Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja pa mislim upravo suprotno, otud i ćudim otkud svako malo moram da pojašnjavam više puta napisano da Slovenci nisu bili problem prve Jugoslavije, da to nisu bili ni Albanci ni Makedonci u toj meri, već Hrvati sa svojim ekspanzivnim nacionalnim projektom.

 

Koji je na kraju svoje oličenje dobio u NDH.

 

Mislim da sam rekao vec da je problem Hrvata sa nama bio taj sto smo ih u startu zajebali sa ustavotvornom skupstinom, ono kada smo im uvalili francuski model uz njihovo protivljenje.

 

Pa smo im onda par godina kasnije ubili vodju, u saveznoj skupstini.

 

Pa je onda zavedena diktatura.

 

Ti si odabrao da previdis poteze srpske elite koje su dovele do zaostravanja hrvatskog nacionalizma, i tvrdis da je NDH u stvari kontinuitet jedne davno zapocete price, i da to nema veze ni sa cim sta je srpska elita radila od 1921 do 1939.

 

Slow pak pomatra stvari iz ugla Dnevnika 2 RTS iz devedesetih (Vatikan-katolici), ali je u sustini i on, kao i ti, otporan na istoriju srpsko-hrvatskih odnosa izmedju 2 rata i na njen uticaj na stvaranje NDH.

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH. 

 

Ja sam zbog toga rekao da ti je stil malo nerazumljiv jer mora da si negde napisao da smo eto i mi malo potpalili tu nacionalisticku vatru u Hrvata, ali eto ja to nisam umeo da to pronadjem.  

 

Tribune, za ObiW-a NDH i nije neki veliki problem.

 

Katolici te posmatraju...

 

78589-102218-ludbreg_misa20.jpg

Edited by ObiW
Link to comment

Ništa frankovci, ništa mačva 1914, ništa nasilno unijaćenje. To su sve fantazmagorije srpskog nacionalizma.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Mislim da sam rekao vec da je problem Hrvata sa nama bio taj sto smo ih u startu zajebali sa ustavotvornom skupstinom, ono kada smo im uvalili francuski model uz njihovo protivljenje.

 

Pa smo im onda par godina kasnije ubili vodju, u saveznoj skupstini.

 

Pa je onda zavedena diktatura.

 

Ti si odabrao da previdis poteze srpske elite koje su dovele do zaostravanja hrvatskog nacionalizma, i tvrdis da je NDH u stvari kontinuitet jedne davno zapocete price, i da to nema veze ni sa cim sta je srpska elita radila od 1921 do 1939.

 

Slow pak pomatra stvari iz ugla Dnevnika 2 RTS iz devedesetih (Vatikan-katolici), ali je u sustini i on, kao i ti, otporan na istoriju srpsko-hrvatskih odnosa izmedju 2 rata i na njen uticaj na stvaranje NDH.

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH

 

Ja sam zbog toga rekao da ti je stil malo nerazumljiv jer mora da si negde napisao da smo eto i mi malo potpalili tu nacionalisticku vatru u Hrvata, ali eto ja to nisam umeo da to pronadjem.  

 

 

Katolici te posmatraju...

 

78589-102218-ludbreg_misa20.jpg

a onu koju stotinu hiljada srba je klao i u jame bacao ko?

ako se nesto desava tako masovno i na toliko mnogo razlicitih mesta, onda jebem mu mater mora da postoji 1 jaka volja u narodu (naravno ne celom i kod svakog coveka pojedinacno, ako se tako nesto uopste mora napisati) za tim 

tesko da je takve zlocine uspelo napraviti "par stotina" ustasa instaliranih protiv volje vecine ( i dovedeno od koga?)

 

 

i ovo (o)pravda(va)nje zlocina je na ovom forumu uvek i jedino dozvoljeno kad su u pitanju srbi sa one strane drine, sa posebnim naglaskom na srbe iz hrvatske. bila to 41-45 ili 91-95. nikom, sem slucajnim prolaznicima koji se na forumu zadrze sat, dva ne pada na pamet da tako nesto rade kad je u pitanju bilo kakav zlocin na podrucju bivse jugoslavije i sa razlogom odmah naidje na osudu svakog forumasa koji se zadesi prisutan na temi, ali eto kad su srbi iz hrvatske u pitanju uvek ima lufta da se ubaci to jedno filozofsko pitanje a sta smo su oni njima radili pre toga?

Edited by pbg12345
Link to comment

Nešto malo ljudi oko Osmana Đikića i Avde Karabegovića, inače ne.

