Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

I šta kažeš,

 

logori prestali da rade u jesen 1941, niie bilo više streljanja u okupiranoj Srbiji? 

 

zarobljeni srpski vojnici iz okupirane Srbije prestali da umiru u Nemačkoj i Norveškoj posle jeseni 41, pustili ih kući?

 

partizani iz Srbije koji su činili jezgro partizanskih jedinica prestali da ginu posle 1941? Krcun, Koča Popović, Ranković i hiljade drugih nisu iz Srbije?

 

Sa Marsa su?

 

Ti si besramno prestavio da Srbija posle 1941. ništa nije uradila u antifašističkoj borbi kao što dobar deo NDH nije ništa uradio, iako je hiljade  rodoljuba iz Srbije izgubilo život posle 41 u Srbiji i širom Evrope

 

 

svašta ću da čujem, neverovatno

 

O, pa ovo je vec novi nivo rezonovanja: ako si iz Srbije, sve sto uradis u zivotu uradis u ime Srbije  :lolol: .

 

Jeste, Koca i mnogi drugi borci su bili iz Srbije... ali su se u 1942 i 43 godine borili van NEDICEVE Srbije, jer je ona bila temeljno pacifikovana i skoro sasvim ociscena od partizana, koji su u njoj izgubili uporiste. U NEDICEVOJ Srbiji su glavnu rec vodili Drazini cetnici, pa zatim Nediceva drzavna straza (mobilisani, kao domobrani), pa zatim Ljoticevci. Zao mi je sto to od mene saznajes, ali niko od njih se nije borio protiv Nemaca. Jeste, bilo je partizanskih odreda, ali sa veoma ogranicenim sposobnostima delovanja.

 

Za mene je konkretna borba protiv Nemaca i domacih izdajnika merilo doprinosa NOBu, a ne koliko je ljudi streljano u Jajincima 1942 ili 1943. Ti ljudi koji su streljani nisu bili partizani zarobljeni u borbi, a ni diverzati. Bili su civili koji najcesce nisu stigli nista konkretno da naude ni Nemcima, ni domacim izdajnicima pre nego su ih streljali. 

 

Sad malo jasnije zasto sam rekao da je doprinos NOBu teritorije na kojoj se nalazila Nediceva Srbija bio minoran 1942 i 43?

Link to comment

Manc ti je objasnio zasto ne mozes da poredis istrebljenje Jevreja u Srbiji i genocid nad Srbima u NDH. Nisi se ni osvrnuo na taj post.

Link to comment

Sve je to isto.

Ti da cutis. Taman sam bio blizu da ih naucim da nije tacan iskaz da je hrvatski narod klao Srbe, onda se pojavis ti sa retorickim pitanjima zasto pricamo o tome da nisu svi cetnici bili Srbi i da nisu svi Hrvati bili ustase. Jos se i onaj istoricar nasao da kaze da su ustase "deo hrvatskog naroda" i ode mi sav trud u vodu: za nedelju dana ce samo da zapamte da se istoricar slozio da je hrvatski narod klao Srbe, ergo Hrvati su ustase.  <_<

Link to comment

Manc ti je objasnio zasto ne mozes da poredis istrebljenje Jevreja u Srbiji i genocid nad Srbima u NDH. Nisi se ni osvrnuo na taj post.

 

Ja sam u prvom postu u kome sam poredio Srbiju i NDH napisao da poredjenje nije 1/1 jer odnos Nemacke prema Nedicevoj Srbiji i NDH nije bio isti jer su Srbi za Nemce bili nepirjatelji, i da im nisu verovali... doslovno sam rekao da 'Nemci Srbima nisu nikada prepustili da samostalno vrse egzekucije'. Uopste mi nije jasno kako to M16 nije video i odakle mu to da sam direktno uporedio kada sam lepo rekao da poredjenje nije 1/1. Jel treba da trazim post?

