Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Makedonci su promovisani u naciju 1945. Da to nije uradjeno tada, vec da je nastavljeno da se insistira da su Srbi, to bi verovatno trajalo negde do 60ih pa bi im bilo priznato da su - pripadnici bugarske manjine. Neki deo bi se to data asimilovao, ili ne bi izabrao da bude deo bug. manjine. Sto se Muslimana tice, puno je primera u svetu tih napola integrisanih, "nedefisanih" grupa, kakvi su Muslimani bili sami dok nisu promovisani za naciju (tek 60ih). Mogli su da egzistiraju kao takvi (neki bi se identifikovali kao Srbi, neki ne bi) od dana danasnjeg, sto bi pravilo probleme, ali ne bi bilo nesnosljivo. A mozda bi srpska nacija pretrpela odredjene izmene i postala mesto gde bi Muslimani mogli da se osecaju kod kuce. Srbi su prilicno entuzijasticno prigrlili jugoslovenstvo (u obe varijante), ne vidim zasto bi bilo nemoguce da prigrle inkluzivnije srpstvo. Mislim, to je sve sbbkbb.

pa da.ovih par donjih rečenica.ne samo entuzijastično već zaostalo,priprosto,korumpirano,klijentelistički,malograđanski i neoprostivo na kraju.

nismo gradili jugoslovenstvo.ne u smislu kolo naokolo,protiv mrtve turske i austrije..

srpski spas je bio jugoslovenstvo.širenje vizije kretanja slobode.bojali smo se tuđe emancipacije misleći da je to protiv nas.najveća glupost na svetu!!!

Link to comment

Россиянин и Русский человек

 

Samo sto to samo velika sila moze da nametne. Pa onda kad se neko pobuni protiv toga oni im sprze zemlju i nikom nista. To Srbija niti ima, niti, iskreno, treba da ima. 

Link to comment

Makedonci su promovisani u naciju 1945. Da to nije uradjeno tada, vec da je nastavljeno da se insistira da su Srbi, to bi verovatno trajalo negde do 60ih pa bi im bilo priznato da su - pripadnici bugarske manjine.

U tom trenutku, na tlu Makedonije i Kosova imali bi 500 hiljada Srba, Crnogoraca i Bosnjaka, i 2 miliona Bugara i Albanaca. Ne vidim kako bi to moglo da se okrene na dobro po Srbiju. Umesto jedne barutane (Kosovo) dobijes dve (Kosovo i Makedonija). 

 

Sto se Muslimana tice, puno je primera u svetu tih napola integrisanih, "nedefisanih" grupa, kakvi su Muslimani bili sami dok nisu promovisani za naciju (tek 60ih). .

Ako su bili "nedefinisani" i "bez nacije" do 1974, otkud Muslimanska Narodna Organizacija u AU, koja je kasnije preimenovana u Jugoslovensku Muslimansku Organizaciju u Jugoslaviji?

 

"nedefinisani" se ne udruzuju u politicke partije koje u samom nazivu imaju definiciju tog segmenta populacije ("muslimani").

Edited by ObiW
Link to comment

a još kad se doda srpsko kafansko bahaćenje i tolerisanje istog iz beograda koje dovodi do kontra efekta i pičvsjza prvom prilikom...

ukratko: "oni na nas pucali, a mi njima dali agrarnu reformu". Podtekst: bas smo bili budale, trebali smo da im mi budemo gazde a oni nama kmetovi.

Link to comment

 

 

 

Hazard i ti ste u stvari otvorili jednu dobru temu, medjutim koja danas spada u šbbkbb. Da bi nekoga, bilo koga (osim, da kažemo, Crnogoraca, koji su državu/naciju gradili na faktički istim mitovima) zaista ta "nova" srpska nacija uspela da istinski asimiluje tj uključi u sebe, ta sama srpska nacija bi morala da se prosto redefiniše, da se redefiniše osnovni romantičarski narativ koji ju je i formirao. Bilo je takvih pokušaja između dva rata, naravno. Jedino što se ti pokušaji danas smatraju za ordinarne gluposti iako nisu bili na srpskoj osnovi, čak ni imenom, nego na jugoslovenskoj. Nije to tako jednostavno, jer te stvari se ne menjaju izglasavanjem u skupštini, nead čak ni menjanjem udžbenika. Sto godina gradiš državu na narodnom oslobođenju posle ropstva, a onda preko noći ti si isti, identičan, i to srpski, narod sa onima koji su bili nosioci te osmanske vlasti na lokalu. A ujedno im oduzimaš zemlju. Ne ide to tako. To prosto nije realno. Jugoslovenstvo je bilo racionalan izbor. E sad za uspešno jugoslovenstvo ključ nisu srpsko-muslimanski odnosi, nego srpsko-hrvatski. A to je već drugi par rukava. 