 

Kako je to Ekmečić napisao - Srbi i Musimani su se u to vreme slagali u taktičkim, a potpuno se razlikovali u stratešlim ciljevima.

sad ni taktički.a dug put je pređen..

strateški neće nikad.neće i međ pametnijima od nas.

ima jedna ružna,prostačka navika na forumu da ako se kritikuje srpska politika automatski se lupi etiketa da se podržavaju ili se nalaze opravdanja za ustaške zločine i slično..

tako smo izgubili sjajne forumaše a i ljigavo je..

Edited by bradilko
Link to comment

sad ni taktički.a dug put je pređen..

strateški neće nikad.neće i međ pametnijima od nas.

ima jedna ružna,prostačka navika na forumu da ako se kritikuje srpska politika automatski se lupi etiketa da se podržavaju ili se nalaze opravdanja za ustaške zločine i slično..

tako smo izgubili sjajne forumaše a i ljigavo je..

 

Ma ko da na jednom dominantno srspkom forumu ima potrebe pričati o ustašama. To je apsolvirano šta je. 

Link to comment

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH.

 

 

Auh.. jbt. I sta velis, par stotina ustasa? Sta da ti kazem a da te ne opsujem.

 

 

@bradilko

 

Ima razlike izmedju kritikovanja srpske politike i tvrdnje da je u ndh bilo par stotina ustasa. Prvo zasluzuje diskusiju, a drugo teranje u pizdu materinu.

Link to comment

a onu koju stotinu hiljada srba je klao i u jame bacao ko?

 

Ustase, sinko. Ustase.

 

Ne Hrvati. Ustase.

 

Partizani su umeli jako lepo da prave razliku izmedju ustasa, domobrana, i Hrvata koji nisu prisli partizanima.

 

Ove prve su ubijali kada ih zarobe, ove druge su pustali kucama, a ove trece nisu streljali kada prodju kroz selo. Pa kada je 1943 posle proglasenja partizanskog pokreta kao jedinog legitimnog u Jugoslaviji ustanovljena amnestija za protivnike koji pridju partizanima, objavljeno je da se amnestija blanko NE ODNOSIna ustase. Cetnici i domobrani su a priori primani, a kasnije obradjivani da se vidi da li su cinili zlocine. Za ustase se znalo da jesu.

 

Dakle, ako je pobednicka strana u ratu pre 70+ godina znala razliku izmedju reci Hrvat, domobran i ustasa, mogao bi i ti da je naucis. 

Link to comment

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH.

 

 

Auh.. jbt. I sta velis, par stotina ustasa? Sta da ti kazem a da te ne opsujem.

 

 

@bradilko

 

Ima razlike izmedju kritikovanja srpske politike i tvrdnje da je u ndh bilo par stotina ustasa. Prvo zasluzuje diskusiju, a drugo teranje u pizdu materinu.

Koliko je ustasa dovedeno na vlast iz Italije u Hrvatsku aprila 1941?

Link to comment

Koliko je ustasa dovedeno na vlast iz Italije u Hrvatsku aprila 1941?

Nekoliko stotina, ovo je sasvim tacno. Osim toga - sam Stepinac je Solunski veteran, i to sa nashe strane a ne k'o drugi Stari a A-U+nemacke strane.

A opet - ako se vec s pravom pravi distinkcija izmedju Hrvata i Ustasha logicno bi bilo da se napravi i izmedju srpskih ekstremista (koji su skupshtinarili™ sa utokama) i Srba onako generalno. Redno je... Ili to ne vazi u tom slucaju? Ili je kraljev_rezim=Srbi?? 

Naravno, ima tu i onoga - "niko se nije pobunio protiv xyz zuluma" i "ispracali/docekivali su/ste tenkove cvecem" i slicno...

.

.

:Istina, ovo je srpski™ forum, ne?  :s_c:

Link to comment

Ništa frankovci, ništa mačva 1914, ništa nasilno unijaćenje. To su sve fantazmagorije srpskog nacionalizma.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

frankovci, macva 1914, unijacenje pa odmah na NDH? Jugoslavija tu nije imala nikakve veze sa tim?

 

Ne slazem se, ali belezim da ti u stvari prihvatas *moju* tezu od pre par strana da bi se NDH dogodila taman da smo imali V. Srbiju a ne Jugoslaviju, jer bi V. Srbija bila okupirana i raskomadana, a Bosna, Baranja i Srem pripali NDH. 

