Jump to content
IGNORED

Сарајевска поп-роцк сцена/поп-роцк школа


Simon

Recommended Posts

I da se ne zaboravi legendarni Điđijev komplet.

 

Његови су били црвени са црном унутрашњом бојом, а свирао их је тако добро да ти мозак стане.
Link to comment
  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    36

  • iDemo

    25

  • francuski sobar

    17

  • Lancia

    17

E da, Miraleme, upalila mi se lampica zasto se ne slazemo u vezi ovoga. Ti u stvari slabo poznajes upravo kako je to teklo hronoloski. Ti mislis da su oni tek sa Lipe cvatu poceli da se dodvoravaju narodnjacima i da su tu krenuli da dobijaju fanove sa sela, a to uopste nije tacno. Primese folka u njihovim albumima su skroz konstantne. Evo sta sve imas samo na prva tri albuma:

 

- Bekrija sam, cijelo selo vice

- Ajd idemo Rado

- Slatko li je ljubit tajno

- Bosanac, kao njihov ubedljivo najveci hit koji im je doneo popularnost provincijalne i seoske Jugoslavije

- Da sam pekar

- Hop-cup, poskocicu, drugu curu poljubicu

- Dede bona, sjeti se, de tako ti svega

 

Mislim, i tako dalje, i tako dalje. Jedina dva albuma (ako se ne varam) bez primesa folka su Dozivjeti stotu i Bitanga i princeza. Od osamdesetih pocinju da se ubacuju na bandwagon novog talasa, pa zatim postaju skroz kao neka njanjava pop grupa. Ali narodnjaci iz njih nikada nisu ni izlazili, od 74 godine kad su i nastali sa svojim prvim hitom pa do kraja, uz eto tu pauzu od 1979-80.

ma poznajem, ali nije isto upotreba primesa i elemenata folka, kao i priblizavanje folku u celini i celosti. krajem osamdesetih si ti imao citavu plejadu bosanaca koji su svirali nesto izmedju popa i folka- hari mata hari, valentino, drugi album plavog orkestra, bijelo dugme su, kao i uvek, tu bili da pokupe pare. i tu je moja najveca zamerka njima- uprkos brojnosti publike i popularnosti, nikad nisu bili pravi muzicari, koji imaju svoj stil i prate svoj put, razvijaju se, nego jajare koje bi bukvalno sve uradile za pare.

Link to comment

Да наставимо са Индексима.

 

Malo preterasmo sa šegom u igri objašnjavanja da je BD najveće regionalno ime u popkulturnoj prevari zvanoj rokenrol. Sa Indeksima već nema šale. Neuporedivi i nemerljivi, iznad svega pre i posle njih . Ja i dalje zaglavljen u 78.oj i raspoložen za ples.

 

 

Link to comment

ma poznajem, ali nije isto upotreba primesa i elemenata folka, kao i priblizavanje folku u celini i celosti. krajem osamdesetih si ti imao citavu plejadu bosanaca koji su svirali nesto izmedju popa i folka- hari mata hari, valentino, drugi album plavog orkestra, bijelo dugme su, kao i uvek, tu bili da pokupe pare. i tu je moja najveca zamerka njima- uprkos brojnosti publike i popularnosti, nikad nisu bili pravi muzicari, koji imaju svoj stil i prate svoj put, razvijaju se, nego jajare koje bi bukvalno sve uradile za pare.

 

Ovo si u pravu, nisam pametan sad da objasnim šta je dovelo do takvog promena ukusa publike nagore u to vreme. Brega je od početka komercijaln i osluškivo bilo naroda, kad je bilo vreme za glam, skandale i Rif on ih je furao,  kad se scena poseljačila (potpuno nevezano od njega) i on se tu uvaaljao. Al šta reći za svič Prljavog Kazališta od besnih pankera do tamburica i Ruže Hrvatske.

Ne mogu sad da se setim dal je neko sa beogradske scene istim putem išo il su svi izumrli na vreme od droge il su samo otišli u kurac i vinjak ko Boro Č.

Link to comment

Malo preterasmo sa šegom u igri objašnjavanja da je BD najveće regionalno ime u popkulturnoj prevari zvanoj rokenrol. Sa Indeksima već nema šale. Neuporedivi i nemerljivi, iznad svega pre i posle njih . Ja i dalje zaglavljen u 78.oj i raspoložen za ples.

 

 

Никакав проблем, јер све то даје динамику теми, а и тема није ригидно постављена да се прати моје писање. Пишемо и коментаришемо како коме одговара. A Индекси :), па да некако покушам пратити колико толико низ који сам започео са Индексима (убрзо долазе многи други). Индекси су почетком седамдесетих разбили тадашњи уобичајени клише музичких троминутних пјесама, снимајући дванаестоминутну пјесму "Негдје на крају у затишју" Пјесма је проглашена за најслушанију пјесму 1970. године.

Link to comment

Stroga sarajevska publika.

 

Lako je bilo Bosancu tada zapalit 50-100 hiljada publike u Beogradu al najteže je bilo bit baja u svom selu - pričo Čola u nekom intervjuu.

Kako ono beshe - i Novi talas je bio - grupe iz Beograda razbiju™ u Zagrebu a grupe iz Zagreba u Beogradu... A Sarajlije sirotinja - nit' Beograda nit' Zagreba, ne? 

Link to comment

pre neki dan sam cuo pricu da je pejakovic svoj bend bio nazvao smak bijelog dugmeta

 

 

Vid stvatno, ja skroz propustio ovu zajebanciju.

 

jebem li vam ja mater Beogradsku 
 
+FF Sloboda UE nisi ti skuzio bratac umetnost... Ja sam iz Uzica ne iz Bg-a, a ni Nikola Pejakovic Kolja ti brale nije neki beogradjanin... Al dok ti skuzis umetnost odosmo mi u kurcevog kurca kurac... to je mnogo gore nego da odemo u kurac..
 

:lolol:

Link to comment

A druze Majore? Inace omiljeni po SA klubovima kasnih 80-ih. 

Ostala je gomila demo snimaka i jedan album dostas tanke produkcije. Snimanje drugog je trebalo poceti u proljece 92-ge i tako... 

 

 

 

Link to comment

Ne mogu sad da se setim dal je neko sa beogradske scene istim putem išo il su svi izumrli na vreme od droge il su samo otišli u kurac i vinjak ko Boro Č.

 

Jajo se samo uglednuo na uvaženog starijeg kolegu Aurelija Hesusa Pehakoviča, od "Puta na istok", preko "Čergi" i najzad u tri lijepe materine. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Његови су били црвени са црном унутрашњом бојом, а свирао их је тако добро да ти мозак стане.

+1

 

ekspert toniadams veli da je performans u kulovgradu pikes peak tog perioda :fantom:

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...