Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da se ne propusti i delovanje i uloga u osvit rata Mačekove vojske, mnogo ozbiljnije paravojne organizacije politički dominantnog HSS-a od onih par stotina ustaša, i sa boots on the ground a ne u Italiji.

 

 

Vojskovođa Slavko Kvaternik odredio je 19. travnja 1941. da se postrojbama Seljačke i Građanske zaštite, zbog doprinosa koji su dale prilikom uspostave NDH, dodijeli naziv “Hrvatskih zaštitnih lovaca”. Prvotno je cijela Hrvatska seljačka i građanska zaštita trebala biti pretvorena u Hrvatske zaštitne lovce, ali je poslije, 23. svibnja 1941., to pravo dano samo Hrvatskoj građanskoj zaštiti u Zagrebu. No niti to nije ostvareno. Može se zaključiti kako je očito da je Kvaternik htio izraziti zahvalnost Hrvatskoj građanskoj i seljačkoj zaštiti za pomoć koju mu je pružila u ozbiljnim trenucima proglašenja i uspostave NDH. Kvaternik je naime 12. ili 13. studenoga 1941. obavio smotru Zaštite, a prijavak mu je predao Z. Kovačević. Tom je prilikom Kvaternik zahvalio Zaštiti na stavu koji je ona zauzela prilikom proglašenja NDH i rekao da će mu to biti najmiliji vojnici nove države. Za razliku od S. Kvaternika, drugi ustaše nisu željeli da se jednoj organizaciji HSS-a daje takav povlašten položaj u sklopu novih oružanih snaga NDH. Uskoro su Hrvatski zaštitni lovci razoružani i raspušteni, a dio ih je pristupio ustašama. Usp.: Nikica BARIĆ, Ustroj kopnene vojske domobranstva NDH, 1941.-1945., Zagreb, 2003., 97.-98.
linak

 

Toliko o HSS-u, so far so good.

Link to comment

Прецизније..

Mi nekako najzalije tih sto su popushili od Rusa...

 

jedan dio te legije se predao I zavrsio u zarobljenistvu. kasnije su se javili kao "dobrovoljci" pa su ratovali na strani crvene armije. uzasno su stradali u nekoj borbi sa nemcima u pomoravlju. marko mesic, posljednji komandant je kasnije umro u zagrebu kao slobodan covjek. inace, nije stric stipe mesica kako su lazno izvestavali nasi novinari.

Link to comment

jedan dio te legije se predao I zavrsio u zarobljenistvu. kasnije su se javili kao "dobrovoljci" pa su ratovali na strani crvene armije. uzasno su stradali u nekoj borbi sa nemcima u pomoravlju. marko mesic, posljednji komandant je kasnije umro u zagrebu kao slobodan covjek. inace, nije stric stipe mesica kako su lazno izvestavali nasi novinari.

 

”Легија” је био назив за њихову вазд. јединицу.

Месић & Цо су били из 369. пеш. пука.

 

Од заробљеника код Стаљинграда, и још неких Југословена, су Совјети направили 1. Југословенску бригаду.

Иначе је у саставу било и доста Словенаца - они су били припадници и немачких, и италијанских и мађарских јединица, вероватно је доста њих заробљено на Источном фронту.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%B0_%D1%98%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0

Link to comment

”Легија” је био назив за њихову вазд. јединицу.

Месић & Цо су били из 369. пеш. пука.

 

Од заробљеника код Стаљинграда, и још неких Југословена, су Совјети направили 1. Југословенску бригаду.

Иначе је у саставу било и доста Словенаца - они су били припадници и немачких, и италијанских и мађарских јединица, вероватно је доста њих заробљено на Источном фронту.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%B0_%D1%98%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0

 

Bio i komsija mog dede, Srbin iz okupirane Backe, pokupili ga Madjari pa zavrsio na istocnom frontu, posle se sa Rusima vratio.

