Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Imamo sukob između građanske i multikulturalne ideje.

 

Navodno građanska ideja je suštinski gušenje prava manjina. Prava da budu drugačiji od većine koja ih folira da smo svi isti.

 

A nismo.

Link to comment
4 minutes ago, BWA said:

Imamo sukob između građanske i multikulturalne ideje.

 

Navodno građanska ideja je suštinski gušenje prava manjina. Prava da budu drugačiji od većine koja ih folira da smo svi isti.

 

A nismo.

Samo što si sve promašio. Jedna strana ne dozvoljava drugoj da živi kako hoće u sopstvenoj sredini. Pogodi koja.

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment
19 minutes ago, BWA said:

Imamo sukob između građanske i multikulturalne ideje.

 

Navodno građanska ideja je suštinski gušenje prava manjina. Prava da budu drugačiji od većine koja ih folira da smo svi isti.

 

A nismo.

 

Kako oni to biraju? Kao deo grupe tj grupa za njih ili samostalno?

 

Sta se desava sa delom grupe, nekom individuom,  koji bira ono gradjansko u drzavi gde odrasta? Kakva su njegova prava i sta je prece njegovo individualno pravo ili pravo maticne grupe da ga ogranicava?

 

Dakle seronja za sebe bira da luftira jaja u sorcu po poslednjoj modi dok pored sebe vodi nju na  hiljadu stepeni  koja se kuva pod pet slojeva krpe. 

 

Meni uvek fascinantno kako kod nas postoji sleva udesno siroko srce puno razumevanja za ovako nesto.  

 

Edited by Moonwalker
  • +1 8
Link to comment
31 minutes ago, Moonwalker said:

 

Kako oni to biraju? Kao deo grupe tj grupa za njih ili samostalno?

 

Sta se desava sa delom grupe, nekom individuom,  koji bira ono gradjansko u drzavi gde odrasta? Kakva su njegova prava i sta je prece njegovo individualno pravo ili pravo maticne grupe da ga ogranicava?

 

Dakle seronja za sebe bira da luftira jaja u sorcu po poslednjoj modi dok pored sebe vodi nju na  hiljadu stepeni  koja se kuva pod pet slojeva krpe. 

 

Meni uvek fascinantno kako kod nas postoji sleva udesno siroko srce puno razumevanja za ovako nesto.  

 

Само што нико овде не показује разумевање за то. 

Link to comment
39 minutes ago, dragance said:

Samo što si sve promašio. Jedna strana ne dozvoljava drugoj da živi kako hoće u sopstvenoj sredini. Pogodi koja.

To je onda pitanje za one koji žive u sopstvenoj sredini, ma sta to značilo.

Link to comment

Prosle sedmice cetvero maloljetnika su napali jedan par. Djevojci su slomljenom flašom isarali lice, ima vise od 50 kopci na licu. Razlog napada je njeno odjevanje. Djevojka je arapskog porijekla i ovima se nije svidjelo kako je bila odjevena. 

Prije odprilike mjesec dana osudili su drugog djecaka koji je spalio na mrtvo svoju djevojku (posto ju je prvo izbo nozem). Razlog, zatrudnila i on nije htio da bude otac djeteta cija je majka kurva jer je on musliman (to je on izjavio). Kada je to uradio bio je maljoljetan. Na sudjenu se nije pokajao i "kao musliman je pravilno uradio".

Ima toliko slucajeva gdje se djevojkama namece kako da se ponasaju i oblace.  Uostalom sestri moje bivse, zivjela isto tako u predgradju, su svaki put crtali kurac na sanducetu jer eto bila je previse slobodna. 

Da vam ne stavljam ovdje slike zavijenih djevojcica.

"Libre arbirtre" mon cul.

Edited by borris_
  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Neko je platio da uđu u EU i okolne zemlje jer su nekome bili potrebni !?! 

Da se na vreme pripucalo na granicama, kao što je red kad se neko šunja van prelaza, otišlo bi nekoliko sanduka municije i nešro manje sanduka druge namene.

Nije humano, ali ne bi bilo ovakvog šetkanja po zemljama budalestog stanovništva.

 

Link to comment
4 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Kad to tako kažeš zvuči kao da su u pitanju neki spontani procesi, da je društvo prosto evoluiralo, prevazišlo potrebu za narativom o klasnom poretku, pa onda eto, hajde da izmislimo neku alternativnu verziju leve ideologije koja sa onom pređašnjom nema mnogo veze. 

 

Ali to, naravno, ne biva slučajno. Tačno je da se "ne može više govoriti" o radničkoj klasi, ali ne zato što ona više ne postoji; ne živimo u post-scarcity utopiji iz frankfurtskih vlažnih snova. Ne može se govoriti zato što je ta vrsta govora temeljno skrajnuta, marginalizovana, učinjena irelevantnim. Zato što je nekadašnja radnička klasa redefinisana bezbroj puta, izdeljena u bezbroj alternativnih skupova po bezbroj alternativih preseka.

 

Pa onda kao, izvolite deco, ovo vam je levičarski™ diskurs: prava trandži da seku kurac vs. prava muslimanki da nose feredžu, FIGHT!

Pa može se govoriti i o tome da neki procesi jesu spontani, u smislu da je nemoguće obuhvatiti sve faktore koji na određenu pojavu utiču, kako bi se nešto zaustavilo ili preusmerilo.