Link to comment

Ne, ovim te je realno nokautirao:

 

Drugim recima, Srbi su trebali da se pobune direktno protiv 1 nemackog rajha, a Hrvati protiv...koliko bese, nekoliko stotina ustasa?

Link to comment

Ja sam u prvom postu u kome sam poredio Srbiju i NDH napisao da poredjenje nije 1/1 jer odnos Nemacke prema Nedicevoj Srbiji i NDH nije bio isti jer su Srbi za Nemce bili nepirjatelji, i da im nisu verovali... doslovno sam rekao da 'Nemci Srbima nisu nikada prepustili da samostalno vrse egzekucije'. Uopste mi nije jasno kako to M16 nije video i odakle mu to da sam direktno uporedio kada sam lepo rekao da poredjenje nije 1/1. Jel treba da trazim post?

 

pa nisam, jbg

 

 

 

Uzmi primer Beograda u WW2. Nemoguce je da niko nije primetio da Jevreji nestaju. Svi su znali da su dovedeni rasni zakoni protiv Jevreja. Pa ipak jako malo civila se trudilo da sakrije komsije Jevreje,  obezbedi prolaz iz Beograda dalje ka unutrasnjosti Srbije, ili prema CG i Italiji. Najveci broj ljudi se jednostavno plasio posledica. Oni su ti koji su davali pasivnu podrsku Nedicevoj vlasti. Nisu bili simpatizeri Nediceve vlasti, ali nisu nista cinili da je ugroze. Manji broj ih je potkazivao Nemcima ili Nedicevoj vlasti. To je bila aktivna podrska. 

 

Ili je napisano na nekom drugom mestu

Link to comment

[emoji38]ol:

Reče, Maček odbio? Mačekovi tigrovi nisu baš, poskočili da razoružavaju VKJ i prisežu novoj državi.

 

A ti lolaj slobodno do prekosutra.

 

Evo ga jos jedan koji odbija da primi k' znanju odluku NOVJ iz 1943 da u svoj sastav primi domobrane i cetnike "ako nisu okrvavili ruke".

 

Da svedemo racun: Velebitski ustanak u Hrvatskoj, Bozicni ustanak u CG, delovanje kacaka na Kosovu i komita u Makedoniji manje vise u kontinuitetu od jednog rata do drugog.

Hm, ispada da se od naroda koji zive u Jugoslaviji na ustanak nisu dizali samo Srbi i Slovenci. Kako to, majku mu, kad "nam je svima bilo isto™ pod diktaturom"?

 

 

E vidi sta sam nasao:

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Prva_dalmatinska_proleterska_udarna_brigada_NOVJ-a

 

Vidi koliko je skoro iskljucivo Srba iz staaaarih srpskih gradova Splita, Trogira, Sibenika, Makarske... doslo na osnivanje brigade. Koja je osnovana od bataljona sa starim srpskim imenima kao sto su Ante i Josip.

 

A jel znas zasto Srbi iz Splita, Trogira, Sibenika, Makarske... nisu bili zainteresovani za idu u dalmatinsku proletersku? Zato sto su im Italijani omogucavali da nesmetano velikosrbuju po tim gradovima pod kokardom. Malo vise o tome imas od poznatog katolika ustase, Borisa Dezulovica:

 

http://pescanik.net/pismo-citateljima-blica-i-gledateljima-serije-ravna-gora/

 

 

170/76 = 2.25. Mobilisanih (domobrana) je bilo skoro 2,5 puta vise nego dobrovoljaca (ustasa). Hvala sto si potvrdio moju tezu da ustasa ni izdaleka nije bilo dovoljno za borbu protiv partizana, te da su za borbu morali da mobilisu regularnu vojsku (domobrane) .

A jel znaš ti o čemu pričaš uopće, ili si se pogubio u bespućima povijesne zbilje? Ili si samo nosilac Irejzerove zvezde sa ukrštenim mačevima? Hoćeš da trtljaš što si zamislio pa ko duže izdrži, šta?