 

Pricao nam je da je 10 godina sluzio vojsku (tj. vojske) sa pauzama samo kad je bivao ranjen (izgubio oko pod kacusama dok je bio kod Madjara, ranjen u ruku na Sremskom frontu) ili kad se vojska u kojoj je bio raspala (VKJ). Sluzio redovni rok u VKJ, bio negde kod Nisa kad su pregazeni i raspusteni - ono, oficiri im rekli kud koji mili moji - istrgovao civilku za uniformu i pusku kod nekog seljaka i pesice krenuo kuci, preplivao Dunav i Tisu i pojavio se kad su svi vec mislili da nije pretekao. Par meseci kasnije pokupe ga Madjari, zavrsi s njima u Ukrajini 2 godine. Ugaze ih Rusi, pokupili ga ranjenog i probudio se u bolnici bez oka, ponude mu kao Jugoslovenu sansu da bira - ili ce s ostalim Madjarima u Sibir ili "dobrovoljno" u njihovu vojsku. Posto je znao sta je Sibir, odabere ovo drugo i sa Rusima stigne do Srbije. Ovi ga tu demobilisu i predaju Partizanima, koji ga salju na Srem. Tu ponovo biva ranjen, nakon cega je pusten kuci. Neko vreme nakon toga stigne mu poziv za sluzenje redovnog vojnog roka u JNA (ili JA, kako li se vec zvalo u to vreme) jerbo su ga zaturili u arhivi i ne mogu da dokazu da je odradio svoje - i tako, ode on ponovo u vojnike...

Link to comment

Bio i komsija mog dede, Srbin iz okupirane Backe, pokupili ga Madjari pa zavrsio na istocnom frontu, posle se sa Rusima vratio.

 

Да, на списку припадника 1. Југ. бр. има и доста Срба.

 

Занимљиво у целој причи да су га и даље ”мобилисали” иако није имао једно око.

Шта је служио? Било би ми чудно да је био на првој линији, можда неки позадинац, артиљерац или сл.

Link to comment

Prvo se smejem...

Tih par stotina ustaša s početka rata bili neki mnogo sposobni ljudi.

 

... pa kad se moderator nakaslje...

 

 

ustasa je u pocetku bilo jako malo ...

 

... i ja se ispravim i korigujem stav:

 

Da se ne propusti i delovanje i uloga u osvit rata Mačekove vojske, mnogo ozbiljnije paravojne organizacije politički dominantnog HSS-a od onih par stotina ustaša, i sa boots on the ground a ne u Italiji.

 

:lolol:

Link to comment

moram priznati da se po prvi put susrecem sa stavom da je podrska ustasama unutar hrvatskog naroda bila minorna

prosto ne znam kako bih ti odgovorio na to

Mozes da me pitas sta tacno mislim kad kazem "podrska"? Aktivna podrska su ljudi koji su odlazili u ustase, pasivna su svi koji okrecu glavu na drugu stranu i ne zele/nece/plase se da pomognu. To nisu simpatizeri ustasa, ali nisu nista cinili da im ugroze vlast. 

 

Uzmi primer Beograda u WW2. Nemoguce je da niko nije primetio da Jevreji nestaju. Svi su znali da su dovedeni rasni zakoni protiv Jevreja. Pa ipak jako malo civila se trudilo da sakrije komsije Jevreje,  obezbedi prolaz iz Beograda dalje ka unutrasnjosti Srbije, ili prema CG i Italiji. Najveci broj ljudi se jednostavno plasio posledica. Oni su ti koji su davali pasivnu podrsku Nedicevoj vlasti. Nisu bili simpatizeri Nediceve vlasti, ali nisu nista cinili da je ugroze. Manji broj ih je potkazivao Nemcima ili Nedicevoj vlasti. To je bila aktivna podrska. 

 

da li mozes molim te samo da mi objasnis kako je ta malobrojna grupa uspela da pobije onoliki broj srba na teritoriji pa skoro polovine sfrj?

kako je to tehnicki uopste moguce?

