Jump to content
IGNORED

Književni RIP


אַף אֶחָד

Recommended Posts

1 hour ago, morgana said:

jos jedan pristojan covjek je umro prevremeno, dok sns bagra pije krv jede placente na 13. i po spratu vma i zivi 100 godina 

 

znam da nije to logika ali je gubitaka bas mnogo


+ 1

 

 

Meni je u početku bio težak stil “u jednoj rečenici”, ali sam se ipak navikao. 

Upoznao sam ga na književnoj večeri, ne sećam se koji je roman predstavljao, tada je još bio sa Gojkom iz Stubova kulture. Ostavio je takav utisak na mene da sam

odmah sutradan počeo da čitam sve na šta sam naišao a Pijavice su mi bile

toliko mučne da sam noćima imao snove scena iz romana. 

  • +1 7
Link to comment

slažem se. nema više polja zajedničkog iskustva jer nema medijskih i drugih posredničkih platformi koje bi podržale umjetnost, pa onda nema ni velikih imena.

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment

Ja baš mislim da je kontra - previše se prostora daje svakakvim “umetnicima”, na milion mesta mogu da promovišu svoje novo delo, pa se ljudi oduševljavaju svakakvim “mediokritetstvom” u toj poplavi ponude. 
1 podkast te vine u orbitu popularnosti kao da si dobio Nobela. 
 

Podji od sebe - kada si poslednji put bila

na književnoj večeri/promociji knjige nekog ko je rodjen posle tebe (ne zameri što se “kačim” na tvoje godine iako te ne poznajem lično) ? 

Link to comment

na knjizevne veceri ne idem bez obzira na starost autora jer me taj format ne zanima, ali u fizickom prostoru redovno pratim vizuelne umjetnosti. umjetnici su gotovo uvijek mladji od mene, sjajni su, scena nikad nije izgledala bolje, to je dijelom posljedica liberalizacije obrazovnog sistema u okviru branse, odnosno otvaranja privatnih akademija i donekle povecanja broja studenata na drzavnim makar u okviru pojedinacbih smjerova; tehnoloskih inovacija koje su dozvolile lako umrezavanje i poslovanje ali i smanjile troskove stampe i razbile predrasude prema reprodukciji tj serijskom printu, globalne eksplozije i spustanja cijene dizajna, tj postavljanje dizajna kao imperativa sto je povecalo traznju za njime i posljedicno, otvaranja velikog broja galerija, platformi i nezavisnih prostora, a pritom je u ove prve ulozio i sns kadar jer obrce pare ali to je druga prica.

 

tj, trziste umjetnosti nije homogeno (a jeste trziste, uz ostalo), uzrocno-posljedicni niz nije pravolinijski zacrtan, a govoreci o disperziji koja je dosla sa internetom - tu si naravno u pravu ali se sa njome srecu i amerike i engleske (ili uzmi zemlje slicnije srbiji po velicini i nasljedju za primjer) pa nisu u krizi u kojoj srbija jeste.

 

tamo gdje moze da postoji nezavisna scena i dokle seze, problem nije velik, a nastaje upravo kad se infrastruktura iscrpi. drzava je kriva, direktno, reakcionarno i koruptivno, a i posredno, unistavanjem privrede i ucjenjivackim skretanjem njenih marketinskih tokova na kumovske projekte.

 

dodatno, nema vise velikih regionalnih tema za koje bi se zainteresovala evropska ili svjetska scena pa da se efekti preliju nazad na domacu scenu/trziste, ni  konjunktura ne pomaze.

 

 

Edited by morgana
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Ode ti preširoko u analizu, a mogla si samo napisati par imena...

 

Ne mogu da progutam, kao argument, sns kumovske veze u kontekstu priče o tome da nam je književnost u autu i da je (samo) država kriva za to.

Šta onda reći za uslove u kojima su stvarali ljudi koji su bili hapšeni, zabranjivani, napadani, kojima su oduzimali pasoše ili ih proterivali iz zemlje?  

 

Iz tvog posta izvlačim da je država kriva što nije zašiljila olovku i obezbedila papir za mladog autora, a izdavačka kuća zato što štedi na dobrom omotu te što sve ide na onom braonkastom, recikliranom, papiru i što je "meki povez" najmekši u povijesti. Domaća izdanja sam prestao da pozajmljujem jer znam da će posle trećeg čitanja raditi heftalica. 

