Jump to content
IGNORED

Сарајевска поп-роцк сцена/поп-роцк школа


Simon

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    36

  • iDemo

    25

  • francuski sobar

    17

  • Lancia

    17

mrzi me da kopam, a mislim da je vec negde kaceno. prve dve su sigurno protivpravno otudjene, za ostale ne znam.

 

Pa upravo, tako sam i mislio. To je postalo jedno opste mesto koje svi ponavljaju i ispada da covek nikad nista nije napravio.

 

Vec sam napisao, svi rok muzicari su krali, od Litl Ricarda i Caka Berija do Lenona, Dilana i Cepelina. Medjutim, ono sto je stvarno glupo je da verbatim prepises celu pesmu i samo promenis tekst, a Bregovic je to uradio sa jako malim brojem pesama. On sam kaze da voli da uzme neki motiv ili vise motiva iz dve razlicite pesme, doda nesto svoje, promeni citav aranzman i skalu i od toga napravi nesto novo. Devedeset posto pesama koje je navodno "ukrao" spadaju u tu grupu, a da bi to uradio potreban ti je i veliki talenat i osecaj za pesmu, a ako pogledamo odakle je sve nalazio inspiraciju mozemo da pretpostavimo i koliko je bio naslusan. Uostalom, to je potpuno prirodan nacin stvaranja popularne muzike od kad je sveta i veka (pogledati prvu recenicu ovog pasusa). Zasto ne iskoristiti neki takt neke pesme koja ti zvuci lepo i sa kojom imas sta da uradis?

 

I sve to na stranu, on je imao i svojih originalnih melodija i pesama ali sad je vec presudjeno da covek nikad nista nije napravio i da nema nimalo talenta osim da nesto ukrade i predstavi kao svoje. Jeste, ali malo sutra.

Link to comment

meni je tu zanimljiva jedna druga stvar, tj sarajevski diskontinuitet u razvoju scene. prekocili su citav novi val, i sve do pojave nju primitivsa su vladali mastodonti tipa bijelog dugmeta i indeha.

 

Otišo Brega u Zagreb da producira Maljčike :D

Video da je to samo zajebanciaj za šminkere i kritičare i da tu nema para, inače ko zna šta bi bilo.

 

Fakat je da za razliku od pomodarskih BG i ZG, bosanci uvek malo kasnije pale i sve je u nekom  dileju od 4-5 godina uz to  dorađeno nekim lokalnim šmekom, mada je Pušenje dosta svojih kasnijie objavljenih pesama sviralo več 80-81

 

Link to comment

 

+ tisucu

 

A fali ti tu i pritoka (ili cak i preteca) "Rule i grupa".
 
Salko Dinamitas FTW!

 

 

Nervozni Poštar je izvor, Rule i grupa su ogranak NP. Rule je pjevao na njihovom prvom albumu, zakačio se nešto sa doktorom Šabovićem, napustio NP i okupio vlastiti bend, dao mu ime Rule i grupa i snimio par albuma sa njima. Slično ali opet ni blizu poštara, original je original. Ovi su tek sa novim pjevačem Nukijem doživjeli najveće uspjehe. Kasnije se pojavio bend Nemirno srce, e to je bila kopija NP. najveći a haman i jedini hit im je bio Sandžak trans. Okupljali su se i poslije rata, snimali albume i sa Ruletom i sa Nukijem ali nikad više nisu ponovili uspjeh s kraja osamdesetih.

 

Muzički stil im je nastao tako što je doktor Šabović (osnivač i vođa benda) radeći u domu zdravlja u Busovači krpio i šio u kafanskim tučama porazbijane glave te pričajući sa tom vrstom pacijenata skonto šta u stvari raja od muzike i teksta traži. Sad po internetu tražih tu emisiju sa ftv u kojoj je o tome govorio ali je ne iskopah, šteta. 

 

 

 

Link to comment

tacno mogu da zamislim kako doktor sabovic krpi glave i kako mu krvav pacijent porucuje da bi rado senlucio uz neku pesmu tipa nova godina kuca na vratima

 

Pričo je i o tim razgovorima sa pacijentima, odlična emisija, otprilike iz '97. ili '98.

Link to comment

Ma OK, ali stvarno bih voleo da cujem. Ajd kad te ne bude mrzelo okaci.

ne mogu da iskopam nigde, ne znam ime originala. a i ono je na grckoturskom. plus su to pesme od pre vise od 30 godina. secam se da su bile neke koncertne verzije, masa raje na njima, pun stadion.

jedino sam uspeo da iskopam svedocenje kako je i teht "sanjao sam nocas..." pokraden :lolol:

 

Otišo Brega u Zagreb da producira Maljčike :D

Video da je to samo zajebanciaj za šminkere i kritičare i da tu nema para, inače ko zna šta bi bilo.

 

Fakat je da za razliku od pomodarskih BG i ZG, bosanci uvek malo kasnije pale i sve je u nekom  dileju od 4-5 godina uz to  dorađeno nekim lokalnim šmekom, mada je Pušenje dosta svojih kasnijie objavljenih pesama sviralo več 80-81

 

sto se novog talasa i panka tice, tu nije bilo kasnog paljenja vec jednostavno preskakanja. barem nije bilo nikog da se probio. dok su zp bili u toj meri autenticni da se ne mogu svrstati nigde.

Link to comment

Nesto mi tvoja memorija ne uliva poverenje... :fantom: Da, bas su tajna veza i jer kad ostaris grcki narodnjaci. Mislim, ako jesu to je tek onda genijalno. :lolol:

 

 

jedino sam uspeo da iskopam svedocenje kako je i teht "sanjao sam nocas..." pokraden :lolol:

 

Pa znam, sve su pokradene. :)

Edited by IndridCold
Link to comment

Nervozni Poštar je izvor, Rule i grupa su ogranak NP. Rule je pjevao na njihovom prvom albumu, zakačio se nešto sa doktorom Šabovićem, napustio NP i okupio vlastiti bend, dao mu ime Rule i grupa i snimio par albuma sa njima. Slično ali opet ni blizu poštara, original je original. Ovi su tek sa novim pjevačem Nukijem doživjeli najveće uspjehe. 

 

 

 

To kasnije, kad su se iskomercijalizirali. :-)
 
Ali, early adopters i pravi znalci™ itekako cijene Ruleta i njegov doprinos.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...