Jump to content
IGNORED

Сарајевска поп-роцк сцена/поп-роцк школа


Simon

Recommended Posts

ne. do negde polovine 80ih je folk bio suzbijan i morao si da kopas po lokalnim radio stanicama da bi ga nasao. plus nije bio kul. oni koji su ga slusali u gradskim (ne i prigradskim) sredinama su to krili, inace bi bili izopsteni iz drustva i vecno podjebavani. dodjosi su pokusavali da se prilagode novoj sredini, i cesto uspevali. ako ne oni, onda njihova deca svakako. problem je bio u tome sto nismo dovoljno dugo istrajali,

 

Zaniimljivo. Znaci tvoja teza je su oni u stvari doveli narodnu muziku u grad, a ne rokenrol na selo? :)

Edited by IndridCold
Link to comment
  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    36

  • iDemo

    25

  • francuski sobar

    17

  • Lancia

    17

Да наставимо са Индексима.

У току три деценије група је доживјела многе битне персоналне промјене, али трио Бодо, Фадил и Пимпек остају њена константа. Њих тројица ауторским радом постају заштитни знак и имиџ групе. Индекси су били битна прекретница за музичка збивања на сарајевској поп-роцк сцени, па и шире. Уједно били су прави мали расадник музичара који су ту стјецали своја прва музичка искуства и након успјешне сарадње, одлазећи од њих, касније оснивали своје групе које су одиграле значајну улогу у даљим музичким збивањима и у другим градовима.

Након сарадње са Индексима Корнелије Бата Ковач одлази у Београд и оснива своју, тада авангардну Корни групу. Ђорђе Новковић који је дошао на његово мјесто, након краће сарадње одлази у Загреб и оснива групу Про арте. На мјесто оргуљаша 1969. године из групе Чичак долази Ранко Рихтман, који с Индексима остаје све до почетка рата и својим радом умногоме доприноси квалитету групе.

 

Link to comment

Zaniimljivo. Znaci tvoja teza je su oni u stvari doveli narodnu muziku u grad, a ne rokenrol na selo? :)

donekle, vise su folk ucinili prihvatljivim, uveli ga ponovo na mala vrata. rnr je na selu vec postojao, u mnogim mestima su se pravili koncerti, osnivali bendovi, etc. nije im bregovic trebao.

Link to comment

donekle, vise su folk ucinili prihvatljivim, uveli ga ponovo na mala vrata. rnr je na selu vec postojao, u mnogim mestima su se pravili koncerti, osnivali bendovi, etc. nije im bregovic trebao.

Pa ne znam sta da ti kazem, ne bih rekao da je bilo bas tako po svemu sto sam citao i slusao od ljudi.

Link to comment

ne moras meni nista, nego ih slusaj hronoloski- prvo su krali od deep purpla, a na kraju pevali lipe cvatu. a vidis, grupa sa tolikom fan bazom i popularnoscu je sebi mogla da dozvoli izlet u manje komercijalne sfere. slican put je, otprilike, presao i cola- sta god da je snimao tetke bi ga slusale, a on spao na okanu.

 

ave u svemu, govnari.

Link to comment

@Ravaneli - interesuje me tvoje misljenje o MC Rimi i Smoke Mardeljanu. Apsolutno nemam pojma o domacem repu. Malo sam cakao nakon tvog topica ovde, ali nije to za mene. Jedina dva lika koji mi drze paznju su njih dvojica, ali ne vidim da ih spominjes, pa da priupitam.

 

@Morgana - punk scena je puna bendova. Svake nedelje ili meseca neko ex-YU izdanje, medjutim meni nista nije leglo. Vise nego naivni tekstovi. Tu i tamo po koji hit i to je to.

Link to comment

pomenuo sam smoketa na kraju da mi je jako dobar, iako baš ja i ne volim taj preveliki oldskul u današnjici

de si našao mc rimu. probao sam jednom jer vidim da je jak u battleovima i freestyleovima. štajaznam dobar je tehnički, ali naslušao sam se toga. pogotovo me izirita kada krene to mantranje o "lošoj državi i sranju u kom živimo" pa me strašno seti na marčela.

Edited by Ravanelli
Link to comment

ne moras meni nista, nego ih slusaj hronoloski- prvo su krali od deep purpla, a na kraju pevali lipe cvatu. a vidis, grupa sa tolikom fan bazom i popularnoscu je sebi mogla da dozvoli izlet u manje komercijalne sfere. slican put je, otprilike, presao i cola- sta god da je snimao tetke bi ga slusale, a on spao na okanu.

 

ave u svemu, govnari.

Dobro, slozicemo se da se ne slazemo. :)

Link to comment

pomenuo sam smoketa na kraju da mi je jako dobar, iako baš ja i ne volim taj preveliki oldskul u današnjici

de si našao mc rimu. probao sam jednom jer vidim da je jak u battleovima i freestyleovima. štajaznam dobar je tehnički, ali naslušao sam se toga. pogotovo me izirita kada krene to mantranje o "lošoj državi i sranju u kom živimo" pa me strašno seti na marčela.

 

I Smoke i Rima precesto recikliraju iste teme. Nema neke sirine. To malo smeta. Negde sam skinuo dva albuma MC Rime pa pustio. Od Smokea skinuo samo neki EP koji je dostupan.

Na Vice-u ima dokumentarac o Smokeu. Cini se da je o.k. lik.

Link to comment

pa da, to što sam rekao, naslušao sam se nekih stvari.

 

ove bombe su ti baš širina (mimarin srednji ciklus, dakle ne sam početak i stvari od poslednjeg albuma naovamo, plus gudroslavija, plus par žakilinih stvari). klika je pogtovo sveža™ (šogunat, ako humrem, braća diaz). e sad jebiga, za neke stvari čovek može biti jednostavno mator i to je ok.... kao što sam otkrio na slučaju snapchata  <_<

Edited by Ravanelli
Link to comment

@Morgana - punk scena je puna bendova. Svake nedelje ili meseca neko ex-YU izdanje, medjutim meni nista nije leglo. Vise nego naivni tekstovi. Tu i tamo po koji hit i to je to.

 

Boldovoano ne može nikako u istu rečenicu lol, bar ne danas.

 

Ne znam zašto kad god čujem reč hit setim se Miće. Iste godine izda za svoju dušu Živijo Rokenrol i uzme pare sa Hankom

 

 

Ali nije se prodo, Neopterećeni slušaoci lako mogu da zamisle tu energiju mladih buntovnika da se pucaju flašama o glavu na ovu stvar. Možda malo rearanžiranu,

Link to comment

Ne sumnjam da su imali koju dobru pesmu al da su imali hit znao bi :)

 

Elem vratimo se popularnoj kulturi. Pink Floyd oprema i prvi laser snop koji je prošao Beogradom. doduše nisu znali da programiraju više

 

 

Šteta, ne mogu da nađem taj ful dokumentarac na netu, sjajno je izgledao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...