Jump to content
IGNORED

Westworld


Ajant23

Recommended Posts

 

Zanimljivo, ja baš i ne mogu da povlačim paralelu sa GoT-om. U GoT-u mi nije smetalo konstantno otvaranje novih zapleta, više što je otvaranje i novih kako i starih zapleta debilno i nelogično odrađeno, dešavaju se stvari randomno tek da se stvori neka radnja na ekranu, bez smisla ili većeg plana (grizem jezik da ne serem da je u knjigama mnogo bolje). Ovde u Westworldu mi se zapravo čini da neki plan postoji i da se njega drže, samo što je taj plan veoma tanak, pa su ga razvukli kao kore za burek i posuli šljokicama da šljašti šareno.

 

 

Uopšte, ideja o androidima, robotima i softveru koji prerasta svoje originalno programiraje, iako je zahvalna, do sada je vrlo izraubovana. Previše je materijala napravljeno na tu temu, nekih jako loših, nekih legendarnih, da mogu da se izvuku sa nekom osrednjom pričom, ili čak manjkom iste, i da probaju to da nadomeste sa sjajnom glumom, scenografijom i sisama & dupetima. Možda su pucali na demografiju 20-25 godina koja možda nije do sada videla mnogo radova o evoluciji AI, ali meni lično se sve vreme činilo da su se dohvatili vrlo poznate teme, i nisu uradili bog zna šta da ponude nešto baš novo, nešto što bi postavilo ovo na vlastite noge.

 

Meni ova tematika više leži nego GOT, tako da mislim da ću imati više strpljenja za razna razvlačenja. Uz to i već pomenuta glumačka ekipa.

 

Ja bih lično voleo da vidim dobar scenario u kome bi ljudi budućnosti pre radili na sebi nego na androidima. Usavršila bi se izrada organa i bioloških materijala koji bi kod ljudi bili zamenljivi. Programiranje bi postalo mnogo rasprostranjenije. Mnoštvo ljudi bi radilo na relativno malim segmentima koda koji bi se kasnije razmenjivao i uklapao u celinu. Zajednice tipa github bi narasle. Prikaz digitalnog sadržaja bi sa ekrana prešao u realan prostor. Tako bi se otvorile rasprave da li i koliko ljudi mogu da koriste javni prostor za svoj digitalni sadržaj. Ljudi bi mogli ugrađivati nove organe ali i raditi poboljšanja slanjem ili ugrađivanjem informacija. Došlo bi se do jedne tačke kada bi ljudi mogli da se uploaduju. Na kraju bi se opet otvorilo to oduvek mutno pitanje šta je to čovek i ima li on uopšte neku vrstu posebnosti i ekskluzivnosti? Pojavili bi se i oni koji bi poželeli da osete šta su nekadašnji ljudi mislili pod rečju sudbina, itd.

Link to comment

Cini mi se da ima nekih 80ak nivoa podzemno.Tj kao da se secam kroz maglu da je Bernard isao liftom tako. Sad ne znam bas da li je sve WW ili je uz to i onaj Samurai World i jos ko zna koji World koji drze tu. 

 

A mislim da je i onaj crni baja sto je vlasnik firme i sto dovede malog plavog u WW pominjao kako su questovi za prave frajere dalje od grada. Mislim ja sam skapirao da je sve ono sto su radili tamo tipa, pokolj vojnika, sverc nitroglicerina, one orgije sve bile deo misija koje su zahtevnije od osnovnih. A kontam da svakako te hostove imaju pa imaju, mislim kada onoliki broj drze u skladistu, sto ne bi postavili jos toliko ili 10 puta toliko na rubove za zajebane igrace.

 

Doduse slazem se za to da je park nerealno velik i da ocigledno na istoj lokaciji postoji bar jos jedan park, pretpostavimo iste velicine.

 

Ako se sećate Miv je dobila ceduljicu na kojoj je pisalo Park1... i još neke odrednice. To bi trebalo da znači da postoji još parkova. 

 

Ali apropo ove glomaznosti parka/parkova - nova predstavnica uprave (Šarlot) je jednom prilikom rekla Fordu da je ona tu da zaštiti intelektualnu svojinu, a da im nije toliko stalo do scene i scenskih elemenata.

Link to comment

jel mogu braca programeri napisati koji film il serija sa pametnim robotima bi bili korektni iz perspektive struke?

i nemojte sa onim idiotlukom gotom porediti.

 

Ja sam napisao već tri odlična scenarija, ali producentske kuće me samo odbijaju. Verovatno zato što sam Srbin :(

Link to comment

Ja predlažem da, ako već stranci neće da nam izađu u susret, uradimo nešto na domaćem terenu. Mogli bi recimo da napravimo jedan spin off serije "Moj rođak sa sela", jer tamo scena već i ovako izgleda kao paralelna stvarnost, a glumci kao roboti.