 

 

A što se tiče velikih regionalnih tema koje bi privukle šire tržište i veliku scenu - pa možda je iscrpljena priča o ratovima 90tih, i možda im nije više zanimljivo to što je Sarajevo bilo pod opsadom duže od Staljingraga, ali sigurno nije ni načeta tema neslaganja i mržnje izmedju naroda koji su pre 30 godina vodili te iste ratove. Ali nije valjda da je geopolitika i istorija jedino što možemo da prodamo? Ili ako ipak jeste onda to današnji pisci ne umeju da urade na valjan način. Da budu dovoljno umetnički izražajni, dovoljno komercijalni, ali u isto vreme ne budu banalni. 

 

Link to comment
4 minutes ago, John Coltrane said:

 

 

Iz tvog posta izvlačim da je država kriva što nije zašiljila olovku i obezbedila papir za mladog autora, a izdavačka kuća zato što štedi na dobrom omotu te što sve ide na onom braonkastom, recikliranom, papiru i što je "meki povez" najmekši u povijesti. Domaća izdanja sam prestao da pozajmljujem jer znam da će posle trećeg čitanja raditi heftalica. 

 

 

 

 

ma svakako moze da se zakljuci to, a ne da su mediji krs, drzavni i paradrzavni, konkursi u domenu kulture namjesteni, a institucije korumpirane

ajde molim te

whatever

 

Edited by morgana
Link to comment
3 hours ago, John Coltrane said:

sigurno nije ni načeta tema neslaganja i mržnje izmedju naroda koji su pre 30 godina vodili te iste ratove. Ali

Poslednje što sam čitala na tu temu je Lana Bastašić, i u vezi s tim, to što kažeš za mlade pisce, podkaste i hajp, sve se slažem. 

Link to comment
3 hours ago, morgana said:

 

ma svakako moze da se zakljuci to, a ne da su mediji krs, drzavni i paradrzavni, konkursi u domenu kulture namjesteni, a institucije korumpirane

ajde molim te

whatever

 

 

Da su loše uredjeni sistemi presudan faktor za stvaranje dobre proze nikada ne bi čitali Pekića, Kiša, Mihailovića, pa na kraju krajeva i Albaharija oko kog smo i počeli celu polemiku.

 

 

Link to comment
40 minutes ago, John Coltrane said:

 

Da su loše uredjeni sistemi presudan faktor za stvaranje dobre proze nikada ne bi čitali Pekića, Kiša, Mihailovića, pa na kraju krajeva i Albaharija oko kog smo i počeli celu polemiku.

 

 

 

 

ne mozemo o povecem sistemu govoriti samo preko iskakanja iz njega. ili mozemo, ali onda da po istom kriterijumu sudimo o svakom sistemu.

u jugoslaviji su cak i mihajloviceve tikve bile postavljene u pozoristu, prije nego sto su zabranjene. pekic je uredjivao knjizevne novine.

u srbiji doduse imamo glumacke istupe podrske drugim glumcima kad ih vucic maltretira, ali se politicko-umjetnicki angazman uglavnom zaustavlja na opstostima o nekom tamo liberalnom kapitalizmu, u domaci sistem se ne dira.

jugoslavija nikako nije primjer nenjegujuceg sistema, naprotiv, govoreci o periodu od okretanja od rusije do izvjesne restaljinizacije (u smislu metoda) sedamdesetih.

cak i tzv disidenti su dobijali novac iz drzavne kase, makar koliko da se posalje slika u svijet. mnogo je tu manje slojeva prekarnosti nego danas, a ako pricamo (a to je bila pocetna teza) da rijetko koji pisac prebaci cifru od par knjiga, razloge moramo da trazimo i u sistemu koji ne pegla rizike autorskog rada cija dinamika iziskuje ovakvu ili onakvu podrsku.

mozemo reci da je srbija nominalno slobodnija nego jugoslavija, kao navodno demokratska, ali u njoj plasticni isus nije mogao biti bunkerisan, a autor zatvoren, prosto zato sto plasticni isus danas ne moze ni biti snimljen. metode cenzure su samo mnogo suptilnije, ne desava se da se novac ulozi u projekat koji ce ideoloski da strci.

demokratske, kapitalisticke drzave su sistem podrske postizale unekoliko razlicitim sredstvima nego jugoslavija, ali ga imaju, a srbija ga nema. pa srbija nema ni jebenu nacionalnu televiziju da smislenim emisijama podrzi kulturu, mimo treceg programa, dakle namjerno stvorene nise.