 

„Velebitski ustanak“ je napad ustaša na žandarsku stanicu, ranjeno nekoliko žandara a jedan ujo ubijen. Ako je to ustanak i ti si maršal.

 

Odluka Tita i poziv četnicima i domobranima je usledio posle sporazuma Tito-Šubašić, avgusta 1944. godine, a za tim i proklamacija kralja Petra s pozivom „svim rodoljubivim snagama“ da se priključe NOVJ. Što je posve razumljivo jer je koncepcija KPJ bila obnova Jugoslavije uz njeno preuređenje, a u tom trenutku je (posle kapitulacije Italije 1943.) već i solidan broj Hrvata pristupio/prešao u redove partizana. Pa bi bilo prilično glupo da u takvoj situaciji partizani ubijaju sve njih onako kako su činili 1945; kad su se već ustaše i domobrani stopili u HOS, neka je ravnoteža morala da se pravi. Plus, kad već praviš poređenje, pandan domobranima sa srpske strane nisu Dražini četnici/JVuO, već Nedićeva Srpska državna straža.

 

Što apsolutno nikakve veze nema sa početnom mojom tezom da u ogromnoj većini hrvatske populacije NDH nije bila ništa loše, da je čak i HSS-ova paravojna formacija (koja je u Mačekovoj vizuri uređenja jugoslovenske države trebala biti okosnica hrvatske vojske) uredno učestvovala u njenom stvaranju na čemu su joj ustaše odale zvanično priznanje, da je iz istog HSS-a u JVuO kao tada jedini priznati pokret otpora sličan po karakteru takvima po Evropi došao 1 (jedan) čovek i to samoinicijativno, a Maček s tim pokretom odbio saradnju, te da je sve do 1943. ogromna većina i partizanskih i četničkih jedinica po Hrvatskoj/NDH bila sastavljena od Srba.

 

Jednostavnije rečeno, ekstremno desni deo Hrvata je uz nemački blagoslov sistematski eksterminirao Srbe, dok se dominantniji umereno desni deo Hrvata s tim u načelu nije slagao, ali protiv same te države nije imao mnogo toga, bošsačuvaj da se protiv nje nešto odmah pobunio. Jedini koji jeste imao je levi deo Hrvata, a taj je do italijanske kapitulacije i savezničkog iskrcavanja na Siciliji brojao onih tvojih par stotina pod oružjem.

 

Što samo po sebi, s obzirom na naslov ove teme, daje i više nego adekvatan odgovor.

Link to comment

Reče, Maček odbio? Mačekovi tigrovi nisu baš, poskočili da razoružavaju VKJ i prisežu novoj državi.

 

A ti lolaj slobodno do prekosutra.

 

 

A jel znaš ti o čemu pričaš uopće, ili si se pogubio u bespućima povijesne zbilje? Ili si samo nosilac Irejzerove zvezde sa ukrštenim mačevima? Hoćeš da trtljaš što si zamislio pa ko duže izdrži, šta?

 

„Velebitski ustanak“ je napad ustaša na žandarsku stanicu, ranjeno nekoliko žandara a jedan ujo ubijen. Ako je to ustanak i ti si maršal.

 

Odluka Tita i poziv četnicima i domobranima je usledio posle sporazuma Tito-Šubašić, avgusta 1944. godine, a za tim i proklamacija kralja Petra s pozivom „svim rodoljubivim snagama“ da se priključe NOVJ. Što je posve razumljivo jer je koncepcija KPJ bila obnova Jugoslavije uz njeno preuređenje, a u tom trenutku je (posle kapitulacije Italije 1943.) već i solidan broj Hrvata pristupio/prešao u redove partizana. Pa bi bilo prilično glupo da u takvoj situaciji partizani ubijaju sve njih onako kako su činili 1945; kad su se već ustaše i domobrani stopili u HOS, neka je ravnoteža morala da se pravi. Plus, kad već praviš poređenje, pandan domobranima sa srpske strane nisu Dražini četnici/JVuO, već Nedićeva Srpska državna straža.

