Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

Ja sam to tumacio kao paralelan odnos replikanata tj na neki nacin varijacija odnosa Rejcel i Dekarda. U prvom delu imamo taj odnos gde se dovodi do toga da su i replikanti jednaki sa ljudima tj ispituje se to sta cini coveka covekom, bas zato sto film krece od pretpostavke da je Dekard covek a onda se na kraju ispostavi da zapravo nije.

 

U 2049 samo imas to pitanje podignuto na visi nivo, pa se ne pita da li coveka definise to da li je robot ili je organski vec se ide dotle da za svesno postojanje i ljubav nije neophodno ni fizicko telo.

Link to comment

Priča gubi smisao ako je Dekard replikant, prokreacija izmedju dve mašine bi bila samo naredni korak u tehnologiji proizvodnje replikanata, dok je dete nastalo od čoveka i mašine, novi mesija.

 

I Nilanderov govor u sceni sa Dekardom to pokazuje.

Link to comment

Nemam pojma, sve mi se slabiji čini kako stari.

Osnova za gradnju cele "mirikl" mitologije je jako slaba, odnosno nema je, budući da brzo spoznamo da nikakvih mirikla nema, već da je sve posledica tajlerovog bolesnog šaljenja. Osim ako su na umu imali film o manipulisanju potlačenim masama.

Link to comment

Priča gubi smisao ako je Dekard replikant, prokreacija izmedju dve mašine bi bila samo naredni korak u tehnologiji proizvodnje replikanata, dok je dete nastalo od čoveka i mašine, novi mesija.

 

I Nilanderov govor u sceni sa Dekardom to pokazuje.

 

Poenta. (čitavog filma)

 

Ako izuzmemo scenu sa jednookom babom ovo je jebeni masterpiece.

Soundtrack je odlično urađen ali je u maloj sali bioskopa zvuk bio prilično jednodimenzionalan

 

Gledati u Big fashion-u u velikoj sali, nikad bolji zvuk u kinu nisam čuo. Ni približno.

Link to comment

Priča gubi smisao ako je Dekard replikant, prokreacija izmedju dve mašine bi bila samo naredni korak u tehnologiji proizvodnje replikanata, dok je dete nastalo od čoveka i mašine, novi mesija.

 

 

Ja zelim da verujem da je replikant jer mi se generalno ne svidja koncept mesija. Verovatno je za to delimicno kriv drugi i treci deo Matriksa. :D Prokreacija masina nas dovodo do novog stupnja evolucije, kad ljudi vise nece biti potrebni. Meni je to zastrasujuca pomisao i svidja mi se vise prica na tu temu nego eto mesije, Isusa, Supermena, Nea, Anakina, Azor Ahajia po dvesta sesto milioniti put. 

Link to comment

+1

Zar i mašinama ne bi bilo privlačnije da ih predvodi neko njihov, a ne polutan? Mada, u sklopu ovih tralalala limunada koje i Mos pominje, ne bi me čudilo da krenu putem "pola vino pola voda", da se dobije još jedna varijanta "ujedinitelja". 

Link to comment

Ne znam, meni Dekard-replikant ruši  celu koncepciju filma.

KAd bi mašine mogle same sebe da proizvode, došlo bi do novog stupnja evolucije, tačno...ljudi više ne bi bili potrebni, tačno...

Ali poenta filma, bar mislim, jeste približavanje (izjednačavanje) mašina sa Tvorcem (čovekom), a ne zastarevanja čoveka kao oblika života. Dakle, revolucija pre evolucija

MOžda vam se ne sviđa koncept mesije, ali sve ukazuje na to: dete (dr Ana Selin) kao potomak androida i čoveka, analogija na Isusa, kao potomka Boga i čoveka.

Zato je bitno da Dekard bude čovek, ovako bi njihovo dete bilo obična mašina.

 

Sa druge strane, zašto bi to dete bilo važno mašinama? (osim činjenice kako je stvoreno)

zar mašinama nije lakše i brže da osvoje tehnologiju proizvodnje drugih mašina, nego da ih rađaju? I brže je, i jeftinije.

 

To je jedna stvar koja me buni u filmu, zašto Nilander Walas traži tehnologiju za rađanje androida? Zar mu nije mnogo lakše i brže da ih proizvode kao odrasle gotove prooizvode, nego da ih odgaja od "rođenja", sa rizikom da ne ispadnu proizvod koji je tražen.

Jedina motivacija koju kod njega vidim jeste komplex Boga.

 

 

edit: i logika Blade Runner univerzuma nam ukazuje da je Dekard čovek, u originalu on ganja Nexus 6, najnoviju generaciju androida (koja ima ograničen rok trajanja). Stoga bi i on imao ograničen rok trajanja. Rejčel, kao poslednji najnoviji prototip replikanta, jedina ima neograniče rok trajanja. Negde u 2049 filmu su naveli da je generacija Nexus 8s, prva generacija replikanata sa neograničenim rokom trajanja, a to je tek nakon radnje iz prvog filma.

Po mom mišljenju, nema smisla da Dekard bude replikant, to samo Ridli muti vodu

Edited by Filozof manijak
Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...