 

Prvo ces ti da mi kazes koliko je ustasa doslo aprila 1941 iz Italije u Hrvatsku. Koji broj ti je u glavi? 

 

Btw, preporucujem memoare Vladimira Velebita koji je 1941 bio advokat u Zagrebu, i koji opisuje te prve dane dolaska ustasa u Zagreb. On je jedan od mnogih koji govori o par stotina ustasa u celoj Hrvatskoj u aprilu 1941, i kaze da je zbog nedostatka ljudstva izbegao prvi talas deportacije Srba iz Zagreba pred kraj maja 1941. Znali su da je Srbin, tog dana ga nisu nasli kod kuce, a kasnije nisu dolazili jer prosto nije bilo dovoljno ljudi da se dva puta vracaju na istu adresu.

 

 

i zajebi me tih decijih igara sa pitanjima tipa da li znas koliko je srba bilo u ustasama? naravno da ih je bio solidan broj i upravo su se takvi (kao sto to obicno i biva) najvise isticali u zlocinima da bi dokazali svoju pravovernost.

ne znam odakle ti uopste ideja da ces mi nagaziti tanana osecanja ako mi otkrijes "tajnu" da je i medju srbima bilo ustasa :D

 

Bitno je da to kazemo jer si me pitao nesto o ustasama kao delu hrvatskog naroda... secas se toga?

 

sada kada smo ustanovili da je medju ustasama bilo i Srba, i da su se ti Srbi isticali zlocinima, jel mozemo da prestanemo da pricamo o ustasama kao delu hrvatskog naroda? 

Edited by ObiW
Link to comment

Да, на списку припадника 1. Југ. бр. има и доста Срба.

 

Занимљиво у целој причи да су га и даље ”мобилисали” иако није имао једно око.

Шта је служио? Било би ми чудно да је био на првој линији, можда неки позадинац, артиљерац или сл.

 

Ne znam sta je tacno bio, uglavnom oko koje mu je ostalo je ono s kojim se nisani, zato su ga i mobilisali, kao ono drugo ti ni ne treba za vojsku...

Link to comment

Pa nije ni SS bila dovoljna Hitelru, morao je da mobilise Vermaht. Znaci, minorna bila podrska Nemaca.

 

Evo ga jos jedan koji odbija da primi k' znanju odluku NOVJ iz 1943 da u svoj sastav primi domobrane i cetnike "ako nisu okrvavili ruke".

 

Jel se desavalo da Ruje prime Vermaht u Crvenu Armiju? Nije? Pa kako to, kad je to isto™?

 

To je, cenim, bio opštenarodni ustanak, onako jedan narodni odisaj koji je svoj kreativni izraz našao u ustajanju kuke i motike protiv nenarodnog antihrvackog režima u Beogradu, jel tako bilo? Pogodila šestojanuarska diktatura projugoslovensko-unitarističkog kralja tanani liberalni hrvacki živac u tananu nit finih nacionalnih osećanja, pa se svi Hrvati uhvatili u kolo navrh Velebita, zazivali vilu s te planine i pohvatali kuke i motike. Ili baš i nije tako bilo?

 

Da svedemo racun: Velebitski ustanak u Hrvatskoj, Bozicni ustanak u CG, delovanje kacaka na Kosovu i komita u Makedoniji manje vise u kontinuitetu od jednog rata do drugog. 

Hm, ispada da se od naroda koji zive u Jugoslaviji na ustanak nisu dizali samo Srbi i Slovenci. Kako to, majku mu, kad "nam je svima bilo isto™ pod diktaturom"?

 

Pokret otpora okupatoru sve do 1943. godine na prostorima Hrvatske činili su gotovo isključivo Srbi.

 

Deal with it.