Link to comment

Zar nije bolje rešenje da u drugoj sezoni "Ubice mog oca" Vuk Kostić ima ispomoć svog smart televizora koji je postao svestan sebe i razvio veštačku inteligenciju, nešto kao crossover Artu Ditua i Hala 9000?

Link to comment

Ja sam napisao već tri odlična scenarija, ali producentske kuće me samo odbijaju. Verovatno zato što sam Srbin :(

+1

ma kapiram da su besprekorni scenarijiii, ali stvarno me zanima koji film je sa programerske tacke gledista ok, a da govori o vestackoj telegenciji (sto zapravo u ovom serijaliu i nije slucaj, il mozda jeste). meni koji ne znam u kompjuter deluje potpuno nadrealno to o cemu pricate, ne bih da me neko svati pogresno, al da neko od vas zna da isprogramira vestacku, sad bi bio na jahti od 45m sa 3 prepicke plavuse i stekom nutele, najboljeg cipsa i don perinjona za do kraja vremena, a nebi kuco na forumu, al opet kazem, ja numem u konpjuter :fantom:

 

Red bi bio da se pomene da se u Westworldu pojavila i jedna prelepa beogradjanka

 

MV5BODc4MDE4NzEwMF5BMl5BanBnXkFtZTgwOTkx

mnogo volim filmske lezbejke.

Link to comment

+1

ma kapiram da su besprekorni scenarijiii, ali stvarno me zanima koji film je sa programerske tacke gledista ok, a da govori o vestackoj telegenciji (sto zapravo u ovom serijaliu i nije slucaj, il mozda jeste). meni koji ne znam u kompjuter deluje potpuno nadrealno to o cemu pricate, ne bih da me neko svati pogresno, al da neko od vas zna da isprogramira vestacku, sad bi bio na jahti od 45m sa 3 prepicke plavuse i stekom nutele, najboljeg cipsa i don perinjona za do kraja vremena, a nebi kuco na forumu, al opet kazem, ja numem u konpjuter :fantom:

 

Ali pazi, meni u Westworldu uopšte nije smetao AI niti opis istog. Na početku rekoh da sam vrlo svesno tu stranu jednostavno prihvatio da su te stvari koje su opisane sasvim moguće uraditi tako i tako i da neću da dozvolim da mi to zamagljuje seriju. Štaviše, koncept AI-a (Bernar) koji nije svestan da je baš to, AI, a da nije čovek je čak bio nice touch, iako bar za mene očekivani. Sa tehničkog zakeranja osvrnuo sam se na dve sitnice koje su mi zasmetale: za milijardu trilijardu hostova koji su, kako se meni činilo, postavljeni u neku nedođiju gde će ih videti možda 1-2% gostiju (nema veze sa AI) i rešenje scenarista da baš za sve kad se protivnik iznenadi "Čekaj kako si ovo uradio?" odgovore sa "Hehehe, napisao sam nevidljivi nivo programa za to". To nije tehnička zamerka, to mi se više činilo na neinventivni lazy writing.

 

Ali ajde kad si već pitao, da dam neke primere:

-Blade Runner

-Odiseja 2001, možda čak i više 2010 što se tiče samo AI

-Her

-Terminator

 

Eto, 4-5 komada gde mislim da je koncept AI-a predstavljen više nego dobro. Doduše možda se samozavaravam te listam samo filmove koje uživam da gledam. Ali evo i jedan drugi primer, Lawnmower Man, tu mislim da je koncept osmišljavanja AI-a urađen blago užasno, a opet mi je jako drag film, nekako mi je gilti pležr.

 

Sa loše strane, nemam uopšte problem sa AI-om kao takvim, ali profesionalna deformacija mi verovatno smeta, više nego drugim ljudima, da progutam svaku glupost u filmu koja se posluži kao rešenje, da whizzkid od 10 godina koji je dobar u kompjutere da se domogne bilo kog terminala bilo gde na svetu i u 5 minuta uhakuje se gde treba i sredi stvar, kao u Jurassic Park, Wargames ili slično.

Link to comment

 

Ali ajde kad si već pitao, da dam neke primere:

-Blade Runner

-Odiseja 2001, možda čak i više 2010 što se tiče samo AI

-Her

-Terminator

 

Pretpostavka da nisi gledao Moon

 

Odiseja mi je neprevaziđena, vjerovatno zbog kompletnog utiska/ filma. Her nisam gledao iako gotivim Finiksa, nekako mi prepičkasto sve to izgleda, ali evo hoću.

Blade Runner mi je odmah iza Odiseje, između ostalog jer ga gledam svakih 3-4 god pa mi rešenja tipa skajp, ili stepenasto zumiranje na vcr jednostavno smetaju.

Link to comment

Pretpostavka da nisi gledao Moon

 

 

E, jesam. Samo ono gore napisah na prvu, za deset sekundi sam izbacio listu.

 

Mada iskreno, Moona se vrlo slabo sećam. Znam samo da mi se dosta dopao, ali damubiješ ne sećam se mnogo toga u filmu, davno beše.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...