 

Može se govoriti da klasne podele postoje, ali više u smislu nejednakosti i produbljivanja jaza između određenih grupa, kao i manjoj vertikalnoj prohodnosti u društvu. Ne u onom nekadašnjem smislu, u okviru koga se definisala i tadašnja radnička klasa. Taj pravac je pre svega odredila globalizacija, koja se najviše ogleda u ekonomiji, i post-industrijsko i tehnološko društvo, koje se na to nadovezuje. Takođe, mi se čini, da insistirajući na onom prvom mi insistiramo na jednom materijalističkom pristupu koji je nedovoljan da adresira probleme koji nas danas pogađaju. To se jasno vidi po raznim alternativnim opcijama koje gledamo po svetu, a koje insistiraju na osećaju pripadnosti i međusobnoj solidarnosti.

 

Opet, ne treba izgubiti iz vida i gde su granice države i šta od nje treba očekivati. Negde može intervenisati, ali nikako izgubiti iz vida i ulogu da čuva osnovne slobode i prava.

 

Čak i kada bi govorili o smeni levice i desnice na vlasti, opet ne možemo reći da to označava neki striktan presek zbivanja. Recimo, Miteranova era jeste zaista donela sveobuhvatne društvene promene. Ali od nastanka pete republike do osamdesetih možemo govoriti o nekoj vrsti transformacije konzervativizma - na liniji De Gol - Pompidu - Žiskar.

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Kako smo uopštedošli do toga da se određenoj grupi ljudi dozuvoljava da se ne ponašaju u skladu sa običajima društva u kom žive?

 

Nema aparata koji moze to efikasno da tretira ako u masi odluce da svesno opstruiraju, a mislim na one koji imaju realnu moc u nekoj grupi.

 

Sto mi zatrpavamo djubretom svoju zemlju, onu na kojoj smo ponikli i kakav to aparat  moze da sredi? (retoricko)

 

Oni koji se usude da se izdvoje placaju cenu izopstavanja. Naravno da zavisi i od socio ekonomskog statusa porodice i modela iz kojeg uce. 

Ima ljudi savrseno integrisanih u dve generacije, svodi se na cvrstu odluku prve generacije da potomstvo integrise. Pri tome nije da su totalno promenili identitet.

 

Ja mislim da je tu glavnoi problem sto svojevremeno nisu sprecili uletanje love iz Zaliva  verskim skolama. No, sad kad kupuju fudbalske zvezde mozda ce se iscimati (cinizam alert)

 

@zmanic Nije ovo ta ekipa.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, radisa said:

Meni idu na kurac dvostrukui standardi...

 

Kada idemo u arpske zemlje, svi treba da se ponašamo kao domaćini, jer, jel' ne treba da se uvredi domaćin... Ok, ima smisla, sve u redu, prihvatam, nesarkastično, meni to ima smsla...

 

ALi, kad arapi žive u evropi, onda, ne ne treba da se poštuju norme evropskog sekularnog društva, jer oni imaju pravo na svoju posebnost...

 

Jel' samo meni ovo licemerno i bez veze? Kako smo uopštedošli do toga da se određenoj grupi ljudi dozuvoljava da se ne ponašaju u skladu sa običajima društva u kom žive?

Ja sam siguran da ce oni, koji se sad lako odricu tesko stecenih sloboda, jednog dana biti najzesci borci da se iste vrate. X puta sam bio svedok da se neki benigni zahtevi u vezi civilizovanog zivota povlace pod pritiskom razlicitosti ili religije. Ovde kod mene su Indijci na prvom mestu, sto se toga tice. Pasivna agresija ko vrata.

Edited by Lancia
  • +1 5
Link to comment
11 minutes ago, radisa said:

Meni idu na kurac dvostrukui standardi...

 

Kada idemo u arpske zemlje, svi treba da se ponašamo kao domaćini, jer, jel' ne treba da se uvredi domaćin... Ok, ima smisla, sve u redu, prihvatam, nesarkastično, meni to ima smsla...

 

ALi, kad arapi žive u evropi, onda, ne ne treba da se poštuju norme evropskog sekularnog društva, jer oni imaju pravo na svoju posebnost...

 

Jel' samo meni ovo licemerno i bez veze? Kako smo uopštedošli do toga da se određenoj grupi ljudi dozuvoljava da se ne ponašaju u skladu sa običajima društva u kom žive?

Ono sto je nacionalizam za Balkan to je briga za marginalizovane grupe za Zapad.

 

Resavanje ozbiljnih pitanja koje traze novac i trud je tesko, mnogo je lakse politicarima da kazu da su za prava transzena, potapsu same sebe po ramenu i nastave zivot bez briga. 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Lancia said:

Ovde kod mene su Indijci na prvom mestu, sto se toga tice. Pasivna agresija ko vrata.

Moze li neki primer?

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

to je briga za marginalizovane grupe za Zapad

 

Pa nisu oni tako marginalizovani u Francuskoj.  Na nekoliko velikih projekata  sa francuskim kompanijama koje sam radila veliki broji projektnih menadzera, inzenjera i ekonomista (kontroling) je poreklom iz zemalja Magreba, ali su Francuzi. Moj utisak je da zapravo kakvi god da jesu Francuzi, njihov sistem ima ponajvecu propusnu moc u poredjenju sa drugim evropskim zemljama. 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...