 

Što apsolutno nikakve veze nema sa početnom mojom tezom da u ogromnoj većini hrvatske populacije NDH nije bila ništa loše, da je čak i HSS-ova paravojna formacija (koja je u Mačekovoj vizuri uređenja jugoslovenske države trebala biti okosnica hrvatske vojske) uredno učestvovala u njenom stvaranju na čemu su joj ustaše odale zvanično priznanje, da je iz istog HSS-a u JVuO kao tada jedini priznati pokret otpora sličan po karakteru takvima po Evropi došao 1 (jedan) čovek i to samoinicijativno, a Maček s tim pokretom odbio saradnju, te da je sve do 1943. ogromna većina i partizanskih i četničkih jedinica po Hrvatskoj/NDH bila sastavljena od Srba.

 

Jednostavnije rečeno, ekstremno desni deo Hrvata je uz nemački blagoslov sistematski eksterminirao Srbe, dok se dominantniji umereno desni deo Hrvata s tim u načelu nije slagao, ali protiv same te države nije imao mnogo toga, bošsačuvaj da se protiv nje nešto odmah pobunio. Jedini koji jeste imao je levi deo Hrvata, a taj je do italijanske kapitulacije i savezničkog iskrcavanja na Siciliji brojao onih tvojih par stotina pod oružjem.

 

Što samo po sebi, s obzirom na naslov ove teme, daje i više nego adekvatan odgovor.

 

To je bio 1 nicety. Ustase nisu verovale vodjstvu HSZ. Nisu oni njih videli kao okosnicu, pa to se da videti cak i iz onoga nesretnog rada koji si ti citirao. 

Link to comment

To je bio 1 nicety. Ustase nisu verovale vodjstvu HSZ. Nisu oni njih videli kao okosnicu, pa to se da videti cak i iz onoga nesretnog rada koji si ti citirao.

Ma kapiram da je nepoverenje bilo uzajamno, HSGZ je i nastala kao Mačekov odgovor polovinom tridesetih na jačanje ustaštva, ali poenta je da govorimo o ekstremnoj i umerenoj hrvatskoj desnici, i to pod oružjem, što je reklo bi se 1 dominantna većina.

 

Ni jedni ni drugi nisu bili mnogo radi da brane Jugoslaviju.

Link to comment

Meni je zanimljivo da i onaj ološ horstenau u svom dnevniku stalno insistira na tome da ustaše nemaju veliku podršku u hrvatskoj.

Link to comment

Meni je zanimljivo da i onaj ološ horstenau u svom dnevniku stalno insistira na tome da ustaše nemaju veliku podršku u hrvatskoj.

Imali ili ne (podršku) - ima sasvim dovoljno nemačkih izvora pa se - eto - zna 'otprilike' sasvim tačno kakvi su zverovi bili. A - ono - ako ima boba - već odavno gore u Paklu, sve onako multinacionalno... jery svi su oni isti, ne?

 

ako pak nema boba - što reče negde neko od preživelih žrtava - molit će ga isti/bob da mu oprosti.

 

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

 

Jednostavnije rečeno, ekstremno desni deo Hrvata je uz nemački blagoslov sistematski eksterminirao Srbe, dok se dominantniji umereno desni deo Hrvata s tim u načelu nije slagao, ali protiv same te države nije imao mnogo toga, bošsačuvaj da se protiv nje nešto odmah pobunio. Jedini koji jeste imao je levi deo Hrvata, a taj je do italijanske kapitulacije i savezničkog iskrcavanja na Siciliji brojao onih tvojih par stotina pod oružjem.

 

 

Malo preterujes. Sutjeska je bila pre italijanske kapitulacije, a tamo je bilo mnogo Dalmatinaca, Hrvata (plus minus cetvrtina).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...