Jump to content
IGNORED

Književni RIP


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Iskreno mi je jako žao, kao da je neko moj jbt.

 

Skoro sam pisao o dokumentarcu koji je izašao na HBO, a snimljen je kao želja/pokušaj mladića da uradi intervju sa Kunderom za kog je poznato da decenijama nije davao nikakve izjave za medije.

 

Ovo za "francuski pisac češkog porekla" se može tumačiti i u kontekstu sovjetske invazije i doba kada je Kundera bio proganjan što je i rezultiralo njegovim prebegom. Sa druge strane naravno da je tu bilo i dosta "poze" jedne zapadne vele sile koja ga je oberučke prigrlila u nameri da mu da podršku i pokaže Svetu šta to radi čelična metla sa Istoka.

Ima ona anegdota kada je pisao horoskope za neki magazin, pod pseudonimom samo da bi zaradio neki novac (1 prijatelj mu je to "nabacio"), a urednica tog magazina je kasnije htela da sazna ko je taj čovek i da joj uradi natalnu kartu - posle toga je morao da prestane da piše, naravno.

Istina je da je on dugo živeo u Francuskoj, pisao na tom jeziku i uvek je provejavalo to mišljenje da mu se zemlja u kojoj je živeo nikada nije odužila, uostalom čekali su skoro pola veka da mu vrate pasoš.

 

Kad god ga neko pomene ili pomislim na njega prvo mi je ova slika na pameti, u fazonu "zar stvarno moram da se slikam? pustite me da radim"

 

 

299216_2313730721032_6556166_n.jpg

  • +1 6
Link to comment

RiP. Veliki pisac..

Rekao je i sledece: Borba coveka protiv vlasti je borba pamcenja protiv zaborava.

Divno je razvijao likove, njihov unutrasnji zivot, gradio dijaloge...i bio bas svoj, nekako ga ne mogu grupisati nigde.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
17 hours ago, maheem said:

Francuzi redovno svojataju - i Gaspar Noe je Francuz.

Ne blamiraj se. Nakon što su ga oterali i oduzeli mu drzavljanstvo, našao je utočište u Francuskoj i sam za sebe govorio da je srcem Francuz.

Link to comment

On je valjda sam insistirao na tome da je francuski pisac. Vrlo neobicna identitetska transformacija, ne znam sta je tacno u njenoj pozadini. Nemam utisak da je za francusku kulturu bio suvise vazan, ali znam jednog Francuza, cistokrvnog, kome su roditelji dali ime bas po Kunderi, i koji Francuze uvek ispravlja da mu ime izgovaraju po ceski/srpski, a ne nazalno po francuski.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, dragance said:

Ne blamiraj se. Nakon što su ga oterali i oduzeli mu drzavljanstvo, našao je utočište u Francuskoj i sam za sebe govorio da je srcem Francuz.

To je Noe rekao, ne ja.

Preneću mu da je jedan draganče rekao da se ne blamira.

 

Link to comment

Evo sta kaze ovde.. vezano za jezik i ostalo..

 

https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Milan_Kundera

 

Quote

Originally, he wrote in Czech. From 1993 onwards, he has written his novels in French. Between 1985 and 1987, he undertook the revision of the French translations of his earlier works. As a result, all of his books exist in French with the authority of the original. His books have been translated into many languages.

 

Quote

Kundera has written in both Czech and French. He revises the French translations of all his books; these therefore are not considered translations, but original works

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
16 minutes ago, maheem said:

To je Noe rekao, ne ja.

Preneću mu da je jedan draganče rekao da se ne blamira.

 


Prenesi mu i da sam tebi govorio za Kunderu.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Imao sam čast da mu uručim nagradu Isidora Sekulić 2014 godine i da dobijem od njega knjigu Zivotinjsko carstvo sa potpisom. Već je bio vidno bolestan, ali je ostavljao utisak izuzetnog čoveka. 

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...