 

Trifun je rekao da se konc logori (NDH)  ne bi dogodili jer... pa ne znam zasto, on misli da ako nema Jugoslavije, onda nema Jasenovca. Slaze se samnom da bi Hrvatska bila uz naciste a V. Srbija uz Engleze. 

Link to comment

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH. 

 

 

 

Mozda jeste Pavelic u nacelu imao isti legitimitet kao Nedic, ali nikako nije istina da su imali istu podrsku u narodu. Ustasko jezgro jeste doslo autobusima iz Italije po proglasenju NDH, ali je u samoj zemlji postojao sasvim solidno organizovan ustaski/frankovacki/krizarski pokret, sa jakom podrskom kod dela naroda. Koliko god to bilo nelepo reci, postojali su mesta, gradovi, pa i cele regije koje su bile vecinski pro-ustaske (pa tako i ona urbana legenda da jednu od njih Tito zbog toga nije nikada posetio, mada uopste nisam siguran da je to tacno). 

Link to comment

Tribune, za ObiW-a NDH i nije neki veliki problem.

 

 

Cinjenica da je politicki vodja Hrvata odbio predlog Nemaca da bude poglavnik, da je Sabor samo jednom tokom rata imao zasedanje, da je par stotina ustasa dovedeno na vlast i da je u sustini Pavelic imao isti legitimitet u narodu kao i Milan Nedic, vama dvojici ne znaci nista. Hrvati=HSS=Ustase=NDH.

 

 

 

Auh.. jbt. I sta velis, par stotina ustasa? Sta da ti kazem a da te ne opsujem.

 

 

@bradilko

 

Ima razlike izmedju kritikovanja srpske politike i tvrdnje da je u ndh bilo par stotina ustasa. Prvo zasluzuje diskusiju, a drugo teranje u pizdu materinu.

 upravo to

 

a kad sam otvorio temu i video poslednjih par postova, najpre sam hteo da odgovorim slow-u na ovaj gore post, da ni za srbe u vremenu posle drugog svetkskog rata ocigledno NDH nije bila nepremostiv problem.

uvek polazeci od regije gde sam ziveo, gde su ustaski zlocini bili itekako masovni, a zivot kasnije izmedju komsija srba i hrvata normalno odvijao. i to ne ono ziveli jedni pored drugih, nego bukvalno ziveli jedni sa drugima

ako je tako nesto bilo moguce tamo, neposredno posle rata, ljudima koji su licno to prosli (dakle ne pricamo o nekakvom secanju na kosovski boj i slicno), onda ne vidim zasto bi to bio nepremostiv problem bilo gde drugde

 

Ustase, sinko. Ustase.

 

Ne Hrvati. Ustase.

 

Partizani su umeli jako lepo da prave razliku izmedju ustasa, domobrana, i Hrvata koji nisu prisli partizanima.

 

Ove prve su ubijali kada ih zarobe, ove druge su pustali kucama, a ove trece nisu streljali kada prodju kroz selo. Pa kada je 1943 posle proglasenja partizanskog pokreta kao jedinog legitimnog u Jugoslaviji ustanovljena amnestija za protivnike koji pridju partizanima, objavljeno je da se amnestija blanko NE ODNOSIna ustase. Cetnici i domobrani su a priori primani, a kasnije obradjivani da se vidi da li su cinili zlocine. Za ustase se znalo da jesu.

 

Dakle, ako je pobednicka strana u ratu pre 70+ godina znala razliku izmedju reci Hrvat, domobran i ustasa, mogao bi i ti da je naucis.

i sad ces ti meni da "objasnis" razliku izmedju hrvata i ustasa?

 

da li si svestan da si upravo ti taj koji zlocine unutar ndh prebacujes na ceo hrvatski narod?

 

ako se slozimo da su srbi masovno ubijani u ndh i da su ubijani sirom ndh (a to valjda nije nesto sto se ne dovodi u pitanje?), onda se postavlja pitanje ko je te zlocine cinio

da li je to delo hrvatskog naroda ili nekakve grupe unutar tog naroda? onog trenutka kad ustase svedes na par stotina, a njihovu podrsku u narodu na nepostojecu ili minornu, ti si tak koji je odgovornost sa njih prebacio na ceo hrvatski narod

Link to comment

Ljudi si i onda i sada vrlo dobro znali - cesto i do 'ime i prezime' detalja - ko je, gde i koga ubio tokom WWII - tada nije bilo mnogo vikend i turist ratnika kao u ratovima 90tih. 

Ovo je iskustvo iz Bosanske krajine, Gorskog kotara i sa Korduna. Bliza rodbina, rodbina i rahmetli rodbina. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...