Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

16 minutes ago, borris_ said:

Da je privilegija bjelaca?  

Ovo drugo, oko standardizacije.

Edited by Hamlet Strašni
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, borris_ said:

Da je privilegija bjelaca?  

 

University of Denver: Linguistic White Supremacy

"Racism and white supremacy exist within every facet of our society, including writing, grading, teaching, and University life."

 

Stanford: The Bias of "Professionalism" Standards

"The story unfolds in many ways: in white and Western standards of dress and hairstyle; in speech, accent, word choice, and communication (must speak white standard English); in scrutiny; and in attitudes toward timeliness and work style."

 

Medium: Why White People Grammar Policing Black People Is Racist

"In America, white people have a problematic history of grammar policing. This is because they force-fed the English language into Black and Brown..."

 

Uvozite sve debilne trendove sa druge strane Atlantika, a posle ovde čitamo kako je problem u tome što nije usvojen američki model privrede, radna mesta su prezaštićena...

 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Kada bi samo znao da čitaš, na stranu hipokrizija o radnom mestu, shvatio bi da niko ne priziva američki “model privrede” (btw, šta je to?).

Link to comment
8 minutes ago, dragance said:

Kada bi samo znao da čitaš, na stranu hipokrizija o radnom mestu, shvatio bi da niko ne priziva američki “model privrede” (btw, šta je to?).

 

Evo, za vas pismene:

 

Generalna posledica je da i čitava francuska privreda bude okoštala, „lenja“, nesposobna za inovacije. U Francuskoj, ilustruje Tirol, sva preduzeća sa Indeksa CAC 40 (...) potekla su od preduzeća koja su postojala još šezdesetih godina 20. veka. Nasuprot tome, u SAD samo jedan mali procenat od 100 preduzeća sa najvećom berzanskom kapitalizacijom postojao je i pre 50 godina. „Gde je naš Gugl, Epl, Majkrosoft, Amazon, Fejsbuk, Intel, Uber, Amgen ili Genetek“ – pita Tirol pa dodaje: „U vezi sa tim, Francuska pati od snažnog deficita preduzeća od 20 do 50 zaposlenih (od kojih će se neka u budućnosti priključiti listi najvećih preduzeća) što nas lišava rasta zaposlenosti.“ Uzrok tome pak Tirol pronalazi u „neprivlačnom francuskom poslovnom okruženju“.

 

  • +1 1
Link to comment

"Prizivanje" si sam izmislio i sad ga se držiš kao pijan plota.

 

Tvrdnja je da je problem francuske privrede (okoštala, štiti radna mesta, uticajni sindikati) to što nije kao američka (fleksibilna, stimuliše inovaciju™, sindikati glasačke mašine).

 

Tvrdnja je apsurdna sama po sebi, a beskonačno više u kontekstu aktuelnih rasno-policijskih nemira, jer su Amerikanci iste takve imali pre samo dve godine, nije im nimalo pomogla činenica da su im radnici obespravljeni.

 

  • Haha 1
Link to comment
On 8.7.2023. at 12:07, Shan Jan said:

Meni je duuuugo trebalo da istrazujem da bih uhvatio odakle ide ta logika. Ispravite me ako gresim, ovo je samo moje misljenje.

Elem na Zapadu se medju intelektualcima i akademskim gradjanima zapatio jedan pogled na svet koji sve gleda kroz klase ali na nacin da ljudi iz vise klase ugnjetavaju ljude iz nize klase. Kako su belci uglavnom bolje stojeci kao grupa, oni su deo sistema koji vrsi ugnjetavanje drugih rasa i samim tim su svojim postojanjem rasisti. Naravno u ovo ne spadaju ekstremni liberali koji su svesni svog povlacenog polozaja i samosemrze dok ispijaju koktel u nekom shik mestu.

Posledicno druge rase ne mogu biti rasisti jer je njihov polozaj losiji. On ako te i vredja na rasnoj osnovi to je cry for help a ne rasizam jer rasizam je stistematski a ne licni akt.

 

Naravno nama koji smo odrasli na mucenom Balkanu u siromastvu i prakticno bez ikakvog odnosa sa drugim rasama ovo deluje suludo.