 

E vidi sta sam nasao:

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Prva_dalmatinska_proleterska_udarna_brigada_NOVJ-a

 

Vidi koliko je skoro iskljucivo Srba iz staaaarih srpskih gradova Splita, Trogira, Sibenika, Makarske... doslo na osnivanje brigade. Koja je osnovana od bataljona sa starim srpskim imenima kao sto su Ante i Josip.

 

A jel znas zasto Srbi iz Splita, Trogira, Sibenika, Makarske... nisu bili zainteresovani za idu u dalmatinsku proletersku? Zato sto su im Italijani omogucavali da nesmetano velikosrbuju po tim gradovima pod kokardom. Malo vise o tome imas od poznatog katolika ustase, Borisa Dezulovica:

 

http://pescanik.net/pismo-citateljima-blica-i-gledateljima-serije-ravna-gora/

 

Nema me jedan dan i ovde se svašta izdešava...

 

Vidim da je ObiW uzeo da me optužuje da sam napravio jednakost hrvati=ustaše=katolici, samo da ponovim pasus iz mog zadnjeg posta:

 

Slowe, netko te gleda:

 

hrvatski_zavjetni_kriz.jpg

 

 

 

Ustaške jedinice su do 44-te narasle na 76000 ljudi, dok su oružane snage NDH bile oko 170000. Dakle, 44% ljudstva oružanih snaga NDH su bili ustaški dobrovoljci.

170/76 = 2.25. Mobilisanih (domobrana) je bilo skoro 2,5 puta vise nego dobrovoljaca (ustasa). Hvala sto si potvrdio moju tezu da ustasa ni izdaleka nije bilo dovoljno za borbu protiv partizana, te da su za borbu morali da mobilisu regularnu vojsku (domobrane) . 

Link to comment

 170/76 = 2.25. Mobilisanih (domobrana) je bilo skoro 2,5 puta vise nego dobrovoljaca (ustasa). Hvala sto si potvrdio moju tezu da ustasa ni izdaleka nije bilo dovoljno za borbu protiv partizana, te da su za borbu morali da mobilisu regularnu vojsku (domobrane) . 

 

Jebem te u račun   :isuse:

 

domobrani=170.000-76.000=94.000, dakle 56%

Link to comment

A za sta je argument ovo "i neki Srbi su bili u ustasama"? Mislim, tacno je i kao iskaz "i neki Jevreji su bili batinasi u logorima smrti", samo ne razumem sta to pokazuje?

Link to comment

Један коментар......

Престаните живота вам као аргументацију користити Википедију, јер на Википедији може свако написати како њему одговара. И та чапри о минорној улози Срба у усташама није уопште релевантна за ову расправу. Има литературе колико хоћете без Википедије, али нема релевантних историчара/повјесничара са обје стране који би могли дискутовати овдје о овоме.

Link to comment

И та чапри о минорној улози Срба у усташама није уопште релевантна за ову расправу. 

 

Jeste, mnogo vise nego sto mislis. Srbi u ustasama se uvodi u raspravu iz dva razloga.

 

Prvi je taj da svi ovdi znaju da je cetnicki pokret bio visenacionalan zbog dva Hrvata i tri Slovenca za koje se zna da su bili u tom pokretu, uz par stotina hiljada Srba. Ozbiljno ti to kazem, Praslin dok je bio ovde je to ponavljao kao papagaj, pa se primilo medj' rajom.

 

E pa ako su tako rado naucili da je cetnicki pokret bio visenacinalan zbog tih nekoliko ljudi, red je da nauce i da je ustaski bio visenacionalan zbog tih nekoliko Srba (i mnogo vise Bosnjaka, naravno). A to je bitno ne samo zbog simetrije, nego da konacno izbijemo taj "deo hrvatskog naroda" argument iz ruke. Cuj, deo hrvatskog naroda... kako se ne sete da kazu da su Ljoticevci bili deo srpskog naroda. Ili cetnici. Ili da je bilo koji pokret u WW2 bio deo bilo koje nacije osim ustasa.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...