Edited by MancMellow
Link to comment

u religiji je kljuc (makar u ovoj poslednjoj jugoslaviji :) )

dakle ili nametnuti nekakvu zajednicku religiju na nivou jugoslavije, sto verovatno nije bilo moguce ili joj svesti uticaj na minimalno

 

jugoslavija je bila najjaca onda (i tamo) kad (i gde) je uticaj crkve bio najslabiji

Link to comment

u religiji je kljuc (makar u ovoj poslednjoj jugoslaviji :) )

dakle ili nametnuti nekakvu zajednicku religiju na nivou jugoslavije, sto verovatno nije bilo moguce ili joj svesti uticaj na minimalno

 

jugoslavija je bila najjaca onda (i tamo) kad (i gde) je uticaj crkve bio najslabiji

 

Ima istine, naravno. I, generalno, mislim da ljudi ovde nisu najbolje svesni prostora na kome žive. Zato što, kad si pomenuo crkve, tu pričamo o onom "dugom trajanju". I tu ima onoliko prostora za razmišljanje i promišljanje (stručno), a ne radi to niko ili radi na totalno nezadovoljavajući način, vezano za Kosovo. Mislim, to nije objektivno sagledavanje stvari. 

Link to comment

U Grckoj, britanski i americki savetnicitm na stranu, tokom Gradjanskog rata kicmu novostvaranetm grcke armije i njeno najkvalitetnije ljudstvo sacinjavali su, na primer, pripadnici - izmedju ostalih - formacije poznate kao Ethelontiki Chorophylaki sto mu dodje nesto kao dobrovoljacka zandarmerija, za rata tehnicki deo nemacke Ordnungpolizei sa sve krvolocima iz takozvane Paulos Verband koja se istakla i u Sloveniji protiv jugoslovenskih partizana i koja je, po povlacenju zajedno sa Nemcima, kompletna vracena iz Kicbihela u Grcku i to u organizaciji zapadnih saveznika kad je zatrebalo za bijenje sa komunistimatm...

Doduse, sef, George Poulos, omastio je konopac, ali bi se trebalo da barem pokusa da stavi u situaciju ljudi koji su iste jedinice i iste ljude koje su koliko juce gledali kao verne pomocnike nacista Nemaca, posle samo godinu dana vide kao branitelje reda i poretka.

Крижаре da ne pominjem, Banderu takodje...

Ondasnja Amerika, ma sta Prospero pokusavao da proturi - nije danasnja.

Ni po dometima ni po uticajima, a dobar deo ondasnjeg sveta je itekako imao razloga da se misli - ili popriceka - ne bi li video kojoj ce se privoleti strani, ko ce da pobedi.

Dodati na to iz zatvora masovno naprasno pustane nacisticke generale cije se poznavanje Istokatm najednom pokazalo dragocenim, dodaj lakocu kojom su u demokratijetm pripustani notorno ratni zlocinci ili im se kod skrivanja debelo gledalo kroz prste, pa se zamisliti sta je i kako tadasnji obican covek i/ili politicar imao pred sobom kao 1 od elemenata za odlucivanje, nikako nevazan.

Bila Jugoslavija ovakva ili onakva, njena diplomatija od '48. do 56. je skolski primer uspesne i prilikama prilagodjene diplomatije koja je uspela da obavi posao koji se od diplomatije ocekuje i to bez bitnih koncesija.

+44-45 (cca)

 

Volim kad se ovako izlista™ "denacifikacija in action" vishe nego 'leba da jedem. 