 

 

(sad mi pade na pamet, taman kad sam ovdje da preporucim knjigu radine vucetic 'monopol na istinu')

 

edit, samo da dodam, kad sam napisala da u evropskim i globalnim okvirima srpska knjzievnost vise nema podsticaj zbog poltiicko istorijskog momenta, a nekad ga je mozda imala, nisam mislila samo na devedesete nego i na komunizam

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, morgana said:

 

 

ne mozemo o povecem sistemu govoriti samo preko iskakanja iz njega. ili mozemo, ali onda da po istom kriterijumu sudimo o svakom sistemu.

u jugoslaviji su cak i mihajloviceve tikve bile postavljene u pozoristu, prije nego sto su zabranjene. 

u srbiji doduse imamo glumacke istupe podrske drugim glumcima kad ih vucic maltretira, ali se politicko-umjetnicki angazman uglavnom zaustavlja na opstostima o nekom tamo liberalnom kapitalizmu, u domaci sistem se ne dira.

jugoslavija nikako nije primjer nenjegujuceg sistema, naprotiv, govoreci o periodu od okretanja od rusije do izvjesne restaljinizacije (u smislu metoda) sedamdesetih.

cak i tzv disidenti su dobijali novac iz drzavne kase, makar koliko da se posalje slika u svijet. mnogo je tu manje slojeva prekarnosti nego danas, a ako pricamo (a to je bila pocetna teza) da rijetko koji pisac prebaci cifru od par knjiga, razloge moramo da trazimo i u sistemu koji (ne) pegla rizike autorskog rada cija dinamika iziskuje ovakvu ili onakvu podrsku.

mozemo reci da je srbija nominalno slobodnija nego jugoslavija, kao navodno demokratska, ali u njoj plasticni isus nije mogao biti bunkerisan, a autor zatvoren, prosto zato sto plasticni isus danas ne moze ni biti snimljen. metode cenzure su samo mnogo suptilnije, ne desava se da se novac ulozi u projekat koji ce ideoloski da strci.

demokratske, kapitalisticke drzave su sistem podrske postizale unekoliko razlicitim sredstvima nego jugoslavija, ali ga imaju, a srbija ga nema.

 

 

(sad mi pade na pamet, taman kad sam ovdje da preporucim knjigu radine vucetic 'monopol na istinu')

 

Ako pričamo o "iskakanju" u pitanju su ljudi koji nisu bili miljenici vlasti, ljudima koji su robijali,  ali šta je kontra tome - argument da su im državne izdavačke kuće štampale knjige? Pa jbg, tad drugih nije ni bilo. Ako nećeš da "iskačemo" uzmi Andrića, Krležu, Selimovića i ostale iz mejnstirma.

 

 

I opet mi "bežiš" na polje filma koji je preskupa "igračka" za jednog čoveka, gde relano dosta toga zavisi od raspodele iz državnih fondova. Na tu temu si uzela drastičan primer jedinog čoveka koji je ljudski najebao, dok su ostali snimili tuce filmova koje je "cenzurisala" blaga ruka Anotija Isakovića (izemdju ostalih). Ti i takvi filmovi su završavali sa belinskim medvedima i pulskim arenama. Pri tom ja obožavam filmove i Žike Pavlovića i Žilnika i Makavejeva, ali Lazar Stojanović je bio za primer drugima - dok je njegov film bio u "bunkeru" a on u zatvoru, filmovi ostalih su punili bioskope. Primeni i ti isti kriterijum za sve.

 

 

Zeka pomenu Lanu Bastasić - feminizam vrišti iz nje dok je na rezidenciji u Barseloni, nos do plafona kao da je Dubravka Ugrešić glavom i bradom.

 

 

 

ništa lično, Morgana, ne zamer,  valjda mi nije dan, valjda se skuplja trista sranja jezivim tempom gde ne stigneš da se digneš od prethodnog udarca, a novi ti već visi iznad glave

Link to comment
5 minutes ago, John Coltrane said:

Zeka pomenu Lanu Bastasić - feminizam vrišti iz nje dok je na rezidenciji u Barseloni, nos do plafona kao da je Dubravka Ugrešić glavom i bradom.

Pa da, ona vuče agendu, zato i jeste promovisana. Meni je sve to malo smešno kao otkrivanje tople vode, ali valjda sam i ja matora. 

Link to comment

zasto ne bih isla na polje filma, pozorista ili bilo cega ako govorimo o cenzuri ove ili one vrste koju si ti uveo u pricu, a u knjizevnosti svakako nije bila najostrija, naprotiv.

 

naravno da nije stvar u drzavnom stampanju knjiga, malo ti je bezveze hinjena poenta i pocinje da me smara razgovor pa u njemu vise necu ucestvovati.

 

cime mi kontriras pomenom zlatnih medveda nije mi bas jasno jer njima  upravo podvlacis moju poentu 

 

ne znam zasto bismo zakljucak poopstili na drugorazrednoj lani bastasic ili mozda njenoj trecerazrednoj drugarici milici vuckovic s kojom dijeli potkast. zapravo na osnovu vecine bukinih izdanja. 

 

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...