To je krenulo iz USA, nema veze sa klasom (tj. u Evropi možda i ima), taj kratak spoj je došao iz pojedinih akademskih krugova koji akcenat stavljaju samo i isključivo na institutional/systemic racism, gde (u USA konkretno) su belci na vrhu piramide i u poziciji su da ugnjetavaju druge dakle jedino su oni (po toj logici) ti koji mogu da sprovode systemic racism —> jedino oni su rasisti. Ako se npr. neka crna osoba i nađe na poziciji moći, poput onih slučajeva gde npr. murija ugazi nekog crnca ni krivog ni dužnog pa se ispostavi da je policajac i sam crn —> to je onda internalized racism, ali oni veruju da ne može neko African-American da bude rasista prema belcu nikako (što je naravno glupost), tako je nastao onaj posprdni izraz reverse racism, itd. Problem je što ljudi onda ponavljaju onu mantru, definiciju za structural racism: prejudice plus power prejudice plus power prejudice plus power… i počnu da se prave da ne postoji individualni rasizam. Kad se to pomene insistiraju na tome da je to “samo” prejudice eventualno bigotry... ne kažu doduše ništa o tome je l mogu manjine (ako i uzmemo da ne mogu prema belcima) da budu rasisti prema drugoj manjini druge boje kože, recimo. Poenta je da je svi mogu da budu rasisti prema svima i da ona žena iz borrisovog posta pojačano sere.

 

 

 

 

Edited by Patty Lee
Link to comment
21 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Tvrdnja je da je problem francuske privrede (okoštala, štiti radna mesta, uticajni sindikati) to što nije kao američka (fleksibilna, stimuliše inovaciju™, sindikati glasačke mašine).


To jedino u tvom svetu gde je sve binarno, a život, ekonomija i prateća struktura su nijansirani jer jedino tako se može naći optimalno rešenje za sve. A ne da bude zemlja dembelija za jedne ili druge na štetu suprotne strane kao glavni cilj.

  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, dragance said:

To jedino u tvom svetu gde je sve binarno, a život, ekonomija i prateća struktura su nijansirani jer jedino tako se može naći optimalno rešenje za sve. A ne da bude zemlja dembelija za jedne ili druge na štetu suprotne strane kao glavni cilj.

 

Kako si samo provalio nas binarne lenštine, nemam reči :hail: Ta tvrdnja je bila u tekstu iz Peščanika o kom smo onoliko pričali, a sad tek polako shvatam da ga nisi ni pričitao.

 

Uživaj u ovom novom nebinarnom svetu, ja moram da idem da radim za svoje fleksibilne američke gospodare, nije mi zaštićeno radno mesto.

 

 

Edited by Weenie Pooh
  • Haha 1
Link to comment

Kakav specimen. 
 

Edit: znam odakle si ga izvukao, ali ti slabije ide razumevanje napisanog.

 

Ajde, podrivaj sistem iznutra. 

Edited by dragance
Link to comment

9Pisao sam o ovome prije neki dan. Evo sastali se sociolozi da pripreme septembar (jedan od ucesnika je napisao tvit). Sastali se bjeli buržuji da nam pricaju o diskriminaciji koju oni izgleda jako dobro praktikuju.

 

Ima i ova slika

 

 

  • +1 1
  • Haha 5
Link to comment

Trenutno popularité sociolog u francuskoj, popularan jer je cest gost na tv-u

 

O intelektualnoj i znanstvenoj nelegitimnosti desnice

   

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment

Ti dekolonizatori koji jedinu ulogu obrazovanja vide u emancipaciji su veliko zlo.

 

Takav nacin razmisljanja vodi ka sledecem:

1. Poklanjanje diploma i drastican pad kvaliteta obrazovanja.

2. Poklanjanje ima za posledicu njihovo obezvredjivanje na trzistu rada.

3. Stoga ce "privilegovani" naci drugaciji nacin da siganlizairjau svoju vecu producktivnost placanjem drugih skupih i prestiznijih sertifikata i kurseva.

4. Sto ce za posledicu imati dalje odrzavanje i poostravanje "strukturnih" nejednakosti u drustvu.

5. + dalje jacanje besa i frustracije rkoz onih na nizim delovima piramide: kako ja sa diplomom XYZ ne mogu da nadjem posao a ovaj vidi platio i sve moze, sto, naravno, vodi do vecih tenzija i nasilja u drustvu.

 

Ta levica nije marksisticko-sovjetske-tehnicisticke skole, vec vise maoisticka, ona kao Pol Pot: ovaj zna da pise, u radni logor, to je znak da je privilegovan.

 

 

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
×
×
  • Create New...