.youtube.com/watch?v=27mqi9-vlBY

 

 

Čitava stranica posvecena Breginoj "umetnosti"

 

http://punjenipaprikas.com/svi-ti-plagijati-gorana-bregovi%C4%87

Edited by wayfaring stranger
Link to comment

:fantom:

 

 

Već četiri stranice, a niko da pomene legende lokalne scene:

 

 

 

 

 

 

 

 

Nisam ni znao da je ovo njihova pesma... Pre nekoliko godina sam prisustvovao njihovoj svirci, pevač je zvučao kao Šeki Turković. Bilo je nekako nadrealno gledati metalce kako skaču uz zvuk orijentalnog meketanja.

Link to comment

@wstranger, sve ovo sto je na toj stranici i u postu koju si ostavio mi je odavno poznato. Kao sto sam vec napisao, ovo nije nista, ovakve kompilacije "plagijata" postoje za skoro sve rok zvezde. Poenta je da je Bregovic mnogo toga originalnog i dao, a nije samo uzimao kao sto ga danas nepravedno bije glas.

 

Recimo sa ovog sajta koji si ostavio:

 

- "Ne spavaj mala moja" jeste pravi plagijat.

 

- "Bluz za moju bivsu dragu" i "Since I've been loving you". To je fucking blues. Ima mali milion pesama koje imaju slicnu harmoniju kao ova pesma.

 

- "Hajdemo u planine" i "Horos maljcik", daj bre. Samo deo "ojda-da-ojda", pa cak i taj deo nema iste akorde i skalu. Bregovic je najcesce ovako uzimao neke delove narodnih pesama, menjao ih i uklapao u svoje aranzmane i pesme. Evo sta pise na samoj stranici: Mnogi će sporiti da je preuzimanje delova pesama, njihova modifikacija, i kasnije pretakanje u „nove pesme”, zapravo isto deo umetnosti stvaranja muzike. E pa upravo tako. Uopste ne vidim sta je problem u ovoj pesmi. Sta, nista ne sme da lici ni na sta? Koja glupost.

 

- "Sta bi dao da si na mom mjestu" i "I am the dance of ages". Ovde se zaista radi o plagiranju citavog segmenta jedne pesme. Nema sta. Medjutim, Bregovic je napravio mnogo bolju pesmu, nije je samo iskopirao. Napravio je i potpuno drugaciji uvod i ubacio onu genijalnu melodiju koju svira Pravdic na klavijaturi. Meni ne smeta, ali ovo jeste jedna od najproblematicnijih pesama BD sto se tice plagiranja, tim pre jer ima legendarni status.

 

- "Padaju zvijezde" i "Jump" od Van Halena. Pojedini delovi podsecaju, ne i cela pesma. Postoji mali milion slicnih pesama, ali OK, hajde da kazemo da je ovo isto problematicno zbog slicnog aranzmana. Ukrao je ideju, ajde tako da kazemo, ali nije ukrao pesmu. Inace, pesma je najnebitnija moguca, obican filer za album.

 

- "Pljuni i zapjevaj" i "Dance with the devil" - da, deo sa gajdama je preuzeo i nalepio u pesmu kao solo na gitari. Sranje pesma u svakom slucaju, daleko od toga da je ukrao celu, ali jeste uzeo deo.

 

- "Lazes" i "Ready for love" - uvodni deo predstavlja "problem" jer, iako melodija uopste nije ista, nekoliko kljucnih akorada i prelaz sa bubnjevima zaista jesu. Ovo je dobar primer "naprednog preuzimanja", ovo nije puko plagiranje, za ovo su potrebni i talenat i naslusanost i mozak. Za refren je iskoristio jednu narodnu vojvodjansku pesmu i takodje joj je promenio skalu i akorde i uklopio u ovo. S obzirom na to da je rezultat ispao stvarno harmonican i da se ne radi o kopiranju pesme vec o stvaranju neceg novog koriscenjem i menjanjem vec postojeceg, meni je ovo skroz OK.

 

Ovaj fazon:

 

Edited by IndridCold
Link to comment

Joj indride, koliko si se nalupetao, mozak me boli. A jos sam i popio, te ne mogu...

Al samo ovo: pesme koje ti nazivas "filerima za album" su uglavnom bile singlovi sa istog, tj. udarni hitovi koji su vukli prodaju albuma. Od Ne spavaj mala moja do Pljuni i zapjevaj.

 

E:@Parsons

Na discogs pise Written-By – Dino Dervišhalidović

Edited by aram
Link to comment

Joj indride, koliko si se nalupetao, mozak me boli. A jos sam i popio, te ne mogu...

Al samo ovo: pesme koje ti nazivas "filerima za album" su uglavnom bile singlovi sa istog, tj. udarni hitovi koji su vukli prodaju albuma. Od Ne spavaj mala moja do Pljuni i zapjevaj.

 

OK, u pravu si za to, lose sam se izrazio. (S tim sto za Pljuni i zapjevaj nisam napisao da je filer.) Moja poenta: te pesme su pre svega glupe i nebitne, jaka stvar da li su jos pored toga i plagijati. Nebitne u smislu da ne cenim Dugme zbog tih tralalajki sigurno.

Edited by IndridCold
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...