Link to comment

 

 

Federacije. Kljucna rec. Jugoslavija do pred sam rat nije bila federacija, a ne bi bila ni V. Srbija. I ti pretpostavljas da bi posle WW2 V. Srbija napravila Great Bargain sa ostalima i napravila federaciju. Koja je, kao sto joj ime govori, savez ravnopravnih republika. Koje imaju svoje skupstine, svoj jezik, itd.

Ne postoji varijanta u kojoj bi takva kraljevina pravila federaciju. Najdalje što se u uporednim primerima otišlo su Španija i Italija, i to tek krajem sedamdesetih. To je devolucija/autonomija, ne federacija.

 

I to bi se nužno desilo, jer je to bio em trend u Evropi za rešavanje unutrašnjih konflikata, em engleski plan za postratovsku nekomunističku Jugoslaviju .

 

Ali federacija tj nekakva savezna država ravnopravnih republika jednostavno ne.

Link to comment

Sto godina gradiš državu na narodnom oslobođenju posle ropstva, a onda preko noći ti si isti, identičan, i to srpski, narod sa onima koji su bili nosioci te osmanske vlasti na lokalu. A ujedno im oduzimaš zemlju. Ne ide to tako. To prosto nije realno.

 

Utoliko i meni tvrdnja kako su Dražini četnici (zbog zlodela u ratu) krivi što, eto, s muslimanima tj. današnjim Bošnjacima nije mogao da se nađe zajednički jezik i oni uklope među Srbe, ne pije vodu. Ima to prilično dužu predistoriju. Ono, u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj istoriji se uči da su se srpski ustanici 1806. sukobili sa dve turske vojske - onom s juga i onom sa zapada tj. iz Bosne, ali se naravno ne govori o tome ko je tursku vojsku iz Bosne činio.

 

E sad, mene drugo interesuje, da li je i koliko postojao među muslimanima neki autentični prosrpski krug, pokret, šta već, u doba nacional-romantizma i kasnije u doba Jugoslavije. Sem pojedinačnih nekih istupa, ja to nisam našao.

Link to comment

Utoliko i meni tvrdnja kako su Dražini četnici (zbog zlodela u ratu) krivi što, eto, s muslimanima tj. današnjim Bošnjacima nije mogao da se nađe zajednički jezik i oni uklope među Srbe, ne pije vodu. Ima to prilično dužu predistoriju. Ono, u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj istoriji se uči da su se srpski ustanici 1806. sukobili sa dve turske vojske - onom s juga i onom sa zapada tj. iz Bosne, ali se naravno ne govori o tome ko je tursku vojsku iz Bosne činio.

 

E sad, mene drugo interesuje, da li je i koliko postojao među muslimanima neki autentični prosrpski krug, pokret, šta već, u doba nacional-romantizma i kasnije u doba Jugoslavije. Sem pojedinačnih nekih istupa, ja to nisam našao.

Nije ovo bas sasvim realno - pa to svu sve bile teritorije Otomanskog carstva, ne? S druge strane - da se uzme u obzir broj ljudi koji se iselio (nazad?) u Tursku narednih 150 godina, sve do kasnih 70tih - ono - da se pitas ko je ostao u Bosni... Znam lika ciji je otac kasnih 60tih i pocetkom 70tih preselio porodicu u Makedoniju jer je Turska tih godina jedino jos iz Makeodnije primala te neke svoje™ muslimane/Turke. Otisao covek u vizitu, cak 2 puta i kad je video kako je to u Turskoj tih godina (bilo) zakljucio da "necemo mi tamo da se selimo nikad"... 

Link to comment

Nije ovo bas sasvim realno - pa to svu sve bile teritorije Otomanskog carstva, ne?

 

Pa jesu, samo što je i pešadija i komandni kadar tih turskih vojski bio onako, interesantan, sa današnjeg aspekta gledano. Uglavnom se radilo o lokalnim muslimanima, uveliko sraslim sa carstvom i njegovim institucijama, a ne Turcima iz Anadolije.

Link to comment

 

Ali federacija tj nekakva savezna država ravnopravnih republika jednostavno ne.

 

Ne znam da li pricas o Kr. Ju. ili nekoj hipotetickoj Kr. V. Sr. ali ravnogorski politicki posleratni plan jeste bio troclana federacija Srbije, Hrvatske i Slovenije. Bas federacija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...